Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
SR i krótkie ogniskowe
Wiele razy spotkałem się ze stwierdzeniem, że SR się raczej nie przydaje, kiedy korzystamy z krótkich szkieł. Mi jest dość trudno bez SR utrzymać czas 1/(ogniskowa*crop), nie wiem, może co poniektórzy z pewniejszą ręką nie mają tego problemu. A mi udało się zrobić takie foto:



12mm, 1s (z delikatną podpórką, to fakt). Bez podpórki schodziłem do 0.5s

crop:


Oczywiście, nie jest to jakaś niesamowita żyleta, ale odbitka zapewne będzie ładna. Bez SR bym sobie raczej nie poradził (no chyba, że jakieś ISO 1600 lub coś w tym stylu)

Na marginesie dodam, że ta sala mieści 21 tysięcy ludzi (boków i balkonów nie widać, nie mam 10-17 :)).

 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Oczywiście, nie jest to jakaś niesamowita żyleta


Jak by moje body zrobiło nawet deczko gorsze zdjęcia to bym nie odsyłał do serwisu..... :/

No fakt apetyt rośnie w miarę jedzenia, też tak mam :lol:

Pozwolę sobie zapytać, gdzie to jest bo jakoś nie mogę skojarzyć, pewno tam nie byłem... :-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
vivooo napisał/a:
Pozwolę sobie zapytać, gdzie to jest
Salt Lake City, mormońskie centrum zgromadzeń. Zbudowali taką stodołę tylko po to, żeby się dwa razy w roku spotkać :)
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
wow.... u nas to by się musiała cała Polska na to składać... :)) i budowali by to z 10 lat a przy tym z 10 domów by urosło... :))
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
vivooo napisał/a:
wow.... u nas to by się musiała cała Polska na to składać... :)) i budowali by to z 10 lat a przy tym z 10 domów by urosło... :))
- racja .....malo tego po wybudowaniu powolano by ze 3 komisje sledcze... :-P

[ Dodano: 2007-06-21, 08:42 ]
a na serio....
mam coraz wiecej podejrzen ze SR w K10D dostaje bzika przy sredniej ogniskowej i czasach typu 1/100 do 1/200 (jak zapomnimy wylaczyc SR) z kims juz rozmawialem na ten temat i o ile pamietam tez mial takie jakies dziwne doswiadczenia.....nie wiem czy nie z argawenem.....
tyle ze zachowalem sobie tylko 1 fote
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
czasach typu 1/100 do 1/200 (jak zapomnimy wylaczyc SR) z kims juz rozmawialem na ten temat i o ile pamietam tez mial takie jakies dziwne doswiadczenia.....nie wiem czy nie z argawenem.....
Możliwe. Sam to zauważam, że przy tych czasach czasami mam dziwne wyniki. W K100D tego nie było. Ale tylko przy 1/100-1/200.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Ale tylko przy 1/100-1/200.

matryca wpada w rezonans z migawka - przesrane :evilsmile: ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Możliwe. Sam to zauważam, że przy tych czasach czasami mam dziwne wyniki.
Nie tylko Wy :). Aż w domu sprawdzę, przy jakich czasach.

Dziwne wyniki - mam na myśli bardzo delikatne poruszenie, które nie powinno wystąpić.
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Jeśli to prawda, że przy krótszych czasach SR produkuje drgania (sam jeszcze tego nie zaobserwowałem, ale może dlatego, że zwykle robię za mało ostre zdjęcia :-P ), to proszę o poprawkę firmwaru,. która umożliwi automatyczne wyłączanie SR przy krótszych czasach (coś na kształt auto-ISO) ;-) .
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
mam na myśli bardzo delikatne poruszenie, które nie powinno wystąpić.
tak, tak
 

adrian  Dołączył: 06 Mar 2007
Korba napisał/a:
która umożliwi automatyczne wyłączanie SR przy krótszych czasach (coś na kształt auto-ISO) ;-) .


Pomysł świetny, przecież to proste do zrobienia, Wystarczy w menu ustawić powyżej jakiego czasu SR ma działać. Wot i po problemi. Proponuję zgłosić do Pentax'a :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ekhm... to nie takie proste..... a jak podepniecie szklo 300mm? to co ma sie wlaczyc dopiero przy 1/60 ?
jakos inaczej.....
do 100mm od czasu 1/60
100 - 200 od czasu 1/100 - 1/200
itd....
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
ale moze najpierw ustalmy, co sie dzieje. Rozumiem ze chodzi o to, ze przy ogniskowej np 18mm i czasie 1/100 zdjecie wychodzi dziwnie poruszone, a ta sama scena strzelana przy czasie 1/50 jest ok?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
Rozumiem ze chodzi o to, ze przy ogniskowej np 18mm i czasie 1/100 zdjecie wychodzi dziwnie poruszone, a ta sama scena strzelana przy czasie 1/50 jest ok?
Znaczy się, że przy włączonym SR przy krótszych ogniskowych, czasami( u mnie rzadko, ale zdarzyło sie) zdjęcie wygląda jakby było poruszone, przy czasach wyższych niż 1/ogniskowa. Co dziwne, w Kasetce SR piknie działał na tych ogniskowych z SR, bez wyjątku.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
zdjęcie wygląda jakby było poruszone, przy czasach wyższych niż 1/ogniskowa

krotko mowiac, przy czasach, przy ktorych i tak bys utrzymal fote bez SRa? Moze jest to jakas niedorobka? Na pewno mogliby to poprawic firmwarem, ale czy jest to powszechne zjawisko?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
ale czy jest to powszechne zjawisko?
No własnie zdarza się rzadko. W K100D nie zauwazyłem tego objawu.
Ale obrzydzam zakup K10D :mrgreen:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Ale obrzydzam zakup K10D

a, chyba ze tak. To ja dodam, ze k10 nie obraca plikow pionowo, dodaje tylko info, ze trzeba obrocic ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
No i nie jest na paluszki :mrgreen:
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
argawen napisał/a:
Znaczy się, że przy włączonym SR przy krótszych ogniskowych, czasami( u mnie rzadko, ale zdarzyło sie) zdjęcie wygląda jakby było poruszone, przy czasach wyższych niż 1/ogniskowa.

Jesteś pewien, że te zdjęcia nie byłyby poruszone, gdyby SR był wyłączony? Nie wiem jak Ty, ale ja jestem na tyle zdolnym fotografem, że potrafię od czasu do czasu poruszyć zdjęcie robione z czasem krótszym od owego sakramentalnego 1/ogniskowa*crop. Może SR przy krótkich czasach po prostu nie działa efektywnie (co nie znaczy, że psuje zdjęcie). A przy tym fotograf, którego czujność uśpiona jest krótkim czasem i włączonym SR, nie przykłada się do poprawnego trzymania aparatu i naciskania spustu i w efekcie porusza to, co teoretycznie nie powinno być poruszone.

Tak sobie gdybam, ale może...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
To ja dodam, ze k10 nie obraca plikow pionowo, dodaje tylko info, ze trzeba obrocic
Obraca. :) Jak mam kadyszkę pół roku prawie, nigdy nie musiałem głowy krzywić, czy to przy monitorze, czy przy lizaku z tyłu aparatu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach