Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Pentax 18-135 vs Sigma/Tamron 18-200 (250) - co wybrać ?
W wyszukiwarce nie znalazłem takie wątku, więc mam nadzieję, że nic nie powielam i z góry dziękuję za pomoc.

Mam już od kilku lat Pentaxa K-50 i cały czas jadę na kit'owym 18-55, tak więc wielki fotograf ze mnie nie jest :-) . Jednak od pewnego czasu myślę o zakupie nowego obiektywu z większymi możliwościami, myślałem początkowo o dokupieniu 50-200, ale stwierdziłem, że chciałbym mieć jeden uniwersalny obiektyw, którym zastąpię kit'a... a w przyszłości pomyślę o drugim, ale już z przynajmniej 300 na końcu.

Obecnie można znaleźć używki Tamrona i Sigmy 18-200 w granicach nawet 400 zł i już prawie na takie coś się zdecydowałem, ale cały czas chodzi mi po głowie uszczelniony Pentax 18-135. No i ostatnio pojawiły się oferty dla niego w granicach 700 zł. No i mam dylemat, czy wybrać dużo tańszą Sigmę/Tamrona do tego z większym zakresem ogniskowych, czy jednak droższego Pentaxa, ale za to uszczelnionego i (chyba) z nieco lepszym oraz cichszym autofokusem w obiektywnie (styki zamiast śrubokręta) ? Z tego co znalazłem w internecie wynika, że Pentax 18-135 to dobrze oceniany obiektyw, a jeśli chodzi o Tamrona/Sigmę to tu też oceny są nieco słabsze.

A żeby było jeszcze trudniej, to teoretycznie w cenie tego Pentaxa można nawet próbować dorwać np. Tamrona 18-250 i mam już kompletny mętlik

Generalnie chętnie wysłucham wszelkich rad i może w końcu uda mi się podjąć decyzję. Jeszcze raz z góry dziękuję za wszelką pomoc.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
poszukaj jeszcze 16-85

miałem 18-135 - był na tyle uniwersalny że praktycznie nie zdejmowałem :)
ale porównując do 18-55 będziesz miał dwa razy tyle do dźwigania
chociaż z tego wybierając brałbym Pentaxa
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Rivelv napisał/a:
poszukaj jeszcze 16-85
miałem 18-135 - był na tyle uniwersalny że praktycznie nie zdejmowałem :)
ale porównując do 18-55 będziesz miał dwa razy tyle do dźwigania
chociaż z tego wybierając brałbym Pentaxa


Dzięki za odpowiedź. Czyli jak rozumiem Ty byś stawiał na 18-135 Pentaxa zamiast 18-200 Tamrona/Sigmy mimo, że ten pierwszy jest wyraźnie droższy - a czy miałeś może okazję je porównywać ? A ten dodatkowy ciężar chyba jakoś przeżyję. :-)

Co do 16-85 to nie myślałem o nim, ale tak na szybko sprawdziłem i ceny tego obiektywu są 2x wyższe niż 18-135, więc na razie odpada.
 
Pietrek  Dołączył: 19 Lut 2018
Ja porównywałem sobie P 18-135 z Sigmą 17-50. I zostawiłem Pentaxa. Całkiem inne kolory i celność af.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Jacaw napisał/a:

Ty byś stawiał na 18-135 Pentaxa zamiast 18-200 Tamrona/Sigmy mimo, że ten pierwszy jest wyraźnie droższy

a jakość optyczna nie gra dla Ciebie roli?
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
PiotrK. napisał/a:

a jakość optyczna nie gra dla Ciebie roli?

Ma i dlatego właśnie założyłem ten wątek, aby się dowiedzieć, czy np. ten Pentax to jednak lepsza jakość niż Tamron/Sigma. Same suche cyferki i cena przemawiają na korzyść Tamrona/Sigmy, na plus Pentaxa przemawia uszczelnienie. I dlatego się zastanawiam, czy optycznie ten Pentax jest na tyle lepszy, że warto za niego zapłacić prawie 2x więcej ? Niestety osobiście nie mam możliwości tego sprawdzić.

Więc rozumiem, że Twoim zdaniem ten Pentax to optycznie jest lepszy niż Tamron/Sigma.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
ja obstawiam z zestawienia (przy takim wyborze) 18-135
 
Pietrek  Dołączył: 19 Lut 2018
18-135 to oczywiście nie jest szkło pro ale w zupełności aż nadto wystarczy
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Dzięki wszystkim (oczywiście temat dalej uważam za otwarty) i jak na razie to mam 3:0 dla Pentaxa, więc chyba jednak pójdę w tę stronę.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Poza wątpliwą uniwersalnością 18-200 niczym nie przemawiają: ciemne i kiepskie optycznie. Tu niestety sprawdza się powiedzenie 'do wszystkiego, czyli do niczego'. Nie bierz tego za złośliwość, ale nie widzę sensu posiadania wysokiej klasy body i podpinania do niego obiektywu który da efekt osiągalny z kompakta-superzooma za kilkaset złotych.

Pomysł o którym wspomniałeś na początku, tzn dokupienie 50-200 wydaje się naprawdę sensowny...
Popatrz jeszcze w stronę Sigmy 17-70
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
OK. Chyba przekonałeś mnie, ale właśnie o to mi chodziło, aby ktoś potwierdził, że ten Pentax jest optycznie rzeczywiście lepszy niż Tamron/Sigma. Ale wiesz, te K-50 to znów nie takiej wysokiej klasy body. :-)

Co do dokupienia 50-200 to nie bardzo mi się to uśmiecha, bo wolałbym mieć jeden bardziej uniwersalny, poza tym sądzę, że jednak KIT 18-55 nie jest też jakimś szałowym obiektywem i mam nadzieję, że ten Pentax 18-135 to jednak będzie o oczko wyżej od KIT'a. W tej chwili to myślę, aby kupić 18-135, sprzedać KIT, a może za jakiś czas kupić coś do tele z 300 na końcu.
 
Pietrek  Dołączył: 19 Lut 2018
W Rimexie popatrz na 18-135
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Skoro wspominasz o jakimś tele to takie combo: Sigma 17-50 i do niej Pentax 70-210. Tylko trochę więcej a jakość/cena nie do pobicia. Będzie Pan zadowolony, aż nadto.
Nie ma za co ;)
A co do kita to kitowy nie jest, dla mnie świetny obiektyw jeśli zdamy sobie tylko sprawę z jego ograniczeń. Niejedno cudo z niego widziałem :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Krótki koniec kita jest dużo lepszy niż krótki koniec 18-135.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Krótki koniec kita jest dużo lepszy niż krótki koniec 18-135.

Zaś dłuższy koniec 18-135 jest o tyle lepszy od dłuższego końca kita, że nawet nie da się go porównać. :-P
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
rmk napisał/a:
Skoro wspominasz o jakimś tele to takie combo: Sigma 17-50 i do niej Pentax 70-210. Tylko trochę więcej a jakość/cena nie do pobicia. Będzie Pan zadowolony, aż nadto.
Nie ma za co ;)
A co do kita to kitowy nie jest, dla mnie świetny obiektyw jeśli zdamy sobie tylko sprawę z jego ograniczeń. Niejedno cudo z niego widziałem :)

Problem w tym, że właśnie chcę mieć nieco większy zakres ogniskowych, bez potrzeby żonglowania obiektywami, a do tego budżet mam mocno ograniczony - te 700 zł to i tak dla mnie dużo. Ja zwykły amator jestem, więc pewnie i tak bym nie docenił takiego combo. :-)
plwk napisał/a:
Krótki koniec kita jest dużo lepszy niż krótki koniec 18-135.

Już wszystko miałem ułożone, ale ktoś musiał oczywiście namieszać ;-)
A tak na poważanie, to oczywiście dziękuję za tę opinię - muszę to przemyśleć, jednak żeby było jasne, to ja mam tego KIT'a najprostszego, czyli DAL z plastikowym bagnetem. W ostateczności mogę go zostawić, ale po prostu chciałem coś o większej rozpiętości ogniskowych w jednym obiektywie. A jak w tym porównaniu wypada Tamron/Sigma 18-200 ? Czy tu krótszy koniec też jest gorszy od KIT'a i tego Pentaxa 18-135, czy może odwrotnie, czyli słabo wypadają na długim końcu ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jacaw napisał/a:
DAL z plastikowym bagnetem

Nie ma znaczenia, optycznie są identyczne.
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
plwk napisał/a:
Nie ma znaczenia, optycznie są identyczne.

OK. Dzięki za informację, czyli najwyżej KIT'a zostawię na wszelki wypadek, bo i tak dużo za niego pewnie nie dostanę. A czy miałeś okazję porównać tego Pentaxa 18-135 z Tamronem/Sigmą 18-200 (nie podam konkretnego modelu, ale chodzi tu o starsze modele, bo pewnie co jakiś czas odświeżają ofertę) ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jacaw napisał/a:
czy miałeś okazję porównać tego Pentaxa 18-135 z Tamronem/Sigmą 18-200

Nie.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Nie otworzysz tym zakupem (18-135) nowej jakości dla swoich zdjęć, jedynie zyskasz, raczej pozorną w mojej ocenie, wygodę. Rząd wielkości 800PLN to używany Tamron 17-50 albo 28-75 (oba max otwór 2.8!), Sigma 17-70, albo 17-50 - wszystkie wymienione stanowią skok przynajmniej o jedno piętro w górę w stosunku do kita i tego 18-135.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach