foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Ryszard napisał/a:
A czekaj, moment... No racja! :mrgreen:


Tak przynajmniej uczą na mechanice i wytrzymałości materiałów :-D
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ja tam pamiętam z mechaniki moment popędu. Czy z zajęć, czy zajęć po zajęciach.
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
Ryszard napisał/a:
DA 18-55 pasuje do ME-Super elegancko

Bo, w przeciwieństwie do Irixa, "kiciak" ma stosowną szczelinę.
Niezależnie od momentu ;-)
teta napisał/a:
Irix 15/2.4 Blackstone ... do ... MEsuper wchodzi bez problemu

Popatrzyłem w bagnety MEsuper i ZX-L - dźwignia symulatora przysłony jest w nich w tym samym miejscu. Skoro Irix nie wchodzi w MZ-3 (ta sama dźwignia w bagnecie) to jakim cudem wszedł w MEsuper? Prośba do teta o sprawdzenie stanu owej wajchy w jego egzemplarzu MEsuper (może jakimś cudem ma on bagnet w wersji "crippled K").
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Sprawa dziwna, sprawdziłem mocowania i do jednego MEsuper Irix wchodził, a do dwóch nie. Do dwóch K1000 wchodził brz problemu, a do superA z wyczuwalnym oporem. Tak na oko, to cała maszyneria w korpusach wygląda tak samo.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Szczęśliwie mam MZ-3 oraz ME Super –do żadnego z nich IRIX 11 nie da się podpiąć. Mam też MZ-50 i o dziwo do niego wszedł. MZ-50 ma tzw. „crippled" KAF mount.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Wniosek - trzeba mieć wszystkie Pentaksy. Nigdy nie wiesz, który będzie Ci potrzebny ;-)
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
teta napisał/a:
Tak na oko, to cała maszyneria w korpusach wygląda tak samo.

Dzięki za sprawdzenie. Może to kwestia spasowania, luzu, stopnia zużycia. W jednych korpusach, nawet tego samego typu, wajcha "podda się" (odsunie?) i obiektyw jakoś wejdzie w bagnet, w innych nie wejdzie wcale lub z oporami.
Starsze korpusy (MEsuper, SuperProgram) mają symulator w postaci blaszanego "ząbka" nitowanego do obrotowego pierścienia, w nowszych (A3, MZ-5, MZ-6) "ząbek" stanowi całość z pierścieniem i jest nieco krótszy (licząc wzdłuż obwodu bagnetu) niż blaszka. Grubość "ząbka" wydaje się taka sama w obu rozwiązaniach. Może nitowana blaszka (K1000, MEsuper) łatwiej ustępuje niż monolityczna konstrukcja symulatora w nowszych korpusach?

Z Irixami w MZ-60, MZ-50, MZ-30 *istD i "cyfrankach" nie powinno być problemu bo "crippled" oznacza właśnie brak dźwigni symulatora w bagnetach tych korpusów - nie ma owego "ząbka" przekazującego korpusowi informację o przysłonie ustawionej pierścieniem obiektywu.

Nie spodziewałem się, że w niektórych przypadkach "wykastrowanie bagnetu" może okazać się zaletą...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Formalnie rzecz ujmując, wygląda to na niedopatrzenie konstruktorów Iriksa. Ale zanim ich posądzę o gapiostwo, sprawdzę swoje "cyfrankowe" obiektywy - czy na pewno mają wycięcie na ów "ząbek".
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
DA 18-55, DA 50-200, DA 35/2.4 , DA 70/2.4 Ltd, DA* 16-50, Tamron 18-200 mimo braku pierścienia przysłony mają w bagnecie wycięcie/szczelinę.
TC HD DA 1.4x AW ma szczelinę ale brak w niej popychacza (nie przekazuje mechanicznie informacji o pozycji pierścienia przysłon podpiętego obiektywu).
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
MixerB napisał/a:
w niektórych przypadkach "wykastrowanie bagnetu" może okazać się zaletą...

Jedyna zaleta to taka, że pasuje. Obiektyw z nieregulowanym otworem jest bezużyteczny. Albo raczej ten korpus.
Ryszard napisał/a:
wygląda to na niedopatrzenie konstruktorów Iriksa

Widocznie twórcy Irixa nie mają na czole wypisanej czerwoną farbą znakami Kanji zgodności wstecznej elitarnego systemu K.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rychu napisał/a:
na czole wypisanej czerwoną farbą znakami Kanji
Ekstra pomysł na elitarną dziarę! :lol:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ryszard napisał/a:
Ekstra pomysł na elitarną dziarę!

Na czasie była by taka w okolicach kolana ;-)
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Sprawdziłem jeszcze dwa korpusy. Do MZ-5n wchodzi, ale trzeba użyć odrobinę siły, tak w ramach rozsądku. Do dwóch Z-1p wchodzi gładko jak w masło.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Czyli albo kupić Samyanga 14/2.8 (a w zasadzie T3.1, bo inne wersje poznikały) lub Irixa i korpus Z1. Pierwsza wersja wyjdzie taniej, tylko ta dystorsja :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach