foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Kuba Nowak napisał/a:
Moim zdaniem ocena jakości obrazka w dużej mierze zależy od przyzwyczajeń użytkownika. Z mojego doświadczenia wynika, że matryca w ist*DL dawała obrazy wyraźnie cieplejsze z akcentem żółci, K-r chyba lekko wpadał w czerwienie, K-30 był wyraźnie chłodniejszy, z odcieniem niebieskiego, K-70 i K-3 to jest coś pomiędzy, blisko naturalnego ideału. Oczywiście piszę o JPG-ach. Generalnie jestem przyzwyczajony do pentax'owej kolorystyki. Próbowałem się przyzwyczaić do panasonika i sony - nie dałem rady - zimne i blade. Najbliżej pentax'a chyba był olympus, ale ten za to lubi mocno wyostrzać.


Jak popatrzymy na testy optycznych w pozycji Balans biel toi w Pentaxach wypada świetnie, a w K-1 i tym bardziej w K-1II to prawie ideał. Konkurencja blado wygląda. I dlatego kolory w Pentaxach są naturalne, za to lubię P :mrgreen:
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
specmisiek napisał/a:
Tak czy siak czołowi producenci wypuścili lustra. Polityka Pentaxa spowoduje że znowu zaśpi.. A ten wpis skasuje admin za politykę???? ;-) Życie..Ricoh bardziej uważa na swojego kompakta GR 3 niż na Pentaxa... Postęp trwa. Są już matryce 60 megapikselowe w aparatach komórkowych więc kupowanie kompaktu ze średnią lub słabą optyką jest zwyczajną fanaberią i nie ma sensu. Czy mam rację?? Myślę że tek. Czas pokaże. pozdrawiam

Bezlusterkowiec z bagnetem K to przeżytek. Już kiedyś był: https://en.wikipedia.org/wiki/Pentax_K-01 i nie ma do niego powrotu. To tak jakbyś pytał kiedy będzie samochód taki jak syrena i trabant z silnikiem dwusuwowym? Przecież silnik dwusuwowy to nowsza konstrukcja od czterosuwowego. Nowsza ale gorsza. Ktoś na innym forum napisał:
"Hajp na bezlusterkowce to owoc bardzo zmasowanych działań marketingowych, wynikających z tego, że producenci dostrzegli niezwykłą okazję na mocno nasyconym już rynku, żeby sprzedać ludziom drugi raz „to samo” i do tego po wyższych cenach…"
I się z nim zgadzam. To nic innego jak wyciąganie pieniędzy od tych co dadzą się wydoić. W ogólności nie jest to nic złego, na tym polega business.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
plwk napisał/a:
W sumie dyskusja trochę bez sensu bo, na razie, Ricoh mówi, że segment bezlusterkowców go nie interesuje. Chcą rozwijać lustrzanki dla zaawansowanych amatorów.


Jak to? To jest dyskusja o nigdości, tak jak o parku jurajskim.
Poza tym już dawno nie dyskutujemy o bezlusterkowcach, tylko o wyższości matryc, smartfonów, bezsensowności fotografii itp. :mrgreen:
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
opiszon napisał/a:
fotografia obliczeniowa. To nie tylko po prostu dużo pikseli

https://informatykzakladowy.pl/fotografia-obliczeniowa/

Dziękuję za linka. Nie wiedziałem jak daleko to zaszło.
Strasznie dużo nauki, wiedzy i technologii, która w ogóle nie interesuje użytkownika (takiego uśrednionego). Ja lubię wiedzieć (choć z grubsza) jak działają narzędzia z których korzystam, ale to robi się coraz trudniejsze.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
opiszon napisał/a:
fotografia obliczeniowa. To nie tylko po prostu dużo pikseli
Ciekawy link, opiszonie. Jeśli chodzi o wdrożenie tego do aparatów, to w pierwszym rzędzie liczyłbym na Olympusa - a oni akurat wiszą na włosku... :mrgreen: Może jeszcze Panasonic? Albo Ricoh w serii Theta?

[ Dodano: 2020-09-29, 10:24 ]
Pozostali będą pielęgnować i nawozić jak długo się da
WaldekW napisał/a:
owoc bardzo zmasowanych działań marketingowych, wynikających z tego, że producenci dostrzegli niezwykłą okazję na mocno nasyconym już rynku, żeby sprzedać ludziom drugi raz „to samo” i do tego po wyższych cenach…

[ Dodano: 2020-09-29, 10:25 ]
A Pentax będzie się umacniał na pozycji kustosza lustrzanek ;-)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
plwk napisał/a:
Ricoh mówi, że segment bezlusterkowców go nie interesuje. Chcą rozwijać lustrzanki dla zaawansowanych amatorów.
Czuję się zaawansowanym amatorem (bo wiem, co do przesłona, co znacząco wybija mnie nad niezaawansowanych amatorów) i bezlusterkowca uznałem jako krok na przód (poza czasem pracy baterii).
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Podzielam zdanie Marooned.
Bateria i wizjer. Ale EVF oprócz pewnych wad (coraz mniejszych) ma też sporo zalet w stosunku do OVF.
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Mi zaimponował autofocus coraz nowszych bezlusterek Sony. Niby nic wielkiego, niby mechanizm oparty na detekcji fazy i kontrastu ale.... Możliwość śledzenia oka tańczącej modelki w czasie rzeczywistym to coś czego Pentax się jeszcze nie dorobił i nie wiadomo czy w ogóle ;-) Co prawda do krajobrazu i portretu nie konieczny.. Ale już do dynamicznych zdjęć w ruchu (gdzie widać rozwiane włosy i podniesione sukienki ;-) ) by się przydał.. Zresztą od kiedy pamiętam, czyli od zawsze, autofocus był piętą achillesową Pentaxa.. A nie???
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Trudno nazywać K-01 bezlusterkowcem - owszem, nie ma lustra, ale pozostała komora.
I nie rozumiem utyskiwań na brak takiego aparatu - przecież Pentax ma w ofercie bezlusterkowy system Q.
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Ma w ofercie ale nie rozwijany.. Niby-potencjał Pentaxa "docenili" ostatnio producenci szkieł tacy jak np. Sigma, która wycofuje się z Pentaxa. Ten ostatni zaś produkuje coraz droższe, chociaż niekoniecznie dużo lepsze niż kiedyś, a z pewnością ogromnie ciężkie obiektywy...Sigma idzie w tym kierunku w którym widzi przyszłość.. Niektóre szkła mogą śmiało konkurować jakością ze szkłami Sony, Nikona czy Pentaxa (w każdym razie te które jeszcze pasują na bagnet K ;-) ) a ceną w szczególności... :-)
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Michu napisał/a:
Trudno nazywać K-01 bezlusterkowcem - owszem, nie ma lustra, ale pozostała komora.
I nie rozumiem utyskiwań na brak takiego aparatu - przecież Pentax ma w ofercie bezlusterkowy system Q.

A co ma komora do rzeczy? Jak ma komorę to jest lustrzanką? Pentax Q jest do czasu wyczerpania zapasów magazynowych.

Ryszard napisał/a:
A Pentax będzie się umacniał na pozycji kustosza lustrzanek

Lepiej być kustoszem bezlusterkowców do których nie ma obiektywów? Dla Pentaxa nie ma nic lepszego od tego jak decyzja Canona i Nikona, że odpuszczą lustrzanki. Ale pewnie nie odpuszczą, chwilowo odpuszczają bo klienci dobrze się doją, i lepiej nie robić konkurencji wśród własnych produktów.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Cytat
Dla Pentaxa nie ma nic lepszego od tego jak decyzja Canona i Nikona, że odpuszczą lustrzanki.

Widzisz jak tłumy zawiedzionych klientów szturmują sklepy w poszukiwaniu Pentaksa? I co tam dla siebie znajdą? Zastępców D610, D750, lub 6D? Do tego pewnie tanie i jasne szkła? Z tego co widzę w Nikonie bezlusterkowce wybierane są najczęściej jako drugi aparat. Solidne lustra w typie D850 nadal są punktem odniesienia. Potrwa to pewnie do momentu, kiedy rzeczywiście możliwości bezlusterkowców przewyższą starszych braci. Póki co czekamy.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
WaldekW, to tylko takie żarty. Mnie się Pentax podoba, chociaż by go inni nazywali muzeum lub skansenem.

[ Dodano: 2020-09-29, 16:38 ]
Wystarczy zresztą popatrzeć w moją stopkę. Same staruszki, a ostatnio coraz bardziej mi się podoba 645 w pierwszej wersji (tej z lat '80) ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
WaldekW napisał/a:
A co ma komora do rzeczy?
Myślę, że ma zasadnicze znaczenie. I to jest powód, dla którego K-01 się nie przyjął i poniósł porażkę. Chodzi oczywiście o rozmiary i związane z tym korzyści. Do tego dochodzi możliwość produkcji lepszych, mniejszych obiektywów (czy na przykład do luster był produkowany odpowiednik Mitakona 50/ 0.95 lub Voigtlander 35/1.2?) poprzez zmniejszenie dystansu do materiału światłoczułego.
Obecnie istnieje wybór - i to na tym wyłącznie korzystamy, tak więc uważam, że powinniśmy raczej z tego stanu rzeczy się cieszyć.
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Z czego się cieszyć? Z tego że jak "zahuczało " o nowym następcy Pentax KP to KP potaniał znacznie a teraz jak się okazało że z premiery kiszka już znowu poszedł w górę? W końcu to "najnowszy" model.. W cudzysłowie bo niby najnowszy a z 2017 roku ;-)
P.S. Był już za mniej niż 3200 PLN a teraz chyba ponad 3800

[ Dodano: 2020-09-29, 20:17 ]
Niby obrazek ma świetny i niezły autofocus ale "wykastrowany" z drugiej karty i górnego ekranu..I jeśli już ekran ruchomy to dlaczego nie obracany? Tak trochę mało ma to sensu...

[ Dodano: 2020-09-29, 20:24 ]
A i jeszcze jedno.. Jak się WRESZCIE pojawi ten nowy "fłagowy APS C" to ile złociszy będzie kosztował? Stawiam, że grubo ponad 6 tysięcy.. Gdzieś czytałem że wyjściowo ma kosztować 2 tysiące $...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Absolutnie zgodzę się z Michu, dla mnie K-01 był pomyślany jako „oryginalna wariacja na temat K-5” a nie jako pełnoprawne bezlustro. Aparaty bezlusterkowe takie, w których myśli się całościowo: o położeniu sensora i obiektywu względem niego, o bagnecie, o systemie. W K-01 nie pomyślano o żadnej z tych kwestii, to był w swojej logice mniejszy K-5 pozbawiony wizjera i nie wypalił, gdyż jego największym chyba problemem był... brak wizjera.
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Nie było pomysłu.. W Sony pomyślano jednak o czymś takim jak śledzenie oka obiektu.... NIe ważne czy ptaka, raka, ryby, dziecka, psa, sowy Niby bajer ale okazał się niesamowicie użyteczny dla profesjonalistów.. Pomysł okazuje się kluczowym środkiem do osiągnięcia sukcesu..A bez rozwoju nie ma sukcesu.. I odwrotnie.. ;-)

[ Dodano: 2020-09-29, 21:09 ]
I jeśli dalej nie będzie pomysłu.. To z żalem ale chyba podziękuję tym świetnym szkiełkom Pentaxa.. "Było miło.. Ale się skończyło" Najbardziej boli mnie świadomość że Pentax teraz jest już tylko niszowym działem firmy Ricoh.. :-( Więc cudów nie ma co oczekiwać...

[ Dodano: 2020-09-29, 21:20 ]
Z drugiej strony Pentax zawsze prawie wybierał swoją drogę, chociaż patrzył (bo musiał) na innych.. To nieuniknione.. Teraz wymyślili super-jasny wizjer w lustrze, W dodatku w lustrze "kropowym".. Jeśli wizjery elektroniczne osiągną poziom 4 milionów pixeli (A pewnie tak) to nie wiem czy będzie to dobry kierunek..Jakiekolwiek szkło i pryzmaty zastosować.. Myślę że teraz łatwiej poprawiać elektronikę niż jakość fizyczną szkła.. I zapewne taniej...Pożyjemy- zobaczymy.. ;-)
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
specmisiek napisał/a:
P.S. Był już za mniej niż 3200 PLN a teraz chyba ponad 3800


a może powodem tych wahań cen jest lecąca na pysk wartość złotówki?
albo zmiana poziomu obciążeń np. celno-skarbowych pomiędzy tym momentem w czasie gdy obowiązywała pierwsza cena a tym kiedy druga cena była w ofercie?
albo zmiana wielkości marży poszczególnych oferentów?
 
Remek  Dołączył: 16 Wrz 2011
A co z wizjerem, nie wiem jak to nazwać: hybrydowym? optyczno elektronicznym? Podobno Pentax próbował taki opracować... prawda to czy tylko plotka? Ciekawe rozwiązanie łączące zalety jednego i drugiego. W pryzmacie musiałaby być przezroczysta matryca lub jakiś hologram ;-)
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Michu napisał/a:
WaldekW napisał/a:
A co ma komora do rzeczy?
Myślę, że ma zasadnicze znaczenie. I to jest powód, dla którego K-01 się nie przyjął i poniósł porażkę. Chodzi oczywiście o rozmiary i związane z tym korzyści. Do tego dochodzi możliwość produkcji lepszych, mniejszych obiektywów (czy na przykład do luster był produkowany odpowiednik Mitakona 50/ 0.95 lub Voigtlander 35/1.2?) poprzez zmniejszenie dystansu do materiału światłoczułego.
Obecnie istnieje wybór - i to na tym wyłącznie korzystamy, tak więc uważam, że powinniśmy raczej z tego stanu rzeczy się cieszyć.
Pisałem co ma komora do rzeczy w kontekście zakwalifikowania aparatu do bezlusterkowców. To, że Tobie i nie tylko Tobie ta konstrukcja się nie podoba to nie znaczy, że K-01 nie jest bezlusterkowcem. Poza tym co za dziwne teksty: " Do tego dochodzi możliwość produkcji lepszych, mniejszych obiektywów", bo co, niby do lustrzanek nie można produkować mniejszych i lżejszych obiektywów? Generalnie patrząc na średnią to do bezlusterkowców obiektywy są większe i tak samo ciężkie. Oczywiście zawsze można znaleźć jakiś pojedynczy obiektyw mniejszy i lżejszy. Obiektywy 50/0,95 produkowano chyba ze 40 lat temu i ten Mitakon się od nich niczym nie różni, mydło i powidło, tyle że chińskie a nie japońskie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach