apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Dawaj jakieś przykłady! Może mnie zmobilizujesz, bo jeszcze nie używałem.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Wysłałem ci na emaila
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Ja trochę z innej beczki.
Będzie na dniach dostępna księga K-3 III na https://www.pentaxforums....equired=1#sub42
Jest dostępny sampel tej książki, ale mam wątpliwości (po spisie treści) o jej dla mnie przydatności. Czy ktoś już korzystał z podręczników napisanych przez Bernard Dery i Adam Oest ? Czy warto na to wydawać $30 ?
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Tez tak stwierdziłem po spisie treści czy warto dać tyle kasy bo warto było o Af poczytać ale coś mało stron na ten temat.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
adi24-78 napisał/a:
Tez tak stwierdziłem po spisie treści czy warto dać tyle kasy bo warto było o Af poczytać ale coś mało stron na ten temat.

To poczekamy, aż będą sprzedawać poszczególne rozdziały ;-)
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Robert N napisał/a:
Czy ktoś już korzystał z podręczników napisanych przez Bernard Dery i Adam Oest ? Czy warto na to wydawać $30 ?

To jest pierwszy podręcznik tej pary autorów. Wszystkie poprzednie napisał Yvon Bourque, który niestety zmarł na początku 2020 roku. Ja kupiłem od niego podręcznik do K5, a później dla tych co kupili była spora promocja na K3, więc skorzystałem. Te podręczniki to taki rozbudowany manual, ten do K3 ma 300 stron i co ważne są w kolorze. Szczegółowo opisane. Na przykład pierwszy rozdział czyli specyfikacja i guzikologia. Gdy mowa o AF to oprócz parametrów są rysunki i wyjaśnienie jak to działa. Przy lustrze szkic mechanizmu. Przy każdej funkcji dość klarowny opis co ona robi. Jest cały rozdział poświęcony systemowi Pentaxa. Jest rozdział o technikach fotografowania, podstawy ale prosto i klarownie podane.
Według mnie wszystko co w tym podręczniku jest można znaleźć w manualu, w materiałach promocyjnych Pentaxa, na forach dyskusyjnych czy youtube. Ale tu wszystko jest w jednym miejscu. Ze spisu treści tego podręcznika dla K3 III wydaje mi się, że to będzie podobne choć tytuły rozdziałów pozmieniane. Ja nie oczekuję, że będą podane jakieś przełomowe triki. Dla kogoś kto dopiero kupił K3 III albo niewiele używał to może być przydatna pozycja.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
tatizek napisał/a:
ten do K3 ma 300 stron

Stronia stronie nierówna, ale tu mamy tylko 160 (po ok. 40 linii tekstu bez obrazków), a cena ponad razy dwa. Chyba jednak poczekam na jakieś recenzje tej pozycji.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Robert N napisał/a:
Ja trochę z innej beczki.
Będzie na dniach dostępna księga K-3 III na https://www.pentaxforums....equired=1#sub42
Jest dostępny sampel tej książki, ale mam wątpliwości (po spisie treści) o jej dla mnie przydatności. Czy ktoś już korzystał z podręczników napisanych przez Bernard Dery i Adam Oest ? Czy warto na to wydawać $30 ?

IMHO dla kogoś, kto:
1. Ma doświadczenie w fotografii, w sensie - wie co robi i nie dostaje zawału gdy kółko trybów jest w położeniu innym, niż zielone,
2. Zna system Pentaksa, jego ograniczenia, narowy i mocne strony,
3. Posiadał kiedykolwiek jakąkolwiek puszkę systemową a teraz ma K-3 III,
4. K-3 III jest pierwszą puszką, ale właściciel ma ją już od jakiegoś czasu i aktywnie używa...
... nie, nie warto.
Jak wielokrotnie udowodnił kolega tatizek, odrobina wytrwałości, systematyczności i pomyślunku pozwala systemowo rozkminić K-3 III bezbłędnie. Oczywiście, są też użyszkodnicy tacy jak ja, których zaniedbane ADHD, pracowicie wyparte lekkie zaburzenia ze spektrum autyzmu, intelektualne bałaganiarstwo, podeszły wiek i wrodzona gamoniowatość pozwalają z rozczulającą lekkością przestawić coś w ramach kompletnie niepotrzebnych eksperymentów, zapomnieć o tym i dziwić się potem, że nie działa - ale nam żadna książka i tak nie pomoże... Zaś ci kompletnie fotograficznie zieloni, o ile jakaś trauma z dzieciństwa zmusiła ich do rozpoczęcia przygody z fotografią od zakupu K-3 III i tak się pogubią, bo wszak to tylko narzędzie i najpierw trzeba zrozumieć, na czym polega robota, przy której się je wykorzystuje.... I gdyby to jeszcze była kniga papierowa - to bym kupił, bo kolekcjonowanie książek jest kolejnym z moich niegroźnych zboczeń, ale e-booka i tak nie przeczytam, pomimo niekłamanego podziwu dla autorów.
Pamiętajmy, że piękna ta w swym sednie idea (stworzenia podręcznika) narodziła się w mocno międzynarodowym, ale jednak amerykocentrycznym środowisku PentaxForums.com. A z Jankesami to jest tak, że oni uwielbiają mieś podręczniki do wszystkiego: jak oddychać, jak korzystać z toalety, jak twórczo się nudzić albo jak w sposób nudny uzależnić się od adrenaliny etc. Ja kiedyś nawet widziałem amerykański podręcznik do tego, jak nauczyć się żyć bez amerykańskich podręczników do wszystkiego...
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Apas napisał/a:
nie, nie warto

Jesteś znakomitym terapeutą :-B :-B :-B
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Fajny filmik o zakres dynamiki Pentax K-3 III w porównaniu z Sony a7 III

https://www.youtube.com/watch?v=PmNGEAiov_U
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Robert N napisał/a:
Apas napisał/a:
nie, nie warto

Jesteś znakomitym terapeutą :-B :-B :-B

You're welcome!
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
adi24-78 napisał/a:
Fajny filmik o zakres dynamiki Pentax K-3 III w porównaniu z Sony a7 III

https://www.youtube.com/watch?v=PmNGEAiov_U


Oglądałem podobne porównanie z K-1 i też A7III gorzej wypadł w jasnych strefach. Ciekawi mnie test na optyczne bo tam uzyskuje bardzo dobre wynki a w tego typu testach nie radzi sobie jadnymi miejscami
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
A7III znany jest z łatwego blokowania świateł.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Czy komuś z szanownych Koleżanek i Kolegów udało się namierzyć dedykowaną do k3III płytkę 'L' typu arca swss?
Do K1II była taka oferowana przez Genesis - bardzo dobrze pasuje i blokuje się we wgłębieniach korpusu.
Chodzi mi o coś podobnego do k3III.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Próbowałeś przymierzyć uniwersalną?
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Uniwersalne trzymają się na śrubie statywu i nie mają dodatkowych punktów blokowania
Skutek jest taki, że mocowanie jest niestabilne.
Wyczytałem na pentaxforums, że ponoć te dedykowane do k5 pasują, ale nie są już dostępne.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam uniwersalną i na K-1 blokuje się na kształcie.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrK., jeżeli zamocujesz uniwersalną (są różne uniwersalne) tak, obu z obu stron przylegała do korpusu to z całą pewnością się nie ruszy.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
dziękuję, muszę to zatem kiedyś sprawdzić w sklepie foto

Plwk: czy mógłbyś podać której używasz, ewentualnie link?
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
PiotrK. napisał/a:
Uniwersalne trzymają się na śrubie statywu i nie mają dodatkowych punktów blokowania
Skutek jest taki, że mocowanie jest niestabilne.

Wrzuć sobie w wyszukiwarkę na Allegro: MPU-100 Arca
Wyskoczą uniwersalne płytki firmy Mengs od 29,99 zł. Ja taką kupiłem. Pasuje do K3M3. Jest bardzo porządnie wykonana jak na tę cenę i gdybym dał 150zł to też bym na wykonanie nie narzekał. A tak na prawdę to jakiś rok temu zapłaciłem 18zł. Trzeba się liczyć z tym, że płytka zasłoni klapkę baterii i klapki z gniazdem mikrofonowym i HDMI. Po przykręceniu trzyma się mocno. Ale gdy chwycić silnie da się ją nieco przekręcić, kilka mm, bo pasowanie do bocznej ścianki nie jest całkiem blokujące. Jednak trzeba tu użyć dużej siły i przy normalnym użytkowaniu, nawet z ciężkim obiektywem wydaje mi się to niemożliwe. Inna niedogodność jest taka, że płytka dość ciężko wchodzi w głowicę, mam Benro i oryginalna płytka Benro wchodzi lekko, natomiast tę Mengs trzeba wcisnąć z pewną siłą. Jest o 0,1 mm szersza niż Benro, nie wiem czy to mój egzemplarz czy ten model tak ma.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach