kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009

ƒ/6,3 300 mm
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
adi24-78, super wschod slonca w Gdańsku :-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Można by się czepiać bokeh, ale ostrość i kontrast są bardzo przyjemne. Niegdysiejsze doświadczenia z Tamronem 70-300 podpowiadają mi, że 55-300 PLM gra w zupełnie innej lidze.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Ryszard napisał/a:
Można by się czepiać bokeh, ale ostrość i kontrast są bardzo przyjemne. Niegdysiejsze doświadczenia z Tamronem 70-300 podpowiadają mi, że 55-300 PLM gra w zupełnie innej lidze.

Zgadzam się - w porównaniu do zoomów klasy 70-300 w wykonaniu Sigmy czy Tamrona, dostępnych na nasz bagnet jeszcze parę lat temu, pentaksowy 55-300 jest na pewno szkiełkiem lepszym. Jednak dostępne sample zdają się potwierdzać, ze jego mocną stroną jest landszaft, a jeśli już przyroda - to z bliska. Mam cichą nadzieję, ze zapowiadany 70-300 będzie nadal rozwiązaniem budżetowym, ale ze zoptymalizowanym długim końcem i równie szybkim AF jak starszy brat.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Apas napisał/a:
zapowiadany 70-300

A o jakie zapowiedzi chodzi ? Gdzieś można poczytać ?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Robert N napisał/a:
Apas napisał/a:
zapowiadany 70-300

A o jakie zapowiedzi chodzi ? Gdzieś można poczytać ?

Na 'roadmapie' jest zapowiedziany jako Telephoto Zoom Lens, który ma się ukazać '2021 or later'. Rysunek wskazuje, że zakres zacznie się nieco poniżej 70mm i skończy nieco poniżej 300, jednak analiza patentów i uporczywe plotki mówią, że będzie to 70 - 300 z wbudowaną stabilizacją, która będzie mogła współdziałać z systemem IBIS. Całkiem niedawno pojawiła się kolejna plotka, ze Ricoh pracuje nad tym szkłem, oraz nad odświeżoną wersją 50 - 135/2.8:
Link
Tej odświeżonej wersji nie ma na 'roadmapie'', ale mieliśmy oświadczenie jakiegoś grubego ryba z Ricoha, że firma pracuje nad kilkoma obiektywami, również takimi, których nie ma w oficjalnie publikowanych planach, co by pasowało do koncepcji odnowionej wersji DA 50-135. Zatem - oficjalnej zapowiedzi nie ma, ale lekkiego, stosunkowo taniego i dobrego optycznie zooma 70-300 kryjącego pełną klatkę w systemie na pewno brakuje, bo 150-450 to jednak ciężka krowa (i droga), zaś 60-250 i 55-300 to przecież szkła cropowe. Natomiast 50-135 z nowoczesnym, szybkim i niezawodnym napędem AF, może poprawioną formułą optyczną i nowymi powłokami to logiczne uzupełnienie dla duetu 11-18/2.8 oraz nowej 16-50/2.8. Mam nadzieję, że oba szkła ukażą się w tym roku i na oba mam szczerze mówiąc ochotę...
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Apas napisał/a:
lekkiego, stosunkowo taniego i dobrego optycznie zooma 70-300 kryjącego pełną klatkę

Się rozmarzyłeś ;-)

Taki off-top:
Dla mnie APS-C jest naprawdę wystarczające. Zupełnie nie rozumiem parcia na FF. Fizyka klasyczna optyki nie widzi tu żadnej istotnej różnicy.
FF może ma znaczenie dla matryc (większa powierzchnia), ale to raczej jest technologicznie coraz bardziej niwelowane. Optycznie nie ma istotnej zalety.

Ale kosztowo ma znaczenie.
Lekki, tani, dobry optycznie, kryjacy FF - skreśl niepotrzebne ;-)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Robert N, mnie osobiście APS-C też odpowiada, ale nie ze względu na 'niwelowanie różnic', bo te różnice są, choćby w jakości obrazka na większych czułościach. Owszem, K-3 III ma obrazek porównywalny, a na ekstremalnych (dla K-1) czułościach nawet LEPSZY pod względem poziomu degradacji szczegółów przez szum niż K-1, no ale K-1 broni się lepszą dynamiką tonalną i prostym faktem, że zastosowany w nim sensor to już konstrukcja raczej leciwa, podczas gdy ten z K-3 III to rozwiązanie zawierające większość postępu technologicznego, jaki udało się od czasu K-1 wypracować - jeśli powstanie pełnoklatkowy następca K-1 z nowoczesną matrycą, choćby tylko z BSI - zapewne znów będzie wymiatał nawet na tle K-3 III... Tak czy inaczej, mnie do mniejszego formatu przekonuje fotografia, jaką się param - o wiele częściej brakuje mi długiego końca w szklarni, niż tego szerokiego, więc tu crop przychodzi z pomocą. Ponadto - choć w ciągu ostatnich paru lat z rożnych powodów było z tym słabo - ja uwielbiam podróżować z aparatem. Takim moim obecnie wymarzonym zestawem jest K-3 III z nowym 16-50/2.8, spodziewanym odświeżonym 50-135/2.8 i istniejącą jedynie w sferze mokrych snów hipotetyczną nową wersją 300/4, z lepszym napędem AF i limiterem tegoż. Miałby wtedy pokryty zakres (w ekwiwalencie) 24 do 450mm z najgorszym światłem f/4. Żeby pokryć ten sam zakres dla puszki pełnoklatkowej w naszym systemie (i nie bawić się w cropa - w końcu po coś się ten duży sensor kupuje) - musiałbym kupić 24-70/2.8, 70-200/2.8 i 150-450/4.5-5.6, lub 300/4 z TC, wszystko przy spadku światła do 5.6... A to oznacza więcej kasy do wydania (nie żeby szkła pod cropa były tanie, nie twierdzę...) a co gorsza - więcej gramów do noszenia i zabrania w bagażu podręcznym do samolotu, co przy limitach rzędu 10 - 12 kg zależnie od linii może być problemem...
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Apas napisał/a:
nie ze względu na 'niwelowanie różnic',

Zgadzam się, że obecnie, przy identycznej technologii, matryca FF jest potencjalnie lepsza od APS-C, jak piszesz głównie w tonalności - większa "studnia". Jednak po przekroczeniu pewnej granicy ludzkiej percepcji (moim zdaniem jesteśmy już blisko), nie będzie to w zasadzie istotne. No chyba, że ktoś lubi robić zdjęcia prawie po ciemku.
Innymi słowy, w normalnych warunkach oświetleniowych różnice wynikające z sensora się zacierają, bo optycznie praktycznie nie istnieją. Moim zdaniem, kilka, kilkanaście lat temu był większy sens FF niż jest obecnie.
Ale to takie teoretyczne wywody, a zaleta mniejszych obiektywów jest niezaprzeczalna :-B
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Obejrzałem parę próbek RAW tego obiektywu. Wygląda, że wcale nie jest taki nieostry na dalekich planach na 300mm, więc całkiem dobrze. Jedyne, co to aberracja chromatyczna w narożnikach, ale można sobie z tym poradzić w postprodukcji.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Zamówiłem, zanim mnie ktoś z Was od zakupu odwiedzie ;-)
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
No i będę miał Cię na sumieniu przez sample :-) Po co je dawałem :mrgreen:
Niech ten twój będzie dobrze złożony bez konieczności regulacji AF i ostry. Koniecznie opij go, żeby się nie psuł. Po ewentualnej początkowej nieostrości u. użytkownika ... ostrość wróci do normy.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
radek_m napisał/a:
przez sample

No sampel _IMG0486.DNG okazał się kluczowy.
Dziękuję.
Ale się nie nerwuj. Ja sam podejmuję decyzję, a regulacja AF to normalna rzecz.
Mam nadzieję, że przyjdzie co najmniej tak dobry, jak Twój :-D
Inaczej będziemy musieli się zamienić :evilsmile:
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Robert N napisał/a:
Zamówiłem, zanim mnie ktoś z Was od zakupu odwiedzie ;-)

Na pewno będziesz zadowolony a z K-3 III będzie pięknie śmigał
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
No dojechał.

Test na odległych gałązkach na 300/6,3 zaliczony.
Jest dobrze.
Bardzo dobrze.

Brakuje mi dźwięku ostrzenia. Jest do tego jakiś soft ? ;-)
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Robert N, nasyp do środka żelaznych opiłków, będziesz miał odgłosy ostrzenia. :evilsmile:
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Masz okazje chociaż trochę poczuć się jak byś robił zdjęcia bezlusterkowcem :-)
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Kerebron napisał/a:
nasyp do środka żelaznych opiłków

Przesypię z limitedów ;-)
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
adi24-78 napisał/a:
bezlusterkowcem

Wzdrygam się na samą myśl, że coś jest "bez"
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Ja z chęcią bym sobie kupił bezlusterkowca Pentaxa :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach