mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Blondynka i księgowość :)
Hej!

Sytuacja jest taka:

1. Mam umowę o pracę - zarabiam najniższą krajową.

2. Brałam udział w festiwalu tkackim - na umowę o zlecenie.
Na umowie jest kwota XXX [czyli brutto].

3. Przelano mi na konto kwotę YYY [czyli netto].

Pytanie - czy jeszcze będę musiała coś zapłacić fiskusowi, albo na jakieś zdrowotne, albo hgw co?

Po prostu wzięłam tą umowę na siebie, bo znajoma pani tkaczka nie ma konta - i chcę jej odpalić jej dolę.
Ale nie wiem czy to będzie kwota YYY, czy może jeszcze coś w rocznym picie wyjdzie, albo co :roll:

zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
Mygosia - jeśli nie masz w treści umowy opisane co za potrącenia zostały "uskutecznione" to poproś osoby rozliczające o informacje jakie potrącenia zostały zastosowane.

Co do fiskusa to na koniec roku rozliczając się PIT'em masz pozycje (jeśli dobrze pamiętam) - przychody z innych źródeł - umowy zlecenie, dzieło. I tam wpisujesz kwotę jaką przez rok zarobiłaś i to dodawane jest do dochodu a potem opodatkowywane.

Co do ubezpieczeń zdrowotnych, rentowych itp to jak pamiętam przy tzw stałym stosunku pracy (umowa o pracę) to te ubezpieczenia są dobrowolne - ale ale jest tam też chyba jakiś limit, to by trzeba było sprawdzić.

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
To zależy...

Btw - zostałaś słupem, ja bym się nie chwalił...

zloty_2000, no ok, ale skoro i tak mam zapłacić podatek, to co mi potrącili?

BTW - zajmujesz się tym, czy mówisz jak Ci się zdaje, że jest?

opiszon, no nie - były moje krosna, transport, ja też tam byłam i pracowałam całe 7 godzin :-) Wszystko na legalu - zgodnie z treścią umowy :-)

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Powinna zostać pobrana zaliczka w wysokości 17% kwoty brutto. Dopłacać będziesz, jeśli przekroczysz próg dochodowy 85 528 zł.

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
mygosia, sama widzisz - praca nie popłaca. Jeszcze problemy z tego są :roll:

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Mygosia, podatek od tego już został raczej odprowadzony. Ty będziesz musiała to po prostu ująć w deklaracji rocznej w odpowiedniej kolumnie. Dochód zsumuje się z innymi dochodami, a odprowadzony z jego tytułu podatek z resztą odprowadzonego podatku.

plwk napisał/a:
Powinna zostać pobrana zaliczka w wysokości 17% kwoty brutto. Dopłacać będziesz, jeśli przekroczysz próg dochodowy 85 528 zł.

No dobra - mam odprowadzone niecałe 15% :roll: :roll: :roll:

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Czyli masz jeszcze potrąconą składkę zdrowotną. Policz sobie: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/kalkulator-umow-zlecenie

mygosia napisał/a:
na umowę o zlecenie

No tak, nie wiem dlaczego policzyłem dla umowy o dzieło. :oops:

To będę coś jeszcze płacić? :shock:

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
mygosia napisał/a:
To będę coś jeszcze płacić? :shock:
Pewnie zaraz Penteusz się odezwie w sprawie 3 złotych :-)

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
mygosia, tak dokładnie (o wszystkich kwotach) dowiesz się, jak dostaniesz PITa za tę umowę-zlecenie. Czyli w przyszłym roku. :-? :roll:

mygosia napisał/a:
mam odprowadzone niecałe 15%

Tak mały podatek do niczego mi nie pasuje. Sprawdź w kalkulatorze wszelkie możliwe opcje.

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
plwk napisał/a:
Tak mały podatek do niczego mi nie pasuje.

Bo to nie tylko podatek. Pasuje do schematu „Pracownik innej firmy, z wynagrodzeniem większym lub równym minimalnemu”, czyli PIT + składka zdrowotna.

Brutto 1 000,00
PIT 59,00
ZUS 90,00
Netto 851,00

Potrącenia 14,9%

mygosia, nie będziesz niczego płacić, wszelkie potrącenia są po stronie pracodawcy/zleceniodawcy. Może co najwyżej wyjść jakaś minimalna różnica przy zaokrągleniach w czasie rozliczania PITa rocznego, ale teraz trudno stwierdzić, w którą stronę.

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
mygosia, wszystko, co trzeba powinien potrącić zleceniodawca. Zazwyczaj informacje o pobranych zaliczkach na podatek itd. są zawarte w umowie/rachunku do umowy.

bakulik, alleluja! Dziękuję :-D

szpajchel napisał/a:
Zazwyczaj informacje o pobranych zaliczkach na podatek itd. są zawarte w umowie/rachunku do umowy.

No jest napisane rzeczywiście.
Cytuję:
"...potrąci z kwoty wynagrodzenia należności publicznoprawne, zgodnie z obowiązującymi przepisami" :-P

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Kytutr napisał/a:
Pewnie zaraz Penteusz się odezwie w sprawie 3 złotych

A jakże. Mygosia zalega - jak wielu innych zresztą :roll:

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
bakulik, ale dlaczego PITu jest naliczone 5,9%? Nie ma takiej stawki.

bakulik, w podlinkowanym przez Ciebie kalkulatorze, są różne scenariusze i w żadnym nie wychodzą potrącenia 14,9%.

Skocz do: