tobiasz  Dołączył: 03 Maj 2011
Ja miałem podobną zmianę tylko z k5IIs na a7 na wiosnę 2018.
Moje doświadczenia są takie, że pod względem jakości obrazu jest tylko odrobinę lepiej a największa zaleta to możliwość używania całego pola obrazowego szkieł zaprojektowanych pod FF. Odnośnie wagi to zostawiłem wszystkie szkła na bagnet PK więc trudno mi się wypowiadać.
Zdjęcia z obu puszek mam tu: https://www.flickr.com/photos/tobiaszj/, powinno dać się odszukać po tagach.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Tobiasz dzięki za odp. Zastanawiam się nad a7 II. Nurtuje mnie tylko ten af. Ale jeszcze muszę przetrwić wszystkie za i przeciw.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Jest jeszcze A7R pierwszej generacji z 36 Mpix, ale stosunkowo mało o nim w sieci.
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
A bo był nieco niszowy... istotnie droższy, w ogóle nie miał fazowego AF, za to posiadał nieco gęściejszą matrycę. Chyba to wszystkie różnice.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
I jeszcze bez filtra na matrycy.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Dziękuję za pomoc. Właśnie kupiłem A7II z 28-70 za 3200 zł. Bedę miał petaxa zawsze w moim sercu. Kocham ten system i się tego nie wstydzę. Jeśli chcecie kupić tanie ltdki to zapraszam na alledrogo. Dzięki wam zacząłem kochać fotografię :-B
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Dwa lata temu przesiadałem się z K5 IIs na A7II. Początki są trudne. Ergonomia aparatu dużo gorsza. Nie raz odrywałem body od oka żeby jakiś przycisk znaleźć.
Po jakimś czasie można się przyzwyczaić. Teraz już tych problemów nie dostrzegam. U mnie też decydującym kryterium była waga zestawu. Podróżując po kilka tygodni z plecakiem każdy kilogram się liczy. Lekkie body i małe lekkie stałki. Trochę zniechęca cena oryginalnych szkieł od Zeissa i Sony. Jest za to nieograniczony prawie dostęp do przejściówek i starych manuali wszystkich systemów. Kilka Pentaxów jak np. 28/2 też sobie zostawiłem. Na A7 sprawują się znakomicie i nie zamierzam się wyzbywać. Duży minus dla Sony za długość pracy na baterii. Trzeba mieć przynajmniej dwie w zapasie. Za to można je ładować zwykłą ładowarką do telefonu. W A7 III problem baterii został już chyba poprawiony.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
maxis napisał/a:
Dwa lata temu przesiadałem się z K5 IIs na A7II. Początki są trudne. Ergonomia aparatu dużo gorsza. Nie raz odrywałem body od oka żeby jakiś przycisk znaleźć.
Po jakimś czasie można się przyzwyczaić. Teraz już tych problemów nie dostrzegam. U mnie też decydującym kryterium była waga zestawu. Podróżując po kilka tygodni z plecakiem każdy kilogram się liczy. Lekkie body i małe lekkie stałki. Trochę zniechęca cena oryginalnych szkieł od Zeissa i Sony. Jest za to nieograniczony prawie dostęp do przejściówek i starych manuali wszystkich systemów. Kilka Pentaxów jak np. 28/2 też sobie zostawiłem. Na A7 sprawują się znakomicie i nie zamierzam się wyzbywać. Duży minus dla Sony za długość pracy na baterii. Trzeba mieć przynajmniej dwie w zapasie. Za to można je ładować zwykłą ładowarką do telefonu. W A7 III problem baterii został już chyba poprawiony.

Właśnie jestem na końcu procesu zmiany systemu. Obecnie posiadam zakres od 18 do 85 dla małego obrazka. Co go niektórzy szumnie nazywają pełną klatką. Potwierdzam, baterie nie trzymają. Mam 3 szt. Jest problem z nadwrażliwym czujnikiem oka. Można rozwiązać prostą modyfikacją. Za to podpięcie samyanga 35 2.8 do A7 II to czysta radość z użytkowania. Waga to niecałe 700g. Auto focus działa dobrze, porównywalnie do K-3. AFC lepiej. AFS w mroku gorzej. Jestem szczęśliwy z viltroxa 85 1.8 świetna portretówka. Fakt, cięższa od 70 2,4 ltd. Za to wyleczyłem się z tego przekonania o unikalności LTDków pod PK. Nie widzę zauważalnej różnicy między ltd a samyangami viltroxami czy Sony. Jedynie gabaryt portretówki mi przeszkadza. Nie biorę jej często. Samo body można sobie spersonalizować przyciskamy funkcyjnymi. Mam świadomość i pewność, że Sony nie opuści rynku foto. I mogę liczyć na zmianę body na nowsze. Choć życzę Pentaxowi wszystkiego dobrego. Podsumowując jeśli ktoś chce zmienić system i się Wacha to teraz jest dobry czas. Nowe tanie obiektywy, liczne promocje i caschbacki zachęcają.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
O unikalności limitedów mówiło się raczej w przypadku FA 31mm, 43 i 77mm a nie wersjach DA (które są małe, lekkie, ale nie są tak wyjątkowe jak starsze limitedy).
Nie sprawdzałem tego osobiście, tak tylko czytałem, do tej pory nie dorobiłem się żadnego, ale kiedyś jak już będę "obrzydliwie bogaty" to i tak kupię sobie komplet ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
gebi, ale tych FA czy DA?
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
O unikalności limitedów mówiło się raczej w przypadku FA 31mm, 43 i 77mm a nie wersjach DA (które są małe, lekkie, ale nie są tak wyjątkowe jak starsze limitedy)

Bez urazy, niektórzy pentatalibowie uważają wszystkie szkła z powłokami SMC, HD za posiadające boskie właściwości obrazowania. Ja zmieniłem system dla gabarytów, wagi, pewnej przyszłości, nowoczesności. Tak samo wszedłem w Pentaxa bo gabaryty aparatów i szkieł były małe parę lat temu (LTDki). Stosunek cena/jakość jaką daje Pentax, jest największa. Z ciężkim sercem pozbywałem się kolekcji uzbieranej przez lata sprzedanej za 60%-80% wartości rynkowej (ktoś tam w Polsce się cieszy). Cały czas uważam, że szkła do Pentaxa to jedne z lepszych na rynku. Zrobiłem Pentaxem K7 i K3 trochę wesel, gdzie wszyscy pisali, że się nie da. Ludzie pisali, musisz mieć szkła ultra jasne z napędem SDM itp itd. Bez lamp z TTL też się nie da grzmiali zagorzali Canoniarze. Da się, bo to nie jest kwestia sprzętu, ale umiejętności. Ale ile można jechać na tym da się. Pentax jest takim trochę dinozaurem, który nie potrafi się przystosować. Dlatego wybrałem lepsze dla mnie narzędzie.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Rivelv, oczywiście FA - choćby nie były już tak cudowne optycznie jak najnowsze konstrukcje to po prostu mi się podobają - tak jak manualne szkła K 85mm, 55mm.
wariat133, chyba musisz już zmienić stopkę skoro sprzedałeś cały komplet :-)
Co do "boskich właściwości" Limitedów, to chodziło mi właśnie o stare limitedy. Widziałem na tym forum komentarze, że DA są bardzo fajne, bo małe, lekkie i pasują wizualnie do nowych korpusów, ale są ciemniejsze, mają inny bokeh itp. za to np. szybko ostrzą co też jest zaletą.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
gebi, mam 31mm - (wyczekałem sobie jakąś okazję)
ale do K70 ciągle się próbuje go nauczyć, a to dlatego ze ciągle na tych zdjęciach jest mi coś nie tak
częściej wolę DA21 - jakoś szybciej i łatwiej mi z nim

wariat133, a na co wymieniłeś? - bo mi np ciągle temat wraca z tym, że warto by było mniej dźwigać na plecach i ciągle coś mi nie pasuje.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
wariat133, chyba musisz już zmienić stopkę skoro sprzedałeś cały komplet :-)

Już :mrgreen:
Cytat
wariat133, a na co wymieniłeś?

A7II i czekam, aż stanieje A7 III . Sony A z 35 2.8 to tylko 680 gram z 18 2.8 735gram no i rozmiar body. W górach każde 100gram więcej jest odczuwalne.
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Samyang AF 35/2,8 do Sony jest świetny. Mam jeszcze 35/2 Pentaxa, ale tak trzymam już chyba tylko z sentymentu.
Ciekawy jestem nowego Samyanga 45. Masz może?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
wariat133 napisał/a:
W górach każde 100gram więcej jest odczuwalne.

Było już o tym wiele razy. Nie tędy droga. Inwestuj w latający dywan :roll:
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
Ciekawy jestem nowego Samyanga 45. Masz może?

Niestety skończyło się na planach. Mam 50 1.8 Sony. Poza tym trochę blisko 35mm.
Cytat
Inwestuj w latający dywan

Polecisz mi jakiś konkretny model? 8-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
Cytat
Inwestuj w latający dywan


Polecisz mi jakiś konkretny model? 8-)


Qrde, takiego wątku jeszcze tu nie było :-D
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
no... jaki model do 5500 npm? ;)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
pszczołowaty napisał/a:
no... jaki model do 5500 npm? ;)

Najlepsze są stałki. Musisz wziąć jeden model dla ekstremistów do latania na wysokości 10m, drugi powiedzmy 500m, a jak potrzebujesz tak wysoko to dopiero trzeci na 5500m!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach