komar  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dziękuje za odpowiedź.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
https://www.optyczne.pl/1...Monochrome.html

No i mamy kolejna odmianę naszej K-3
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
1. Standardowa
2. Jet Black
3. Monochrome
Dobrze liczę?

Ciekawe jakie będą wrażenia użytkowników. Podobno ma być 1EV poprawy tu i tam - a przecież i tak już jest kosmos, jeśli chodzi o jakość obrazka. Na pewno taki Monochrom daje +10 do wyjątkowości, w sam raz dla Diehardów ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Oglądając film jakoś dramatycznej różnicy w obrazowaniu nie widzę.
Różnice zaczynają się od ISO 3200 , moim zdaniem gra nie warta ograniczeń jakie daje brak koloru.
Wystarczy użyć lepszej wywołarki RAW do kolorowej wersji i efekt będzie zbliżony...

https://www.youtube.com/watch?v=ovA100SWIRQ
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Tu fajna wstępna recenzja: https://www.youtube.com/watch?v=KQ5LtayQrpo To prawda, że różnice w ostrości, rozdzielczości nie są duże – ale gość zwraca uwagę na ogromną korzyść z optycznego wizjera i możliwości obserwowania świata na kolorowo, podczas gdy wyjściowa fotka będzie czarnobiała.

Sam od mniej więcej dwóch lat robię bardzo dużo czarnobiałych zdjęć architektury i bardzo mocno pracuję z balansem poszczególnych kolorów przy konwersji do BW. Ciekawe czy w nowym K-3 III Mono są jakieś dodatkowe wbudowane cyfrowe filtry, które dawałyby podobne możliwości... Fajny, oryginalny i odważny krok. Cena ma być wyższa niż K-3 III, ok. 9000 PLN. Też odważne.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cena zapewne wynika z założonego popytu.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Edit: mają być trzy nowe predefiniowane tryby Custom Image (1. Standard, 2. High – wysoki kotrast, 3. Soft – high-key, niski kontrast) + mikroregulacje parametrów „tone”, „key”, „contrast” and „sharpness” czyli nic takiego, o czym gdybałem.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Samp napisał/a:
nic takiego, o czym gdybałem
No nie, bo temu Pentaksowi brakuje informacji o kolorze, nie ma jak filtrować :->
Za to jak zrobisz 3 zdjęcia z filtrami R, G, B to możesz sobie z nich złożyć Foveona. W Paincie, wiadomo :lol:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Samp napisał/a:
mają być trzy nowe predefiniowane tryby Custom Image

A presety ala Trx, Acros, HP5+ itp ?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Fomą pogardził... ;-)

Jak będzie miał tyle ustawień JPG, co Pentaksy w kolorze, to każdy sobie podrasuje jak lubi.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
A takie lajkonickie pytanie: czy filtry kolorowe do fotografii cz.b. będą działać? Taki pomarańczowy czy czerwony np.?
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
sołtys, oczywiście; o to w tych wszystkich "monochromach" chodzi.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kerebron, no to meeeega sprawa! :-) Bardzo jestem ciekaw szczegółowych testów i większej ilości realnych, a nie takich tylko testowo-recenzyjnych zdjęć. Podoba mi się kierunek, w którym podążył Ricoh/Pentax w poszukiwaniu niszy - będzie (a w zasadzie już jest) wymieniany w mega dobrym towarzystwie Leiki Monochrom :mrgreen: Od razu prestiż marki mocno skacze do góry :)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ale użycie tych filtrów można nawet teraz symulować cyfrowo w K-70 ustawiając tryb BW...
Więc zakładam , że w monochromie jest tak samo , nie trzeba fizycznie niczego stosować aby uzyskać ten sam efekt.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Markus, to działa właśnie dzięki temu, że K-70 widzi w RGB - w przeciwieństwie do Monochroma.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Eksperymentalnie obrobiłem kilka RAWów z Leica M11.

Jpg w dobrej jakości mają ok. 44 MB , choć generalnie szału nie ma jak na aparat za 47K ;-)

Jedyna różnica jaka rzuca się w oczy to jednorodny szum na wysokim ISO. Z Pentaxa monochroma zdjęcia będą pewnie identycznie wyglądać nawet na wydruku do A4.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ryszard napisał/a:
Markus, to działa właśnie dzięki temu, że K-70 widzi w RGB - w przeciwieństwie do Monochroma.


Chyba masz rację i palnąłem głupotę bez większego zastanowienia ;-)

No to mając monochroma trzeba będzie bawić się filrami na obiektywie...
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
I to jest właśnie to, co odróżni taką matrycę od smarfona :-) Będziemy mieć to coś. Mnie się podoba.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Markus napisał/a:
generalnie szału nie ma jak na aparat za 47K
Leica napisał/a:
A kto pytał?
;-)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Hmm, mam mieszane odczucia zwłaszcza po recenzji Samuela - szumi bardziej, łatwiej przepala światła. Dziwne zachowanie. Ale mógłby to być mój powrót do Pentaksa - jakie teraz godne uwagi jasne stałeczki mamy w zakresie szerszym i standardowym?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach