Piotrus1962  Dołączył: 06 Maj 2022
Nie wiem czy to co piszę to są głupoty, jak masz inne zdanie to szanuję to i raczej nie nazwałbym tego głupotami. Jednak prosiłbym o wzajemny szacunek.
Pewnie, że można bez statywu. Ale czy jakość a zwłaszcza ostrośc jest akceptowalna????
Ja w tym względzie mam duże wymagania ....
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Piotrus1962, chyba nie zauważyłeś w moim poście tej emotikonki: ;-) i się trochę obruszyłeś. Nie twierdzę, że używanie statywu z teleobiektywem jest głupotą. Powiem więcej, używam z teleobiektywem zarówno monopodu jak i statywu. Jednak czynię to wówczas kiedy mam marne światło i obiekty, które fotografuję są w miarę statyczne, choć czasem i w marnym świetle zdarza mi się działać poniżej granicy ryzyka poruszenie i nawet udaje mi się wykonywać ostre zdjęcia jak np. to poniżej. Zauważ, że w ciągu dnia, mając teleobiektyw f 4 bądź f5.6 wcale nie musisz używać wysokich ISO żeby uzyskiwać bezpieczne czasy nawet bez włączonej stabilizacji. Ponadto są sytuacje, kiedy nawet jeżeli użyjesz najstabilniejszego statywu, to i tak uzyskasz poruszony obiekt, który fotografujesz. Np. sikorka fotografowana z czasem rzędu 1/500 s może wyjść kompletnie poruszona. Te małe istoty są bowiem nieprawdopodobnie szybkie i ruchliwe.

Zdjecie wykonane z ręki, które nie powinno wyjść ostre, a wyszło: :-)
K-1, DA*300/4, f4, ISO 12800, 1/30 s
20230103-IMGP5062-Edit-4 by Mark S, on Flickr
 
Piotrus1962  Dołączył: 06 Maj 2022
Nasz system czyli Pentax jest niszowy, dlatego też uważam, że wypowiedzi na forum powinny być merytoryczne, na temat. Bez złośliwości, wymądrzania się na wszelkie tematy. A mamy tu kilku wszystkowiedzących :-)
Nie obraziłem się. Ale chciałbym aby nasze posty wnosiły coś dodatniego.
Obejrzałem sobie Twoje zdjęcia. Super.
A wracając do mojego pytania - coraz bardziej przekonuję się do wersji 70 - 210 F4.
No i musze trochę rozruszać moją stałkę Pentax 200 mm F2,8. Super szkło ..
 
Piotrus1962  Dołączył: 06 Maj 2022
Faktem jest też to, że boimy się używać wysokiego ISO np między 800 - 1600
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W K-1 mam ustawione autoISO z górną granicą 20000.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Piotrus1962, także jestem za precyzją wypowiedzi, ale lubię też trochę luzu i poczucia humoru, które właściwe jest temu forum. Dzięki za opinię na temat moich zdjęć - raz lepszych, raz gorszych. A jeśli chodzi o Twoje pytanie, to na pewno zarówno 70-210/4 jak i 70-200/2.8 są warte swojej ceny (w innych sytemach taniej nie jest). Tak jak Ci odpowiedzieli koledzy, jeśli liczysz każdą złotówkę rozważ Tamrona lub Sigmę 70-200/2.8. Wspominasz coś o fotografowaniu zwierząt (mniemam że dzikich). Tutaj szedłbym w kierunku D FA 150-450/4.5-5.6. Zaś w kwestii wysokiego ISO, to w nowych korpusach Pentaxa (także APS-C) nie należy się go bać. Myślę, że moja fotka, którą zamieściłem w poprzednim poście tego dowodzi.
 
Piotrus1962  Dołączył: 06 Maj 2022
Z tej dyskujsji jest jeden efekt. Przekonałem się do wysokiego ISO. Jestem trochę ze starej szkoły (K20D, K30) i dlatego bałem się ISO. Teraz ma K1 i panowie przekonaliście mnie. Dzięki
Z okna zrobiłem mały test. Tak więc czas korzystać z możliwości jakie daje K1 II.
Mam tez SIgmę 150 - 500 mm na pełną klatkę.Super szkło. Ale nie mam czasu się nią pobawić. Praca zawodowa - na szkła trzeba zarobić :-) No i żona nie musi o wszystkim wiedzieć :-)
Idę w plener poćwiczyć z wysokim z ISO.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach