opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
I tak sam wszystko posprzedawałem :-P
Marnuje się dobra żona ze mną.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Cytat
na wymianie systemu niemal zawsze się traci

Z reguły zmieniamy sprzęt na lepszy, więc opieranie się tylko na ekonomicznym aspekcie nie do końca wyczerpuje temat. Jeśli chodzi o sprzęt używany, to niestety Pentax bardzo mocno traci na wartości, przynajmniej APS-C.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Enzo, niekoniecznie. Domyślam się, że ta teza wynika z doświadczenia własnego, o którym kiedyś rozmawialiśmy. Ale to było jakoś czas temu. Ja jako kupujący obserwuję od półtora roku rynek używanych szkieł Pentaka i cały czas są to ceny za wysokie w stosunku do oczekiwań wydania kasy na nie nowy obiektyw. Oczywiście moja obserwacja też zapewne jest niepełna i ogranicza się tylko do pewnych modeli, ale jednak: tanio już było.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Tanio już było....
13 lat temu jak dolar był po 2zł.
O tego czasu ceny galopują a do tego Pentax coraz bardziej prestiżoweje i niestety nie w stylu Dacii Duster w Prestiżu...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Tego dolara będziemy wspominać, jak nasze babcie II Wojnę Światową ;-)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Ryszard napisał/a:
Tego dolara będziemy wspominać, jak nasze babcie II Wojnę Światową ;-)

Chyba Twoje - bo moje pamiętały jeszcze Pierwszą :-?
Przestańcie histeryzować jak te babcie. Sprzęt jest fajny, jego cena spadnie o wartość podatku od nowości, siła nabywcza społeczeństwa jednak cały czas rośnie. Kto poczuje wewnętrzny przymus - kupi. I proszę mi tu nie wyjeżdżać z "racjonalizacją" - nikt zajmujący się fotografią, gonieniem motylków czy innym "odjazdem" rozsądny nie jest, i nie będzie :-P
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
Jeśli chodzi o zajmowanie się fotografią i rozsądek, to ta "Kaczka" pasuje tu jak ulał. Autor - Aaron Johnson, tłumaczenie KGB.

 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
greentrek napisał/a:
Ryszard napisał/a:
Tego dolara będziemy wspominać, jak nasze babcie II Wojnę Światową ;-)

Chyba Twoje - bo moje pamiętały jeszcze Pierwszą :-?
Przestańcie histeryzować jak te babcie. Sprzęt jest fajny, jego cena spadnie o wartość podatku od nowości, siła nabywcza społeczeństwa jednak cały czas rośnie. Kto poczuje wewnętrzny przymus - kupi. I proszę mi tu nie wyjeżdżać z "racjonalizacją" - nikt zajmujący się fotografią, gonieniem motylków czy innym "odjazdem" rozsądny nie jest, i nie będzie :-P

Pełna zgoda co do ostatniego zdania. Na studiach logika formalna była jednym z moich ulubionych przedmiotów i uznaję się za zwierzę wybitnie logiczne, więc tym bardziej ze zdumieniem przyjmuję obserwację siebie samego, jak nielogicznym hobby jest fotografa, zwłaszcza uprawiana za pomocą sprzętu Pentaksa... Jest to, rzekłbym, nielogiczność granicząca z zaburzeniem psychicznym, ale jak mawiał mój znajomy alkoholik-filozof: jakiegoś pier*olca mieć trzeba, by pojąć istotę człowieczeństwa...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Dziś 'wypuszczono' Darktable 3.6. Wśród wielu usprawnień pojawiła się obsługa Pentaxa K-3 III. Jeszcze nie testowałem nowej wersji (muszę zaraz wyjechać, zainstaluję jak wrócę) ale rozumiem, że poza obsługą formatu PEF z nowej puszki będą dodane także profile aparatu w modułach odszumiania, wyostrzania i innych, które takich danych mogą potrzebować. Poza tym w nowej wersji DT sporo zmian, usprawnień i nowych funkcji - ponieważ program jest także portowany na Wingrozę (natywnie powstał na Linuksa), to proponuje każdemu windziarzowi zainstalować i potestować - ma całkiem inną filozofię, niż LR i trzeba się nieco pouczyć, ale po opanowaniu stanowi doskonałe narzędzie do wołania RAWów, otwartoźródłowe i - oczywiście - darmowe.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Szkoda ze w nowszej wersji J. Polski usunęli :-(
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
adi24-78 napisał/a:
Szkoda ze w nowszej wersji J. Polski usunęli :-(

Piszesz o DT? Jeśli tak, to raczej nie USUNĘLI, tylko nikt nie zrobił tłumaczenia - świat Open Sorce rządzi się swoimi prawami i każdy, kto zna na tyle dobrze angielski (w przypadku wielu programów, w tym DT, tłumaczymy zawsze z angielskiego) oraz swój rodzimy język (to, wbrew pozorom, też jest istotne, by nie tworzyć potworków językowych...), plus potrafi skopiować kod z GitHuba i go skompilować, może się dołożyć do pracy zespołu, choćby tłumacząc... Również Ty, jeśli spełniasz wymienione warunki, czy ja... U mnie wymówką jest brak czasu (naprawdę...), i zapewne trochę lenistwo, bo nie mam potrzeby używania polskiej wersji, no ale może jeśli nikt się nie zlituje, to się zmobilizuję na następnym urlopie (kiedy to będzie?). Od lat korzystam z DT i może warto jakoś się jego twórcom odpłacić i pomóc? :roll:
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
adi24-78,
Temat już chyba był, zerknij tu
https://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=53965
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Jak bym znał angielski to bym sobie poradził bez spolszczenia 😁
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
adi24-78 napisał/a:
Jak bym znał angielski to bym sobie poradził bez spolszczenia 😁

No ale to nie tylko o to chodzi, żeby sobie poradzić, ale żeby też dać coś od siebie innym... Ludzie tworzący darktable (czy szerzej - oprogramowanie FOSS) wykonują olbrzymią pracę, by dać użytkownikom za darmo potężne, użyteczne, nierzadko profesjonalne narzędzia. Z reguły zespoły są nieliczne i siłą rzeczy koncentrują się na rozwoju programów (nowe funkcje, optymalizacja, implementacja nowszego sprzętu etc) oraz usuwaniu znalezionych błędów, kwestie mniej istotne - jak choćby lokalizacje - zostawiając ochotnikom, którzy mogą nie czuć się na siłach, by zająć się kodowaniem, ale mogą współtworzyć elementy interfejsu od strony graficznej czy tłumaczyć.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Czy może ktoś mi powiedzieć jak w Live view włączyć Histogram w trybach P TV AV M B u mnie ta funkcja jest niedostępna
W opcjach podgląd na żywo to opcja histogram i alter jasnych obszarów jest nie aktywne dopiero w trybach U są aktywne
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
adi24-78 napisał/a:
Czy może ktoś mi powiedzieć jak w Live view włączyć Histogram w trybach P TV AV M B u mnie ta funkcja jest niedostępna
W opcjach podgląd na żywo to opcja histogram i alter jasnych obszarów jest nie aktywne dopiero w trybach U są aktywne

Prawdopodobnie w tych trybach masz włączony "focus peaking", a wtedy nie wyświetla się histogram (manual strona 64).
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Wielkie dzięki :-)
 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
Cześć
Pytanko do ołnerów K-3III: czy w trakcie filmowania dostępna jest funkcja Af, śledzenia obiektu itp. czy tak jak zwykle?
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Andy_X napisał/a:
czy w trakcie filmowania dostępna jest funkcja Af, śledzenia obiektu itp. czy tak jak zwykle?

Można ustawić tryb AF-C i on działa, sprawdzałem z 55-300 PLM. Jednakże ten tryb działa tylko z "kompatybilnymi" obiektywami i jeśli dobrze pamiętam to chodzi właśnie o napęd PLM. Nie sprawdzałem z innymi obiektywami, nie wiem też czy działa śledzenie obiektów, natomiast można wybierać punkt ostrości dotykowo na ekranie.
 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
Dzięki.
Oczekując na nową K3 kupiłem w tamtym roku do filmowania Lumixa g80 - stabilizacja w puszce, śledzenie ostrości przy filmowaniu itp. W momencie gdy pojawił się K-3 zaczął kusić (całkiem fajna szklarnia czeka). Tylko mam mały dylemat, przejście z filmem na Pentaxa nie mogłoby prowadzić do pogorszenia możliwości filmowania (nieuchylny wyświetlacz LCD!!! pomijam milczeniem). Testów na razie brak stąd tutaj mędze o filmowaniu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach