Tomasz12006  Dołączył: 28 Gru 2007
tamron sp 90 mm 52bb
Witajcie, co sądzicie o obiektywie tamron 90mm 2.5 model 52 bb adaptall do macro. Za ile warto go kupić do lustrzanki cyfrowej.
Pozdrawiam
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jedno z najznamienitszych szkieł makro i chyba jedyne z wymiennym mocowaniem. Doskonała, cholernie masywna konstrukcja mechaniczna, wręcz pancerna i do tego dość małe rozmiary jak na szkło makro o tej ogniskowej.
Rewelacyjnie rysuje, dobre również jako krótkie tele czy portrtówka ale tu ze względu na płytko osadzoną przednią soczewkę jest bardzo wrażliwe na boczne światło, koniecznie trzeba stosować osłonę przeciwsłoneczną. Oczywiście jako portretówka ma wszelkie wady szkieł makro w takim zastosowaniu.
Sam od jakiegoś miesiąca bawię się takim ale w wersji wcześniejszej 52B i jakoś nie mogę dojrzeć do myśli by je wystawić.

Za ile warto kupić? - Trudno powiedzieć, Tamrony z rodziny BBar mają swoje duże grono miłośników w tym kolekcjonerów, dużo zależy od stanu nie tylko mechanicznego ale i wizualnego. Ogólnie trudno dostać 90 za mniej niż 100-130 euro, w Niemczech egzemplarz w ładnym stanie potrafi kosztować i 250 euro i spokojnie znajduje nabywców.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Bardzo fajne szkło. Wraz z dedykowanym pierścieniem daje skalę odwzorowania 1:1, bez pierścienia 1:2. Ostre, fantastyczny kolor. Znakomicie dopracowany mechanicznie, praca nim to przyjemność. Sprawdź jaki ma adaptal "K" czy "KA". Swój kupiłem w wersji "K", ale później kupiłem kolejnego Tamrona 72B z końcówką "KA" więc teraz przepinam adapter i pracuje jak obiektyw ze stykiem. I jeszcze jedno. Bardzo dobrze współpracuje z Pentax-F x1.7 AF dając niezłe tele-macro.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Gwoli uzupełnienia.
Sprzedawany był w dwóch opcjach, zazwyczaj jako golas, zestawy z adapterem podwajającym mu skalę odwzorowania do 1:1 był znacznie mniejszym ułamkiem, a to z tej przyczyny, że z jakimkolwiek konwerterem x2 uzyskujemy ten sam efekt.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
W moim komplecie nie było konwertera a jedynie pierścień pośredni o długości dającej po zamontowaniu skalę 1:1. Jest to element pozbawiony jakiejkolwiek optyki dedykowany temu konkretnemu modelowi.



[ Dodano: 2015-12-05, 06:37 ]
Tak wygląda kolejny Tamron z wymiennym mocowaniem- Tamron SP 90 1:2.8 Macro ze skalą odwzorowania 1:1 wersja 72B. Według powszechnej opinii z którą się zgadzam lepszy optycznie od starszego kolegi 52B i 52BB. W tym modelu pojawia się plastik. Mimo że część elementów metalowych zastąpiono plastikiem, mimo upływu lat spisuje się znakomicie. Jak widać na fotce ma adaptal KA (ze stykiem) który znakomicie współpracuje z wersją 52B i 52BB.



Zdjęcie wykonane SMC Pentax-FA 100/2.8 Macro
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Narado napisał/a:
W moim komplecie nie było konwertera a jedynie pierścień pośredni

Uścislijmy więc bo faktycznie można się pogubić.
Ten obiektyw zachowując swoją konstrukcję optyczną występował w trzech modelach.
- Pierwszy model nosił oznaczenie 52B, i był sprzedawany albo jako golas albo znacznie rzadziej od razu w zestawie z konwerterem x2 model 01F. Łatwo go odróżnić bo ma gwint mocowania filtrów 49mm.
- Drugi model nosił oznaczenie 52BB i był już zazwyczaj sprzedawany w zestawie z pierscieniem pośrednim takim jak na Twoim zdjęciu. Ten model miał gwint 55mm.
- Był jeszcze trzeci najpóźniejszy model tego obiektywu [miał zmienne oznaczenie 52E i litera, wedle zasady 52EN (N-Nikon) 52EM (M-Minolta) 52EP (P-Pentax)] który dostał jeszcze napęd AF, nie miał już jednak wymiennego mocowania adaptall i jest raczej nieczęsto spotykany. Oczywiście sprzedawany był bez żadnych dodatków.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Co by o nich nie pisać to udane szkiełka ;-)
 

gGrzegorz.W. Ch  Dołączył: 07 Sie 2012
a żeby zagmatwać to były wersje z mechanika przysłony i bez tejże :-)
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Końcówki adaptal były robione w dwóch wersjach: "K" i "KA". "KA" Pracuje z 52B, 52BB i 72B.... ;-)
 
Tomasz12006  Dołączył: 28 Gru 2007
Z Waszych wypowiedzi wynika że warto na niego polować. Muszę śledzić aukcje i ogłoszenia ( a może ktoś ma na zbyciu).
 

gGrzegorz.W. Ch  Dołączył: 07 Sie 2012
adaptor to insza inszość ale nie wszystkie obiektywy przynajmniej 52B są ze stykami
http://www.pentaxforums.c...mron90mm_SP.jpg

[ Dodano: 2015-12-07, 14:55 ]
Tomasz12006,
Poluj na taki ze stykami ma litery AE koło numeru 32
http://www.pentaxforums.c...mage=55BB-1.jpg
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Tomasz12006, Spóźniłeś się o 2 dni. Odsprzedałem ten pierwszy egzemplarz (z literkami AE) z tubusem .... Ja z kolei szukam oryginalnej osłony przeciwsłonecznej do modelu 72B (druga fotka).
 
Tomasz12006  Dołączył: 28 Gru 2007
Narado możesz ujawnić tajemnicę za ile poszedł.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Tomasz12006, taniej niż chodzi ale drożej niż kupiłem :-D . Kupiłem go okazyjnie za 50$ jakiś rok temu. Poszedł za 90$ choć chodzą po 130-150$. Kolega się napalił na niego a ja i tak nosiłem się z zamiarem odsprzedaży odkąd mam model 72B (choc wykonanie 52B jest mistrzowskie). Chłopak miał 90$ na obiektyw więc za tyle mu go puściłem....
Następnego dnia kupiłem za te pieniądze oryginalne pierścienie pośrednie z przeniesieniem automatyki więc bilans jest na zero ;-) . Na jutro jestem umówiony z gościem któy sprzedaje za 70$ Pentax af 360 fgz więc znowu dołożę do hobby ;-) .
 
Tomasz12006  Dołączył: 28 Gru 2007
Obiektyw już kupiłem model 52bb teraz czas na adapter do naszego systemu. Mam możliwość zakupu adaptera tamron adaptall 2 pk mam więc pytanie jaka jest różnica pomiędzy adaptallem a adaptallem 2.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Szukaj "adaptal 2 P/KA" . Będziesz miał styk dzięki któremu obiektyw będzie pracował w trybie Av.
http://www.ebay.com/itm/U...yIAAOSwAKxWUGe5
 
Tomasz12006  Dołączył: 28 Gru 2007
Adapter 2 pk mogę kupić za 50 zł, jak sprawdzałem adapter pk/a to ceny kręcą się coś ok. 250 zł. Cena jak na teraz troszkę boli.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Z czasem dokupisz... warto bo ułatwia życie.
 

gGrzegorz.W. Ch  Dołączył: 07 Sie 2012
Pomiar światła, zielony guzik to może być męczące i wygodniejsza okazać się może nawet końcówka m42 i adaptor m42 PK

[ Dodano: 2015-12-27, 19:32 ]
A swoja droga jak zabezpieczacie końcówki obiektywów kiedy nie ma na nich adaptora? ????
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
gGrzegorz.W. Ch napisał/a:
A swoja droga jak zabezpieczacie końcówki obiektywów kiedy nie ma na nich adaptora? ????

Innym niepotrzebnym adapterem :-P Albo "oryginalnym" deklem takim jak na ibeju dostałem taki z 60-300, bo prawie 15 funtów bym na to nie wydał :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach