Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Blesso napisał/a:
No i ..... ?

No i...
Po pierwsze (bo różne głosy się pojawiały), to z kundlami pracuje rewelacyjnie - przetestowałem na szybko z Tamronem 70-200/2.8 (śrubokręt) i Sigmie 30/1.4 ART (HSM). Nawet jeśli po testach okaże się, że trzeba będzie podregulować celność, to na pierwszy rzut oka wszystko działa poprawnie.
Po drugie - puszka przyszła z firmware 1.0 i od razu znalazłem błąd - przy próbie wprowadzenia nazwiska fotografa/właściciela praw autorskich, przycisk OK, który miał zatwierdzić wprowadzone dane powtarzał ostatnio wykonaną funkcję (na przykład dodawał ponownie ostatnią literę nazwiska, ale nie zapisywał zmian), i to zarówno przycisk fizyczny jak i ekranowy. Po wgraniu nowego softu problem pozostał - muszę poczytać bo może JA robię coś źle? No ale jeśli to bug, to ciekawe... ilu ma kolegów :-)
Po trzecie - menu jest... cholernie rozbudowane. Porównuję do pierwszej K-5, bo choć miałem przez chwilę zarówno K-3 mk I jak i pierwsze K-1w łapach, to de facto 'przesiadam się' z K-5... Mam wprawdzie drugi system do filmowania i tam puszki też mają bardzo rozbudowane menu, no ale jednak jak fotografowałem, to w K-5 wszystko robiłem z zamkniętymi oczami, jeśli już musiałem pogrzebać w menu. NO a teraz trzeba się będzie nauczyć nowych myków.
Po czwarte - ergonomia. Puszka z dołączonym gripem jest odczuwalnie cięższa od K-5 z gripem, czuje się też jej nieco większy rozmiar. Jednak po wzięciu do łapy zestaw dosłownie 'przykleja się' do dłoni, a palec wskazujący i kciuk od razu trafiają tam, gdzie powinny. Z większymi szkłami typu 70-200 czy 300mm całość już swoje waży, ale trzyma się rewelacyjnie.
Po piąte - wizjer. Jest zauważalnie większy. Jest zauważalnie jaśniejszy. Pierwsze wrażenie mówi, że chyba będzie się całkiem fajnie ostrzyło manualnie, choć matówki z klinem to to nie zastąpi :-) . Trochę irytują czarne punkty AF, słabo widoczne na ciemny tle zwłaszcza, że te, na które ustawiona została ostrość nie błyskają na czerwono - błyska cały wizjer.
Może później, a na pewno jutro wezmę puchę gdzieś na przestrzelanie, ale najpierw spróbuję jakoś ogarnąć menu i ustawić wszystko pod moje przyzwyczajenia. Wydaje się, że jak się wszystko poukłada pod dostępne User Mody tak, by zapomnieć o grzebaniu w menu - to już będzie dobrze.
A, jeszcze dźwięk migawki... Fajny :-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Apas napisał/a:
Trochę irytują czarne punkty AF, słabo widoczne na ciemny tle zwłaszcza, że te, na które ustawiona została ostrość nie błyskają na czerwono - błyska cały wizjer.

Nie do końca rozumiem, rozjaśnisz? W K-1 wyświetlają się i podświetlają te punkty, które ustawiają ostrość. Tutaj jest coś inaczej?
(sam korzystam z SEL-1, samodzielnie wybieram sobie punkt do pomiaru ostrości – odkryłem, że krótkotrwałe wciśnięcie AF MODE go podświetla i wtedy jest już wszystko jasne).
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
foto napisał/a:
No proszę K-3III zajmuje pierwsze miejsce w sprzedaży aparatów w kwietniu

Według ITmedia, ulubieni producenci aparatów cyfrowych w Japonii:

Pentax/Ricoh: 24.1%
Nikon: 20.3%
Canon: 13.5%
Sony: 12.5%
Olympus: 11.1%
Cytat

"Zespół ITMedia Metorabo Survey prowadzi ankietę dotyczącą „ulubionych producentów aparatów cyfrowych”. Powyższe jest cytatem z części rankingu w momencie pisania artykułu.

Okres wdrożenia trwa do 27 maja, a obecny ranking w środku agregacji będzie najwyższy, ale Pentax / Ricoh jest na szczycie z 24,1%. Na drugim miejscu plasuje się Nikon, a za nim Canon, Sony i Olympus. Rankingi są publikowane do 10 miejsca, więc kliknij link do źródła artykułu, aby zobaczyć wszystkie rankingi.

Ricoh / Pentax ma wielu podstawowych użytkowników, więc możesz zobaczyć, dlaczego zajmują wysokie pozycje w ankietach. Uważam jednak, że istnieje uprzedzenie, ponieważ jest to kwestionariusz przeprowadzany online i wymaga dobrowolnego udziału, a są ludzie, którzy aplikują z większym entuzjazmem. Dlatego nie może to być dokładna ankieta, ale interesującym wynikiem jest zrozumienie, że wydaje się, że jest to siła ciepła użytkownika dla producenta.

Mimo to byłem zaskoczony, że Ricoh / Pentax jest w tej chwili numerem jeden. Osobiście uważałem, że Sony jest numerem jeden. Nie mogę się doczekać ostatecznego wyniku."
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
W Kaczyczy też się wyświetlają, ale jako czarne kwadraciki (wyświetlacz ciekłokrystaliczny w torze optycznym wizjera). Jeśli ustawiasz ostrość na ciemnym tle - to ciężko zauważyć, który punkt lub które punkty 'wyostrzyły'. Jednocześnie w momencie potwierdzenia/zablokowania ostrości cały wizjer jest na ułamek sekundy podświetlany na czerwono i wtedy te punkt widać nieco lepiej, nawet na ciemnym tle... Nie wiem, może to kwestia przyzwyczajenia - w K-5 ostrzyłem zawsze centralnym i przekadrowywałem :-)
Co jednak najważniejsze - AF naprawdę działa znacznie lepiej. Nawet śrubokrętowe szkła ostrzą szybciej - zapewne odczucie to wynika z faktu, że AF znacznie szybciej się decyduje czego chce i blokuje ostrość. To na razie próby w domu, ale jak postrzelam 'w realu' to sądzę, że będę bardzo zadowolony...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Okay, bug z wprowadzanie nazwiska... nie był bugiem. Zwyczajnie opis na ekranie jest mało intuicyjny, ale w manualu już wszystko jest dobrze wyjaśnione :-)
Sprawdziłem soft - używam Darktable pod Arch Linuksem i o ile PEFa z K-3 III nie jest w stanie otworzyć (sądzę, że wkrótce to się zmieni - muszę napisać do devów), o tyle DNG oczywiście bez problemu. Jakość obrazka na ISO 100 zwyczajnie wymiata :-)
A, tak przy okazji - SR przy 1/4 sekundy na 70 mm z łapy dał nieporuszone zdjęcie. Zobaczymy potem, jak nisko da się jeszcze zejść...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Apas napisał/a:
wyświetlacz ciekłokrystaliczny w torze optycznym wizjera
Kurde, jak to brzmi! Aż chciałoby się go kupić dla takich inżynierskich smaczków! :->
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Apas, czekam na foty ;-)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Ryszard napisał/a:
Apas napisał/a:
wyświetlacz ciekłokrystaliczny w torze optycznym wizjera
Kurde, jak to brzmi! Aż chciałoby się go kupić dla takich inżynierskich smaczków! :->

Jeśli czujesz się zdeprymowany to specjalnie dla ciebie mogę napisać: takie cuś co robi taki myk jak się patrzy w to okienko :mrgreen: :-B
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
foto napisał/a:
Apas, czekam na foty ;-)

Ja też... :evil:
Mamy dzisiaj żółty i częściowo pomarańczowy alert wokół całego wybrzeża Irlandii, wliczając tę część hrabstwa Cork, w której mieszkam. Niebo zasnute ołowianymi chmurami, leje, wieje, paskudnie... Przejaśnić ma się dopiero w sobotę... Może jak dzieciaki wrócą ze szkoły to jakiś portret zrobię? Albo martwą naturę? A miałem dzisiaj na wybrzeże jechać do maskonurów i fok postrzelać... :cry:
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Apas napisał/a:
fok postrzelać...
Proszę nie strzelać do fok - to moje ulubione zwierzęta (razem z delfinami) :-|
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Apas napisał/a:
Niebo zasnute ołowianymi chmurami, leje, wieje, paskudnie...


Przecież to najlepsza pogoda na ambitne testowanie - wysokie iso, stabilizacja, AF, WR...
Testy w pełnym słońcu to nawet smarkfony dobrze zaliczają :-)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Kuba Nowak napisał/a:
Apas napisał/a:
Niebo zasnute ołowianymi chmurami, leje, wieje, paskudnie...


Przecież to najlepsza pogoda na ambitne testowanie

Sprzętu - tak.
Mnie - zdecydowanie NIE...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Kytutr napisał/a:
Apas napisał/a:
fok postrzelać...
Proszę nie strzelać do fok - to moje ulubione zwierzęta (razem z delfinami) :-|

A do maskonurów to już można, tak?!
:mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Apas napisał/a:
takie cuś co robi taki myk jak się patrzy w to okienko
Też coś! Cuś! No po prostu foch :mrgreen: :lol:
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Ryszard napisał/a:
Apas napisał/a:
takie cuś co robi taki myk jak się patrzy w to okienko
Też coś! Cuś! No po prostu foch :mrgreen: :lol:

Jakbyś miał za oknem to, co ja w dniu, w którym planowałeś przestrzelać nową puszkę - też byś focha strzelił :evilsmile:
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Apas napisał/a:
A do maskonurów to już można, tak?!

Maskonury to możecie nawet na frytki przerabiać ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Z octem?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Kytutr napisał/a:
Maskonury to możecie nawet na frytki przerabiać

Na słonecznej plaży.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Enzo napisał/a:
Kytutr napisał/a:
Maskonury to możecie nawet na frytki przerabiać

Na słonecznej plaży.

Jeśli będąc w Irlandii nagle znajdziesz się na słonecznej plaży... to znaczy, że jesteś w Hiszpanii...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ryszard napisał/a:
Apas napisał/a:
wyświetlacz ciekłokrystaliczny w torze optycznym wizjera
Kurde, jak to brzmi! Aż chciałoby się go kupić dla takich inżynierskich smaczków! :->

To już Minolta Dynax 7xi sprzed równo 30 lat miała. :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach