igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
Makro dylemat
Witam,

Czas najwyzszy zakupic szkielko do makro.
Pewnie temat stary jak swiat ale nie chce mi sie kartkowac forum.
Drodzy uzytkownicy jakie szklo polecacie?

Jak narazie mam dwa typy:

Pentax D-FA 100mm F2.8 WR Macro
Tamron SP 90mm F2.8 Di
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
I wszystko w temacie, pozostaje kwestia kasy.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
dybon napisał/a:
I wszystko w temacie, pozostaje kwestia kasy.
Nie koniecznie. Jest jeszcze jeden dość istotny aspekt otóż oba obiektywy przy mają inną odległość od końca obiektywu do fotografowanego obiektu przy skali 1:1. Pentax ma około 25cm a Tamron około 16cm.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Gdyby oba szkła (nowe) były za podobne pieniądze miałbym dylemat przy wyborze. I prawdopodobnie wybrałbym Pentaxa, m. in. za to, o czym pisze ZbyszekB, za WR, za to, że to jednak systemowe szkło.
Co do jakości uzyskiwanego obrazka zdania są podzielone, osobiście myślę, że są porównywalne.
 

kwantus  Dołączył: 08 Lip 2008
Jak dla mnie wybór bez dylematu - Tami, min. 500 złotych różnicy na jego korzyść :evilsmile:
Nie stać mnie na rozrzutność. Zbieram kasę na tamiego.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
kwantus, dlatego napisałem gdyby. Ja też nie miałem dylematu, kupiłem Tamrona i jestem bardzo zadowolony :-)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Równie dobrze można poszukać starych manualnych obiektywów makro które są jeszcze tańsze jeżeli pieniądze mają tutaj znaczenie. Sporo starych i kultowych tamronów i pentaksów można kupić na ebayu.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
kwantus napisał/a:
Zbieram kasę na tamiego.


Ja już nazbierałem ale brak ciekawych ofert.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Też mam Tamiego i również nie narzekam.

A co powiedzie o Pentaksie D-FA 100/2.8 ale wersji wcześniejszej, bez WR, ale z limiterem i pierścieniem przysłon?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Ja mam bez limitera i jestem bardzo zadowolony.
 

tobiasz  Dołączył: 03 Maj 2011
igorrro, sam używam głównie Sigmy 105mm f/2.8 EX DG Macro i jestem zadowolony. Mam też Soligora 105mm f/2.8 Macro ale wolę używać Sigmy. Wg mnie ostrość wszystkich jest porównywalna (Tamron, Pentax, Sigma, Soligor/Kiron/Vivitar/Lester Dine) a różnice w bokeh, kolorach i "plastyce" to najlepiej samemu sprawdzić. Możesz porównać moje zdjęcia z Soligora i Sigmy ale było trochę post procesingu więc kolory mogą być pozmieniane.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Praktycznie nie ma złych „setek” makro. Z optyki każdej z nich będziesz zadowolony.
Za to o zakupie konkretnego egzemplarza mogą zadecydować faktyczna dostępność, jakość wykonania czy „ficzery” w postaci wspomnianego limitera, nie wspominając o cenie ;-)
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
modrzew napisał/a:
Za to o zakupie konkretnego egzemplarza mogą zadecydować faktyczna dostępność, jakość wykonania czy „ficzery” w postaci wspomnianego limitera, nie wspominając o cenie ;-)

albo o 5-letniej darmowej gwarancji na Tamiego :-)
 
igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Zastanawialem sie tez np czy nie wziasc Tamiego 70 - 200/2.8, ktory tez ma opcje makro + konwenter pentaxa 1.4
Ale mam obawy bo jak jest cos od wszystkiego to istnieje duze prawdobienstwo, ze bedzie slabo.
Oszczędności nie są tu wyznacznikiem. Chodzi mi tylko i wyłącznie o jakość obrazka.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
igorrro napisał/a:
Zastanawialem sie tez np czy nie wziasc Tamiego 70 - 200/2.8, ktory tez ma opcje makro + konwenter pentaxa 1.4
Tyle że macro w 70-200 jest tylko 1:3. Telekonwerter Pentaxa niekoniecznie będzie z nim współpracował. Ja kiedyś z tym obiektywem używałem dodatkowego pierścienia pośredniego który dawał skalę odwzorowania coś pomiędzy 1:2 a 1:1. Pierścień pośredni przerobiłem z kiepskiego optycznie telekonwertera Kenko x2. Daje to lepsze efekty niż telekonwerter 1,4x. Taki zestaw do macro motyli i ważek był bardzo dobry.
 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
ZbyszekB napisał/a:
Taki zestaw do macro motyli i ważek był bardzo dobry.
Tylko, że bardzo nieporęczny.
Mam Pentaxa 100 (przed WR) i w sumie zastanawiam się o jakim limiterze piszecie. U mnie jest Clamp. Żaden to limiter. Tak na prawdę wyłącza AFa i dokłada sporo oporu do pierścienia ostrości. Ponoć ma pomagać w manualnym ostrzeniu, mi jednak bardziej przeszkadza.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
rafb, a widzisz, byłem przekonany, że tam jest limiter :-) ale to zapewne ta wersja o którą pytałem. I jak się sprawuje? Miałeś może porównanie z Tamim 90? :-)
 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
Tamronem pobawiłem się chwilę na Nikonie. Wersji pod Pentaxa nie widziałem także nie podejmuje się porównania.
Z P100 jestem zadowolony. Jedyna wada (poza AF ;-) ) to spore abberacje do ok f4, na szczęście łatwo usuwalne w LR.
T90 strasznie ciężko kupić a 100 mam dlatego, że się trafiła w Łodzi w akceptowalnej cenie :-)
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Limiter to był chyba w pancernym F 100 macro. Te późniejsze „plasticzaki” FA/D-FA nie mają takich bajerów.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Fenol, rafb, limiter ma wersja F czyli ta przed dfa z wspomnianym wyżej przełącznikiem clamp który służy jako blokada pierścienia ostrości, nie ma pomagać w ostrzeniu ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach