Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
JacekK, plwk, foto, nie w tym rzecz ile to jest dokładnie milimetrów. Trzydziestka piątka na APS-C jest standardem. No jest i koniec, bo leży w takim zakresie ogniskowych, że sama z siebie jest nijaka - ani wydziwiona jak fisz, ani ekstremalna jak UWA ani imponująca jak jasna portretówka z maślanym bokeh. A skoro jest taka niepozorna, to trzeba przełamać pierwsze rozczarowanie i zacząć kombinować. Mnie się DA35/2.4 świetnie sprawdza z cyfrówkami, chociaż z początku szału nie było i kupowałem go trochę z musu, nie mając kasy na wymarzonego DA21/3.2 :->
foto napisał/a:
dla mnie FA 43/1.9 na K-1
Kompletnie nie rozumiem jak standard może się nazywać limited. Toż to nonsens! :-P
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
foto, Tak by było.
Uznawana za standard 50 jest trochę długa.
Ja bardzo lubię takie "czterdziestki".
Założyłem do Soniaka Prakticara 2,8/28 PB, ale wizjer jest mniejszy niż duża matówka i już tego wrażenia nie ma.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Ryszard,
Dobrze to ująłeś. Standard ma być "nijaki".
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Mnie się dobrze sprawdza w "portretach rodzinnych". Perspektywa nie jest mocno przerysowana w stosunku do typowej portretówki, za to odległość od modela jest bardzo naturalna. Coś jak dystans podczas normalnej rozmowy, więc właśnie - pogadać można, rozluźnić atmosferę. Dobre zdjęcia z tego wychodzą. I jeszcze wszelakiej maści spacery. Czasem zrobi się z bliska, czasem złapie więcej otoczenia, wiele rzeczy da się "wyregulować" chodzeniem ;-) Trzeba kombinować :-)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
plwk napisał/a:
Na APSC standardem jest 28.

Zależy co się lubi. Dla mnie akurat 35Ltd.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
No właśnie Ryszard dobrze to ujmuje. 35ka na ten moment jest taka "nijaka". Ale może w tym jest sens. Może ta nijakość spowoduje, że będzie częściej u mnie na korpusie. Faktem jest to, że (tak sobie wczoraj wieczorem pomyślałem) wcześniej bawiły mnie obiektywy posiadające to coś, tak jak Rysiek napisał: szerokość, bokeh itp. Czyli to co widzę tylko w obiektywie a nie na co dzień jak w normalnym odwzorowaniu wzroku. No ale nic. Zabawa trwa. Chciałem wypełnienia luki między 20 a 50mm i mam. Myślałem na ostatniej prostej jeszcze o Sigmie 18-35 1.8, ale nie chciałem zooma.

Pytanie do znawców. Jak dokładniej (nie na oko na samplach z ulicy) sprawdzić poprawność optyczną obiektywu? Na podstawie tej mikroregulacji?
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
pbskarpy napisał/a:
Pytanie do znawców. Jak dokładniej (nie na oko na samplach z ulicy) sprawdzić poprawność optyczną obiektywu? Na podstawie tej mikroregulacji?

Masz na myśli BF FF? Najwygodniej tak ;) Live View i naprzód, ale znawcą nie jestem
https://www.komar.org/faq/camera/auto-focus-test/
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
pbskarpy, boisz się, że kupiłeś wadliwy egzemplarz? Miałem DA16-45 ze znaną przypadłością nieostrych pionowych kadrów - mydło było widać od razu po otwarciu pliku w kompie. Pozostałymi szkłami focę szczęśliwie - ale nie ceglane mury, żeby porównywać rozdzielczość w narożnikach. Obiektywy nie są idealne, ale na szczęście świat jest trójwymiarowy ;-) Proponuję na spokojnie poszukać testu na opticallimits.com, poczytać i wyrobić sobie odpowiedni poziom oczekiwań względem twojego obiektywu.

p.s. Ciekawostka - ów DA16-45 robił świetne i bardzo ostre zdjęcia w pionie, jak się obróciło aparat w prawo, spustem migawki do dołu. Luzy kasowały się w dobrą stronę ;-)
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
pszczołowaty napisał/a:

Masz na myśli BF FF? Najwygodniej tak ;) Live View i naprzód, ale znawcą nie jestem
https://www.komar.org/faq/camera/auto-focus-test/



Tak, chodzi o błędy tego typu.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
pbskarpy, ale zaglądasz tam na własne ryzyko, może okazać się że już nic nie jest tak piękne ;)
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Nie rozumiem? :P :)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
możesz mieć bf ff i co tylko zapragniesz w obiektywach , które już masz, uprzedzałem ;)
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Aaa to wiem. Jestem już po korekcie w swoich trzech innych obiektywach. Ale ten arkusz do kupienia od typka jest za mały. musze mieć większy.
 
Kameleon Super  Dołączył: 06 Mar 2021
Mój 30/1.4 EX w K-50 ma korektę +6.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
DA 35/ F 2.4 jest prawie idealny ale ma za mało listków przesłony przez to rozmycie tła jest takie sobie...
Nie mniej jednak żałuję , że linia DA to tylko 2 plasticzaki po taniości ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach