bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
PiotrR, to jest tak:

Brutto: 1000 zł
Koszty uzyskania przychodu (20%): 20 zł
Podstawa opodatkowania: 800 zł
PIT (17%): 136 zł
Składka zdrowotna (9%): 90 zł

Składkę zdowotną odejmuje się od podatku, ale tylko w wysokości 7,75% podstawy, czyli w tym wypadku 77,50 zł.

136-77,50=58,50 zł

Podatki zaokrągla się do pełnych złotych, mamy więc 59 zł.

Do wypłaty: 1000-90-59=851 zł.

radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
szczegóły wyjdą w picie rocznym, który powinni ci wysłać (prawnie to muszą) do końca lutego 2021. A tego pita będą też musieli wysłać do US, ale do końca stycznia 2021.

Co do ZUS to się nie wypowiem co powinni pobrać, a co nie. Ale jeśli nic się nie zmieniło to jako etatowiec od innych form zatrudnienia odprowadzasz tylko składkę zdrowotną, ale mogło sięcoś zmienić przy okazji walki ze "śmieciówkami" i ich ozusowaniem.

I była to umowa o dzieło czy umowa zlecenie. Bo to pierwsze przy tkactwie może jest podciągnięte pod prawa autorskie i wtedy zryczałtowany koszt uzyskania przychodu to 1.2 trgo przychodu. Czyli PIT liczony jest od połowy kwoty, netto a nie całej.

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Gośka, jeśli masz umowę o pracę na przynajmniej wynagrodzenie minimalne z podmiotem X, to w przypadku zawarcia umowy-zlecenie z podmiotem Y, zleceniodawca ma obowiązek odprowadzić zaliczkę na PIT oraz obowiązkowo składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Pozostałe składki są dobrowolne (społeczne i chorobowa).

Stawka podatku to 17%. Pojawiają się tu spory, dlaczego wychodzi 15 czy ileś % odliczeń. Trzeba brać jeszcze pod uwagę koszty uzyskania przychodu - obstawiam, że będzie to 20%. Ty najlepiej wiesz, ile wynosi kwota na umowie i jaki był jej przedmiot, dla obliczenia szczegółów odliczeń skorzystaj z tego kalkulatora, jest dobry.
https://kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-plac-umowa-zlecenia-i-o-dzielo-pobor-zaliczki-2020,12.html

Z mojego doświadczenia wynika, że w przypadku umów-zleceń i prawidłowym ich rozliczaniu przez zleceniodawcę powinnaś mieć nadpłatę podatku. Oczywiście przy jednorazowej akcji ten zwrot będzie minimalny. Potwierdzam, że powinnaś na początku 2021 dostać PIT od zleceniodawcy. Wcześniej powinnaś także dostać rachunek. Co prawda teoretycznie to Ty go powinnaś wystawić, w praktyce umów-zleceń zawieranych przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności zazwyczaj rachunek przygotowuje zleceniodawca i powinien Ci go przekazać do podpisu. Tam powinny być także wyliczenia wszystkich składników i odliczeń.

Jakbyś miała jakieś pytania, to wal, bo temat rozliczania zleceń w różnych konfiguracjach trochę trenowałam w ostatnich latach.

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
plwk napisał/a:
bakulik, w podlinkowanym przez Ciebie kalkulatorze, są różne scenariusze i w żadnym nie wychodzą potrącenia 14,9%.

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Ludzie!
Bardzo Wam dziękuję :-)

dla mnie jest to zupełnie niezrozumiałe [nigdy nie miałam potrzeby się w to wgryzać], ale widzę, że kasa się zgadza :-)

vesper, rzeczywiście - kombinacja: zaliczka na podatek 17%, koszt uzyskania przychodu 20% i bez ubezpieczenia społecznego - dają moją kwotę.

bakulik, pięknie ogarniasz!

Dzieki raz jeszcze.

A jakby ktoś chciał zobaczyć w czym uczestniczyłam:
https://www.facebook.com/watch/?v=604987280162702

"Anna Góralczuk", to moja pani od tkania :-)

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Penteusz napisał/a:
Kytutr napisał/a:
Pewnie zaraz Penteusz się odezwie w sprawie 3 złotych

A jakże. Mygosia zalega - jak wielu innych zresztą :roll:
Czy my się już spotkaliśmy? :?: :mrgreen:

Skocz do: