Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Ten temat stał się ciekawym i trochę smutnym podsumowaniem kondycji firmy.
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
Powiem tak, coraz rzadziej używam Pentaxa (k-70)... A dziś naszła mnie jeszcze gorsza refleksja, z racji tego że używam równolegle bezluster Nikona (Z30 , Z5) To ostatnio (trochę dla śmiechu ) Kupiłem TTartisan 35mm f 1.4 pod APSC w śmiesznych pieniądzach 250zł. No i jakie było moje zaskoczenie że ten chiński obiektyw okazał się lepszy jak Pentaxowy DA 35mm f2.4. Ktoś powie no tak ale w pentaxie mam AF, co z tego jak z tym obiektywem trafiał jak chciał i żeby zawsze mieć zadawalające efekty to i tak ostrzyłem ręcznie. Pentaxowy zrównał się z Chińczykiem na f5,6, na f8 minimalnie lepszy pentax ale co z tego jak wszystko poniżej 5,6 na korzyść chińczyka. No po prostu ręce mi opadły. No i ergonomia Nikona nie taka straszna jak mówią a wielu aspektach lepsza jak w Pentaxie. Wiem że zostanęteraz zjechany ale trudno. Mam też limiteda 70mm od nowości za którego wydałem ponad 2500 zł a jakość spasowania chyba gorsza jak w chińczyku za 250 zł. reasumując z perspektywy czasu czuję się wyd....y przez Pentaxa. Jedyne co jeszcze mnie trzyma w tym systemie to HD DA 55-300 PLM, no i ewentualnie 100mm macro...
A i mam za sobą wymianę mechanizmu przysłony w K-50 (nadal dupki nie zrobili akcji serwisowej - nie ładnie z ich strony)
Wracając do tematu, myślę że nie tylko ja mam takie spostrzeżenia i mimo wszystko świetlanej przyszłości tej firmie nie wróżę.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
1. Foto
2. MCsubi
3. Ryszard
4. Krzyc
5. rychu

I póki moja stopka będzie sprawna, nie przewiduję żadnych zakupów. Oczywiście nadal choruję na długie szkło, ale może rozchodzę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ta lista nie ma sensu.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
plwk napisał/a:
Ta lista nie ma sensu

Jednakowoż jak wchodzenie i inwestowanie w ten system.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
rychu napisał/a:
Jednakowoż jak wchodzenie i inwestowanie w ten system.

Pytanie dotyczyło używania systemu. Jeżeli ktoś ma body i kilka szkieł i to zaspokaja większość jego potrzeb, rozsądniejsze jest dokupienie brakującego obiektywu niż zmiana wszystkiego.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
1. Foto
2. MCsubi
3. Ryszard
4. Krzyc
5. rychu
5. powalos (analog plus "cyfra")
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk napisał/a:
rychu napisał/a:
Jednakowoż jak wchodzenie i inwestowanie w ten system.

Pytanie dotyczyło używania systemu. Jeżeli ktoś ma body i kilka szkieł i to zaspokaja większość jego potrzeb, rozsądniejsze jest dokupienie brakującego obiektywu niż zmiana wszystkiego.
to zależy.
Nie wiem jak ceny teraz ale był czas że sprzedając pentaxowe "perełki" można było wejść w system FF innych producentów.
Pytanie więc co oznacza "rozsądniejsze" ;-)
Teraz ogólnie kupowanie czegokolwiek nie jest rozsądne biorąc pod uwagę ceny, chyba że chce się wydawać pieniądze żeby walczyć z efektami inflacji.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
plwk napisał/a:
rozsądniejsze jest dokupienie brakującego obiektywu

Zgoda. Brak mi zakresu 24-70/16-50. Masz jakąś poradę? Tylko nie za 6-8kPLN
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
rychu napisał/a:
rak mi zakresu 24-70/16-50

Szukać używki Pentaksa lub Sigmy (tylko nie wersję macro). Na ebay-u Pentax poniżej 4k z wysyłką a Sigma poniżej 2k.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
plwk napisał/a:
rychu napisał/a:
Jednakowoż jak wchodzenie i inwestowanie w ten system.

Pytanie dotyczyło używania systemu. Jeżeli ktoś ma body i kilka szkieł i to zaspokaja większość jego potrzeb, rozsądniejsze jest dokupienie brakującego obiektywu niż zmiana wszystkiego.

U mnie po sprzedaży tego co miałem z Pentaxa, śmiało wystarczyło na ff Canona bez długiej lufy. Ale podstawowy obiektyw i lampa dało się kupić.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rychu napisał/a:
Brak mi zakresu 24-70/16-50. Masz jakąś poradę? Tylko nie za 6-8kPLN

W większości systemów podstawowe zoomy tyle obecnie kosztują. W Pentaksie faktycznie jest wybór zawężony do Sigmy i Tamrona dla APS-C (oba dobre). Nie wiem jak jest z FF, czy ktoś niezależny coś rzeźbi pod bagnet K.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Enzo napisał/a:
Nie wiem jak jest z FF, czy ktoś niezależny coś rzeźbi pod bagnet K.

Są stare konstrukcje Sigmy i Tamrona.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Enzo napisał/a:
rychu napisał/a:
Brak mi zakresu 24-70/16-50. Masz jakąś poradę? Tylko nie za 6-8kPLN

W większości systemów podstawowe zoomy tyle obecnie kosztują.

Pod Soniacza FF są np. Sigma ART 24-70 lub Tamron 28-75, nówki w cenie 4-5kpln, używki ok. 1-1.5kpln mniej. Wiem, to szkła 3rd party, ale jednak są.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
powalos napisał/a:
1. Foto
2. MCsubi
3. Ryszard
4. Krzyc
5. rychu
5. powalos (analog plus "cyfra")

6.PiotrK.

A tak na marginesie, to dobry czas na zakupy na rynku wtórnym jeżeli ktoś zamierza zostać w systemie.
Ja mam 50+ lat i do końca życia nie zdążę się nauczyć dobrze fotografować tym co mam.
Kupowanie następnego czegoś (nie powiem, zdarza mi się!) zaspokaja moją prożność i chłopięce marzenia.

Głowa do góry Panie i Panowie, róbcie zdjęcia i nie narzekajcie.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrK., przy moich70+ w pełni popieram Twoje podejście. Róbmy zdjęcia tym co mamy. Muszę się przyznać, że jedynymi nowymi korpusami jakie nabyłem był P50 oraz nieco później MZ10 z dwoma obiektywami w zestawie, nabyty we Francji przez krewnych, w promocji. Następne były już wyszukanymi okazjami w komisach a często też na portalach czy tu na forum w czasach istnienia gieldy. Ostatnią "nówką" był DA 35/2.4 Postanowiłem sobie, że ponieważ nie zarabiam na swoim hobby to nie muszę ładować w to kupy forsy, którą mogę przeznaczyć np. na zwiedzanie choćby Polski.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Brak mi czasu - czy to też na eBay?
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
1. Foto
2. MCsubi
3. Ryszard
4. Krzyc
5. rychu
5. powalos (analog plus "cyfra")
6. PiotrK.
7. mr.ra66it
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
No dobra ..... muszę to przyznać .... czasami w nocy jak nikt nie widzi oglądam pod kołdrą zdjęcia z 645Z .... :oops: :oops: :oops: .... dziś jest ta noc .... jak patrzę na te zdjęcia to ja nie wiem, jakby było w nich coś takiego zapisanego między pikselami, nieuchwytnego. Wciąż wierzę i wiem, że kiedyś będzie mój!
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
[quote="plwk"]
rychu napisał/a:
.. Jeżeli ktoś ma body i kilka szkieł i to zaspokaja większość jego potrzeb, rozsądniejsze jest dokupienie brakującego obiektywu niż zmiana wszystkiego.

Pisząc tak robisz kilka założeń. Np że ludzie kierują się rozsądkiem ;-)
Większość potrzeb to nie wszystkie potrzeby. Można mieć dwa systemy (lub więcej). W ankiecie na nikoniarzach (kieruje do niej belka, nie wiem czy tu można dawać linki) 20% zaznaczyło opcje, że ma kilka systemów. Różne systemy do różnych celów. To powinno być zrozumiałe, przecież Pentax robił średni format. Jeśli ktoś ma Pentaxa DSLR i średnioformatowego to mozna powiedzieć, że robi Pentraxem, ale może mieć co innego w małym obrazku i co innego w MF. Albo używać lustrzanki Pentaxa oraz bezlustra (mniejsza o firmę) do podpinania ciekawej optyki, starej analogowej dajmy na to. No i kolejna sprawa, nie wszyscy mają problemy finansowe. Dla niektórych (nadspodziewanie wielu) wydanie kilku tysięcy na inny sprzęt to nie jest wielki problem. Znam amatorów mających w sprzęcie grubo ponad 100 tys.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach