Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Według Pentax Rumors, japoński sklep Camera Sakuraya oznaczył smc PENTAX-DA★ 50-135mm f/2.8 ED [IF] SDM jako 'completed production' i 'limited stock', co z reguły oznacza, że szkło nie jest produkowane (co podejrzewano od dawna), a istniejące zapasy są na wyczerpaniu. Wypada mieć nadzieję, że oznacza to iż plotki o unowocześnionej wersji tego obiektywu, nad którą miano podobno pracować - okażą się prawdą. Wprawdzie następcy nie ma na 'roadmapie' - o ile nie jest nim tajemniczy zoom, którego 'rozmyty' zakres na grafice zaczyna się gdzieś około 60mm a kończy gdzieś poniżej 300mm, co wielu interpretuje jako 70 - 300... - jednak 'nowe' 50/1.4 też na tejże 'roadmapie' nie istniały, a są i to nawet dwie. Zła wiadomość jest taka, że jeśli ewentualna nowa wersja będzie się różnić fakturą gumy na pierścieniach i ewentualnie powłokami HD zamiast SMC, bez jakichkolwiek zmian w wolnym i zawodnym jednak mechanizmie AF (plus - oczywiście - wyższa cena...), to naprawdę udana puszka, jaką jest K-3 III pozostanie BEZ jakże ważnego szkła o ekwiwalencie 70 - 200/2.8, które by odpowiadało możliwościom aparatu i pięknie się uzupełniało z 11-18/2.8 oraz 16-50/2.8 PLM... Zobaczymy....
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Jakoś nie wydaje mi się, że wypuszczając następcę 50 -135 Ricoch poprzestałby na zmianie powłok na HD. Byłoby to faux pas, po 11-18 i nowym 16-50. Czekam na następcę i przy cenie około 6000 PLN, może bym się skusił. Tamron 70-200 trochę mi już ciąży :-D . No ale to gdybania i może chodzić o zupełnie inne szkło. Prawdziwie wielki przemysł, nie zaspokaja obecnie potrzeb, on je KREUJE !
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
apemantus napisał/a:
Jakoś nie wydaje mi się, że wypuszczając następcę 50 -135 Ricoch poprzestałby na zmianie powłok na HD. Byłoby to faux pas, po 11-18 i nowym 16-50. Czekam na następcę i przy cenie około 6000 PLN, może bym się skusił. Tamron 70-200 trochę mi już ciąży :-D . No ale to gdybania i może chodzić o zupełnie inne szkło. Prawdziwie wielki przemysł, nie zaspokaja obecnie potrzeb, on je KREUJE !

Fakt, Tami bywa ciężkawy czasami :-D
Co do reszty - nie sądzę, że do 'starego' 50-135/2,8 da się ot tak wsadzić nowocześniejszy napęd AF w stylu PLM, a to właśnie AF jest bodaj największą bolączką tego szkła. Aby to uczynić, należy jak mniemam użyć nowej formuły optycznej, by zmniejszyć wagę i rozmiar ruchomego układu soczewek oraz wygospodarować miejsce na sam napęd, który jest zwyczajnie większy. Przy okazji, zapewne, można popracować trochę nad własnościami optycznymi, bo szkiełko jest niezłe, ale już leciwe i jednak parę słabszych punktów ma... Krotko mówiąc trzeba by opracować całkiem nowy obiektyw, a to raczej by się znalazło na roadmapie... To, czego na roadmapie nie ma to kosmetyka istniejących szkieł, jak ostatnio pięćdziesiątki (teraz w dwóch smakach) czy 100 Macro. Jeśli więc 'nowy' 50-135 się pojawi, to mniemam iż będą nowe powłoki, zmiany jakieś drobne w designie, plus może zapewnienia, że SDM jest teraz lepszy i niezawodny, co może częściowo być prawdą, bo zawsze coś da się ugrać kosmetyką, choć nierzadko tylko niewiele.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Jest jeszcze opcja, że Ricoh wypuści starego da*50-135 z dopiskiem "classic" za który każe sobie dopłacić do obecnej ceny jakieś 2000pln :mrgreen:
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Wykluczyć tego nie można. Jak się jeszcze doda jakiś efekt specjalny w rodzaju kolorowych otoczek w wybranych miejscach kadru, to nawet +3000pln.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jest sposób na poprawę wydajności produkcji, obniżenie kosztów materiałów i magazynowania oraz innowacyjny model biznesowy dystrybucji.

Tadam, oto:
Limited, silent, light, invisible edition - płacisz i dostajesz co najwyżej certyfikat posiadania. Urządzenie fizyczne stanowią twoje oczy rejestrujące co chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz, bez zbędnego sprzętu ograniczającego ruchy i obciążającego ręce.

Promocja: jedyne €999* plus opłaty operacyjne.


*Rocznie, bo to jest abonament


Liczba egzemplarzy ograniczona**. Decyduje kolejność zgłoszeń.

**Usługodawco-producento-pomysłodawca zastrzega sobie prawo do wprowadzenia na rynek liczby licencji nieprzekraczającej liczby ludności na Ziemii.***


*** Wg stanu na dzień 05.01.2135 lub prognozy tego stanu jeśli data zakupu będzie wymagała estymacji omawianej liczności populacji
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Czy to jest ta fotografia w chmurze?

W sumie jakby używać promptów do midjourney w celu generowania zdjęć...
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Wyświetliło mi się na facebookowej grupie międzynarodowej, że GRIII jest już wycofywany w USA ze sprzedaży. Spodziewają się ludzie GRIV. No cóż tam może być? To chyba oczywiste - matryca z K3III. A kto wie czy nie gibany ekran...
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Ekajana napisał/a:
A kto wie czy nie gibany ekran...

...z K3III. :evilsmile:
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
Ekajana napisał/a:
Wyświetliło mi się na facebookowej grupie międzynarodowej, że GRIII jest już wycofywany w USA ze sprzedaży. Spodziewają się ludzie GRIV. No cóż tam może być? To chyba oczywiste - matryca z K3III. A kto wie czy nie gibany ekran...


Obstawiam że nie będzie niczego ;)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
josio napisał/a:

Obstawiam że nie będzie niczego ;)

Eee. To już było :evilsmile:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Podobno w tym roku pojawią się dwa kompaktowe analogi. A później przyjdzie pora na nowe analogowe lustro.

Czy to już czas na przykręcenie chłodzenia w zamrażarce? Szpula Trixa na specjalną okazję jest jak dobry tokaj... Leży i czeka.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
tref napisał/a:
A później przyjdzie pora na nowe analogowe lustro.

Czas najwyższy, bo te stare analogi jakoś padają. U mnie Z1p podniósł lustro i nie chce go opuścić (czyżby osławiona zębatka). Ponadto, wyświetlacz pokazuje wyczerpanie baterii, a jest ona nowa. Trochę mnie to dziwi, a właściwie to bardzo, bo seria Z1 była przecież przez wiele lat ( o wiele za długo) topowym modelem Pentaksa. Dotychczas żyłem w błogim przeświadczeniu, że w topowych modelach używane są topowe komponenty i ewentualne usterki nie są związane z tzw. zmęczeniem materiału. No cóż, byłem w błędzie :-(
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Niech dorzucą różową kamerkę obskórkę z limitowaną zaślepką do lampki nocnej i paskiem jubileuszowym ze skóry jednorożca i będzie gites :mrgreen:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Ciekawe czy w analogowej lustrzance będzie ta sama zębatka co w klasykach i solenoid z tańszych cyfrówek ;-)

Powinni poszanować tradycję :-p

O ile lustrzankę analogową jakoś rozumiem to kompakt do mnie nie przemawia. Chyba że liczą na wyciągniecie części ludzi z targetu polaroidów/instaxów.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
tref, a mnie się zdawało, że na początku 2024 te kompakty... Tak czy owak premiera w ciągu najbliższego pół roku - fajnie by było.
Ciekawe, co z tego będzie (w sensie z całego Film Project) :->
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
Ciekawe czy w analogowej lustrzance będzie ta sama zębatka co w klasykach i solenoid z tańszych cyfrówek
Też jestem ciekaw. Ale jakby co, to ja mam jeszcze K1000, a tam tylko światłomierz potrzebuje baterii. Prawdę mówiąc, sięgając pamięcią wstecz, to udane slajdy właśnie z tego czegoś sprawiały mi najwięcej satysfakcji.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
tref napisał/a:
Podobno w tym roku pojawią się dwa kompaktowe analogi.
Ricoh dementuje:
Cytat
19.10.23 – Official statement film camera project
“We found information on several websites regarding our film camera development. This included two compact film cameras for Spring 2024 as mentioned by a colleague working for Ricoh Imaging Europe. This is not our official remark, nor is it based on any fixed information. We are indeed challenging the development of a compact film camera; however, we have not yet decided whether or when we will launch such a product.”
Nadal nie określają oficjalnie czy i kiedy wyprodukują coś na film.
Informacja podana za portalem pentax.eu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
W wolnym tłumaczeniu, jeszcze nie zdecydowaliśmy czy i kiedy zaoramy ten interes :-) Może czekają, aż umrą ci ostatni inżynierowie, co pracowali przy analogach Pentaxa. Tylko mogą się zdziwić, skoro Japończycy żyją po 100 lat ;-)
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Wierzy ktoś w sukces tych analogów?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach