matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
JacekK napisał/a:
Sony już dawno poszło ( A33, A35, A37, A55, A57, A65, A77, A99). A99 MK II to już kolejna generacja.

Tak, ale w innym celu. Oni mają lustro półprzepuszcalne, żeby go nie podnosić przy zdjęciu. Ja mówię o tym, żeby móc coś wyświetlić na OVF (np. histogram) oraz doostrzać mimo braku kalibracji obiektywu (a może i albo automatycznie dokalibrowywać obiektyw w body).
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
Co do opóżnienia w EFV - podobno w najnowszych Sony juz tego nie ma. Nie wiem, nie sprawdzałem.

matkus napisał/a:
A ja sobie myślę, że te 2 nikony to bardziej badanie rynku i wprawka dla inżynierów, niż produkt do zarabiania kasy.
Wprawka dla inżynierów - na pewno, ale z drugiej strony jeśli produkt byłby do kitu, to system byłby spalony na starcie, a na to nie mogą sobie pozwolić.
Czekamy na finalny produkt z ostatecznym softem, bo na razie to jest beta.
Co do kasy - marketing. Ssanie na ML jest tak duże, że sprzedadzą to co zobili, będa braki.

matkus napisał/a:
..Ja mówię o tym, żeby móc coś wyświetlić na OVF (np. histogram) oraz doostrzać mimo braku kalibracji obiektywu (a może i albo automatycznie dokalibrowywać obiektyw w body).
też to gdzieś sugerowałem, pisząc o nieoczywistej przewadze EFV jeśli chodzi o pokazywanie informacji.
Częsciowo przecież to już jest. pokazują się na matówce punkty AF, pokazuje się poziomica. Można dłożyć kolejne info. Tylko .. zbyt wiele to przeszkadza. Niech dadzą opcję wyłączenia.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
https://youtu.be/_nauzVklivI?t=463
Nie ma blackoutu ale slideshow dalej jest. W SLR jednak jest do dużo bardziej przewidywalne i natychmiastowe. Tu slideshow właściwie pokazuje klatki nie wiadomo z jakiego momentu. U mnie w E-M1 mk1 wygląda to tak samo + blackout.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jacek_Z napisał/a:
Co do opóżnienia w EFV - podobno w najnowszych Sony juz tego nie ma. Nie wiem, nie sprawdzałem.

Dawno temu zajrzałem w wizjer pierwszego Sony A7. Nie zachwycił mnie z różnych powodów, ale wielkiego opóźnienia ani klatkowania wtedy nie zauważyłem. Niedawno ciekawość znów mnie zawiodła do ich salonu. To samo stare A7 i klatkowanie w wizjerze, że niech to jasna...! Oddając aparat zauważyłem, że miał ustawione ISO3200. Obawiam się, że EVF trzeba sprawdzać w konkretnych warunkach i ustawieniach - bo może być różnie.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard napisał/a:
Obawiam się, że EVF trzeba sprawdzać w konkretnych warunkach i ustawieniach - bo może być różnie.
Zgoda, jednak problemy, które opisywałem i to, co widać w linku wyżej o EVF w Z7 maja miejce również w dobrych warunkach oświetleniowych.

Dziś dotarł 9-18/4.0-5.6 do Olympusa. Największa zaleta bezlusterkowców:
Olympus 9-18 vs Canon 17-40 by Bartek Krawczyk, on Flickr

Olympus 9-18 vs Canon 17-40 by Bartek Krawczyk, on Flickr
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
bbartlomiej, wszystko fajnie, tylko wielu fotografujących kupuje bezlusterkowce aby podpinać do nich obiektywy posiadanego systemu. I wtedy sprawa wygląda już inaczej i nie tak "różowo" jeżeli patrzeć na gabaryty.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
No tak, a kompakty jeszcze mniejsze. Wszystko zależy jakie stawiamy oczekiwania, ile jesteśmy w stanie dźwigać i przy jak słabym świetle dochodzimy do wniosku, że w zasadzie to w d.pę z tymi zdjęciami :-P
Faktem jest, że bezlustrowce mają relatywnie najwięcej matrycy w najmniejszym korpusie. Z małą szeroką stałką pokroju 28/2.8 może to być kuszące.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
powalos, nie do końca rozumiem co masz na myśli. Kupujesz bezlusterkowaca, np. m4/3 żeby podpinać obiektywy m4/3. Kupujesz Nikona Z7 czy Sony A7, żeby podpinać odpowiednio obiektywy Z i Sony E. Wszystko się zgadza. Po co kupować bezlustro, żeby przez przejściówke podpinać stare obiektywy lustrzankowe (np. jak w przypadku tego nowego Nikona)? Chyba tylko tymczasowo, zanim się dokupi nowe konstrukcje.
Nie widzę sensu podpinać obiektywów lustrzankowych do bezlusterkowców, jaka byłaby korzyść?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
To chyba nie jest aż takie proste. Jest trochę szkieł o unikalnych właściwościach, które chciałoby się podpiąć niezależnie od posiadanego systemu - np. 31ltd czy Kirona 105. I temu mają służyć przejściówki w EVILach
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Lepiej mieć taką możliwość, niż nie. Do 4/3, E, Fuji i wymarłych (Samsung) można dopiąć wszystko i to nawet totalną archeologię ( Miranda, Voigtlander/Retina, Icarex itp) Nikon z pewnością też szybko doczeka się wielu takich adapterów.
J.w krótki index to też mniej zbędnego światła za obiektywem i możliwość konstruowania optyki głęboko osadzonej w korpusie blisko matrycy. Zapewne ta wielgachna dziura mocowania obiektywu to potencjalna możliwość konstruowania takich rozwiązań optyki.
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
bbartlomiej napisał/a:
Kupujesz bezlusterkowaca, np. m4/3 żeby podpinać obiektywy m4/3. Kupujesz Nikona Z7 czy Sony A7, żeby podpinać odpowiednio obiektywy Z i Sony E. Wszystko się zgadza.
Nie zgadza...

bbartlomiej napisał/a:
Po co kupować bezlustro, żeby przez przejściówke podpinać stare obiektywy lustrzankowe (np. jak w przypadku tego nowego Nikona)? Chyba tylko tymczasowo, zanim się dokupi nowe konstrukcje.
Nie widzę sensu podpinać obiektywów lustrzankowych do bezlusterkowców, jaka byłaby korzyść?

Eeee. Ja mam 9 szkieł do lustrzanek nikona, 2 do Pentaxa i 6 na M42, 1 na M39 i 2 na MF. Zostańmy przy tych 9 szkłach na nikona. Kiedy sie ich doczekam jako Nikkor S ??? Sądzę, że taki 200/2 to wypuszczą najprędzej za 5 - 6 lat. Albo .. w ogóle, bo jaki zysk tam będzie na rozmiarze i wadze?
Ja nie widze problemu, wręcz chcę używać optykę jaka mam. Jest bardzo dobra.
Dlaczego zakładasz (zakładacie) że ktos kupuje bezlusterkowca bo chce małych rozmiarów? Ja nie chcę. Ja chcę eyefocus w całym kadrze. Lustrzanka tego mi nie zaproponuje. (na matówce, nie w LV). Nie jestem jedyny.
Większość profi mających supertele nie chce wyrzucić swojej szklarni (sprzedać za 50% ceny nowego) i kupić za X lat płacąc za nowy (i z podatkiem od nowości, czyli grubo). Strata by spokojnie mogła wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Jacek_Z napisał/a:
Podaj powód dla którego tak by miało byc.

Z bardzo prostego powodu. Nie daltego, że to "bezlusterkowiec", ale dlatego, że za kilka lat to będzie jedyny żwawo rozwijający się "gatunek" sprzętu. W zasadzie już teraz tak jest. Producenci przestaną pakować pieniądze, a co za tym idzie, nowe technologie w dwie równoległe gałęzi, z których, zresztą, jedna będzie tą zanikającą... Bynajmniej mnie to nie cieszy, ale tak będzie. Takie historie dotyczą nie tylko fotografii.

[ Dodano: 2018-08-27, 21:05 ]
rychu napisał/a:
Nie wiem co miałeś na myśli, ale myślę, że jakość wyświetlaczy będzie dążyć do tego co widzimy na matówce.

Dlaczego obraz w wizjerze nie miałby być lepszy od tego na matówce?

[ Dodano: 2018-08-27, 21:09 ]
Jacek_Z napisał/a:
Co do opóżnienia w EFV - podobno w najnowszych Sony juz tego nie ma. Nie wiem, nie sprawdzałem.

Raczej jeszcze jest. Ale jest wielu fotografów sportowych, którzy świetnie sobie radzą ze sprzętem Sony. Mimo opóźnień.
Inna sprawa, że naprawdę dobre wyświetlacze to, póki co, są w profesjonalnych kamerach telewizyjnych używanych na zawodach sportowych. To wszystko kwestia czasu.
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
komtur napisał/a:
Z bardzo prostego powodu. Nie daltego, że to "bezlusterkowiec", ale dlatego, że za kilka lat to będzie jedyny prężnie rozwijający się "gatunek" sprzętu. W zasadzie już teraz tak jest. Producenci przestaną pakować pieniądze, a co za tym idzie, nowe technologie w dwie równoległe gałęzi, z których, zresztą, jedna będzie tą zanikającą...

Gdzie widzisz sprzeczność z tym co piszę?
Może sobie system lustrzanowy wymrzeć całkowicie, nie interesuje mnie to. Mnie obchodzi wygodne body i zachowanie optyki jaka jest.
Ja nie piszę o przyszłościowych nabywcach, ale o ludziach już siedzących bardzo głęboko w systemie lustrzankowym, których się wepchnie w bezlustra (skoro wymrą lustrzanki to nie maja wyjścia). Bez urazy, w Pentaxie siadza głównie jednak nie zawodowcy i posiadają pewnie z 3 do 5 szkieł i to kosztujących co najwyżej kilka tysięcy. Owszem, niektórzy mają utopione pewnie więcej, ale w Nkonie to ludzi którzy mają kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy w optyce jest dużo. Ja znam osobiście wiele takich osób. Pomyśl o skali kraju, świata.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Jacek_Z napisał/a:
Gdzie widzisz sprzeczność z tym co piszę?

Nie widzę żadnej sprzeczności. Chodziło mi o to, że jeżeli ktoś za kilka lat kupi nowy aparat, to jeśli wybierze tzw. bezlusterkowiec, dostanie nowszą technologię. Lepszą matrycę. Lepszy AF, elektronikę i algorytmy. Taki sprzęt będzie robił lepsze technicznie zdjęcia. Naprawdę nie chce mi się wierzyć, że koncerny będą chciały inwestować w oba rodzaje sprzętu równolegle. Jeszcze nie teraz, ale DSLR-y po prostu w końcu porzucą. Zresztą "zawodowiec" z Nikonem będzie pewnie spokojnie mógł używać starych obiektywów i akcesoriów. Wymieni aparat.

 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Ryszard napisał/a:
Jacek_Z napisał/a:
Co do opóżnienia w EFV - podobno w najnowszych Sony juz tego nie ma. Nie wiem, nie sprawdzałem.

Dawno temu zajrzałem w wizjer pierwszego Sony A7. Nie zachwycił mnie z różnych powodów, ale wielkiego opóźnienia ani klatkowania wtedy nie zauważyłem. Niedawno ciekawość znów mnie zawiodła do ich salonu. To samo stare A7 i klatkowanie w wizjerze, że niech to jasna...! Oddając aparat zauważyłem, że miał ustawione ISO3200. Obawiam się, że EVF trzeba sprawdzać w konkretnych warunkach i ustawieniach - bo może być różnie.


Slideshow w A7 to jest tylko wtedy, gdy "brak światła". Albo jest ciemno. Albo ciemnawo, ale jest ustawione f/16 + wizualizacja domknięcia przysłony.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bogdanm, dzięki, warto wiedzieć. Pan wiedział tylko, że jak zmienię swoje Pentaksy APS na Sony FF to będę miał od razu lepiej, bo mniejsza ta, no wiesz... Granica Osobliwości czy coś takiego... ;-)
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
:mrgreen:

Cóż... ja kiedyś kupiłem A7 bo chciałem cyfrową ściankę do worka rokkorów. No i zostałem.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Ryszard napisał/a:
Granica Osobliwości

Sony FF zapewnia bezpośredni kontakt z czarną dziurą. :shock: :-D
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
bogdanm, możesz zerknąć na link wyżej, który demonstruje slideshow w Z7 i powiedzieć czy w Sony wygląda to podobnie? Mówiąc slideshow mam na myśli wyświetlanie migawek przy strzelaniu z pełną prędkością i AF-C, nie to, że w ciemniejszym oświetleniu EVF trochę laguje. W praktyce uniemożliwia mi to robienie niektórych zdjęć. Wiem, że uczepiłem się tego panningu, ale uderza mnie to za każdym razem jak biorę E-M1 na spacer z psem. Na 100% wejdę w bezlustra obiema nogami, jak rozwiążą ten problem.

komtur napisał/a:
Sony FF zapewnia bezpośredni kontakt z czarną dziurą.
... czarną dziurą w portfelu, jak poza body chcesz dokupić systemowe szkło, a nie Sigmę ;-)

Wracając do Z - nie jestem targetem, bo mnie zwyczajnie nie stać, ale:
- body wygląda super, dodałbym tylko pionowy rząd przycisków na lewo od wyświetlacza
- wygląd obiektywów zupełnie mi nie podchodzi, wyglądają plastikowo, nijako
- karty XQD, kurczę ale to drogie...
- miło, że w końcu zrobili stabilizację matrycy, oby Canon zrobił to samo jak już zdecyduje się wypuścić coś na poważnie (ciekawe co zrobią z EOS-M)
- przy obecnym stanie optyki, adapter na F powinien zdecydowanie być dodawany w zestawie gratis...

https://www.dpreview.com/...lery/4349707626 - jakoś nie zachwyca, ani ostrość, ani szumy. ISO 450, a mam wrażenie akwareli.
W ogóle dziwny pomysł z publikowaniem sampli, z aparatu przedprodukcyjnego. Skomentować nie można, bo przecież przedprodukcyjny i dużo może ulec zmianie, więc jaki sens?
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
bbartlomiej napisał/a:
... czarną dziurą w portfelu

Ta czarna dziura występuje jako nieodłączne zjawisko hobby zwanego fotografią. 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach