vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
Zabezpieczanie zdjęć przed kradzieżą
Witam

Po przeczytaniu art:
http://www.fotografuj.pl/.../page/1#content

zaczlaem zastanawiac sie w jakis sposob ludzie zabezpieczaja swoje fotki.
Opisana metoda "znaku wodnego" wydaje mi sie ze moze zostac wymazana, choc to meczace zadaie, ale da sie to zrobic, nie robilem tego ale tak mi sie wydaje.

Pierwsze co mi przyszlo do glowy to uzycie jakiegos algorytmu steganograficznego, problem w tym ze nie ma standardow, wiec rozwiazaniem jest napisac wlasny, tylko by trzeba bylo poznac dokladnie formaty plikow, ale to stwarza kolejne problemy by po kompresji taki "odcisk" byl widoczny.


wiec jezeli ktos z was zabezpiecza fotki, to jak to robi i kiedy ( bo chyba nie wszystki ).
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Zależy co masz na myśli pisząc o "zabezpieczeniu". Przed kim, przed czym?
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
sorki juz uzupelniam :)

Tak jak w tym art, przed nieupowaznionym uzywaniem przez osoby trzecie.
Do tej pory zajmowalem sie "zabezpieczaniem" danych ( dokument elektroniczny itp ), wiec tam nie ma problemu.

Zawsze moge wyrobic certyfikat, i podpisywac zdjecia, w ten sposob inne osoby sciagajac fotki ode mnie, maja pewnosc co do autentycznosci fotek ( a dokladnie do tego ze to ja je podpisalem i wyslalem ). Watpie by ktos z was akurat tak robil.
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Pliku nie zabezpieczysz, wystarczy zrobic printscreen i mozna obejsc kazde zabezpieczenie programowe:-)
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
niby tak, ale zapewne jest to mozliwe, przykladem sa filmy wyswietlane w kinach, i pozniej jak ktos zgrywa film i skompresuje to i tak mozna te dane uzyskac, tylko nie pmaitema jak to jest robione, moze poprzez dodanie jednej klatki z tymi danymi.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Pytanie gdzie mozna wykorzystac zdjecie wielkosci ekranowej...
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
???
a nie pomyslales ze ktos moze "buszowac" po twoim kompie :)
Tak przy okazji to nie taki trudne aby twoje dane ( pliki, cokolwiek ) wycieklo do sieci.
Ale mowie ogolnie, przyklad dajesz fotki do zakladu foto , itp itd, istnieje wiele sposobow aby taka fotka "wyciekla" i watpie bys do zakladu foto dawal fotke rozmiaru 800x600 :)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Z labu owszem, moze wyciec cos wartosciowego.

Myslalem, ze pytasz o zabezpieczenia przed kradzieza ze strony www.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
ale ja zawsze chcialem, zeby mi jakas duza firma zdjecie ukradla - nowe szklo z gwiazdka byloby jak znalazl :evilsmile:
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
l_uka mi już dobre 8 firm kradło zdjęcia ze strony firmowej, wrzucali na swoją i zarabiali na nich i NIC. Mam kancelarię prawną, która w moim imieniu wysyła wezwania do zaprzestania naruszania praw do zdjęcia. Wygląda taki papier groźniej i poważniej. Dotychczas wszyscy usuwali grzecznie. I to wszystko. Jeżeli masz zarejestrowaną działalność jako fotograf to możesz kogoś ścigać o zwrot 3-krotnej wartości foty, w stosunku do ceny rynkowej, wychodzi jakieś kilkaset złotych. Jak nie zapłacą po dobroci to sąd. A tu płacisz wpisowe 8%, sąd wyznaczy rozprawę w miejscu zamieszkania oskarżonego, przejedziesz się przez pół Polski by na miejscu się dowiedzieć, że gość ma katar żołądka i nie będzie go. Zrobisz sobie ze 2-3 wycieszki na swój koszt bez zwrotu przejazdów od kogokolwiek i next time zmądrzejesz. W Polsce uzyskanie kasy drogą prawną jest NIE WY KO NAL NE. Dłuuuuuuuugo wałkowałem ten temat, niejedna głowa się nad tym problemem zastanawiała i nic. Może kiedyś prawo się zmieni.
Acha: nie mam zarejestrowanej działalności jako fotograf więc pozew o uzyskanie jakiejkolwiek kasy, nawet teoretycznie, zostanie przez sąd oddalone na jakieś 95%.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Krzychoo, dobrze wiedziec 8-) :-B
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Płakać trzeba, ale co tam :-B
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Krzychoo napisał/a:
Acha: nie mam zarejestrowanej działalności jako fotograf więc pozew o uzyskanie jakiejkolwiek kasy, nawet teoretycznie, zostanie przez sąd oddalone na jakieś 95%.

Niesamowite! To znaczy, że jeśli nie mam zarejestrowanej działalności jako poeta, a napiszę wiersz, to każdy może go sobie drukować? Co za kraj naprawdę! Dobrze, że wolno nam chociaż te zdjęcia robić.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
ok, tutaj rozwazamy aspekty prawne.
w przypadku kiedy zdjecia "wyciekna" np z labu to kicha, w koncu do labu nie damy zdjecia z widocznym znakiem wodnym.
Inaczej sprawa ma sie jak z servera www ( pomijam fakt fotek 800x600 i ich uzytecznosci ).

Chronienie zdjec w galerii www to mniejszy problem. Problemem ( wg mnie ) jest wyciek z naszego kompa ( czy innego zrodla np poprzez zgubienie/skradzednie karty itp ) badz wspomniany wielokrotnie "wyciek" z labu.
Pozywanie kogos o to ze bezprawnie wykorzystal nasza fotke, hmmm zapewne musialby miec z tego korzysc ( zapewne materialna ) badz my z tego powodu ponislismy strate, co trzeba by udowadniac, ale mniejsza z tym, nie jestem prawnikiem

dlatego zastanawiam sie czy istnieja sposoby na zabezpieczeniu sie przed taka sytuacja?

[ Dodano: 2007-06-25, 22:12 ]
i nie obejdzie sie bez bledow :oops:

mialo byc:

"dlatego zastanawiam sie czy istnieja sposoby ktore pozwola nam zabezpieczyc sie przed taka sytuacja? "
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
vertiico napisał/a:
Pozywanie kogos o to ze bezprawnie wykorzystal nasza fotke, hmmm zapewne musialby miec z tego korzysc ( zapewne materialna ) badz my z tego powodu ponislismy strate, co trzeba by udowadniac, ale mniejsza z tym, nie jestem prawnikiem


Zaraz zaraz.. O nielegalna kopie windowsa to mozna scigac, a o nielegalna kopie fotki nie? W koncu jaka strate ponosi MS jak ktos sobie w domu zainstaluje winde nielegalnie? Taka sama ponosisz ty. Potencjalny zysk. Ktos mogl od Ciebie te fotke kupic za jakas tam kase.. Wiec moim zdaniem jesli sad oddali sprawe (czy jak sie to tam nazywa) to do wyzszej instancji i przy okazji to jakiegos TVNu. Nie ma sie co szczypac..
W momencie zrobienia fotki nabywasz prawa autorskie takie same jak muzyk po nagraniu utworu i MS po napisaniu kolejnej wersji Windy.. Jak sad tego nie rozumie to d.pa nie sad..
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
Przepraszam bardzo prawo patentowe i wlasnosc intelektualna nie rozwazam w tym watku. I nie uwazam zeby legalnym bylo uzywanie pirackiej wersji windowsa czy XXX badz YYY programu.

Btw dzieki temu co piszesz MS zyskuje. Ale to temat na inna rozmowe i na inne forum. Bo na te sprawy to moge gadac i gadac ... jak baba ;) ( mam nadzieje ze nie urazilem kobiet ta wypowiedzia, jak tak to najmocniej przepraszam ).

Co do sadow to powiem tylko jedno: "TWARDE PRAWO ALE PRAWO" !
I tego sie bede trzymal.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Ale niestety czasem trzeba sądom to prawo wytłumaczyć. Bo nie wszystkie rozumieją.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
Zapewne miales na mysli "Przedstawic swoje racje", sedzia/sedzina na prawie zna sie lepiej :-P

Ale prosiblym o wypowiedzi na temat, za kazda wypowiedz na temat stawiam :-B ( ale wirtualne , co byscie mnie potem po sadach nie ciagali :mrgreen: )
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
vertiico napisał/a:
Btw dzieki temu co piszesz MS zyskuje.


Wiesz, tak jak bardzo nie lubie MS za ich pazernosc, tak nie potrafie mu odebrac prawa do zaplaty za produkt. Inna kwestia jest stawka i to jest glowny element pchajacy ludzi w Polsce w piractwo. W takich USA kupienie glupiej windy nie kosztuje polowe pensji czlowieka.

Pozdrawiam,
Adam
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
widze ze nie doczekam sie odpowiedzie na temat :mrgreen:

@Adam Sławomir
Firma nie jest po to by ja lubic czy nie :P
Dla mnie 350zl za system ( oritntacyjnie podaje bo cen nie znam na pamiec ) to nie jest duzo. Jakbym mial uzywac to bym kupil, nie ma problemu. Tyle wydalem na szkielko, a wy wydajecie zapewne wiecej, i to niekiedy 10x wiecej.

W polsce piractwo wynika z innych powodow, i nie ma tylko jednego "uniwerslanego".
wiele czynnikow wplynelo na to jakie mamy teraz spoleczenstwo. Chocby poprzedni ustroj polityczny, itp itd.

Ale narzekac kazdy potrafi, to moze ja tez bede narzekal, wejde do sklepu i ukradne eosa 1D Mark III i jakis zestaw szkielek L. Potem zrobie pare fotek, powiem wow fajnezdjecia, ale musze zmienic rozdzialke i hmm przydalby sie PS, w koncu na kazdym forum chwala PS'a bez PS'a nie rusze, to to hop i z sieci zassam a potem hmm za wolny komp ale co mi tam znow odwiedze sklem i tym razem ebdzie smigal, ale hmmm moj stary trabant juz sie nie nadaje to po drodze zachacze o salon i zwine forda edge, i tak w kolko.

Jak ktos chce narzekac to bedzie narzekac, ja uzywam linuxa od ponad 8 lat, i mimo ze nie mialem netu, jedna ksiazke ( ktora teraz mnie smieszy ) znajomego od ktorego dostalem plytke z systemem, man'a i wlasna upartosc. Dzieki temu moja mama uzywa linuxa, moja ukochana osoba rowniez, znajomi rowniez, i nie dlatego ze ich nie stac, czy ze za drogi, ale dlatego ze maja odpowiednik dla nich lepszy i to za darmo.

Tez moglem kupic canona czy chocby 400d uzywac auto i mowic ale mam fajne fotki, zostawic tego gx'a w koncu z tego "auto" ktore sie nie nadaje jak dla mnie, moglbym ale wole sie pomeczyc, zrobic moze gorsza fotki niz wiekszosc z was tutaj na forum, ale miec ta radosc ze sam zrobilem.

Jak ktos bedzie narzekal to znajdzie powod czy to za drogie czy to za malo zarabiam i inne tego typu p*****.

A teraz bardzo prosze na temat, i nie zagadywac mnie :P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach