Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
Apas napisał/a:
Jakbyś miał za oknem to, co ja w dniu, w którym planowałeś przestrzelać nową puszkę - też byś focha strzelił


Deszcz od dołu pada?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Kocur napisał/a:
Apas napisał/a:
Jakbyś miał za oknem to, co ja w dniu, w którym planowałeś przestrzelać nową puszkę - też byś focha strzelił


Deszcz od dołu pada?

Irlandzki deszcz pada zewsząd...
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Apas napisał/a:
Irlandzki deszcz pada zewsząd...


To tam jest gorzej niż w Polsce !
Nie myślałeś o repatryjacji?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Kuba Nowak napisał/a:
Nie myślałeś o repatryjacji?
Wyobraziłem sobie teraz jak Apas wraca w wagonie kolejowym z Irlandii: z całą rodziną, babcią, krową i K-3 III ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
K-3 III najmniej tu pasuje.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
K3 III się pewnie do kolejowej fotografii nada, co Ty na to Kytutr?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
jorge.martinez napisał/a:
K3 III się pewnie do kolejowej fotografii nada, co Ty na to Kytutr?
Niższe szumy i wyższy zakres dynamiczny zawsze mile widziane. Jeszcze bardziej celny AF, bo w K-3 z niektórymi obiektywami to niestety loteria (no ale być może to kwestia mojego egzemplarza). Zwłaszcza w świetle lamp sodowych, które ciągle jeszcze spotyka się na kolei (choć i tak lampy LED gorsze).
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
Kuba Nowak napisał/a:
To tam jest gorzej niż w Polsce !


Przynajmniej suszy nie mają :-P
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Kilka sampli - nie jest to dokładnie to, co sobie na dziś zaplanowałem, ale zawsze coś :-)
Wszystko JPG prosto z puszki w najwyższej jakości, zapisane razem z DNG, bez żadnej obróbki...


ISO 100


ISO 800


ISO 100


ISO 100


ISO 100


ISO 1600


ISO 800


ISO 100
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Jakiej wielkości jest pole spot AF? Mniejsze czy takie samo jak w poprzednich modelach?
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Koledzy kupują:) Ja poczekam aż nieco stanieje. Trudne czasy, taka praca. Moim zdaniem to najlepsze pancerne lustro APSC na rynku. No może nie tak pancerne jak K-10.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
fanmario napisał/a:
to najlepsze pancerne lustro APSC na rynku

Szarik z małą klatką.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Paffcio napisał/a:
Jakiej wielkości jest pole spot AF? Mniejsze czy takie samo jak w poprzednich modelach?

Ciężko się odnieść - jak pisałem, mam porównanie z K-5 i... trudno porównywać systemy AF w tych puszkach. W Kapiątce w zasadzie zawsze miałem ustawiony centralny punkt i przekadrowywałem w miarę potrzeb. Robiłem tak nawet focąc przyrodę czy sport - trochę karkołomne, ale to był bodaj najszybszy i najpewniejszy sposób korzystania z AF, przynajmniej dla mnie.
Z Kaczycą mam dobę doświadczenia jak na razie i sporo muszę jeszcze pobawić się z różnymi szkłami i w różnych scenariuszach, ale jak dotąd wydaje mi się, że praca strefą 21 punktów wydaje się optymalna, choć pewnie do portretu, zwłaszcza bliskiego będę przełączał się się na strefę pięciopunktową. Dżojstikiem szybko i wygodnie przesuwasz strefę tam, gdzie chcesz, zaś AF w ramach tej strefy bardzo sprawnie wybiera punkt(y) ostrości. Zapewne działająca w tle 'sztuczna inteligencja' sporo tutaj daje - w K-5 jak pozwalałem aparatowi wybierać spośród większej liczby punktów, to mam wrażenie, ze robił to mocno przypadkowo, stąd moje przywiązanie do centralnego. W K-3 III odnoszę wrażenie, że aparat 'wie' co jest najważniejsze w obrębie wybranej strefy AF. Przy tych bardzo krótkich jak dotąd testach działało to świetnie.
Zaś co do wielkości punktu AF... W K-5 był on znacznie większy od punkciku, który widziałem na matówce. Nie było to wielkim problemem przy moim sposobie pracy (centralny plus zmiana kadru jeśli trzeba), ale w każdym innym sprawiało problemy. W K-3 III punktów jest o wiele więcej, wiec są mniejsze, ale też zdecydowanie AF jest inteligentniejszy a sąsiadujące punkty - zarówno te, które możesz wybrać, jak i te wspomagające i 'niewidoczne' - ewidentnie ze sobą 'współpracują'. Generalnie z pewnością o wiele łatwiej jest skłonić AF w K-3 III by ostrzył dokładnie na to, na co chcesz by ostrzył i można to zrobić ze znaczną precyzją, szybko i wygodnie (dżojstik, panowie - sama radość :-D ).
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Dzięki Apas za wyczerpującą odpowiedź. Ja obecnie KP ostrzę tak, jak Ty kiedyś K-5 i zastanawiam się, czy kaczyczy może lepiej. Jak widzę - może, co cieszy. Może jak mi się KP znudzi, to o nim pomyślę ;-)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Paffcio napisał/a:
Dzięki Apas za wyczerpującą odpowiedź. Ja obecnie KP ostrzę tak, jak Ty kiedyś K-5 i zastanawiam się, czy kaczyczy może lepiej. Jak widzę - może, co cieszy. Może jak mi się KP znudzi, to o nim pomyślę ;-)

Z racji słabej dostępności Pentaxa w moim kraju nie miałem nigdy możliwości wzięcia do łapy KP, ale z tego co czytałem i ze zdjęć, które widziałem - to pod względem obrazowania naprawdę udana puszka. Jednak jeśli idzie o AF, to używając 'topowych' Pentaksów od K-10 D do K-5 (z krótkimi epizodami zabawy z K-5II, K-3 i K-1) wiem, że zawsze dostawaliśmy to samo: 'znacznie usprawnione algorytmy'. Rzeczywiście, jeśli porównasz Kadyszkę z Kapiątką - postęp jest widoczny, ale to wciąż ten sam, słaby AF poddany ewolucyjnemu rozwojowi z generacji na generację. Jeśli KP wpisuje się w ten trend - to zauważysz kolosalną różnicę jeśli idzie o komfort pracy z AF, gdy weźmiesz do ręki Kaczycę. To jest po prostu INNY, dużo nowocześniejszy system AF.
Czy dostaniesz lepszy obrazek? Nie wiem. Dla mnie różnica jest kolosalna także pod tym względem, dla użytkownika KP pewnie będzie mniejsza...
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
KP daje obrazek, który satysfakcjonuje mnie w 150% Jedynie, co mi trochę przeszkadza, to AF. Ale nie aż tak, by obecnie dopłacać do różnicy całkiem niemałą kwotę. Choć zdaję sobie sprawę z tego, że piszę to bez uprzedniego wymacania kaczyczy. Po wymacaniu aparatu moje podejście do tematu może ulec ewolucji lub wręcz rewolucji :-P
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Paffcio napisał/a:
Ja obecnie KP ostrzę tak, jak Ty kiedyś K-5
Używam w swoich Pentaksach wszystkich punktów AF poza skrajnymi liniowymi. Czuję się jak ten trzmiel z kawału o za małych skrzydełkach ;-)
Paffcio napisał/a:
Po wymacaniu aparatu moje podejście do tematu może ulec ewolucji lub wręcz rewolucji
Wolę omijać Kaczycę z daleka. Mógłbym nie przeżyć tego szoku :mrgreen: Niemniej jednak, Apas, gratuluję zakupu. JPG bardzo przyzwoite.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Ryszard napisał/a:
Używam w swoich Pentaksach wszystkich punktów AF poza skrajnymi liniowymi. Czuję się jak ten trzmiel z kawału o za małych skrzydełkach ;-)

Przecież nikt nie twierdzi, że się nie da - wszystko zależy od tego co fotografujesz i jak fotografujesz. I może trochę od tego, czy masz punkt odniesienia do tego, co oferuje konkurencja bo wtedy możesz odkryć, że to, co uważasz za normalne - może być zrobione inaczej, czasem lepiej w znaczeniu funkcjonalności.
Ryszard napisał/a:
Wolę omijać Kaczycę z daleka. Mógłbym nie przeżyć tego szoku :mrgreen: Niemniej jednak, Apas, gratuluję zakupu. JPG bardzo przyzwoite.

Dzięki!
Sądzę, że - jak zawsze - cena Kaczycy za jakiś czas spadnie i więcej osób rozważy zakup. Szczerze, to gdyby nie fakt, że moja K-5 od ponad roku wykazywała symptomy nadchodzącej śmierci i nie umarła bodaj tylko z tego powodu, że mocno ograniczyłem aktywność fotograficzną przy użyciu posiadanych zasobów Pentaksa - to też bym się pewnie wstrzymał jakiś czas... Tuż przed pierwszym COVIDem planowałem wypad do Tajlandii z trasą ułożoną od Bangkoku na południe, wzdłuż linii kolejowej do Sungai Kolok, z przystankami w kilku parkach narodowych, i miał to być wyjazd czysto fotograficzny, bez sprzętu filmowego. Kiedy się okazało, że K-5 sprawia problemy, zacząłem szukać alternatywy - i pewnie skończyłbym z KP albo K-1 II, ale 'na szczęście' przyszły lockdowny zapowiedź Kaczycy, więc... w mojej sytuacji idealnie.
Tylko teraz, cholera, nie wiem, kiedy znowu poskładam wszystko do kupy na Tajlandię, chociaż mam już sprzęt :roll:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ostatnio chodzę z ME-Super i 28mm na f/11 - ciśnienie na parametry sprzętu znacząco mi spadło :-)
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Rysiek, chodzisz fullframem i mówisz, że nie masz ciśnienia na parametry sprzętu? :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach