powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mam też ustawione tak, że widzę to na fotce w wywoływarce.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Robert N napisał/a:
powalos, a konkretnie w LR (ja korzystam ze starej wersji 2.0) , to gdzie to odczytujesz ?


Tak stara wersja programu może „nie znać” nowszych obiektywów i nie wyświetlać poprawnie informacji o nich, zależnie od tego, jak aparat je zapisuje. W LR dane Exif dostępne są w module Library, w zakładce Metadata po prawej stronie na dole.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
powalos napisał/a:
Library
i co dalej ?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Dalej zakładka Metadata po prawej stronie na dole.

https://helpx.adobe.com/pl/lightroom-classic/help/metadata-basics-actions.html
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Robert N, tak jak pisze bakulik. Chyba, ze masz zamknięte zakładki po prawej to klikasz na znajdującą się z boku strzałkę i powinny się pojawić.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
bakulik napisał/a:
może „nie znać” nowszych obiektywów

EXIF to EXIF. Nie ma związku z LR i raczej to są pola tekstowe. Chyba, że w pliku DNG są inne jeszcze dodatkowe pola informacyjne dotyczące modelu obiektywu, poza EXIF. Poza tym DA Ltd 70 nie jest "nowszy".
Zapytam jeszcze raz: czy i gdzie macie informację o modelu obiektywu ? Ew. w jakiej wywoływarce i dokładnie gdzie ? Czy macie te informacje w EXIF ?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Robert N napisał/a:
Zapytam jeszcze raz: czy i gdzie macie informację o modelu obiektywu ?

Wyświetlanie modelu obiektywu w LR jest uzależnione od wersji LR.
Np. LR classic CC 8.1 wyświetla nazwę obiektywu Pentax 24-70/2.8 ale nie wyświetla nazwy Pentax 70-210/4, pokazane są jedynie informacje o użytej ogniskowej i przysłonie.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Robert N, informacje są w EXIF. Tak jak pisałem np. Irfanview wyświetla je (nawet z pliku DNG lub innego surowego) po naciśnięciu na klawiaturze e. Przy plikach jpg tylko wtedy gdy EXIF nie został usunięty przy eksporcie.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Zdano, skąd to jest czytane ? W której sekcji metadanych występuje ? Zapewne nie w EXIF i nie w IPTC.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Sekcja 4.5 z https://www.cipa.jp/std/d...-008-2012_E.pdf

W Exifie obiektywy są zakodowane w Maker Notes. Jest to obszar definiowany przez producenta puszki. Na dobrą sprawę w każdej puszcze może być inny, nawet u tego samego producenta.

I w pewnym sensie w Pentaxie tak się dzieje. Bo są Exify little endian i big endian. Czyli różnią się położeniem starszego i młodszego bajtu w pliku.

O w taki sposób: https://www.dpreview.com/forums/thread/1083475 0 - czyli w postaci kodów binarnych - liczba 16 bitowa bodajże jak patrzę na liste z dpreview.

Nazwa puszki jest tekstowa. Inne tagi - np. daty - też są tekstowe. Ale są także tagi numeryczne -np. czas to iloraz, przysłona chyba też.

Co do zasady RAW-y (DNG) to są TIFF-y, gdzie w odpowiednich częsciach pliku jest EXIF, podgląd JPG i w potem sam RAW.

Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółowo jak czytac Exif z jpg (a może i RAW ale tego nie probowałe) to mam własnoręcznie napisaną klasę w C# do tego celu.

Co ciekawe - niekiedy kody od P pokrywaja się z kodami od obiektywów niezależnych. Efekt uboczny - mikrokalibracje w puszcze dotyczą obu obiektywów. Aparat nie wie, który faktycznie jest podlączony/

Jeśli Twój program nie zna nowych kodów obiektywów to albo nic nie wyświetli, albo Lens uknown albo cokolwiek co programiści wymyślą.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Robert N napisał/a:
Zapewne nie w EXIF

Jeżeli wersja LR rozpoznaje nazwę aparatu to jest ona umieszczona w EXIF.
Marka - Ricoh
Model - Pentax K-1 Mark II
Objektyw - HD PENTAX-D FA 24-70mm F2.8ED SDM WR

Fragment przepisany z LR.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Informacja z Raw Therapee 5,8
Ricoh Pentax K-5II+Irix 15 f/2,4
Ricoh Pentax K-3II+Tamron SP AF 70-200 f/2,8 Di LD [IF] Macro (A001)

Temat odjechał nieco od 55-300.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Zdano napisał/a:
Robert N napisał/a:
Zapewne nie w EXIF

Jeżeli wersja LR rozpoznaje nazwę aparatu to jest ona umieszczona w EXIF.
Marka - Ricoh
Model - Pentax K-1 Mark II
Objektyw - HD PENTAX-D FA 24-70mm F2.8ED SDM WR

Fragment przepisany z LR.


Kod obiektywu. Kod. Nazwa jest w programie w tabeli translacji kodów na nazwy.

Przykład kolizji kodów

{3<<8 | 52, "smc PENTAX-FA 28-200mm F3.8-5.6 AL[IF] or Tamron Lens"}, //
/ {3<<8 | 52, "Tamron AF LD 28-200mm F3.8-5.6 [IF] Aspherical (171D)"}, //

Jeśli nie wyświetla - program nie ma kodu obiektywu w tabeli translacji.

Howq!
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
RPM napisał/a:
Jeśli nie wyświetla - program nie ma kodu obiektywu w tabeli translacji.

Nazwa - kod , o tym cały czas mówię.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
RPM, dzięki za wyjaśnienie. Istotnie w Digital Camera Utility 5 model obiektywu jest wyświetlany, więc jest zapisany. Wniosek z tego taki, że można tę informację odczytywać tylko w specjalistycznych aplikacjach z tabelami translacji. No cóż, przyjmuję do wiadomości i dziękuję :-B
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
XnView MP czyta to dobrze. Korzysta z ExifTool.

Lista kodów obiektywów i nazw od ExifTool :-)
https://exiftool.org/TagNames/Pentax.html#LensType
ten konkretny ma '8 197' :-)
Tak jak chłopaki pisali, aplikacja musi być nowsza niż szkło bo musi mieć nazwę obiektywu u siebie w EXIF jest tylko kod.
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
Odgrzebię temat, mam pytanie do innych użytkowników tego szkła - czy wasze obiektywy też tak zasysają paprochy za przednią soczewkę? u mnie już kilka jest dziwi mnie to bo rzekomo uszczelniona to est konstrukcja.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Żaden obiektyw zmieniający wielkość nie może być szczelny.
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
Też tak myślałem ... ale przyznam się szczerze że w krótkim czasie sporo syfu zassał ;)
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
plwk napisał/a:
Żaden obiektyw zmieniający wielkość nie może być szczelny.

Ten akurat pyłoszczelny być powinien. Nie mówimy o cząsteczkach gazu powietrza, tylko o wielgaśnych pyłach, miliardy, biliony razy większych, widocznych nawet gołym okiem. Aż sprawdziłem na moim. Nie ma żadnych pyłów pod soczewką, chociaż mały przebieg jest (najwyżej 200 - 300 zdjęć). Nawet obiektywy nieuszczelniane na wodę raczej pyłów nie wpuszczają do środka. Jeśli są pyły widoczne okiem, to raczej reklamacja.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach