pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
[K3II] Widoczny kurz. Czyszczenie.
Cześć.

Długo nie używałem swojej lustrzanki. Dzisiaj podłączyłem obiektyw i poprzez wizjer zauważyłem bardzo dużą ilość paprochow. Jakieś dwa włoski, jakieś kropeczki itp. To samo bez obiektywu.
1. Podniosłem lustro i sprawdziłem jak wygląda matryca. Na moje oko na pewno nie wyglądała na tak zasyfioną.
2. Zrobiłem test na obecność kurzu (zdjęcie z obiektywem na białą sciane) i system zaznaczył mi jeden punkt. Jeden.
3. Zrobiłem zdjęcie na f22 na jasnym tle i kilka kropeczek jest widocznych.
4. Zrobiłem systemowe czyszczenie kurzu. I tu dziwna sprawa. W Samsungu GX20 jak robiłem czyszczenie kurzu to aparat wchodził w drgania. W K3II nie ma być drgań?

Mam komplet do czyszczenia matryc. Przejechałem szpatułką delikatnie po matrycy. Dwa razy. I ten jeden punkt nie zniknął. Wyczyscilem takze lustro. A patrząc przez wizjer widzę cały czas syf.

Gdzie szukać brudu? Dziękuję.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Na matówce lub ponad nią. A sam wizjer masz czysty ? Czyszczenie matrycy jest ultradźwiękowe, więc go nie czujesz.

 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Dziękuję za pierwsze odpowiedzi. Tak, wizjer mam na 99% czysty bo dzisiaj siedziałem i czyscilem wszystko na Maxa. Matowke od spodu (od strony lustra) też czyscilem.

Mam dwa pytania:
1. Czy jeżeli mam paprochy ponad matowka to możliwe jest żeby na zdjęciach też wychodziły?
2. A czy ja w domowych warunkach mogę samodzielnie wyjąć Matowke?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Na zdjęciach tych paprochów nie będzie . Wizjer - matówka są tylko do podglądu . W warunkach domowych możesz wyjąć matówkę . Jest mocowana na takiej zatrzaskowej blaszce .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Matówkę myjemy w wodzie demineralizowanej, bez żadnej chemii.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Tak, Matowka miała trochę syfu - posprzątałem. . Ale widzę paprochy cały czas. Gołym okiem jak patrzę na wizjer to nic nie widzę. Ale jak już patrzę przez niego to widać. :/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wizjer od wewnątrz tez może być w paprochach.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
pbskarpy, A może zobacz jak to wygląda przy wyjętej matówce. Może sam pryzmat na dolnej części ma "poprzyklejane" jakieś paprochy.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Jeśli pryzmat jest zaraz pod / nad Matowka to też to spr. Jest czysciutki. Mam obawy, że syf jest od drugiej strony wizjera. A co to jest na samym dole komory z lustrem? Też jakieś szkiełko...
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
pbskarpy, nie patrz na paprochy na matówce.
Zdjęcia rób. Od tego jest aparat!
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Cytat
A co to jest na samym dole komory z lustrem?
Tam masz układ AF. Tego na pewno nie widać przez wizjer ;-)

[ Dodano: 2020-05-02, 11:59 ]
TM_Mich, masz sporo racji, ale może faktycznie dużo się tam nasypało? Wtedy może irytować. Chociaż niby skąd w schowanym aparacie? :-/
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Jak masz jakieś syfy, to czyść, bo to irytuje. Samochód tez jest od jeżdżenia, ale czasem umyć i posprzątać trzeba.
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
TM_Mich napisał/a:
pbskarpy, nie patrz na paprochy na matówce.
Zdjęcia rób. Od tego jest aparat!


Dokładnie...sam oczywiście nie wytrzymałem i wyjąłem matówkę (K-3) i zacząłem czyścić...i tak wyczyściłem że spadła na podłogę i się porysowała :-( , założyłem z K-5 starą (też porysowaną dawno temu)...teraz czekam na nową z Japonii szlak by..
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
No cóż, tak się kończy poprawianie obrazu w wizjerze, który i tak jest nienaganny na zdjęciu. Masz szczęście, że matówki do K3 są wymienne i można je jeszcze kupić. Ja miałem mniej szczęścia. Kiedyś tam dawno, dawno temu irytowały mnie jakieś tam rozmazy na matówce w ME super. Uznałem, że są to jakieś zanieczyszczenia pochodzenia organicznego i przejechałem się po matówce acetonem. Do głowy mi wtedy nie przychodziło, że matówka może być wykonana z czegoś innego niż szkło. Pomyliłem się srodze, matówka była rozpuszczalna w acetonie i musiała zostać wymieniona w serwisie ze starociami (dla prostoty razem z pryzmatem). Oczywiście cała ta wymiana nie była uzasadniona ekonomicznie, ale przecież ten ME super był koloru czarnego :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach