mazurzyna  Dołączyła: 27 Cze 2007
matb hmm ok zgadzam sie ze fotki nie sa z górnej półki, ale jak narazie to nikt nie odpowiedział na moja prosbe :-| wstawiłam te fotki nie do oceny kadru, ale WB. No ale chyba jest dobrze skoro nie zwróciłes na to uwagi.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
mazurzyna, ale to jest w sumie tak, że WB (a w zasadzie odbiór kolorystyki) w dużym stopniu zależy od kalibracji monitora ;-) W zasadzie prezentowane przez Ciebie zdjęcia nie są zrobione w jakichś trudnych warunkach, więc nawet ustawienie WB na "auto" powinno dać dobre efekty.
A jak chcesz poćwiczyć to pościągaj sobie stare pliki z RAW Challenge, powywołuj i porównaj z wynikami innych. Na a jak ruszą nowe edycje to w szranki stawiaj - to naprawdę niezła szkoła obróbki RAWów jest.
 
mazurzyna  Dołączyła: 27 Cze 2007
W sumie to nie przejmowałabym sie tak tym balansem bieli bo dla mnie - totalnego amatora a nawet laika to zdjecia były ok. Ale..moja znajoma-fotograf stwierdziła, ze aparat dodaje za dużo czerwieni i np zielen jest zgniło-zielona. Wiec zaczełam kombinowac i spokoju mi to niedaje.
Mimo wszystko dzieki za rady :-) napewno sie przydadza przy nastepnych zdjeciach ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mój DS też z lekka zbyt ciepłą tonację ustawia, a czasem udaje mu się zupełnie pomylić (ostatnio w popołudniowym słońcu zdjęcia wyszły tak, jak wychodzą zdjęcia na Auto WB przy świetle sztucznym - pomarańczowe). Dlatego zwykle przestawiam WB oraz kolory składowe, tak, aby mi sie podobało ;-)

Na Twoich zdjęciach bukiet oraz fontanna są takimi zdjęciami w nieco zbyt ciepłej (subiektywnie) tonacji. Pozostałe są w porządku, może zieleń mogłaby mieć nieco więcej żółtego, ale tutaj się nie upieram.
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
mazurzyna napisał/a:
Ale..moja znajoma-fotograf stwierdziła, ze aparat dodaje za dużo czerwieni i np zielen jest zgniło-zielona.

Zdecydowanie zieleń jest naturalna. Twoja znajoma chyba używa systemu "C" nacodzień, ponieważ tam kolory są bardziej żywe lecz mniej naturalne. Mam podobnie jak zorzyk wrażenie, że automat ciut pogubił się przy fontannie lub osobiście przesadziłaś z krzywą temperatury. :-)
Nie skupiaj się tak bardzo na WB, buduj kompozycję kadru. [mnie tak zawodowcy powtarzają wciąż... ;-) ]

Pozdrawiam słonecznie :-) życząc wielu udanych zdjęć :-D
 
mazurzyna  Dołączyła: 27 Cze 2007
Dziekuje za odpowiedzi. Teraz wiem nad czym mam sie skupic :-)
Wszystkie zdjecia z galerii były poprawiane przeze mnie, wiec to ja byc moze przesadziłam z fontanna ;-) A bukiecik mi sie podoba :-P
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
mazurzyna napisał/a:
Rafał dzieki za rady, wszystkie napewno sie przydadza :-)
Przyznam sie, ze najwiekszy problem sprawia mi ustawienie balansu bieli :-| jeszcze nie było zdjecia żebym nie musiała poprawiac, no ale od czego mamy RAW-y ;-)
No własnie i sama nie wiem czy dobrze poprawiam, wiec jesli mogłabym prosic o luknięcie na moje zdjecia i ocene WB (mogę tutaj ?)
http://www.mazurzyna.getp...ageid=4&lang=pl


witam.
jeżeli chodzi o balans bieli, to na każdym ze zdjęć z galerii można było coś dobrać z dostępnych ustawień manualnych kasetki lub nawet zaryzykować awb.
z kolorkami coś jednak rzeczywiście jest nie tak - przynajmniej na moje nie wprawne oko...
- i to jest nie koniecznie niewłaściwe dobranie balansu.
po exifie widzę, żę korzystasz chyba z photoshopa - więc pewnie masz w aparacie przestrzeń kolorów ustawioną na adobe rgb.
zmień może dla próby na s rgb i tonację kolorów na naturalne (jeżeli pstykałaś w "bright") i spróbuj coś cyknąć w dobrym świetle - najlepiej rano lub późnym popołudniem.
przy wszystkich twoich fotkach warunki były takie sobie i to także nie pomogło w dobrym oddaniu kolorów.
pozdrawiam.

[ Dodano: 2007-07-01, 11:07 ]
to teraz trochę nocnych fotek, wszystkie robione z rączki :mrgreen: to jest potężny atut kasetki.







 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
Pierwsze zdjęcie to jest to! Ogień jak żywy.

A co się stało ze światłem latarni na 3 i 4 zdjęciu? Zwłaszcza na 4 zdjęciu latarnia świeci na kwadratowo. To jakaś ogólna wada kasetek, że mocne przepalenia powodują taką pikselozę?
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
g70104sm napisał/a:
Pierwsze zdjęcie to jest to! Ogień jak żywy.

A co się stało ze światłem latarni na 3 i 4 zdjęciu? Zwłaszcza na 4 zdjęciu latarnia świeci na kwadratowo. To jakaś ogólna wada kasetek, że mocne przepalenia powodują taką pikselozę?


gratuluje celnego oka.
wada, o której piszesz na zdjęciach w naturalnym rozmiarze jest mniej widoczna, choć nadal występuje.
prawdopodobnie w wyeliminowaniu jej pomogłoby danie przynajmniej -1ev i zmniejszenie kontrastu. przeważnie tak robię nocne fotki, nie wiem czego teraz ustawiłem inaczej.
pozdrawiam.
 

kabu  Dołączył: 01 Lip 2007
Wczoraj zakupiłem K100D więc niebawem wkroczą jakieś moje zdjątka a poscik pisany tak chwalebnie :)
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
http://img291.imageshack....59127176tf9.jpg

ciekawe, bo na serwerze imageshacka lampa świeci normalnie. kasetce (kasetkom) więc raczej nic nie dolega, ale teraz to już w ogóle nie rozumię skąd się wzięło to kwadratowe obramowanie wokół lampy. może coś z serwerkiem tego forum?
pozdrawiam.
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
Chyba przeskalowanie obrazka przez przeglądarkę powoduje takie artefakty. Zapewne przeglądarkowy algorytm ma być szybki, a nie precyzyjny.
 

kabu  Dołączył: 01 Lip 2007
Pierwszy zdjecia K100D+ kit ,po krótkim teście,bez fajerwerków :) :oops:











 

Myron  Dołączył: 21 Cze 2007
Dodam od siebie kilka fotek, po pierwszym (dzisiejszym) wypadzie w plenerek z Kasetką. Niestety niebo pokryte grubą warstwą chmur i światełka nieco brakowało. Na dodatek wracając troszkę mi się zmokło. Mimo wszytko jestem bardzo zadowolony z możliwości Kasetki.
Obiektywy jakie na chwilę obecną posiadam:
- Pentax 18-55 DA, 1:3,5-5,6; (fotki: 6,7)
- Takumar-A 70-200, 1:4; (fotki: 1-5).

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No no, jak na pierwsze wypady z kasetką to fotki całkiem, całkiem! Gratki chłopaki i zadowolenia ze sprzęcicha! :-B
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
notext

 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
wktkadr faktycznie mógłby być inny -ale taki jest i już
co ty z tym niedoświetleniem przecie oni tzn.CBŚ mają być niewidoczni w końcu pilnują TOI TOIa
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Rafał K napisał/a:
http://img291.imageshack.us/img291/5586/59127176tf9.jpg

ciekawe, bo na serwerze imageshacka lampa świeci normalnie. kasetce (kasetkom) więc raczej nic nie dolega, ale teraz to już w ogóle nie rozumię skąd się wzięło to kwadratowe obramowanie wokół lampy. może coś z serwerkiem tego forum?
pozdrawiam.


Witam, efekt nie ma nic wspólnego z serwerem udostępniającym te zasoby - muszą być serwowane w postaci w jakiej zostały zamieszczone. IMHO rację ma g70104sm mówiąc iż to wina algorytmu przeglądarki skalującej obraz.
BTW takie efekty są charakterystyczne dla kompresji JPG tylko nie bardzo wiem czy w tym przypadku zachodzi jakiś logiczny związek. :-?
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
gezeb napisał/a:
wktkadr faktycznie mógłby być inny -ale taki jest i już
co ty z tym niedoświetleniem przecie oni tzn.CBŚ mają być niewidoczni w końcu pilnują TOI TOIa


Następnym razem strzelę do nich z EF-500 DG to będą doświetleni jak ta wiewiórka.
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
Myron, piękne zdjęcia. najbardziej podoba mi sie czwóreczka. a tak przy okazji - czy twój takumar ostrzy także w AF ?
pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach