odin1983  Dołączył: 01 Wrz 2009
Czy w Cactus 6v2 przy odpalaniu zdalnie lampy w HSS lub przy zdalnej kontroli mocy błysku, lampa błyska z dodatkowym przedbłyskiem? Czy jest tylko jeden - właściwy - błysk? Chodzi mi o wyzwalanie innych lamp niż Cactus RF60.

Na jakimś forum znalazłem takie info:
"If you want to use HSS then the V6II will always use a pre-flash.
Sadly, even if you only want to use remote power control then the V6II will also use a pre-flash. There won't be a pre-flash with the RF60x but any flash fired by a V6II receiver will produce a pre-flash when you are able to remote control its power.
"
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
Kurcze, nie sprawdzałem ostatnio przy ostatnich aktualizacjach softu, ale wydaje mi się, że 2 błyski były tylko przy TTL. Jeśli TTL jest wyłączony, to chyba zawsze był 1 błysk tylko.
Jak nie zapomnę, to sprawdzę po południu, ale taki dodatkowy błysk był by bez sensu, jeśli nie ma on żadnego celu. Szkoda ludziom nadmiernie błyskać po oczach i na dodatek marnować baterię.

[ Dodano: 2018-11-13, 09:58 ]
Trochę zapomniałem, ale wczoraj mi się przypomniało i sprawdziłem.
Jeśli nie ma włączonego TTL, to lampa błyska tylko raz, obojętnie, czy czas naświetlania to 1/10s, czy 1/3000.
Po włączeniu TTL błyska faktycznie 2 razy, ale to akurat nic dziwnego, tak działa chyba każdy TTL z tego, co wiem.
Testowałem zarówno na swoim V6II jako nadajnik i RF60x jako odbiornik, jak i V6II jako nadajnik i pożyczony V6II jako odbiornik + któraś Yongnuo na co dzień działająca z Nikonem.
Wszystkie Cactusy zaktualizowane.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
A może coś takiego, co wyszło ostatnio pod marką Godox:
http://www.godox.com/EN/P...sh_Trigger.html
A w wersji na sterydach będzie to sprzedawać jeszcze Adorama (choć na wersję pod Pentaxa trzeba jeszcze poczekać):
http://flashhavoc.com/fla...itter-released/
Ciekawe czy pod marką Quadralite będzie dostępne któreś z powyższych w EU, czy trzeba sobie samemu sprowadzić.
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
aflinta napisał/a:
A może coś takiego, co wyszło ostatnio pod marką Godox:
http://www.godox.com/EN/P...sh_Trigger.html
A w wersji na sterydach będzie to sprzedawać jeszcze Adorama (choć na wersję pod Pentaxa trzeba jeszcze poczekać):
http://flashhavoc.com/fla...itter-released/


Użytkownicy K5 nie będą zadowoleni
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
idzi napisał/a:
aflinta napisał/a:
A może coś takiego, co wyszło ostatnio pod marką Godox:
http://www.godox.com/EN/P...sh_Trigger.html
A w wersji na sterydach będzie to sprzedawać jeszcze Adorama (choć na wersję pod Pentaxa trzeba jeszcze poczekać):
http://flashhavoc.com/fla...itter-released/


Użytkownicy K5 nie będą zadowoleni

Myślę, że z K5 to też będzie współpracowało bo chyba akurat w tej materii niewiele się zmieniło od jego czasów, tylko po prostu nie chce im się już dawać oficjalnego wsparcia dla starszych modeli.
 
keram7719  Dołączył: 30 Mar 2010
Zastanawia mnie, dla czego mając lampy systemowe Pentaxa (540 i 360) na siłę szukacie bezprzewodowych wyzwalaczy dla HSS i P-TTL? Przecież mając zestaw lamp systemowych spokojnie można obsłużyć ich pracę bezprzewodową w trybie Wireless w budowanym w lampach i body Pentaxa. Owszem, pewną niedogodnością jest to, że sterowanie odbywa się błyskiem a nie radiem, ale generalnie to działa i to z automatyką TTL i w HSS oraz błyskiem na drugą kurtynę. Owszem aparat błyska swoją lampą (nie zależnie czy wbudowaną, czy założoną na body) ale można ustawić, że ma to być tylko błysk sterujący. Co więcej lampy Pentaxowe mogą być wyzwalane innymi systemami (wystarczy odpowiednio ustawić parametr w menu lampy) i działa jak każda inna lampa studyjna wyzwalana na fotocelę.
Mam też zestaw wyzwalaczy YN 603 w wersji C i N, używam tego do wyzwalania lamp w trybie manualnym jak lampy mi się "widzą". Na body zakładam wyzwalacz/nadajnik YN 603 N a na lampy odbiorniki YN 603C i wio. Przy wyzwalaczach YN 603C w wersji I był lekki problem ze stabilnością (okazało się, że winny był jeden pin odpowiedzialny za sygnał przebudzenia potrzebny do Canona - przerobiłem to przełącznikiem, który odpinał ten pin jak korzystałem z lamp Pentaxa - wtedy w zasadzie stabilność systemu była 100%), przy wyzwalaczach NY 603C II generacji problem nie występuje). Ale jak potrzebuje HSS, to systemowy tryb wireless i voilà!
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
keram7719, lampy muszą zobaczyć błysk. To najczęściej występujących problem z bezprzewodową pracą z Pentaksem. W warunkach studyjnych powinno działać, poza studiem niekoniecznie. Plus wygoda i zasięg radia.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
keram7719, fajnie napisałeś. zwróć jednak uwagę kto interesuje się podobnymi rozwiązaniami. Amator w cenie jednej systemówki ma 3 inne, wyzwalacz radiiwy i komplet blend ze statywami. I jeszcze jedno - to działa tak jak powinno.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
keram7719 napisał/a:
mając lampy systemowe Pentaxa (540 i 360) na siłę szukacie bezprzewodowych wyzwalaczy dla HSS i P-TTL?


Nic na siłę, wszystko dla uzyskania dodatkowych korzyści 8-)
Weźmy takiego Cactusa (akurat mam). Musiałbyś prześledzić instrukcję, żeby zobaczyć co to ustrojstwo potrafi. Ale z grubsza:
Logistyka
Cactus automatycznie (lub manualnie) wykrywa system, w którym fotografujemy. Wykrywa też system lampy, a także jej profil, o ile taki sobie ściągnęliśmy i zainstalowaliśmy poprzez Profile Editor.
Mój korpus nie posiada lampy wbudowanej, a więc zamiast wpinać jedną z lamp w korpus wszystkie używam poza korpusem. Od razu większe możliwości sterowania światłem - korzyść bezdyskusyjna.
Odległość ustawiania zewnętrznych lamp - do 100 metrów. A Wireless?
W trybie Wireless lampy muszą się widzieć, tu przeszkody dla odbiornika typu ściana, kamień w terenie itp nie mają znaczenia
Możliwość użycia jako bezprzewodowego pilota do wyzwalania migawki - ze względu na zasięg przydatne wszędzie, ale w sesjach przyrodniczych szczególnie - nie trzeba płoszyć ptaków na ten przykład. Przydatne też dla szpiegów (robienie zdjęć zza ścian). A jakie selfie można robić! :-P

Działanie
Oczywiście TTL i HSS. Ale najfajniej pracuje się w trybie Manual. I to niezależnie od tego, pod jakim kątem jest odchylenie lampy.
TTL - wiadomo. Dodatkowo jest wspomaganie AF, działa nawet w całkowitych ciemnościach.
HSS - wiadomo, że błysk nie działa z pełną mocą, bo by "nie zdążył" przy krótkim bardzo czasie. Ale Cactus ma 2 rodzaje HSS. Normalny i "wzmocniony". W tym drugim lampa jest zmuszana do błysku z większą mocą.
Pentaxowe lampy mogą osłabiać siłę błysku do 1/32 mocy. Niezależnie od tego Cactus może ją obniżyć do 1/128. Przydaje się głównie w studiach, mieszkaniu itp dla ustawienia świateł wielu lamp.
Sterowanie zoomem poszczególnych lamp - również niezależnie od ich nominalnych możliwości. Oczywiście cały czas mowa o sterowaniu z poziomu korpusu przy wszelkich czynnościach - bez konieczności podchodzenia da lamp poza korpusem.
Opóźnienie błysku w sekundach, lub milisekundach - to przy długich czasach naświetlenia (druga kurtyna).
Tu jest ciekawe rozwiązanie - jeśli "w terenie" jest kilka lamp, można ustawić sekwencję błysków w taki sposób, że jedna lampa będzie w ustalonym czasie błyskać po drugiej, lub po ustawieniu ich w grupy będzie następował błysk jednej grupy po drugiej.
Przy kilku lampach można z poziomu korpusu wyłączyć dla konkretnego ujęcia działanie dowolnej lampy lub lamp.
Działanie w grupach - przy jednym zestawie lamp może pracować nawet kilku fotografów - niezależnie od siebie, niezależnie od systemu.
I rzecz bodaj najistotniejsza w tym wszystkim - jeśli jest kilka lamp, to każda z nich może mieć swoje indywidualne ustawienia. Wszystko (powtarzam się?) sterowane jednym urządzeniem umocowanym na gorącej stopce korpusu.

O czymś zapomniałem? Możliwe.**
Ale powyższe przykłady pokazują, jak to może się różnić od zwykłego trybu Wireless. I nie ma tu żadnego zbędnego błysku, wszystkie dostępne lampy pracują "w terenie", co już przy dwóch lampach (przy braku wbudowanej w korpus) daje o wiele większe możliwości przy kreatywnej pracy z własnym światłem.

** Jeszcze regulacja +/- EV ;-)

To chyba jednak starczy ;-)

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeszcze jedno, gdy w kadrze pojawia się coś błyszczącego TTL wariuje i ma problem z dobraniem prawidłowej mocy błysku.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Cytat
Pentaxowe lampy mogą osłabiać siłę błysku do 1/32 mocy. Niezależnie od tego Cactus może ją obniżyć do 1/128.


Errata: Cactus może obniżyć siłę błysku aż do 1/256 mocy lampy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W moim Metzu minimum to 1/128.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Jest też ciekawa sytuacja z zoomem: niezależnie od skali możliwości samej lampy Cactus może ustawić dla niej zoom od 16 do 200mm.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach