Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jaka "waga" swiatlomierza w plesniakach
czy znacie moze gdzies porownanie jak w poszczegolnych plesniakach rokladala sie "waznosc" CW ? Jak bardzo "spot" byl uwypuklony?
Mam teraz troche problemu po kupnie Me super.....Naswietlalem jedna scene tak jak w LX...... no i.....nie wiem czy nie przestawilem czegos niechcacy....ale fekt wyszedl dramatycznie rozny od spodziewanego - totalnie niedoswietlone....
a LX foce no......dluuuugi czas......
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
ale fekt wyszedl dramatycznie rozny od spodziewanego - totalnie niedoswietlone....


Porownaj wskazania na jednolitej scianie, w dobrym swietle i w półmroku. Zobacz co ci wyszlo.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
wskazuja raczej tak samo......
bardziej widizlabym tu problem - jak "wagowo" jest rozlozony pomiar swiatla...."na klatce"
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
To może spreparuj sobie odpowiednio nierówno oświetloną ścianę i porównaj wskazania. ;-)
Gdzieś widziałem chyba wykres dla MeSuper, ale nie pamiętam, gdzie. Jeśli sobie przypomnę, to dam znać.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
PiotrR, - wlasnie to robie......narazie wychodzi mi ze LX duzo szybciej wylapuje w centrom roznice.....nawet o 0,5 do 1 EV ale nadal nie umiem wyznaczyc granicy gdzie me super "lapie bokami" a LX nadal trzyma sie srodka
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
wskazuja raczej tak samo......


A, to ok. Dla roznych natezen swiatla? Bo mi kiedys K2 strasznie zanizal w slabym oswietleniu...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
w roznych......tak samo.....
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
To się może podepnę. Słyszałem, że klin w MES w słabym świetle fałszuje pomiar. O so chodzi i w którą stronę?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
jpserwis napisał/a:
Słyszałem, że klin w MES w słabym świetle fałszuje pomiar. O so chodzi i w którą stronę?


Hmmm? nie slyszalem... Przy BARDZO slabym, tak samo jak przy ciemnym szkle, po prostu niknie ;)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Fafniak, spróbuj znaleźć jakieś punktowe światło na ciemnym tle i celuj w różne miejsca na matówce. Ja się tak bawiłem z latarnią uliczną na tle ciemnego nieba i wyszło mi, że ME-S jest wyraźnie bardziej czuły już w połowie między brzegiem klatki a środkiem, czyli raczej mocno uśrednia. Po przesiadce z MZ-M (2-polowa "matryca") miałem sporo niedoświetleń... Pozdrawiam!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ryszard, - bendem sprawdzal.... :roll:
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Metodę,o której pisze Ryszard,mozna przeprowadzic bardziej "naukowo":
na ciemnym kartonie o proporcjach boków kadru i odpowiedniej wielkości np. 30*45cm rozrysować przekatne i linie na krzyż.Nastepnie w równych odległościach od centrum wyznaczyc punkty pomiaru(wg własnego uznania i fantazji).Na tak powstałej siatce punktów umieścic "punktowe" żródło swiatła (świeca,żarówka z latarki) i przemieszczajac je uzyskujemy rozkład czułosci elementu pomiarowego.Dla ułatwienia aparat ustawia sie w manualu na stały czas, i w zalezności od wskazan światłomierza dobiera sie przyslone.Zapisując wartośc przysłony dla danego punktu,otrzymujemy rozkład czułosci j.w.
 

Planistigmat  Dołączył: 29 Wrz 2006
Fafniak, chlopaki Ci dobrze poradzili ze sprawdzeniem na swiatlach punktowych, ale ja bym sie nie czepial rozlozenia czulosci w kadrze przy pomiarze CW. Bardzo czesto porownuje rozne aparaty foto, jak naswietlaja itp z racji siedzenia na gieldzie foto i tym samym duzego dostepu do plesniakow. Sprawdz na czyms jednolicie oswietlonym czy masz roznice miedzy LXem i ME Seper, jesli tak to daj ME Super do regulacji. Te sprzety maja juz swoje lata i roznica moze wynosic nawet 1,5 EV. Jesli bedziesz mial jakies problemy, zawsze mozesz wpasc na gielde foto w niedziele - stoisko nr 100 i spytaj sie o Piotrka.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Planistigmat, - nie przeczytales dokladnie :-P
 

slav1973  Dołączył: 26 Kwi 2006
Nie wiem czy te wartości są poprawne (powinno być parę źródeł, żeby potwierdzić), ale voila:

LX centralnie ważony
ME centralnie ważony
MX centralnie ważony

pzdr
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
slav1973 napisał/a:
voila:


dla porownania, rozklad czulosci swiatlomierza dla Bessy R :



:-)
 

Planistigmat  Dołączył: 29 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
Planistigmat, - nie przeczytales dokladnie :-P

No fakt, a sprawdziles czy realizowany czas otwarcia migawki jest taki sam jak wyswietlany w wizjerze ?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Planistigmat, - wedlug mnie tak...- sadzac po innych zdjeciach...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
dla porownania, rozklad czulosci swiatlomierza dla Bessy R :
Nono, aparacik idealnie nadaje się do fotografowania kajaka, kiedy stoi się nad nim w rozkroku.
 

Planistigmat  Dołączył: 29 Wrz 2006
To z najprostszych rzeczy przyczepie sie jeszcze do obiektywu, o tym nic nie napisales. Czy przyslona zamyka sie prawidlowo ? Czy robiles ciagle tym samym obiektywem ?
Jesli tak to dziwne, ze na jednym zdjeciu bylo OK, a na innych nie. Ale uszkodzone manuale czasami tak maja, ze raz na iles tam pstrykniec potrafia zrealizowac jakis bezsensowny czas, a potem wsio jest OK. Najgorzej potem pokazac to w serwisie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach