alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Akurat Lubitiel to słabo ceniona lustrzanka dwuobiektywowa.
Cytat
Polski Start 66 jest o wiele lepszy,


Taaa, taaaak, ale przeciez nie o to chodzi, zeby robic technicznie swietne, ostre i nudne zdjecia, nie?


Lubitiel, przez ten swoj obiektyw - koszmarek oddaje bardzo stonowane kolory, ponadto na otwarciu, mimo ze nie jest ostry, ma bardzo charakterystyczny, "kolisty" bokeh (podobnie jak helios) i przez to plastycznie separuje pierwszy plan od tla... Holga też szit jakich malo - technicznie - a jakos kupa luda cieszy się nią jak dziecko, nie?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Cholera, szkoda ze nie mam skanera do sredniego... Wrzucilbym pare slajdow z Lubitela...
 
dre  Dołączył: 14 Lut 2007
pawel1967 napisał/a:
Proponuje jednak zapolować na Starta 66 optykę sprowadzano dla niego z NRD

pawel1967, nie wiem skąd masz takie informacje, o ile wiem to optykę do nich cały czas robiono w Wawie na mińskiej :-? :shock:
Starty są wprawdzie optycznie lepsze, ale słyszałem opinie że lubitiele lepiej wypadają pod słońce bo mają lepsze powłoki. :-P
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
dan napisał/a:
Cholera, szkoda ze nie mam skanera do sredniego... Wrzucilbym pare slajdow z Lubitela...
A płaski skaner masz? BW da się zeskanować przy pomocy zwykłej lampki i jakiegoś rozpraszacza (np. kali technicznej)

Zdjęcie samo w sobie jest nieostre, bo ustawianie ostrości w tym Lubitelu, którego miałem było kompletnie rozregulowane.

[ Dodano: 2007-06-26, 18:52 ]
Z kolorowym negatywem nie da się tak zrobić. Nie wiem jak ze slajdami.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
djack, sprzedalem...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
djack napisał/a:
A płaski skaner masz? BW da się zeskanować przy pomocy zwykłej lampki i jakiegoś rozpraszacza (np. kali technicznej)


hej, znaczy rozumiem to tak - kładziesz kalkę techniczną na szybe, na nią negatyw a na to świecisz z góry lampką? czy jak właściwie?:))

mojej koleżance jutro mam wywołać jakąś rolkę z Amiego, więc w sam raz skan się nada z mojego płaskiego epsona..
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
hej, znaczy rozumiem to tak - kładziesz kalkę techniczną na szybe,


Radze ja mocno wzniesc, bo dostaniesz wzor papieru na skanie. Albo uzyj lepiej mlecznej plexi z MOCNYM zrodlem swiatla... Musi przebic to co idzie od skanera...
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
hej, znaczy rozumiem to tak - kładziesz kalkę techniczną na szybe, na nią negatyw a na to świecisz z góry lampką? czy jak właściwie?:))

Nie. Na szybę położyłem negatyw. Na to złozoną (chyba ze dwa razy) kalkę techniczną. Od góry świeciłem zwykłą biurkową lampką (żarówka 60W) i wyszło coś takiego co pokazałem wyżej. To tyle co pamiętam, bo to chyba jakoś z półtora roku temu było. Ale znajdę gdzieś ten negatyw i spróbuję jeszcze raz, jak będę miał chwilę.
Próbowałem tego samego z kolorowym negatywem MF i porażka kompletna.
 
emgenov  Dołączył: 29 Maj 2007
Mam Luba i czasami nim pstrykam.Chociaż ten aparat składa się prawie z samych wad to zabawa może być przednia:) - i głównie w takim charakterze go używam.Na pierwszym filmie miałem 4 klatki normalne ,4 puste i 4 podwójnie zaświetlone (nie ma blokady).Celowanie tym ustrojstwem wymaga przyzwyczajenia, zwalnianie migawki graniczy z cudem (lepiej kup wężyk).

Zdjęcia mają specyficzny klimat, zanim go sprzedasz koniecznie sie pobaw :)

aha - ceny na allegro - ok 35-60 zet.Ja kupiłem nówkę komunijną ( z filmem) za 60zet...
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
W Warszawie do Starta 66 robiono korpus żeby było ciekawiej nawet z błotników do motocykli.Rozmawiałem z zatrudnionym tam człowiekiem podobno obiecano złote góry a potem ...W kolekcji posiadam kilka Startów nawet i małoobrazkowy radziecki i optyka naprawdę jest inna.Co do zdjęć pod słońce to Lubitiele posiadały namiastkę powłok , a starsze wogóle były jej pozbawione.Jeśli ktoś chce się pobawić lepiej sprawdzają się starsze modele bakelitowe.Nie dają smolistych cieni ale miękki ładnie stonowany kontrast.Nowsze już tego nie mają.Pozdrawiam
 

cheshirecat75  Dołączył: 04 Gru 2006
Tej, a rzućcie jakims linkiem albo dajcie trochę info ze skarbnicy własnych doświadczeń nt Flexareta... Bo wygrzebałem takiego Ojcu z dna szafy, trochę brudny jest ale zamierzam przestrzelać na próbę :) Warto na coś zwrócić uwagę, jakaś specyfika focenia na takim sprzęcie? Ofkors poza tym, że fajniej widać niż w wizjerze cyfrówki i że trzeba mieć światłomierz... ;)
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Nooo, Flexaret to jest juz duzo wyzsza klasa...
Co najmniej polke wyzej od Starta i dwie polki od Lubitela...
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Optycznie porównywalny ze startem 66 (nie z poprzednimi startami).Natomiast ulegał częstym awariom.Przyjemne powiększenia jeśli jest sprawny warto się pobawić Czeską lustrzanką dwuobiektywową.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Z tego co pamiętam Flexarety były robione z trypletami (Meritar) bądź tessarami (Belar). Porównywalne optycznie ze Startem 66 (i każdym innym) były tylko te pierwsze ;)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Start 66 to nie to samo co inne ma inną optykę produkowaną dla tych modeli w NRD.Niestety mechanika nie była już taka dobra.Euktar to nie to samo co Emitar.Nota bene też typ Tessarowski a nie tryplet.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Z moich informacji Emitar, Euktar, t-22 z lubitela i meritar były trypletami, ten pierwszy miał nieco zmienioną konstukcję ale nadal były to 3 soczewki, w Startach z tego co wiem nigdy nie zastosowano Tessarów.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Tryplety to istotnie T-22 ale nie optyka Startów.Podaje trochę nazw trypletów Igestar, Apotar,Neostigmar,Glaukar,Corygon,Pololyt,Victar,Meritar,Trioplan,Aristoplan,Trinar,Radionar,Cassar,Actinar,Voigtar,Triotar,Novar,T-21,T-22.Natomiast anastygmaty typu Tessarowskiego tylny człon klejony,to np.Solinar,Ektar Kodaka(myślę że krajowy Euktar tak nazwano aby nazwą upodobnić do wyrobu Kodaka),Elmar,Meritar(drugi typ),Primotar,Xenar,Skopar,Color -Skopar,Tessar,Industar,Fed i wiele innych.Są to tylko przykłady a tak naprawdę to o jakości optyki nie zawsze świadczy ilość soczewek.Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-09-08, 13:13 ]
Informacje które posiadam pochodzą od pracowników zakładu którym obiecywano złote góry a potem jak to zwykle bywa dostali figę.Jeszcze pikantniejszą sprawą jest przerabianie błotników motocykli na Starty.To też miało miejsce - Polak potrafi.Pozdrawiam
 

yacek000  Dołączył: 26 Wrz 2007
mam lubitela - jeden z moich ulubionych aparatów!!!
kolisty bokeh, o którym alkos wspominał to rewelacja! poza tym aparat bardzo wdzięczny - ciężko przez lupkę ustawić ostrość, ale jak się uda to na prawdę ostre zdjęcia!
ja najbardziej cenię sobie lubisia za genialne multiexpozycje..

to wszystko lubitel:

http://yacek.carbonmade.com/projects/67362
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Masochista...
 

yacek000  Dołączył: 26 Wrz 2007
Michu napisał/a:
Masochista...


hehe ;) dla mnie sprzęt z duszą.. bardzo bliski pinholowi do tego..
a tak na prawdę jak się chce to można tym na prawdę świetne zdjęcia robić...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach