Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Apas napisał/a:
pomocy focus pullera

A... wiem. To taki gość co chodzi tyłem koło kamery kręci gałą ;-)

OK. Znalazłem sposób na półautomat. W czasie ujęcia można wciskać co jakiś czas (przy zmianie odległości obiektu) przycisk AF lub palcem na ekranie wskazywać nowy obiekt. To chyba nawet lepsze niż całkowity automat, bo można wybierać moment i obiekt do ostrzenia. Poćwiczę i zobaczę jak to wychodzi.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Samp napisał/a:
Wciśnięcie przycisku AF MODE uruchamia podświetlenie punktów (K-1).

Na moment naciśnięcia, równocześnie blokując wybieranie punktu.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Instrukcja do K-3 III jest, umówmy się, symboliczna, czyli taka, żeby mogli powiedzieć, że jest.
Czy trafiliście na jakieś opracowanie, które obszerniej i lepiej omawia funkcjonalność ? Natrafiłem na Yvon Bourque - K3 e-book, ale to jest pozycja z 2014 roku i autor raczej już nie napisze nowszej bo, jak czytam, nie żyje od 2020.
Czy ktoś coś może polecić ?

Znalazłem, że na pentaxforums nad czymś pracują https://www.pentaxforums....ok-k-3-iii.html
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Apas napisał/a:
zanabyłem sobie kartę UHS-II

Też będę musiał kupić nowe karty, bo ta moja z K-5 ma już 11 lat ;-)
Jaką kupiłeś i ew. czym się kierowałeś ?
Znalazłem taki test (trochę stary) https://foto-nieobiektywny.fotoblogia.pl/9781,karty-sd-uhs-ii-vs-uhs-i-czy-warto-test i z niego wynika, że samo UHS-II nie do końca determinuje zachowanie karty.
Druga będzie potrzebna do ew. filmowania i tu też się zastanawiam, co wybrać, żeby nie przycinało nagrania.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
No tak przydał by się jakiś podręcznik żeby w pełni wykorzystać możliwości K-3 III
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
adi24-78,
Nie inaczej.
To mam rozumieć, że wszyscy to samouki ?
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Ja jestem w 100 % samouk i w fotografii i z pentaxem (20lat)
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Robert N napisał/a:
Instrukcja do K-3 III jest, umówmy się, symboliczna, czyli taka, żeby mogli powiedzieć, że jest.
Prawie 150 stron, to jest "symboliczna"?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Robert N napisał/a:
Apas napisał/a:
zanabyłem sobie kartę UHS-II

Też będę musiał kupić nowe karty, bo ta moja z K-5 ma już 11 lat ;-)
Jaką kupiłeś i ew. czym się kierowałeś ?
Znalazłem taki test (trochę stary) https://foto-nieobiektywny.fotoblogia.pl/9781,karty-sd-uhs-ii-vs-uhs-i-czy-warto-test i z niego wynika, że samo UHS-II nie do końca determinuje zachowanie karty.
Druga będzie potrzebna do ew. filmowania i tu też się zastanawiam, co wybrać, żeby nie przycinało nagrania.

Wyboru dużego nie miałem, bo tylko Lexar Proffesional Gold był dostępny. Ta karta ma klasę minimalnej prędkości zapisu sekwencyjnego V60, czyli zapis nie spada poniżej 60 MB na sekundę, co W ZUPEŁNOŚCI wystarczy dla przepływności produkowanych przez K-3 III przy video i jeszcze zostanie spory zapas. Szczerze mówić, to mam parę starszych kart UHS-1 128GB z klasą prędkości zapisu U3 (czyli minimalny zapis sekwencyjny nie spada poniżej 30 MB/s) SanDisk Extreme i jeśli potrzeba to spokojnie piszę na nie video 200 Mbps FHD All-Intra z moich kamer, oraz 4K z kompresją międzyklatkową o przepływności 150Mbps i mam też minimalny zapas prędkości - taka karta też poradzi sobie ze strumieniem danych z K-3 III nawet w najwyższym dostępnym ustawieniu kl/s i rozdzielczości.
Natomiast jak się będzie miała karta UHS-II do długości serii zdjęć w K-3 III to jeszcze nie wiem, nie udało mi się tego przetestować w weekend, ale sądzę, że przy zapisie RAW bez JPG zdołam dodać około jednej sekundy zanim bufor się zatka. Nie chcę strzelać migawką bez sensu, więc na ten test będzie trzeba trochę poczekać, aż będę robił bardziej ruchliwą przyrodę albo jakiś sport :mrgreen:
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Robert N napisał/a:
Instrukcja do K-3 III jest, umówmy się, symboliczna, czyli taka, żeby mogli powiedzieć, że jest.
Czy trafiliście na jakieś opracowanie, które obszerniej i lepiej omawia funkcjonalność ? Natrafiłem na Yvon Bourque - K3 e-book, ale to jest pozycja z 2014 roku i autor raczej już nie napisze nowszej bo, jak czytam, nie żyje od 2020.
Czy ktoś coś może polecić ?

Znalazłem, że na pentaxforums nad czymś pracują https://www.pentaxforums....ok-k-3-iii.html

Nie wiem jak w polskiej dystrybucji, ale ja dostałem 142 strony instrukcji po angielsku i jest tam w zasadzie wszystko, co trzeba wiedzieć. Zgodzę się, że pewne rzeczy są opisane dość... zwięźle i dla osoby całkowicie zielonej mogą być niezrozumiałe z racji niezrozumienia użytej terminologii, ale sądzę, ze to raczej nie jest Twój przypadek? Tak czy inaczej ja opanowałem 95 procent magii aparatu bez zaglądania do instrukcji, metodą: włączę i zobaczę co będzie.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Kerebron napisał/a:
Prawie 150 stron, to jest "symboliczna"

Nie o ilość stron mi chodzi, tylko o zawartość. Na tych 150 stronach są "wymienione" nazwy funkcji i ew. cytowany opis z menu aparatu. Jest tego dużo, bo aparat i oprogramowanie nie jest proste. Duża czcionka plus zrzuty ekranów. Przykładowa książka Yvon Bourque - K3 e-book ma 314 stron, chociaż nie wiem, co zawiera.

Apas napisał/a:
Tak czy inaczej ja opanowałem 95 procent magii aparatu bez zaglądania do instrukcji
- to chyba właściwe podejście do tej instrukcji.
Ale bywają lepsze instrukcje ;-)
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Bywają tez bardzo lakoniczne. Ograniczają się do "zasad bezpieczeństwa" i pierwszego podłaczenia. Wszystkiego kilka stron. Resztę masz w necie. Zmienialiśmy ostatnio pralkę i tv. Na tym tle instrukcja do K-3 III to opasłe tomisko.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
K-5 IIs to było bodaj 380 stron.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Robert N napisał/a:
Kerebron napisał/a:
Prawie 150 stron, to jest "symboliczna"

Nie o ilość stron mi chodzi, tylko o zawartość. Na tych 150 stronach są "wymienione" nazwy funkcji i ew. cytowany opis z menu aparatu. Jest tego dużo, bo aparat i oprogramowanie nie jest proste. Duża czcionka plus zrzuty ekranów. Przykładowa książka Yvon Bourque - K3 e-book ma 314 stron, chociaż nie wiem, co zawiera.

No zgadza się, wspomniałem wszak o tym. Dla kogoś takiego jak ja i zapewne Ty, kto trochę ma opanowaną fotografię i system Pentaksa, rzecz jest do ogarnięcia, aczkolwiek czasem trzeba się pewnych rzeczy domyślić, albo rozpoznać bojem. Całkiem nowy użytkownik może się pogubić, nie przeczę...

Robert N napisał/a:

Apas napisał/a:
Tak czy inaczej ja opanowałem 95 procent magii aparatu bez zaglądania do instrukcji
- to chyba właściwe podejście do tej instrukcji.
Ale bywają lepsze instrukcje ;-)

Całkowita zgoda, ale teraz taki 'trynd'... Jakiś czas temu zaproponowano mi zlecenie napisania instrukcji, czy raczej 'dokumentacji technicznej dla użytkownika' pewnej innowacyjnej maszyny, której prototyp w znacznej części (cała mechanika i struktura nośna, bez elektroniki) została zaprojektowana i zbudowana w firmie, w której pracuję. Urządzenie jest w pierwszej kolejności targetowane na rynek USA, szacowany koszt jednostkowy przy produkcji seryjnej ma wynieść około 150 - 200 tysięcy USD a dokumentacja miała być napisana tak, żeby pod względem prawnym nikt się do zawartych w niej informacji nie przyczepił, ale żeby jednocześnie zdecydowana większość nabywców wykupywała także odpłatny support... Po kilku spotkaniach ze zleceniodawcą odmówiłem, bo nie potrafię chyba tak pisać...
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
gdyby ktoś szukał instrukcji (wygląda że tu są we wszystkich wydanych językach) lub firmware to leżą tu
https://www.ricoh-imaging...471&category=10

ps. na ricoch.pl nie liczcie. Tam K3-iii nie istnieje, a zakładka aparaty kieruje na stronę UK
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
plwk napisał/a:
K-5 IIs to było bodaj 380 stron

No tak. Ja też ją jakoś lepiej wspominam.
Tak, czy inaczej, rozumiem, że o jakimś lepszym przewodniku nie słyszeliście ?
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
W instrukcjach z K-5IIs i K-1 jest świetnie wszystko wytłumaczone, zakupiłem Z6II i tu instrukcja ogranicza się praktycznie do podstawowych informacji, jak podpiąć obiektyw czy ładowarkę. Menu jest bardzo podobne do tego które Mam w GR III to nie było problemu, Jak coś to w necie filmików trzeba szukać
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Apas napisał/a:
dostałem 142 strony instrukcji po angielsku

Instrukcja po polsku ma 148, ale wiadomo że język nasz jest kwiecisty i niezwięzły (nie mylić z rozwiązły ! ). Instrukcja PL zawiera wiele błędów, literówek, co raczej świadczy o niszowości systemu w Polsce ;-) i tłumaczeniu przez hindusa (nie umniejszając hindusom).
Ale OK, nawet angielska wersja nie jest jakoś daleka od
Apas napisał/a:
nikt się do zawartych w niej informacji nie przyczepił, ale żeby jednocześnie zdecydowana większość nabywców wykupywała także odpłatny support
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Robert N napisał/a:
Instrukcja po polsku ma 148, ale wiadomo że język nasz jest kwiecisty i niezwięzły (nie mylić z rozwiązły ! )

Oj tak, bardzo kwiecisty:
Ośw.fluor. o biał św.dz
Synch. z dł.czas+ cz.oczy
Stat. yw (kor.r wył.)
Dotyk. zdjęć efekt prz.
Pow. aut eksp. i punkt AF
Auto SR wył.
:lol:
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
kerad napisał/a:
Oj tak, bardzo kwiecisty

Otóż.
Na co mam więcej argumentować ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach