specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Kiedy "bezlusterkowiec" Pentaxa i czy w ogóle?
Witam Moi Drodzy Kochani.. Jeśli Nasza Marka Pentax ma zamiar przetrwać to nie może się dalej spóźniać.. Sam bym chętnie nabył pełnoformatowy bezlusterkowiec z bagnetem K bo mam już kilka cudownych obiektywów pierwszego swego czasu w świecie pioniera powłok soczewkowych. Taki najmniejszy ale z możliwością 4K-albo nawet i 8K.. Po co się rozdrabniać ??? ;-) Chyba pora coś pokazać nowego bo od czasu HDR to Pentax nie zaskakuje niczym nowym..Chyba, że o czymś nie wiem....
Pozdrawiam serdecznie
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
specmisiek napisał/a:
Jeśli Nasza Marka Pentax ma zamiar przetrwać
To naprawdę musi kopiować wszystkich dookoła?
specmisiek napisał/a:
pełnoformatowy bezlusterkowiec z bagnetem K bo mam już kilka cudownych obiektywów
Wtedy to już zupełna porażka, bo to bez sensu. Serio, technicznie bez sensu.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
specmisiek napisał/a:
Taki najmniejszy ale z możliwością 4K-albo nawet i 8K.. Po co się rozdrabniać ???

Chociażby po to by się nie usmażyć :evil: Hipotetyczny procek obrazowy zdolny obsłużyć 8K musi grzać jak piec do wytopu surówki, zatem mały korpus do zamrażarki i małą elektrownię na plecy. Fizyka się kłania, niestety.
 
Zombie  Dołączył: 03 Maj 2008
Pentax ma w celach zdominować rynek lustrzanek ;) (Canonikon ucieka) - zatem nie będzie bezlusterkowca
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
OK Fizyka jest jedna ale rozwiązań ma wiele.. Kolego- jak myślisz? Po co pracują firmy nad komputerem kwantowym?? Ja może nie doczekam ale nasze dzieci albo wnuki może będą focić z czymś takim na pokładzie.. Sorki ale jak oglądałem "Kosmos 1999" kiedy byłem jeszcze mały to nierealne abstrakcyjnie wydawały mi się ich radiovideotelefony.. Teraz mamy ładniejsze i lepsze.. W filmie "Podróż za jeden uśmiech" Gołębiewski z drwiną zwraca się do "Dudusia" " Co? Telefon bez drutu?" To wtedy było śmieszne.. WTEDY..
Tak więc do odważnych świat należy.. Do nich należy świat. Amen

[ Dodano: 2020-09-20, 17:37 ]
A propos że coś się ma niby usmażyć i coś jest nierealne.. Blisko ćwierć wieku temu były opinie(nawet pisane w prasie) że procesory komputerowe taktowane liczbą 500 megaherców są granicą nie do przekroczenia..... Teraz mamy dużo szybsze...I nikt sie nie usmażył ;-)

[ Dodano: 2020-09-20, 17:40 ]
Coraz więcej zawodowców przechodzi na bezlusterkowce-zwłaszcza Sony

[ Dodano: 2020-09-20, 17:42 ]
A Pentax nie zdominuje żadnego rynku do czasu aż Ricoh nie przesunie tego działu do szufladki z napisem "znaczące" ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Chodzi o to że nie ma sensu robić bezlusterkowca z bagnetem K - już jeden był K-01 i to że nie powstał K-02

Sens ma tylko EVIL z nowym bagnetem ale pytanie czy Ricoha stać na rozwój nowej linii obiektywów i de facto porzucenie aktualnej.
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
San Vader - może się nie znam ale chyba jest przejściówka na Sony A 7 nawet na nasze obiektywy .. Na m42 i na K
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Przejściówki z lustr są na wszystkie bezlusterkowce. Jeśli chodzi o stronę wizualną, to Fuji z lini X-T z pleśniakami robi robotę...
https://www.flickr.com/ph...iso/29093992503

Gdyby miał wyjść w tej chwili bezlustrkowiec Pentaksa z matrycą 35mm, kosztowałby około 10.000zł (plusminis 2.000). Ile osób by się nań skusiło? Może wiec warto rozważyć jakąś starą używkę Sony czy Fuji (koszt ok. 1.500zł) i przypomnieć sobie stare czasy analogów z manualnym ostrzeniem. Tym bardziej, że chyba Fuji ma zaimplementowany cyfrowy klin.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Specmisiek, rozważania na temat że dawniej było gorzej a teraz jest lepiej, mają się nijak do zasad fizyki. Zresztą wizje z "Kosmosu 1999" który i ja wspominam, typu baza na Księżycu, nie ziściły się po 20 latach i nie będzie ich za kolejne 30, bo niby po co. A zasady fizyki mówią że jak coś pracuje, to potrzebuje energii i wydziela ciepło. Jak pracuje bardzo intensywnie [rejestracja 8K na przykład], to musi mieć bardzo dużo energii i wytwarza bardzo dużo ciepła. Poczytaj sobie o problemach z grzaniem Canona R5, o stosowaniu specjalnych zewnętrznych układach chłodzących i radiatorach. A im mniejszy korpus [Pentaxa] tym trudniej odprowadzić ciepło. Dlaczego w lapach dają procesory o znacznie mniejszym TDP niż w blaszakach? A komputery kwantowe zostaw w spokoju, to na razie bajka o fotonowym wilku. Wolałbym się nauczyć używać swojego prywatnego, tego między uszami - czego i wszystkim życzę 8-)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Tak jakopiszon, nie ma sensu bagnet K do bezlusterkowca. Tu nie ma lustra i index obiektywu może być bardzo mały.
Co tu jeszcze jest do zrobienia - myślę, że mimo całkiem już przyzwoitej jakości obrazu w wizjerze, jest jeszcze dużo do poprawienia. Jeszcze póki co optyczny obraz na matówce ma przewagę, coraz mniejszą, ale ma.

A przejściówki są nawet na dawno wymarłe systemy (Exakta, Voigtlander, m39 lustrzankowy... itd. itp. no, może nie być, ale nie jestem pewny do contax/kiev, contarex)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jednej rzeczy EVIL na pewno nie przeskoczy - poboru prądu ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Można rozważać różne, np. techniczne, za i przeciw. Można też zwyczajnie zapytać: a po co nam MILC/EVIL?
Dla mnie to drugie jest bardziej istotne. Wiele już razy nowy wynalazek, w miarę zdobywanej masowej popularności, miał unicestwić wszystkie poprzednie - a jednak nadal mamy płyty winylowe, rowery i hulajnogi bez silników, radio FM itd... W fotografii istnieją dalmierzowce, aparaty bez wizjerów i śmiem twierdzić, że sprzedałby się też odgrzebany z archiwów Pentax P30. Dlatego nie bulwersuje mnie, że Pentax chce robić lustrzanki i nie wchodzi w nowy trend... A w zasadzie już nie nowy. Ostatnio z kumplem (nie-fotograficzny typ) stwierdziliśmy, że robienie zdjęć jakimkolwiek aparatem to jest oldschool i lekkie dziwactwo :-P

[ Dodano: 2020-09-21, 09:44 ]
p.s. W minionym tygodniu zrobiłem dwa filmy pożyczonym Kievem 88 TTL. Wiem, że są lepsze średniaki, ale i tak jest bajka. Bajeczka! :->
Eye Tracking AF, 20fps, HDR, 4k, histogramy i WiFi-Rifi... Myślicie, że mi chociaż przez chwilę tego brakowało? Żarty jakieś :lol: :lol: :lol:
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
JacekK napisał/a:
A przejściówki są nawet na dawno wymarłe systemy (Exakta, Voigtlander, m39 lustrzankowy... itd. itp. no, może nie być, ale nie jestem pewny do contax/kiev, contarex)

Contax/kiev nie znalazłem, robiłem sam - sporo rzeźby, by podpiąć jeden średni obiektyw :-D
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Bo tam ślimak wysuwający obiektyw jest na korpusie aparatu. Wykorzystałeś osadę bagnetu obiektywu z jakiegoś wraku?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Pentax to głównie fotografia krajobrazu. W tej szufladzie ważny jest dobry wizjer (optyczny lepiej się sprawdza), uszczelnienia i zasilanie. Obiektyw pokroju 70-200/2,8, lub dłuższe rury swoje ważą, więc odpada argument, że będzie dużo lżej. Więc po co bezlusterkowiec? 4k? Od kiedy Pentax implementuje sensowny tryb filmowania?
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Obiektyw był w plastikowym pudełku z przykręconym bagnetem ze stalowej blachy, mocowanie do fuja wziąłem z adaptera cctv-fx, a tulejkę wydrukowałem (projekt z błędem, więc w ruch poszedł dremel).
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Ogólnie fajnie by było gdyby zniknęły klapiące żelastwa: migawka i lustro. Wystarczy obiektyw ,wielka matryca i wizjer; reszta cyfrowo. Taka camera obscura albo telefon tylko bestia.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
JacekK, ja bym poszedł dalej i od razu chciał robić zdjęcia mrugnięciem oka. Zawsze masz przy sobie aparat mogący nagrywać sekwencje obrazów. Masz wolne ręce, bez zbędnego żelastwa. Zasilanie też da się rozwiązać jakimś kotletem podczas zdjęć kotleta lub :-B podczas imprezy plenerowej. Same zalety, tylko pamięć nieulotna jest potrzebna.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
A ci z tikami nerwowymi będą strzelać fotki seryjne.
Fotograficzna prawiedoskonałość absolutna. Nawet jeśli czegoś nie widać lub tego nie ma, to da się zarejestrować samo wyobrażenie... oj, może lepiej nie. Mam zbyt kosmate myśli. :-?

A tak serio... oczywista kolejność rzeczy: skoro lustro jest już zbędne, to po co jest?
Rolleiflex , Linhof, Graflex, Alpa, miechy Sinara i wiele innych do dziś to jest miód, ale nie rozwija się tego dalej,no możne trochę liftinguje. Myślę, że lusterka są już blisko końca swojej wspaniałej historii.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
tref, Sony ma już nawet na to patent ;-)
https://www.inc.com/kevin...they-solve.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach