bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Dziś spróbuję zeskanować jeszcze raz i odwrócić inną metodą. Póki co ponownie zeskanowałem https://www.flickr.com/ph...57672629390805/ - jest ostrzej, mniej kontrastowo i wg mnie ma przyjemniejsze kolory.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
rychu, w Dxo można odwrócić. W "Tone curve" (RGB) chwytasz lewy dolny róg wykresu i przesuwasz do góry a prawy z góry do dołu. Nie wiem czy można to zapisać jako stałą akcję albo własne ustawienie. Sprawdziłem. Można zapisać w Presetach.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
bbartlomiej napisał/a:
Póki co ponownie zeskanowałem

Wiadomo, że to osobiste preferencje :) Bo jak dla mnie to właśnie zginęła ta "trójwymiarowość", która tak mnie urzekła na wcześniejsze wersji - zrobiło się bardziej płasko - ale to oczywiście dla mnie tylko, a dla Ciebie może być lepiej :)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Poprzednio było zbyt kontrastowo i nasycenie. Wydaje mi się, że poszalałem z kolorami. Uroki negatywu - ile razy nie zaczniesz, tyle różnych obróbek Ci wyjdzie :-P W międzyczasie poprawiłem skan https://www.flickr.com/ph...57672629390805/ - jakieś obłoczki delikatnie majaczą, ale jednak tak jak myślałem, niebo było praktycznie czyste.
Bawię się Affinity Photo - chyba czas zakupić, bo w tej cenie, to nie ma co się z Gimpem męczyć. (może wrócę jak będzie 3.0 i non-destructive adjustments).

powalos napisał/a:
w Dxo można odwrócić. W "Tone curve" (RGB) chwytasz lewy dolny róg wykresu i przesuwasz do góry a prawy z góry do dołu. Nie wiem czy można to zapisać jako stałą akcję albo własne ustawienie. Sprawdziłem. Można zapisać w Presetach.
Tak, ale curves w DxO akurat jest wybitnie słabe - nawet nie nanosi histogramu pod krzywą, więc nie wiadomo czym się manipuluje :cry:
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Próbuję dalej usprawniać skanowanie i odwracanie. Jest ciężko. Znacie jakieś dobre sposoby?
Zenzanon-S 80/2.8 pod słońce:
fuji_pro400h_2017_004 by bbartlomiej, on Flickr
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
bbartlomiej napisał/a:
Próbuję dalej usprawniać skanowanie i odwracanie. Jest ciężko. Znacie jakieś dobre sposoby?

https://web.archive.org/w...gative-scanning lub na forum https://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=512036#512036
Niestety, obrazki zniknęły. Pliki z akcjami też, ale znajdziesz je tu: https://bakulik.pl/pentax/skanowanie/
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Thx, znałem, ale widziałem, że poznikało. Spróbuję zaadaptować do Affinity Photo.

Ja znalazłem trochę teorii podpartej obliczeniami https://cloud.krawczyk.it/s/pjfsJtQknrS3FqL
Tłumaczy skąd taki, a nie inny kształt krzywej odwracania. Jeszcze dobrze nie testowałem, ale pierwsze efekty były średnie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej napisał/a:
i odwracanie
A dlaczego sam odwracasz? Skaner Ci tego nie dostarcza w strawnej/przyjaznej/ergonomicznej/skutecznej formie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
A dlaczego sam odwracasz? Skaner Ci tego nie dostarcza w strawnej/przyjaznej/ergonomicznej/skutecznej formie?

Nie każde oprogramowanie skanera ma profile do wszystkich negatywów. Jakość tych profili nie zawsze jest zadowalająca, szczególnie jeśli były wywoływane niezgodnie z dedykowanym procesem. Wiele negatywów również nie ma oznaczeń, pozwalających je jednoznacznie zidentyfikować.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Czasem korzystam też z odwracania w sofcie skanera. Używam Epson Scan, teraz testowałem Silverfast 8 - nie do końca odpowiada mi to, co wypluwają. Kolory są nienaturalne, kontrastowe. Niektóre negatywy do tej pory udało mi się samemu lepiej odwrócić. Jak już nie daję rady to posiłkuję się odwracaniem w skanerze.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
bbartlomiej, a używałeś Negafix z SilverFast?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
kojut, tak, zarówno na wersji 6, którą mam z Plustekiem jaki i teraz w wersji 8 (trial) na Epsonie V700 - średnio to wygląda. Jak i tak muszę giąć krzywe po negafiksie to wolę sam to robić z mniejszą utratą przejść tonalnych (tak mi się póki co wydaje).
Wygodnie i szybko działa Negative Lab Pro do LR (ale LR nie używam).
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk napisał/a:
Nie każde
plwk napisał/a:
nie zawsze
bbartlomiej napisał/a:
nienaturalne
Wybaczcie brutalne wyrwanie pojedynczych słów z kontekstu - ale właśnie sobie przypomniałem, dlaczego kolorowe zdjęcia wolę w wariancie cyfrowym :mrgreen:
bbartlomiej napisał/a:
trochę teorii podpartej obliczeniami
Ooo właśnie, można się doktoryzować, ale mnie to nie sprawia przyjemności. Inaczej sobie wyobrażam hobby.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
W kwestii zaś małoobrazkowego B&W próbuję znaleźć satysfakcjonujące optimum z pomocą skanowania aparatem. Tam odwracanie jest bardzo proste. Prace w toku...
Innymi słowy, zadowalające efekty na filmie to obecnie (u mnie) tylko czarno-biały średniak. I ja i Epson V500 dajemy radę ;-)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
No cóż, coś trzeba w życiu robić, a wiele można znieść jak to coś jest pasją ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Skanowanie koloru, innego niż standardowy Kodak, jest taką wyższą formą RAW Challenge. :mrgreen:
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
bbartlomiej napisał/a:
żywam Epson Scan, teraz testowałem Silverfast 8 - nie do końca odpowiada mi to, co wypluwają. Kolory są nienaturalne, kontrastowe.

Ryszard napisał/a:
właśnie sobie przypomniałem, dlaczego kolorowe zdjęcia wolę w wariancie cyfrowym

Na końcu tej drogi jest Foveon...
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Enzo, choruję na niego od około 6 lat lub nawet dłużej - mają już taki bez zafarbów? :-P
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
bbartlomiej napisał/a:
mają już taki bez zafarbów?

W trybie kolorystycznym "neutral" zafarbu musiałbyś poszukać. Z tego co widzę i sam tak mam, to większość użytkowników wybiera jednak "standard", gdzie zafarb jest widoczny. Ja dodatkowo podbijam go w Lightroomie, bo lubię tę cechę Foveona. Wszak klisze także wybiera się z tego względu. Za to efekt jest za każdym razem powtarzalny i jakość nie gubi się w odmętach skanera.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Kolejne odwracane w połowie metodą z dokumentu, który załączyłem, w połowie ręcznie krzywymi:

2017 by bbartlomiej, on Flickr

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach