Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
Co po K200D
Witam, po kilku miłych latach z K200D uśmierciłem go zalewając wodą morską. Ponieważ fociłem ze standardowym kitem i 2ma starymi manualnymi obiektywami - nie poniosę wielkiej straty gdy odstawię body na półkę i rozejrzę się za czymś nowszym.
Problem w tym, że jak patrzyłem na współczesne nieco lepsze aparaty (np. polecanego przez znajomego Canona 700D) to ich jakość, dopasowanie części oraz chociażby niezrozumiała dla mnie tendencja rezygnowania z wyświetlaczy górnych sprawia, że zamieniając K200D na np. 700D nie czuł bym że zamieniłem na coś lepszego...
Czy możecie polecić coś co będzie na pewno lepszą zamianą K200D - ale będzie też jakościowo dobre?
Na początek najchętniej z dobrym KIT-em lub samo body z poleconym obiektywem do fotografowania na wycieczkach trekingowych.

Koszt powiedzmy 3000-5000zł.

Nie upieram się przy Pentaxie = ale domyślam się ze na tym forum dostanę głównie takie sugestie (co mi pasuje, bo Pentax fajnie leży w dłoni).

Dzięki
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Kiedys na forum była piękna swiecka tradycja, żeby polecać Nikona D40. Ale, niestety, Nikon spieprzył sprawę i przestał produkować ten wspaniały model. Dlatego ja polecę rozejrzeć się za używanym D40 ;-)

A tak bardziej na serio, to jeśli pożądasz górnego wyświetlacza, to w Pentaksie zostaje ci na chwilę obecna K-3 II lub K-3, jeśli jest jeszcze gdzieś dostępny. Ja osobiście przesiadłem się z K200D na K-3 i jestem pod każdym względem bardzo zadowolony. Możesz rozejrzeć się za używanymi, te modele nie ujawniły chyba żadnych wad.
 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
No nie upieram sie nad tym wyświetlaczem ale IMO jego kontrast jest lepszy niz zerkanie na wyswietlacz glowny.
Choc moje zdanie moze wynikac z faktu ze nigdy nie pracowalem z aparatem bez tego wyswietlacza.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Farin, jest jeszcze K-70 - co prawda bez górnego wyświetlacza ale za to z gibanym głównym.
 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
A moze do hobbistycznych celow nie oplaca sie zamieniac K200D na cos innego bo może nowe sprzęty nie oferuja wiele lepszego? (krecenie filmow mnie nie interesuje).

Czy zobacze roznice w zdjeciach 15x20 lub wyświetlanych na TV miedzy K200D a K3?
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Farin, na tv różnicy nie zobaczysz.

Przesiadłem się, po 8 albo 9 latach, z DS2 w wersji samsungowej na K-50 i nie ma porównania. Również było mi żal górnego wyświetlacza, ale bardzo krótko. Za to większa matryca (ponoć lepiej oprogramowana niż ta z K-5, ponoć jedna z najlepszych 16), dużo wyższe używalne iso, znacznie lepszy autofocus (owszem dalej pentaksowy), obsługa KAF4 (czyli PLM zdaje się), jedno kółeczko więcej, generalnie praktycznie same plusy ...

No i jest to puszka tania na dzień dzisiejszy. Do hobby w sam raz, szczerze ...

Ale przyznam się, że chodzi mi po głowie KP i dziś w niego bym celował ...
 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
Mnie irytuje id poczatku w K200D, ze wyraznie widac tylko srodkowy punkt ostrosci, a skrajnych trzeba wypatrywac. Tego chciałbym uniknac.
No i AF czasem nie mogl sie zdecydowac.


Popatrze modele, ktore polecacie, a w międzyczasie zapytam, czy jest uzasadnione szukanie modeli w systemie Canon czy Nikon?
Czy u nich dostane cos lepszego w podobnych pieniadzach?
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
Po K200D wystarczy kupić K-5 (używany w dobrym stanie z 18-55 WR, to ok 1700 pln na wiadomym portalu, ale czasem drogim) 🙂. Jasne, że można kupić K-3, K-3 II, lub KP, tylko po co tyle kasy wydawac, jak nie bardzo jest czas wykorzystać ich możliwości...a i tak będzie to dość spory skok jakościowy z K200D. Polecam K-5. Sam używam 2szt.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jeśli ma być górny wyświetlacz to:
K-5 - taniej (tylko rynek wtórny)
K-3 - drożej (rynek wtórny i pierwotny)
K-3 II - jeszcze drożej i bez lampy błyskowej
KP - najdrożej
Jeśli bez górnego wyświetlacza da się żyć (a da się żyć ;-) ), to zastanawiałbym się między K-S2 a K-70.
Przy wyborze aparatu brałbym też pod uwagę rozdzielczość matrycy (w domyśle wielkość generowanych plików), bo może się okazać, że do aparatu 24 Mpix trzeba będzie dokupić nadążający komputer. Ja tak musiałem zrobić po zakupie K-30 (a nie bawię się w RAWy).
Jeśli jesteś amatorem, to wydaje mi się, że przejście na K-5 (16 Mpix) w zupełności Ci wystarczy. Resztę kasy można wydać na jakiś fajniejszy obiektyw albo komputer ;-)
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
K200 -> K-50 (lub wyżej) przeskok międzygalaktyczny, przynajmniej ja tak miałem.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Farin napisał/a:
Nie upieram się przy Pentaxie

Bezlustro Panasonica? Małe, jakość zdjęć bardzo przyzwoita, manualne obiektywy też powinieneś podpiąć.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
SlicaR napisał/a:
K200 -> K-50
A jaki jest przeskok pomiędzy K-50 i K70?
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Na razie odczuwalny. Duża matryca i brak filtra robią dobrą robotę. Nie mam czasu, więc jeszcze nie sprawdziłem wsżystkich możliwości. A, pixel shift świetnie redukuje szum i ekran to fajna sprawa.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Kuba Nowak napisał/a:
Jeśli ma być górny wyświetlacz to:
K-5 - taniej (tylko rynek wtórny)
K-3 - drożej (rynek wtórny i pierwotny)
K-3 II - jeszcze drożej i bez lampy błyskowej
KP - najdrożej

KP nie posiada górnego wyświetlacza. Z serii K-5 są jeszcze wersje II i IIs.
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Przeskoczyłem z K200 na K5 (bez II) i przyznaję, że nie jestem zadowolony by nie powiedzieć, że wprost czuję się rozczarowany. :/ Mam nieustające wrażenie, iż tam gdzie K200 CCD sobie jeszcze radził tam K5 CMOS niekoniecznie. Cóż z szerszego użytecznego zakresu ISO skoro K5 robi w moim odczuciu "ciemniejsze" zdjęcia i potrzebuje dłuższego czasu naświetlania przy takich samych kadrach? Korzyść z wyższego użytecznego ISO została skonsumowana koniecznością stosowania gorszych pozostałych parametrów zdjęcia.
:-( :-( :-(
 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
No jak tak patrze to Ks2 lub k-50 wydaja sie bardzo w zasięgu, zwłaszcza na rynku wtornym.
A czy konkurencja (Nikon, Canon) w podobnej cenie nie da czegos znacznie lepszego?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Soosa napisał/a:
tam gdzie K200 CCD sobie jeszcze radził tam K5 CMOS niekoniecznie

Wymieszałeś pomiar światła z właściwościami matrycy i wyszła z tego śliczna bzdura.

Farin napisał/a:
A czy konkurencja (Nikon, Canon) w podobnej cenie nie da czegos znacznie lepszego?

Różnice są niewielkie, by nie powiedzieć żadne. Jedynie rynek wtórny NiCponie mają większy.
 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
Tak didaskalia zapytam bo szacuje usterki...
Czy w K200D po odpieciu obiektywu i wcisnieciu spustu, srubokret powinien sie krecic?
Bo mi aparat zdjecia klika a srubokret nie kreci i nie wiem czy tak ma byc, czy woda morska zrobila swoje?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Farin napisał/a:
Czy w K200D po odpieciu obiektywu i wcisnieciu spustu, srubokret powinien sie krecic?

nie !
 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
Super info, czyli body sprawne:-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach