foto  Dołączył: 03 Maj 2013
fotopentax - kupuj jak tylko się pojawi nowy korpus, będzie info z pierwszej ręki co i jak z tą puchą ;-)
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
fotopentax napisał/a:
Brak górnego małego wyświetlacza to poważna wada.

No własnie to jest jedna z rzeczy, która mnie odstraszała od KP - czasem jest tak, że człowiek ustawi aparat na statywie, ogarnie kadr i jak ma górny wyświetlacz, to nie musi patrzeć w wizjer, tylko ogarnia parametry szybkim spojrzeniem.

Ja cały czas oczekuję, że K-3 III okaże się wart tego, żeby się na niego przesiąść z K-3. A tymczasem Fujifilm ze swoimi modelami X-T3 albo X-T4 kuszą, zwłaszcza w zestawie z obiektywem 16-80.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
fotopentax napisał/a:
Nie mogąc doczekać się nowej lustrzanki Pentax APS - C , zakupiłem tuż przed świętami - Pentaxa K-P , bo nie ma w tym systemie innego wyboru / nie chcę pełnej klatki/.

Pierwsze wrażenia:
Z mojego punku widzenia / fotografika przyrody/ mam takie spostrzeżenia:
Brak górnego małego wyświetlacza to poważna wada.
Wymienne nasadki powiększające chwyt - to beznadzieja, bo nawet największa z tych nasadek nie daje komfortu i pewności chwytu jakie miałem w swoim starym Pentaxie K-5.
Zmniejszona bateria daje możliwość zrobienia na niej dużo mniejszej ilości zdjęć, trzeba na wyprawę brać już nie jedną zapasową ale dwie dodatkowe..
Gdyby pozostawiono stary, bardzo dobry uchwyt aparatu jak w Pentax K-5, byłoby miejsce na dużą baterię jak w Pentax K-5 - ale "ulepszyli.".
Denerwujące jest świecenie ekranu podczas korzystania z wizjera.
Zmiana średnicy wtyczki wężyka spustowego - stary elektroniczny wężyk spustowy nie pasuje!

Do plusów zaliczyłbym bardzo dobrą matrycę i zdjęcia na wysokim ISO.
Lepszy autofokus

Jedna z pierwszych fotek z wczoraj / mój nowy Pentax K-P /:

Perkoz rogaty.
W Polsce widywany na przelotach (głównie jesienią lub wiosną), bardzo nielicznie zimujący.

Obrazek

Moje zdjęcia na forum Pentax są widoczne w Edge, Mozilla Firefox, Opera, Brave ... - za to nie widać ich w Chrome.

:-B za swoją opinię.
Ja w oczekiwaniu na K3III, w porywach swojej niecierpliwości, kupiłem używkę K5IIs. I tak jak Ty rozważałem zakup KP, ale właśnie brakowało mi w nim tego wszystkiego o czym piszesz, głównie górnego wyświetlacza - jest wg mnie niezbędny ze względu na wygodę ustawień parametrów, ponieważ pokrętła, przyciski i wizjer mamy jednocześnie w zasięgu wzroku. Wymienne nasadki mające poprawić chwyt, to jakieś wielkie nieporozumienie i wg mnie jakaś prowizorka i wizja nawiedzonego projektanta od designu, który pomyślał, że zabawa z nakładkami będzie niektórych kręcić jak kolorowe obudowy smartfonów, a przecież w tym wypadku ważny jest trwały, wygodny i pewny chwyt aparatu znany z poprzednich modeli Pentaxa, a nie jakieś gadżeciarskie wynalazki.
Na razie czekam na premierę K3III, testy, opinie i rozwój sytuacji cenowej (bo to dla mnie jako amatora jeden z ważniejszych parametrów nowej puszki - chociaż nie do końca najważniejszy :-/ ).
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
KP według mnie to aparat zaprojektowany głównie pod linię DA Limited, wszystko mała. Jeżeli Pentax utrzyma trzy korpusy APS-C jak K70 linia najniższa ale zaawansowana, KP, trohę wyższa ale całkiem inny profil odbiorcy i K-3III pozycja najwyższa, to każdy znajdzie coś dla siebie
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
foto napisał/a:
KP według mnie to aparat zaprojektowany głównie pod linię DA Limited, wszystko mała. Jeżeli Pentax utrzyma trzy korpusy APS-C jak K70 linia najniższa ale zaawansowana, KP, trohę wyższa ale całkiem inny profil odbiorcy i K-3III pozycja najwyższa, to każdy znajdzie coś dla siebie

W tym co piszesz, masz dużo racji, ale z punktu widzenia bieżącej potrzeby zakupu nowego body, niekoniecznie tylko pod LTD-y, do wyboru mamy praktycznie tylko KP i stąd nasze wypowiedzi dotyczące tej puszki, w oczekiwaniu na K3III.
Fajnie by było gdyby faktycznie Pentax utrzymał tego typu trójpodział jak piszesz (dla APSC) i kontynuował rozwój systemu wprowadzając, w miarę systematycznie nowsze modele, ale niestety tak nie będzie. Po wejściu na rynek K3III będzie długo, długo nic, a potem ???
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
slwk2020 - Pewnie nowe korpusy będą pojawiać się co jakieś 5-6 lat, mi to osobiście nie przeszkadza. Obecne modele mają naprawdę świetne obrazowanie. Częstsze premiery to więcej elektronicznego "złomu" na rynku. Mam już leciwego K-5IIs który ma tylko 10000 wyzwoleń migawki i dalej zdjęcia nim wykonane są bardzo dobre. W nowym modelu pewnie będzie dużo lepszy DR to czego więcej chcieć. Aparat na dekadę, trochę współczuję użytkownikom C,N,S których korpusy są dużo częściej wypuszczane i jest ich też większa ilość. Czytam czasami na forach, że nie wiedzą na który model się zdecydować, pojawi się nowy to może by już zmienić. Czyste wariactwo, według mnie jakby korpus ukazywał się co 5-6 lat byłoby ok ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kytutr napisał/a:
tymczasem Fujifilm ze swoimi modelami X-T3 albo X-T4 kuszą
Rozważałem zakup jakiejś używki typu X-T1, bowiem bardzo podoba mi się idea wywalenia wszystkich parametrów na korpus (dzięki czemu można np. ustawić ekspozycję bez włączania aparatu) i w ogóle wizualnie bardzo mi się owe Fuji podoba. Ściągnąłem jednak kilka RAWów z Fuji i moje oprogramowania do obróbki poległo - mam na myśli szybkość działania. Prawdopodobnie demozaikowanie czegoś, co nie jest oparte na filtrze Bayera wymaga większego wysiłku. Płynniej i szybciej działał z plikami z K-1, czy nawet ściągniętymi 61MPxl plikami Sony A7RIV, niż z 16MPxl z X-T1.

W K-3III osobiście najbardziej przeszkadzałby mi brak odchylanego ekranu. Poza tym pucha ideał.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
foto,
Ja też nie twierdzę, że nowe modele powinny ukazywać się z częstotliwością smartfonów, bo przecież co pół roku (czy na każde święta) nie będziemy wymieniać puszki, ale jakaś systematyka powinna być zachowana i ciągłość sprzedaży również np. z opcją na zamówienie, żeby nie produkować leżaków. Przypuszczam, że byli by chętni (z uwagi na cenę w stosunku do K3III) na zakup np. nowego K3II. Pogoń za zdobyczami elektroniki jest nieunikniona, ale jak sobie przypomnę (na tamte czasy) jak się udało uzyskać trochę ostrości przy użyciu DRUHA, Smieny czy później Zenita, to aż łza się w oku kręci. W tej chwili przy cyfrowych matrycach aparatów i przy cyfrowej obróbce różnice w jakości zdjęć są wręcz laboratoryjne, niezależnie czy jest to model aparatu z dnia dzisiejszego czy sprzed 5 lat. Pozostaje tylko kwestia pogoni za uchwyceniem życiowego kadru. Pozdrawiam wszystkich oczekujących na K3III.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
foto napisał/a:
trochę współczuję użytkownikom C,N,S których korpusy są dużo częściej wypuszczane i jest ich też większa ilość. Czytam czasami na forach, że nie wiedzą na który model się zdecydować, pojawi się nowy to może by już zmienić.

Na pocz. lat 90tych pracowałem z jednym facetem jeżdżącym trabantem, który ogromnie współczuł ludziom na zachodzie Europy, że u nich w salonach samochodowych taki wybór i że od tego tylko się głupieje :-P

Jeżeli Pentax będzie wypuszczał nowe modele co 5-6 lat, to długo nie pociągnie. Jeżeli marka ma się utrzymać, to musi być wokół niej jakiś "szum medialny", musi dziać się coś pozytywnego, co zachęci nowe osoby chcące wejść w cały system. Musi częściej wypuszczać "produkty lepsze od wiodących proszków na rynku". Na wymierających starych wiarusach, którzy dadzą się pochlastać, byleby tylko focić Petaxem przyszłości się nie zbuduje.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
slwk2020 napisał/a:
foto,
...
W tej chwili przy cyfrowych matrycach aparatów i przy cyfrowej obróbce różnice w jakości zdjęć są wręcz laboratoryjne, niezależnie czy jest to model aparatu z dnia dzisiejszego czy sprzed 5 lat. Pozostaje tylko kwestia pogoni za uchwyceniem życiowego kadru. Pozdrawiam wszystkich oczekujących na K3III.

Zgoda w 100%.
Zdjęcia robić, a nie wzdychać do nowości. W nowych garnkach lepszego dania nie przyrządzisz.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
TM_Mich napisał/a:
W nowych garnkach lepszego dania nie przyrządzisz.


OżeszTy! A ja właśnie kupiłem granitowy zestaw za 20 tys. "na wnuczka" i nie chcą przyjąć zwrotu!
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
TM_Mich napisał/a:
W nowych garnkach lepszego dania nie przyrządzisz.
Dyskusyjne. Jeżeli nowe garnki oferują możliwość gotowania na parze, to nie dość, że potrawy będą smaczniejsze, to jeszcze zdrowsze.
Nie ma co ukrywać - ten wątek sprzętowy jest o nowym korpusie i występowanie w nim syndromu GAS było do przewidzenia i zaakceptowania.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Btw - skoro w najnowszym wywiadzie aparaty Pentaxa zostały porównane do gramofonów i winyli to nie ma co się łudzić że Ricoh wypuści w najbliższej przyszłości tani/masowy korpus...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Przed chwilą na łocapie dotarł do mnie niepotwierdzony przeciek, że wraz z kolejnym korpusem na się pojawić mały i lekki DFA* 8 - 560/f2.0 WR IF Silver Limited Hipersonic Drive Extra Precise Focus Macro Built-in Flash-ring w cenie przedsprzedaży 1kPLN.

Niestety ze zdjęć obudowy wynika, że obiektyw nie będzie miał ogranicznika zakresu AF.
Z drugiej strony może to oznaczać, że wbudowany silnik jest mega szybki, a może nawet będzie miał wbudowany inteligentny system wstępnego przewidywania odległości przedmiotowej co znacznie skróci czas ostrzenia.

Czekam niecierpliwie, bo wszystkie dotychczas posiadane obiektywy są już stare i nie mogę nimi robić zdjęć. Nie dlatego, że nie umiem, tylko one takie są i nie są inne one no i już.




Edit:
Cytat
występowanie (...) syndromu GAS
śmiem twierdzić, że zarówno stare garnki jak i nowe do gotowania na parze, a także technologia podgrzewania węglowego, gazowego i indukcyjnego powoduje u ludzi ten sam efekt GAZ występujący po spożyciu uważonej strawy 8-)

 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
nie ma co się łudzić że Ricoh wypuści w najbliższej przyszłości tani/masowy korpus

R.I.P.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
tref napisał/a:
Z drugiej strony może to oznaczać, że wbudowany silnik jest mega szybki

Już się obawiam co będzie, gdy się rozbiega...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
opiszon napisał/a:
Btw - skoro w najnowszym wywiadzie aparaty Pentaxa zostały porównane do gramofonów i winyli to nie ma co się łudzić że Ricoh wypuści w najbliższej przyszłości tani/masowy korpus...

Za to można będzie nabyć odpowiednią igłę do matrycy.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
tref napisał/a:
mały i lekki DFA* 8 - 560/f2.0
Jaka średnica filtra? Bo nie wiem, czy muszę zmieniać cały system.
Enzo napisał/a:
można będzie nabyć odpowiednią igłę do matrycy
Czy mając kompresor dający ciśnienie 8 barów będę mógł przedmuchać ślad z matrycy po tej igle?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
tref, luzzz. Chyba dobrze, że mamy nad czym pokaprysić, a to dowód, że los firmy nie jest nam obojętny. Oby za parę lat rozmowa o Pentaksie nie wyglądała jak dwóch jazzmanów rozprawy o płytach.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
rychu napisał/a:
Cytat
nie ma co się łudzić że Ricoh wypuści w najbliższej przyszłości tani/masowy korpus

R.I.P.


Jak Ricohowi uda się wypromować Pentaxa na markę premium, to niekoniecznie R.I.P. Tylko czy wtedy będzie nas na to wszystko stać?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach