emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Test porównawczy K10D i GX-10 w niemieckim Digital Foto
Byłem w empiku i zauważyłem test jak w tytule (numer 5/2007). Obie puszki otrzymały ocenę Sehr Gut, a różnica była tylko w dziesiątych częściach procenta (ok. 88%). I co ciekawe: GX-10 minimalnie wygrał, mając odrobinę mniej za wygodę obsługi, ale więcej za jakość zdjęć. Ocena za możliwości była identyczna.
Test nie był tak bogaty, jak na fotopolis, ale potwierdza tamten wynik - obie puszki praktycznie takie same.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
hmmm jak mogła być jakakolwiek różnica w jakości zdjęć, skoro w środku jest to samo. Chyba, że testującemu fotografowi ręka drgnęła albo słońce zmieniło swoją pozycję ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
hmmm jak mogła być jakakolwiek różnica w jakości zdjęć, skoro w środku jest to samo.


Software nie jest. A to juz duzo.
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
W testach, do K10D czepiają się głównie do processingu foty do jpg. Moze w Samsungu processing jest lepszy.
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
w marcowym "Practical Photography" też jest test porównawczy.
Wygrywa go samsung, z uwagi na niższą cenę.
testerzy uznali że większość różnic, dotyczących wykonania puszek,
wyglądu zdjęć (i innych rzeczy) nie jest aż tak istotna by w ten sposób wyłonić zwycięzcę.
Patrząc na puszki rzuca sie w oczy przede wszystkim inne wyprofilowanie grip-a na tylnej ściance, u samsunga bardziej starczy, nie wszystkim musi to pasować. Poza tym kosmetyka zmienione przyciski,
ciut inaczej opisane, lekko inna linia gripa itd...
w Zdjeciach portretowych samsung daje więcej niebieskiego a pentax żółtego. drobne różnice w oddawaniu
detali w cieniach i światłach. Penax więcej w światłach, samsung w cieniach,
wszystko [chyba] w oparciu o jpg.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Pentagram, Różnice były pomijalne, bo ułamek % przy wartości ok. 90% jest na granicy błędu pomiaru.
 
1GB  Dołączył: 16 Lut 2007
Porownajcie sobie sample na dsresoure:

http://www.dcresource.com...w/gallery.shtml
http://www.dcresource.com...w/gallery.shtml

nie wydaje Wam sie, ze te z Sama sa minimalnie ostrzejsze (ladniejsze)?

Swoja droga roznica w cenie to ok.500zl, a mamy taki sa aparat, tylko o rok krotsza gwarancja.

Ps. Na optyczne.pl pisali cos o slabej wbudowanej lampie Samsunga, nie wiecie przypadkiem, czy podobny problem wystepuje w Pentaxie?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
jeżeli to są JPEGi prosto z aparatu, to możesz te sample zignorować. Chyba że sam zamierzasz tak fotografować, ale po co w takim razie kupować aparat tej klasy ... . W każdym razie, kadyszka niespecjalnie dobrze robi JPEGi co nikomu z tu obecnych właścicieli tego aparatu jeszcze nie przeszkadzało. To jest aparat stworzony do robienia RAWów (ma specjalny przycisk do przłełączania na JPEG+RAW, potrafi wywoływać RAWy bez pomocy komputera, zapisuje RAWy w formacie DNG), a JPEGi to taki dodatek dla amatorów.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
1GB - czy jesteś pewien, że podczas normalnego użytkowania zauważysz różnicę? Poza tym - za Bronkiem, kupując taki aparat, strzelanie w JPG mija się z celem.
Choć nie da się ukryć, że obecna cena na GX10 jest po prostu rewelacyjna i jeśli nie masz sentymentu do marki, to warto wbić się w ten sprzęt wszystkimi członkami.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
JPEGi to taki dodatek dla amatorów.
- hip hip hurrra hip hip hurra !!!!!
bla bla bla !!!!!!
jestem amtorem jestem amatorem !!!!!!
jpg z k10D sa fajne zapodaj lekkie wysotrzenie w szopie i zobaczysz jak bedzie ladnie.... :-P
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Też robię głównie JPGi, a RAW włączam tylko w krytycznych sytuacjach... Dedykowany przycisk RAW świadczy moim zdaniem o tym, że projektanci przewidzieli właśnie takie domyślne użytkowanie aparatu... Poza tym jestem amatorem i to jest puszka dla amatorów, więc wszystko w porządku... :-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
Bronek napisał/a:
JPEGi to taki dodatek dla amatorów.
- hip hip hurrra hip hip hurra !!!!!
bla bla bla !!!!!!
jestem amtorem jestem amatorem !!!!!!
jpg z k10D sa fajne zapodaj lekkie wysotrzenie w szopie i zobaczysz jak bedzie ladnie.... :-P


nie podniecaj się za bardzo, wiesz że jak zwykle lekko przesadziłem. Kiedy indziej pisałem że mogę sobie wyobrazić dobrego fotografa robiącego wyłącznie w JPEGach, na podobnej zasadzie na jakiej Cartier - Bresson nawet nie babrał się chemią. Ale generalnie, znaczenie jakości JPEGów jest mocno przesadzone. Szczególnie w odniesieniu do ambitnych amatorów - osobiście nie potrafię robić zdjęć na tyle dobrych, żeby całkowicie zrezygnować z postprocessu (wywołania RAWów).
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek, oj nie zlosc sie.... :roll:
 
1GB  Dołączył: 16 Lut 2007
@Bronek -mozesz napisac cos wiecej: "(...)potrafi wywoływać RAWy bez pomocy komputera(...)? Jakiej jakosci sa te rawy po obrobce w aparacie?

@Michu -wlasnie,jesli dostrzegam roznice to raczej na korzysc gx-10
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
1GB napisał/a:
"(...)potrafi wywoływać RAWy bez pomocy komputera(...)? Jakiej jakosci sa te rawy po obrobce w aparacie?
a bo ja wiem :roll: nie korzystam z tego. Ale najprawdopodobniej takie jak JPEGi prosto z aparatu - z tą różnicą że możesz sobie dowolną ilość razy ustawiać te parametry które decydują o wyglądzie JPEGa (nasycenie kolorów, kontrast, wyostrzanie itd) .

[ Dodano: 2007-05-20, 21:25 ]
Fafniak napisał/a:
Bronek, oj nie zlosc się.... :roll:
ja? na Ciebie ???? E no co Ty. Nic się nie złoszczę, nic a nic. Chociaż, ostatnio zauważyłem że łatwo się irytuję - to pewnie przez dzieci, a może kiepskie zdrowie ... .
 
1GB  Dołączył: 16 Lut 2007
@Bronek -dlaczego z tego nie korzystasz? Obrabiasz rawy w kompie, czy cykasz tylko jpgi? -dobrze rozumuje?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
1GB, obrabiam RAWy (a dokładniej DNG) na komputerze.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
espresso napisał/a:
Taki podział funkcjonował w okresie do póznego gierka, dzis stanowi najczęściej o przedłużeniu męskości, niż istotny podział.

A jaki jest istotny podział?... :-D
 

deniel  Dołączył: 15 Kwi 2007
W koncu ten test byl testem meskosci czy aparatow :shock:
A tak powaznie to niepierwsze testy gdzie nasza kadyszka dostaje baty :-/ Nie chcialbym byc zle zrozuminaym,ze aparat jest gorszy, po prostu te testy ktos zleca a tym samym placi za nie.A konkurencja nie spi!!
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Nie rozumiem po co się przejmować tymi testami. Owszem, osoby przed kupnem aparatu mogą wysnuć jakieś wnioski, ale jeżeli już jest po fakcie kupna sprzętu?
Założę się, że np. trzech posiadaczy K10D z kitem fotografując ten sam motyw wyprodukuje trzy różne fotografie. To kwestja doświadczenia, umiejętności wykorzystania możliwości aparatu i w końcu i przedewszystkim wizji fotografującego.
Test jest testem, ten sam motyw, te same ustawienia, ten sam fotografujący, Różne aparaty (teoretycznie).
Moim zdaniem najważniejszy jest fotografujący, to on kreuje obraz.
Zrobi równie dobre zdjęcie EOS 400D, Alfą 100, Samsungiem GX-10, Pentaxem K10D
A przejmowanie się, że ten model wyprzedził inny w jakości obraz o 0,34 %, a ten ma gorszye coś tam...
Marketingowa papka
No to :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach