jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Samp napisał/a:
W K-01 nie pomyślano o żadnej z tych kwestii, to był w swojej logice mniejszy K-5 pozbawiony wizjera i nie wypalił, gdyż jego największym chyba problemem był... brak wizjera.
Mam takiego K-5, nazywa się GRII.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Enzo napisał/a:
Cytat
Dla Pentaxa nie ma nic lepszego od tego jak decyzja Canona i Nikona, że odpuszczą lustrzanki.

Widzisz jak tłumy zawiedzionych klientów szturmują sklepy w poszukiwaniu Pentaksa?
A czy w ogóle jakieś tłumy szturmują sklepy w poszukiwaniu aparatu fotograficznego? Zmasowane działania marketingowe powodują, że Canon i Nikon zarobi na bezlusterkowcach. Nie tyle co kiedyś na lustrzankach, ale tyle, że teraz nie zbankrutują. Co będzie później nie wiadomo. Pentax jest w jeszcze gorszej sytuacji, bo jego byt zależy od decyzji Canona i Nikona.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
WaldekW napisał/a:
Zmasowane działania marketingowe powodują, że Canon i Nikon zarobi na bezlusterkowcach.
Zmasowany popyt na aparaty Pentaxa powoduje, że Pentax pada.
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Znam co najmniej kilka przypadków porzucenia systemu Pentaxa. To chyba nie zasługa dobrej i skutecznej polityki techniczno-marketingowej??? Mało jest wreszcie profesjonalnych fotografów używających w pracy systemu Pentaxa. Raczej nieliczne albo bardzo nieliczne przypadki...
Podnosząc ceny swoich produktów Pentax raczej nie trafia w potrzeby amatorskich fotografów.. Nawet tych zaawansowanych. To nie ta droga..;-)
Nie wiem od kiedy księgowi nie mogą dogadać się tam z inżynierami ale nie wróży to nic dobrego na przyszłość...
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
specmisiek napisał/a:
Znam co najmniej kilka przypadków porzucenia systemu Pentaxa...
Najbardziej porzucanymi (licząc spadki sprzedaży w sztukach) są systemy Canona i Nikona. Jeżeli takie giganty produkujące aparaty fotograficzne jak: Kodak, Minolta, Konica, Yashica, Agfa, Mamiya itd. już nie istnieją, to i tak Pentax jest od nich lepszy. Na razie największe problemy ma Olympus a od lat nie produkuje lustrzanek tylko bezlusterkowce.
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Ale to nie wina bezlusterkowców tylko ich produkcji (Olympusa) Od zawsze mieli duże problemy z AF który zdaje się od wtedy był znacząco gorszy niż w lustrzankach. Sony wyznacza teraz nowe wyżyny AF. Po prostu idealnie wstrzeliło się w punkt dając narzędzia do pracy zawodowymi amatorskim fotografom. Pomimo tego że menu w swoich aparatach ma chyba najgorsze na świecie.. Albo i we wszechświecie??? ;-)
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
WaldekW, zaklinasz rzeczywistość. Poza specyficznymi działkami: sport, akcja, gdzie lustrzanki (mówimy o tych z topu) jeszcze przez chwilę będą miały pewną przewagę (choć Pentax nie miał tu nigdy nic do gadania), nie ma takich obszarów, w których bezlustra nie są w stanie zastąpić lustrzanki, a oferują dodatkowo szereg korzyści, których w lustrze najczęściej nie uświadczysz (niemal zawsze celny AF, pola AF rozsiane po całym kadrze, łatwość kadrowania, naświetlania, widoczność efektu jeszcze przed zdjęciem, peaking itp.). Ta dyskusja przypomina gawędy z początków fotografii cyfrowej, gdzie wielu przekonywało, że analogowa fotografia będzie jeszcze długo miała się dobrze, bo, panie, rozpiętość tonalna filmów, nieosiągalna w cyfrze. Pentax zamyka się w skansenie, niestety. Co wcale nie oznacza, że ma łatwy wybór. Wydaje się, że gdyby miał pójść w bezlustra musiałby od nowa wymyślić bagnet, choć ja potrafię sobie wyobrazić nowoczesne bezlustro z bagnetem K. Sam używam i lustrzanki, i bezlustra, ale tej pierwszej tylko do niespiesznego pstrykania z ostrością na centralnym punkcie (do innych całkowity brak zaufania), z sentymentu i dla dość specyficznej kolorystyki, oczywiście tylko z wybranymi szkłami (z niektórymi lustrzanka jest bezużyteczna). Aha, nie czuję się wydojony, nie czuję się ofiarą "głupiej mody", bo kupiłem bezlustro, przeciwnie, zakup przywrócił mi radochę z focenia.
Olympus kuleje nie dlatego, że poszedł w bezlustra, tylko dlatego, że MFT okazało się pułapką. Mnóstwo kompromisów w stosunku do FF i APSC, a wielkość i cena podobne (w najlepszym razie). To jest absurdalnie drogi system .
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
WaldekW napisał/a:
Pisałem co ma komora do rzeczy w kontekście zakwalifikowania aparatu do bezlusterkowców.

Wyciągając samo lustro z lustrzanki, aparat nie zostanie bezlusterkowcem, a to właśnie stało się z K-01. Bezlusterkowiec charakteryzuje się przede wszystkim krótkim dystansem, co - jak już wspomniałem - pozwala produkować lepszą optykę, oraz tworzyć mniejsze aparaty - wystarczy porównać dowolną lustrzankę35mm z Sony A7 czy dowolną lustrzankę APS z np Canonem EOS M, Fuji X-A. Co do wielkości szkieł, to oczywiście też są mniejsze - nie liczę bowiem szkieł do lustrzanek, zaadoptowanych przez producentów do bezlusterkowców - Sigma tak zrobiła, by na szybko wypełnić niszę, zaś teraz sukcesywnie zastępuje te klocki wersjami dedykowanymi - co ciekawe, pomimo tego, że są mniejsze od swych poprzedników, oferują lepszą jakość optyczną (np. 85/1.4 z linii ART).
WaldekW napisał/a:
Obiektywy 50/0,95 produkowano chyba ze 40 lat temu i ten Mitakon się od nich niczym nie różni, mydło i powidło, tyle że chińskie a nie japońskie.

Mógłbym prosić o przykład seryjnie produkowanego i sprzedawanego obiektywu tego typu pod format 35mm? Nie słyszałem o takowej optyce, a chciałbym wzbogacić swoją wiedzę.
I swoją drogą, jak na takie parametry ma rewelacyjną jakość optyczną, porównywalną z Leiką.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Za badur, Ja mam podobnie ze sprzętem i refleksjami o jego używaniu. Często wole wrzucić do torby (niewielkiej) Minoltkę lub Konika z filmem i A6300 niż targać K-3 z ciężką Sigmą. Braki różne po części naprawiają "suwaczki".
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
badur napisał/a:
Sam używam i lustrzanki, i bezlustra, ale tej pierwszej tylko do niespiesznego pstrykania z ostrością na centralnym punkcie (do innych całkowity brak zaufania)

Nie mam problemu z trafianiem AF na wszystkich innych punktach niż centralny.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
PiotrK Na Priv otrzymałem zapytanie o a6300 ale z forum nie wysyłają się odpowiedzi nie wiem dlaczego.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Michu napisał/a:
WaldekW napisał/a:
Pisałem co ma komora do rzeczy w kontekście zakwalifikowania aparatu do bezlusterkowców.

Wyciągając samo lustro z lustrzanki, aparat nie zostanie bezlusterkowcem, a to właśnie stało się z K-01.


K-01 to nie jest lustrzanka z wyjętym lustrem, tylko jest to bezlusterkowiec. Nie twórz swoich własnych definicji sprzętu fotograficznego. We wszystkich specyfikacjach K-01 występuje jako bezlusterkowiec a nie lustrzanka z wyciągniętym lustrem. Lustrzanka z wyciągniętym lustrem to aparat niesprawny a nie produkt sprzedawany jako pełnowartościowy. Z definicji bezlusterkowca nie wynika, że charakteryzuje się przede wszystkim krótkim dystansem, dlatego jeden się charakteryzuje inny nie musi. To, że pozwala produkować lepszą optykę to zwykły marketing bez pokrycia. Ja z tego co widzę obiektywy do bezlusterkowców średnio biorąc są większe. A to, że nowszy obiektyw ma lepsze parametry od starszego to chyba normalne a nie jakiś wyjątek bezlusterkowy. Tu masz przykład Canona 50/0,95: https://www.sdoncow.pl/ca...ryzont-zdarzen/

[ Dodano: 2020-10-01, 02:59 ]
Aha, odpowiednik do lustrzanki z AF ma nieco gorsze światło: https://www.canon.co.uk/f...cification.html
Może nie odpowiednik a podobnie jasny, bo to zupełnie inny obiektyw.
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
plwk napisał/a:
Nie mam problemu z trafianiem AF na wszystkich innych punktach niż centralny.


Ale moje lustro nazywa się 6d i tam poza centralnym (jedyny krzyżowy) jest straszna bieda, zwłaszcza z kundelkami. Inna sprawa, że w Pentaksie K-5 bez względu na punkt AF trafiało albo nie trafiało i nie było tu żadnej prawidłowości. To był okropny badziew i nie mogę zrozumieć, że niektórzy wciąż polecają na forum pierwszą kapiątkę.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
JacekK napisał/a:
PiotrK Na Priv otrzymałem zapytanie o a6300 ale z forum nie wysyłają się odpowiedzi nie wiem dlaczego.

Chyba jednak się wysyłają, bo dostałem aż 3 razy to samo :)
Bardzo dziękuję za odpowiedź, jak znajdę chwilę to jeszcze dopytam...

P.S.Wyedytuj ze swojego posta powyżej adres mailowy, a przynajmniej 'małpkę', bo za chwilę będziesz mieć zalew dziwnych maili.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
badur napisał/a:
WaldekW, zaklinasz rzeczywistość. Poza specyficznymi działkami: sport, akcja, gdzie lustrzanki (mówimy o tych z topu) jeszcze przez chwilę będą miały pewną przewagę (choć Pentax nie miał tu nigdy nic do gadania), nie ma takich obszarów, w których bezlustra nie są w stanie zastąpić lustrzanki, a oferują dodatkowo szereg korzyści, których w lustrze najczęściej nie uświadczysz (niemal zawsze celny AF, pola AF rozsiane po całym kadrze, łatwość kadrowania, naświetlania, widoczność efektu jeszcze przed zdjęciem, peaking itp.).
To co dla jednego jest korzyścią, dla innego może być nie istotne. Moim zdaniem trzeba zadać pytanie odwrotne: czy są takie obszary, w których lustrzanka nie są w stanie zastąpić bezlustra? Tak więc z mojego punktu widzenia to tylko metoda by sprzedać coś co nie jest lepsze za wyższą cenę. Poza tym zawsze coś nowego, w innym opakowaniu lepiej się sprzedaje.
badur napisał/a:
...choć ja potrafię sobie wyobrazić nowoczesne bezlustro z bagnetem K.
Tylko pewnie nikt oprócz Ciebie nie będzie uważał je za nowoczesne.
badur napisał/a:
Sam używam i lustrzanki, i bezlustra, ale tej pierwszej tylko do niespiesznego pstrykania z ostrością na centralnym punkcie (do innych całkowity brak zaufania), z sentymentu i dla dość specyficznej kolorystyki, oczywiście tylko z wybranymi szkłami (z niektórymi lustrzanka jest bezużyteczna). Aha, nie czuję się wydojony, nie czuję się ofiarą "głupiej mody", bo kupiłem bezlustro, przeciwnie, zakup przywrócił mi radochę z focenia.
Nie potrafisz racjonalnie zdiagnozować problemu. Bo to nie jest tak, że wszyscy, którzy używają lustrzanek mają ten sam problem co Ty.
badur napisał/a:

Olympus kuleje nie dlatego, że poszedł w bezlustra, tylko dlatego, że MFT okazało się pułapką. Mnóstwo kompromisów w stosunku do FF i APSC, a wielkość i cena podobne (w najlepszym razie). To jest absurdalnie drogi system .
Nie chodzi, że dlatego kuleje, ale że bezlusterkowiec to nie jest gwarancja sukcesu.
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
WaldekW napisał/a:
Nie potrafisz racjonalnie zdiagnozować problemu. Bo to nie jest tak, że wszyscy, którzy używają lustrzanek mają ten sam problem co Ty.

Jak mówię, zaklinasz rzeczywistość. Ja być może jestem lebioda, co nie potrafi ustawić ostrości lustrzanką i nie rozumie, że przy takiej temperaturze barwowej mikroregulacja musi być -2, a przy srakiej +3, a z kolei dla żarowego 0 (a to, ustalmy, elementarz), ale Ty udajesz, że nie widzisz ile problemów mają ludzie choćby lustrzankami w połączeniu z Sigmami Art (18-35 z "genialną" kapiątką odchyłki poza skalą mikroregulacji, z K-01 właściwie zawsze w punkt). Zresztą pal licho kundelki, ręka w górę kto nigdy nie walczył z mikroregulacją przy szkłach firmowych. Miliony sfotografowanych bateryjek mówią same za siebie. Tak więc nie tylko ja mam takie problemy. Powiedziałbym, że mniejszość, wśród nich Ty, ich nie ma.
WaldekW napisał/a:
Nie chodzi, że dlatego kuleje, ale że bezlusterkowiec to nie jest gwarancja sukcesu.

Oczywiście, że nie jest. Tyle, że tkwienie w lustrzankach to raczej gwarancja porażki.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
PiotrK., Faktycznie adres. Dzięki.
U mnie nie widać ich jako wysłane więc... ale jest OK
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
JacekK napisał/a:
PiotrK., Faktycznie adres. Dzięki.
U mnie nie widać ich jako wysłane więc... ale jest OK


Ich chyba nie widać w wysłanych tak długo jak adresat ich nie wyświetli. Tak chyba działa to oprogramowanie forum. Podejrzewam że teraz je zobaczysz w wysłanych.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Cytat
Miliony sfotografowanych bateryjek mówią same za siebie.

Białe eneloopy na biurka tle. Zawsze mnie wzruszają te wysublimowane kadry wykonane zazwyczaj przy słabym, sztucznym świetle z bałaganem ledwie widocznym w rozmyciu. Mimo swojej pozornej banalności wiele mówią o autorze. Jakby poniekąd wbrew jego woli ujawniają szarą rzeczywistość tak mocno kontrastującą z czystą bielą bateryjek. Mam nadzieję, że powstanie kiedyś z tych zdjęć dobra wystawa.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
PiotrK
I tak jest.
Rzadko tam coś piszę. W ciągu 12 lat 9 kontaktów.
Enzo
U mnie nie przejdą Enelopki bo mam prawie białe biurko :-( muszą być inne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach