Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Niedawno była aktualizacja do K-3 Mark 3 i było tam duże ulepszenie AF. Ja jakoś nie zauważyłem nic takiego a zdjęć jakiś tablic tez nie robię :-)
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
To nie jest kwestia robienia tablic, jakby Ci AF pudłował to byś to widział na zdjęciach. A skoro tego nie zaobserwowałeś to chyba jest dobrze ;)
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Jakoś mi się nic nie rzuciło w oczy muszę jutro sprawdzić :-)
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Tak patrzałem dziś na zdjęcia i jakoś nic specjalnego nie zauważyłem
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Ok, czyli AF działa... i mówicie, że stare szkła da* nabrały drugiego życia oraz że celność i powtarzalność są znacznie lepsze w porównywaniu ze starszymi korpusami?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Paffcio napisał/a:
KP+kilka sympatycznych szkiełek
Autofokus w KP nie daje rady? Tak ogólnie, czy w jakichś specyficznych sytuacjach?
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Ryszard napisał/a:
Paffcio napisał/a:
KP+kilka sympatycznych szkiełek
Autofokus w KP nie daje rady? Tak ogólnie, czy w jakichś specyficznych sytuacjach?

AF.S - głupienie przy dalszych planach (zwłaszcza na krótszych ogniskowych), doostrzanie
AF.C - wiadomo :)

W sumie to AF jest ciut lepszy od tego w K3II, który był ciut lepszy od K5, który był ciut lepszy od K200 :lol: Ale mam też w domciu Olka E M10 mk2, który wg mnie radzi sobie w AF.S znacznie lepiej niż KP.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
To nie warto wymieniać K20D, skoro mam AF tylko ciut-do-trzeciej gorszy od najnowszych modeli :lol:

p.s. Zważywszy, jak mało mam do zarzucenia moim starym Pentaksom, to na fora chyba też nie warto wchodzić. Co zajrzę, to mnie dysonans poznawczy trzask! po ryju :mrgreen:
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Czytam co piszecie o tym AF i nie bardzo wiem o co chodzi, bo u mnie w K-5IIs i K-1 nie widzę problemów z AF
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Też nie wiem o co chodzi. Przy okazji wystawiania na sprzedaż emzetpiatki, podpiąłem obiektyw eF . Nie zauważyłem różnicy w szybkości AF w stosunku do K3II z da50-135.
Ryszard, raczej rezonans pomiędzy szalejącymi cenami w stosunku do jakości dodanej.
Tęsknię za istDS i K10.
Temat myślę znów sztucznie nakręcony. Body od początku było kierowane do landszafciarzy. Po co tu AF? W sumie z czego śmiała by się konkurencja. :roll:
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
rychu napisał/a:
Po co tu AF?

Jestem ZA! Małe body FF z matóweczką Beattie Interscreen, do tego szkiełka SMC M i już. Piszemy petycję to Pentaxa? :lol:
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Najlepiej z matrycą monochrome, co najwyżej sepia.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Matryce monochrome, to ja mam w hasiu 500c :lol:
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Paffcio napisał/a:
W sumie to AF jest ciut lepszy od tego w K3II, który był ciut lepszy od K5, który był ciut lepszy od K200 :lol: Ale mam też w domciu Olka E M10 mk2, który wg mnie radzi sobie w AF.S znacznie lepiej niż KP.

W starszych modelach AF mało co się różniły tym bardziej ze KP ma AF z K-3II ale AF w K-3 III to jest już kolosalna różnica. W starych modelach jak robiłem zdjęciu Psu który biegł do mnie to zrobienie ostrego zdjęcia graniczyło z cudem albo przypadkiem a w K-3 III to już tylko jakieś tam zdjęcie nie wyjdzie. Wiadomo nie jest to AF jak w bezlusterkowcach ale jak na Pentaxy to jest rewelacja :-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rychu napisał/a:
raczej rezonans pomiędzy szalejącymi cenami w stosunku do jakości dodanej
K-3 III tani nie jest i o połowę na pewno nie stanieje. Mimo to uważam, że jest warty swojej ceny. Dla landszafciarzy? No chyba niekoniecznie - 12fps i nieruchomy LCD... On jest dla Pentaksiarzy. Jest wygodny, dopracowany, ma cichą migawkę i świetny wizjer. Dla mnie byłby to aparat ostateczny. Taki na 20 lat. Wychodzi 400zł rocznie za świetną zabawę. Dla mnie to lepszy interes niż abonament Netfliksa czy pakietu Office ;-)
Wracając do tego nieszczęsnego AF'u - chyba mam swoiste doświadczenia i oczekiwania. I nie mam psa. Fakt, spędziłem trochę czasu na kalibracji i wiem, co to jest "debug mode". Nie mam też żadnego zooma, bo stałki są pewniejsze. Ostatecznie jednak nie narzekam na efekty, używanie Pentaksa daje mi sporo przyjemności i nie uwiera mnie, że u innych jest łatwiej/szybciej/lepiej. Nikona Z9 szczerze podziwiam, ale mnie by wystarczyła przesiadka na KP albo wcześniejszą K-trójkę.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Ryszard, ja przez parę długich lat byłem w takiej sytuacji zawodowej, że miałem swobodny i nieograniczony dostęp do praktycznie wszystkich ówcześnie produkowanych puszek oraz szerokiej gamy szkieł Canona i Nikona, bardziej egzotyczne zabawki pomijając. W tym czasie prywatnie używałem topowych wówczas puszek Pentaksa: K-10D, K-20D, K-5, testowałem też K-7, K-5IIs, pierwsze K-3 i pierwsze K-1, ale nie zdecydowałem się na zakup. Pominę tutaj 'topowe - topowe' puchy w stylu EOSA 1, bo to zwierzę do całkiem innego cyrku i Pentaks nie miał nigdy odpowiednika w czasach cyfry, jednak gdy ma się w plecaku JEDNOCZEŚNIE takie K-7 i EOSa 7d, czyli aparaty absolutnie porównywalne pod względem pozycjonowania i docelowej grupy nabywców, a także wypuszczone na rynek w tym samym roku - to różnice niestety bywały dość dotkliwie zauważalne: AF Pentaksa był zauważalnie gorszy. Wolniejszy, mniej precyzyjny, mniej funkcjonalny, bardziej zawodny. I było tak - niestety - z każdą kolejną generacją puszek w naszym systemie: AF ulegał poprawie z pokolenia na pokolenie, ale to ZAWSZE była ewolucja, podczas gdy u konkurencji zdarzały się udane rewolucje. Oczywiście, Pentax miał i ma inne zalety, które sprawiły, że choć często się irytowałem - jednak zostałem w Pentalibanie :-D . Zresztą, jeśli miałbym być całkowicie szczery, to premiera K-3 III nadal niewiele tu zmieniła - puszka ma wprawdzie naprawdę udany LUSTRZANKOWY AF (co do którego dziś już wiem na pewno, ze pochodzi z zasobów inżynieryjnych Nikona, bo fotografując moim K-3III czuję się, jakbym fotografował Nikonem pod względem 'pomysłu' na AF), jest znacząco lepszy od tego u poprzedników ale... sporo ustępuje temu, co jest obecnie w mainstreamie konkurencji, czyli bezlusterkowcom, z niesamowitą wręcz elastyczności i precyzją tamtejszych systemów ustawiania ostrości. Znowu - są inne kwestie i one przemawiają (bądź nie) za wydaniem kasy na K-3 III. Mam drugi system, bezlusterkowy właśnie, używany do filmowania, ale zdjęcia przecież też nim zrobię - jednak po stokroć WOLĘ robić je Pentaksem: bo ergonomia, bo genialne dla mnie doświadczenie pracy z dobrym wizjerem optycznym, bo łatwość skupienia się na radości z robienia zdjęć, jakkolwiek by tego bywalcy Optycznych nie wyśmiewali, bo najlepsza moim zdaniem ergonomia etc...
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Apas potwierdzasz wszystkie moje odczucia względem Pentax'a, tyle że ja nie mam aż tyle doświadczeń z innymi systemami (i tyle samo zaoszczędziłem) ;-)
Zastanawiam się tylko, kiedy Pentax zdecyduje się na wypuszczenie następcy K-70 z autofokusem z K-33? Wydaje mi się, że zwlekając tylko traci, bo z systemu odchodzą kolejni zniecierpliwieni...
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Dzięki Apas za wyczerpującą opinię. Przypomniałeś mi właśnie jak kilka lat temu mając k5 doznałem ciężkiego szoku po wzięciu do ręki Canona 7d.
W moim przypadku kiepski AF w Pentaxie był przyczyną utraty wielu dynamicznych ujęć (statycznych z resztą też ;-) ) Aparat jest ze mną wszędzie, na rowerze, na nartach, na pieszych wycieczkach. Często rowerując zatrzymywałem się, szybko ściągałem plecak foto, wyciągałem Pentaxa z podpiętym np. da*300 i... no właśnie, aparat zastanawiał się na tyle długo gdzie ustawić ostrość, że zwierzak mi uciekał. Ostatnio nad Biebrzą AF.C nie wyrobił się z kilkunastu metrów ze śledzeniem spacerującego bażanta :roll:
Przy Pentaxie trzyma mnie ćwierć wieku spędzonego z aparatami tej marki, bardzo ładny obrazek, niezła optyka, tylko ten AF. Nawet na ceny i dostępność używek nie narzekam - no trudno, "ten typ tak ma", ale powoli resztki mojej cierpliwości się wyczerpują. Ok, K3III jest b. fajny, ma w końcu cywilizowany AF, tylko co do tego podpiąć? Jest nowy da*16-50 (mam go, faktycznie b. sprawny), z dłuższych szybkich tele bardzo przydałby się bdb jakości 70-300. Jest ponoć w planach (i to nawet z wbudowanym IS), tylko jeden pies wie, kiedy to ujrzy światło dzienne. Muszę się jeszcze dłużej przespać z tematem.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Kuba Nowak, Z systemu odeszło wiele zniecierpliwionych osób, wielu potencjalnych nowych użytkowników zdecydowało się na konkurencję i mam wrażenie, że wraz z premierą K-3 III... chłopaki i dziewczyny z Pentaksa (Ricoha) się z tym całkowicie pogodzili. Bagnet K to ma być system niszowy dla lustrzanowców, tak jak Leica jest dla dalmierzowców. Będzie na pewno drogo, mają nadzieje, że może będzie 'kultowo'. Ja już 'zawodowe' fotografowanie ma za sobą, K-3 III w pełni mnie zadowala (poza filmowaniem, ale od tego mam co innego), a z racji wieku oraz przebiegu i związanego z tym 'przewidywanego okresu dożycia' nie będę się teraz szarpał na zamianę systemu, choć kilka lat temu poważnie o tym myślałem. Być może, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw (ostateczny rozpad małżeństwa vs chwile ekscytacji przy otwieraniu paczki z nowym szkiełkiem) szarpnę się na triadę 11-18/2.8, nowe 16-50/2.8 i - jeśli plotki okażą się prawdą - nowe 50-135/2.8 (i może 70 - 300 jeśli będzie naprawdę zacne optycznie, ale wtedy to już na pewno będę poza związkiem małżeńskim :evilsmile: ) - i będę chyba sprzętowo spełniony do końca mych dni. Choć w zasadzie to już jestem, ale żona jeszcze o tym nie wie :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach