Smart42  Dołączył: 05 Lis 2015
HDR z aparatu
Aparat KP. Problem z HDR.
W aparacie, na kole trybów jest pozycja HDR LANDSCAPE (User1).
Na początku użytkowania aparatu, w tym ustawieniu robił autentyczne zdjęcia HDR z aparatu (duży plik złożony z trzech zdjęć , zapisany w formacie JPG).
Zrobiłem w ten sposób kilkadziesiąt zdjęć.
Po pewnym okresie nieużytkowania aparatu, przy próbie ponownego zrobienie zdjęcia HDR w ustawieniu User 1, aparat robi normalne , pojedyncze zdjęcie, w formacie RAW. Nie wiem, czy należy ustawić jeszcze jakieś inne parametry w aparacie, aby uzyskać zdjęcie HDR.
Ktoś coś może napisać na ten temat? Bo ja nie mam już żadnej koncepcji na przywrócenie poprzedniej funkcji w aparacie.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Reset do ustawien fabrycznych
 
Radulako  Dołączył: 01 Gru 2018
W instrukcji na str.122 jest tabela z ograniczeniami funkcji specjalnych-może w niej znajdziesz przyczynę?.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Może przed resetem spróbuj ustawić jakość zdjęć na jpg. Przy RAW, HDR jest nieaktywny.
 
Radulako  Dołączył: 01 Gru 2018
Przy RAW jest aktywny.
 
Smart42  Dołączył: 05 Lis 2015
Rivelv napisał/a:
Reset do ustawien fabrycznych

Ale to już chyba jako ostateczność ...
 
Smart42  Dołączył: 05 Lis 2015
rychu napisał/a:
Może przed resetem spróbuj ustawić jakość zdjęć na jpg. Przy RAW, HDR jest nieaktywny.


Nie pamiętam abym musiał zmieniać format zapisu podczas tamtego fotografowania.
Zawsze fotografuję w RAWach i tylko przestawiałem tryb pracy na User1 (HDL Landscape).
I to było wszystko. Aparat robił 3 zdjęcia, które zapisywał w jednym, dużym pliku w formacie JPG.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Prawdopodobnie w menu zostało to wyłączone i po ponownym włączeniu wszystko powinno być ok...
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
może być to właśnie powodem
wymusiłeś w tym trybie format RAW - więc aparat nie robi "jednego dużego pliku....." tylko RAW
kiedyś próbowałem coś takiego
chciałem żeby poza tym dużym JPG - zapisał mi również te try klatki w RAWach - ale nie dało się - a później przestałem próbować :-)
 
Smart42  Dołączył: 05 Lis 2015
zuka68 napisał/a:
Prawdopodobnie w menu zostało to wyłączone i po ponownym włączeniu wszystko powinno być ok...

Ok, ale co masz na myśli pisząc, że zostało TO wyłączone w menu?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
w k70 mam w czwartej zakładce menu fotografowania coś takiego jak "zapisz tryb USER" - i tam jest równiez opcja resetu trybu - zobacz tam.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Smart42 napisał/a:
zuka68 napisał/a:
Prawdopodobnie w menu zostało to wyłączone i po ponownym włączeniu wszystko powinno być ok...

Ok, ale co masz na myśli pisząc, że zostało TO wyłączone w menu?


Jak masz ustawiony U1 to w 1 zakładce pozycja pierwsza jest format zdjęcia (tu może przestawione na RAW) a w 3 masz zdjęcia HDR (tu może jest wyłączone)
 
Smart42  Dołączył: 05 Lis 2015
Bardzo dziękuję wszystkim za cenne uwagi, które pomogły mi przywrócić program HDR w aparacie.
Po prostu zresetowałem tryb User1 i wszystko zagrało ponownie :)
Jeszcze raz dziękuję bardzo.
 
Rejan  Dołączył: 17 Sie 2019
Witam, chciałbym się upewnić, przy trybie Av i pokrętle funkcji w pozycji HDR, pokrętle ustawień na np. HDR1 słyszę, że powstają trzy fotki, ale wynikiem jest RAW?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Rejan, to chyba nie to. W wersji HDR powstaje jedna fota jpg. Jak robi 3 foty i powstaje jeden RAW to chodzi raczej o zdjecia z przesunieciem matrycy.
 
Smart42  Dołączył: 05 Lis 2015
Rejan napisał/a:
Witam, chciałbym się upewnić, przy trybie Av i pokrętle funkcji w pozycji HDR, pokrętle ustawień na np. HDR1 słyszę, że powstają trzy fotki, ale wynikiem jest RAW?


Nie, zdjęcie HDR zapisuje w JPG.
 
Smart42  Dołączył: 05 Lis 2015
Rivelv napisał/a:
Rejan, to chyba nie to. W wersji HDR powstaje jedna fota jpg. Jak robi 3 foty i powstaje jeden RAW to chodzi raczej o zdjecia z przesunieciem matrycy.

Nie, robi 3 zdjęcia i zapisuje w jednym, dużym pliku JPG.
Zdjęcia z przesunięciem pikseli robi przy innym ustawieniu (w menu) i nie wychodzi HDR.
 
Radulako  Dołączył: 01 Gru 2018
HDR uzyskiwany jest z trzech klatek i zapisany w wybranym formacie. (Uświadomcie jeśli się mylę).
ED. Fajnie że działa, szkoda tylko że nie wiemy co było przyczyną.
 
Rejan  Dołączył: 17 Sie 2019
Powtórzyłem to co opisywał kolega, który miał problemy z U1, i efektem jest faktycznie jpg.
Ale kiedy zrobicie to co opisałem na tych ustawieniach, mając ustawione zdjęcia w RAW, to otrzymane zdjęcie jest RAW, to widzę we właściwościach, po ściągnięciu obrabiam w LR jako RAW, coś tu nie gra :-)
Proszę o sprawdzenie w aparacie, teoretyzowanie nie ma sensu ...
Mówię oczywiście o KP, jak to wygląda w innych modelach to nie wiem ...
 
Smart42  Dołączył: 05 Lis 2015
Przy ustawieniu aparatu w trybie User1 (HDR Landscape), aparat ustawia się w trybie automatyki ekspozycji (P), format zapisu RAW. format HDR: ADV oraz, co najważniejsze, bo chyba było przyczyną mojego problemu: automatyczny wybór punktu AF. Ja miałem ustawiony na pojedynczy, środkowy (spot).
Aparat wykonuje trzy zdjęcia zapisuje w formacie JPG.
Na ekranie laptopa, zdjęcie wygląda jak zrobione w tradycyjny sposób HDR.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach