Kameleon Super  Dołączył: 06 Mar 2021
Michu napisał/a:
Obrazek

Moim zdaniem, opłaca się jechać do Turcji. W ten sposób nie dość, że będziesz miał aparat, to jeszcze zwrócą Ci się koszty wycieczki.


Można by nawet kupić sobie lepszą nerkę.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
tatizek napisał/a:

(plus)
6. Czujnik pomiaru światła ma oznaczenie RGB-IR co sugeruje możliwość robienia zdjęć w podczerwieni z poprawnym pomiarem ekspozycji. Brak szczegółów w manualu.

Raczej nie - aparat nie ma opcji fotografii w podczerwieni. Sądzę, że być może sensor AE ma piksele czułe na podczerwień, takie matryce są dostępne na rynku, ale służą one poprawie pracy samego pomiaru, ewentualnie jego współpracy z czujnikiem AF przy śledzeniu obiektu czy rozpoznawaniu twarzy - właśnie w takim zakresie współpracę obu czujników można włączyć, i ma to znacząco poprawiać jakość śledzenia/rozpoznawania obiektów. I z moich wstępnych obserwacji tak właśnie jest.
tatizek napisał/a:

(minus)
3. W wizjerze przy ciemnym tle siatki i symbole są słabo widoczne lub niewidoczne. W takiej sytuacji korzystanie ze smart funkcji i wizjera jest problematyczne. Także punkty AF dość słabo widoczne, a podświetlenie bardzo krótkie.

Możesz sobie przypisać do jakiegoś klawisza włączenie funkcji podświetlenia. Ja tak mam na prawej strzałce wybiaraka - pierwsze wciśnięcie zapala podświetlenie, drugie gasi. Przydatne, zwłaszcza jeśli chcesz pozmieniać ustawienia w Smart Function - zapalasz, ustawiasz taki tryb pracy aparatu, jaki potrzebujesz, gasisz - bez odrywania oka od wizjera.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Być może kogoś zainteresuje - trwają prace nad implementacją obsługi plików PEF z K-3 III w Darktable. Jednak ponieważ program doskonale i bez problemu obsługuje DNG z aparatu, implementacja PEFa nie jest priorytetem, więc nie wiadomo kiedy to nastąpi.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
I jeszcze w związku z wynikami testu na DPReview:
https://www.youtube.com/watch?v=yICvqOcSf9o
Od siebie dodam, że bardzo 'na szybko' też spróbowałem odtworzyć problem DPR na ISO 100 i 200 z podobnymi czasami jak oni, i zdjęcia wychodzą bardzo szczegółowe, bardzo ostre. W fotografowanie tablic testowych bawił się nie będę, ale wydaje mi się, że problem - jeśli występuje - dotyczy albo pojedynczych puszek (i DPR na taką trafiło), ewentualnie może jakiejś serii.
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Apas napisał/a:

Możesz sobie przypisać do jakiegoś klawisza włączenie funkcji podświetlenia.

Dziękuję, pomogło i działa całkiem znośnie. Jakoś mi umknęło przy czytaniu manuala.
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Udało mi się odtworzyć problem jaki pojawił sie w testach Dpreview, czyli delikatne rozmycie obrazu spowodowane wstrząsami migawki. Efekt jest bardzo subtelny i trudny do zauważenia, dlatego w pierwszej chwili sam myślałem, że nie występuje.
Dobry przykład jest tutaj https://www.dpreview.com/...5194138?image=0 , pierwsze zdjęcie ostre, a pozostałe mają minimalne rozmycie (użyć powiększenia 100%). Część użytkowników uznała nawet te zdjęcia za dowód, że problem nie występuje.
Ja użyłem karbonowego statywu Geekoto, z wysuniętą na max środkową kolumnę, wyzwalacz na podczerwień z 3 sekundowym opóźnieniem po podniesieniu migawki. Przy takich ustawieniach stabilizacja wyłącza się automatycznie.
1. K3 III + HD Pentax-DA 16-85mm - rozmycie pojawiło się przy czasach migawki 1/30, 1/60, 1/125, natomiast przy 1/5 i 1/250 zdjęcia były już ostre.
2. K3 III + SMC PENTAX-DA 50mm f/1.8 - rozmycia nie ma
3. Aby sprawdzić, że procedura testu jest ok zamontowałem K1M2 + HD Pentax-D FA* 50mm/1.4 oczekując 100% ostrych zdjęć ale efekt rozmycia także się pojawił, przy tych samych czasach co w K3 III
4. Podwiesiłem na statywie ciężką torbę ale nie pomogło
5. Położyłem na aparacie ciężki woreczek z fasolą i to pomogło :lol:
6. Obniżenie środkowej kolumny statywu a w zamian wydłużenie nóg statywu też pomogło

Problem co prawda udało mi się powtórzyć ale nie widzę większego powodu do zmartwień. Po pierwsze wydaje się występować tylko ze statywem, tylko w niektórych kombinacjach statyw+aparat+obiektyw, w określonym zakresie czasów migawki, za wyjątkiem kontrastowych obiektów o ostrych krawędziach raczej nie do zauważenia nawet w powiększeniu 100%. Są sposoby, żeby go zminimalizować. Poza tym chcąc osiągnąć perfekcyjną ostrość i tak trzeba podejść systematycznie, stabilny statyw, odpowiedni obiektyw, niskie ISO, więc unikanie pewnych czasów migawki może być kolejnym krokiem.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Ależ to nic nowego że kłapnięcie lustrem powoduje rozmycie. Lekarstwo - wstępne podniesienie lustra. Dla purystów - migawka elektroniczna.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
RPM napisał/a:
Ależ to nic nowego że kłapnięcie lustrem powoduje rozmycie. Lekarstwo - wstępne podniesienie lustra. Dla purystów - migawka elektroniczna.

Zaleca sie czytanie ze zrozumieniem :-)
1. Chłopaki z DPR ćwiczyli MU, oraz wszystko inne, co im przyszło do głowy ZANIM wyciągnęli wniosek, że K-3 III ma problem. Zatem to nie jest kłapnięcie lustrem, bo takowego nie było.
2. K-3 III nie ma migawki elektronicznej w pełnym znaczeniu tego słowa, działa ona JEDYNIE podczas ujęć z PixelShiftem i na pojedynczych klatkach uzyskanych z takiej ekspozycji bez ich stackowania - problem nie występuje, co było przesłanką do uznania, że przyczyną jest migawka mechaniczna. W raporcie DPR jest to dokładnie opisane. Tyle, że w większości wypadków to właśnie migawki mechanicznej trzeba użyć w K-3 III
3. W swoim wpisie tatizek dokładnie opisał, że zdołał odtworzyć problem używając wstępnego uniesienia lustra i zdalnego wyzwalania, więc w tym wypadku Twoja rada taka raczej mało odkrywcza jest :-D

Mnie problemu odtworzyć się nie udało, choć może zabrakło mi sumienności kolegi tatizek, albo czasu, albo jednego i drugiego. Może zdecydował użyty statyw - postawiłem aparat na solidnym, metalowym statywie do filmowania, z długimi nogami ale bez wysuwanej kolumny centralnej, bo mi się nie chciało schodzić do auta po karbonowy statyw fotograficzny. A może jednak problemem dotknięte są tylko niektóre puszki i moja nie jest, a inne są. Nie wiem, ale podpisuję się pod stwierdzeniem, że w praktyce nie ma to większego znaczenia. Na liczniku mojej K-3 III mam kilkaset zdjęć, z czego około 200 'produkcyjnych' i każde z nich pod względem jakości, w tym ostrości, spełnia z nawiązką wszystkie moje oczekiwania, a ewentualne wariacje wynikają albo z charakterystyki użytych szkieł, albo z mojego podejścia do danego ujęcia.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Jest firmware 1.02 dla K-3 III:
http://www.ricoh-imaging....ital/k-3-3.html
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
tatizek napisał/a:
Poza tym chcąc osiągnąć perfekcyjną ostrość i tak trzeba podejść systematycznie, stabilny statyw, odpowiedni obiektyw, niskie ISO, więc unikanie pewnych czasów migawki może być kolejnym krokiem.
tatizek 100-procentowo w punkt! :-B
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Ryszard napisał/a:
tatizek napisał/a:
Poza tym chcąc osiągnąć perfekcyjną ostrość i tak trzeba podejść systematycznie, stabilny statyw, odpowiedni obiektyw, niskie ISO, więc unikanie pewnych czasów migawki może być kolejnym krokiem.
tatizek 100-procentowo w punkt! :-B

Owszem, w punkt, ale zapominasz o jednym - jeśli problem istnieje (a istnieje, pokazali go na DPR, odtworzył go tatizek i jeszcze przynajmniej kilku użytkowników nowej puszki aktywnych w Sieci) to jednak jest to WADA aparatu. Jeśli kupisz auto z sześciobiegową skrzynią manualną (są ludzie, którzy nie lubią automatów, na przykład moja żona) i okaże się, że na trójce zgrzyta i szarpie, to stwierdzenie, że da się jechać z pominięciem trójki, choć będzie stuprocentowo w punkt - jednak nie rozwiąże problemu.
Mnie tej przypadłości K-3 III odtworzyć się nie udało, ale przyznaję, ze brakuje mi cierpliwości do skrupulatnych testów 'laboratoryjnych', albo może zwyczajnie moja puszka nie jest nią dotknięta. Jednak przynajmniej niektóre są i kto da gwarancję, że z czasem objawy nie będą się nasilać? Że zamiast trzech czasów migawki, problem po roku intensywnego użytkowania nie będzie dotyczył już znacznie szerszego zakresu? Albo, co gorsza, po dwóch latach, gdy gwarancja producenta już wygaśnie? Zawsze będzie sobie można '100-procentowo w punkt' poszerzyć zakres zasad, o jakich trzeba pamiętać próbując zrobić ostre zdjęcie - ale to chyba nie o to chodzi, nie?
Dla jasności - K-3 III to doskonały aparat i jak dotąd ani przez sekundę nie żałowałem, że go kupiłem a wręcz przeciwnie - ciągle mnie pozytywnie zaskakuje. Jednak trzeba oddzielić moje prywatne zadowolenie od oczywistego prawa WSZYSTKICH użytkowników do tego, by za ich ciężko zarobione pieniądze mogli cieszyć się w pełni sprawnym nabytkiem.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Wobec spekulacji okraszonych analogią motoryzacyjną jestem bezsilny. Powinienem wywiesić białą flagę... ;-)
Napiszę jednak, że DPR powinni, skoro już zrobili z tego niemały temat:
1) powtórzyć te zdjęcia "z ręki",
2) wypróbować na innych statywach,
3) wykonać testy 1 i 2 z dołączonym do aparatu i statywu analizatorem drgań - skoro ja mógłbym uruchomić takie dojścia, to oni na pewno. A nuż drgania aparatu trafiły w rezonansową częstotliwość statywu?
Zamiast tego zrobili Pentaksowi FUD...
Apas napisał/a:
odtworzył go tatizek
Owszem i co więcej, podał też sposoby na redukcję efektu - konfiguracja statywu, dociążenie aparatu... Dlatego w pełni podtrzymuję swoje zdanie.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Ryszard, ale ty nadal nie rozumiesz gdzie jest sedno tej 'afery': fajnie, że da się problem OBEJŚĆ. Świetnie, że jeden z naszych forumowych kolegów zadał sobie trud, na który mnie nie było stać i empirycznie sprawdził - jak. Niestety, w niczym to nie zmienia faktu, że analizując zdjęcia zamieszczone na DPR, wykonane według TEJ SAMEJ metodologii z użyciem innych aparatów - problemu nie zauważono. Więc nikt go nie musiał obchodzić ani zadawać sobie trudu, by opracować metodologię tego obejścia.
Nie wiemy bardzo wielu rzeczy: czy wszystkie puszki są dotknięte tym problemem, czy tylko część, jeśli tak - to jak duża. Nie wiemy, co jest BEZPOŚREDNIĄ przyczyną kłopotów, bo 'shutter shock' powoduje spadek ostrości zdjęć, ale co powoduje shutter shock? Nie wiemy, czy przyczynę da się usunąć, czy trzeba z nią żyć pamiętając o kilku zasadach, czy może problem z czasem będzie narastał, kiedy elementy mechanizmu migawki, jak wszystkie części mechaniczne, będą się zużywać. Kiedy obserwujesz zjawisko, ale nie znasz jego natury, przyczyn i ewentualnych konsekwencji - to szukasz odpowiedzi. Ty możesz to nazwać spekulowaniem i nabijać się z motoryzacyjnych analogii, ale... alternatywą jest przyjęcie, ze 'ten typ tak ma' i 'olanie' sytuacji. I Tobie nikt nie zabrania, byś tak właśnie postąpił - zwłaszcza, ze chyba K-3 III nie kupiłeś jeszcze i nie wiem, czy zamierzasz kupić, więc będzie ci łatwiej. Natomiast inni mają pełne prawo spekulować sobie na ten temat i będą to robić przynajmniej tak długo, jak długo Ricoh oficjalnie się do sytuacji nie ustosunkuje, przecinając spekulacje i dając jakieś konkretne informacje.
PS A jeśli motoryzacyjna analogia cię 'gniecie', to wymyśl sobie jakikolwiek inny przykład sytuacji, ze coś co w pewnym zakresie POWINNO działać zgodnie z oczekiwaniami - nie działa. To nie musi być samochód, może być na przykład samolot, którym wraz z rodziną lecisz na wakacje, albo upragniony gadżet, który kupiłeś dzieciakowi na urodziny. Nieważne. Ważne, że niektórzy ludzie oczekują, że wypełniwszy swoją część umowy - w postaci przelewu oczekiwanej kwoty na konto producenta czy sprzedawcy - mają prawo spodziewać się, że umowa z drugiej strony też zostanie wypełniona i dostaną towar w pełni działający. Dotyczy to także zakupu aparatu fotograficznego - bo może ktoś robi 95 procent zdjęć na czasach 1/30 i 1/60 sekundy?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Ryszard napisał/a:
Napiszę jednak, że DPR powinni

Nie powinni. Jak coś testujesz, to sprawdzasz czy działa, czy nie. Miałem podobne problemy z Pentaksem K-5. Gdybym wiedział o tym wcześniej, to bym się zastanowił nad jego zakupem. Owszem, nie występowało to często, ale mieć poruszone zdjęcia przy dobrych warunkach oświetleniowych? Jak widać firma nadal nie potrafi ogarnąć tematu a chwali się, że zrobiła najlepsze APS-C na rynku. Powinni jeszcze podnieść cenę za ten "ficzur".
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Enzo napisał/a:
Powinni jeszcze podnieść cenę za ten "ficzur".
Tak jak NIkon za odchodzące gumy, flarę w D750 czy chlapiący olej w D600? Bez złośliwości Ejso...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Michu napisał/a:
Enzo napisał/a:
Powinni jeszcze podnieść cenę za ten "ficzur".
Tak jak NIkon za odchodzące gumy, flarę w D750 czy chlapiący olej w D600? Bez złośliwości Ejso...

No ale jak spojrzysz na dzisiejszą sytuację Nikona to może - może! - znajdziesz odpowiedź na pytanie, ile się za takie podejście do klienta paci?
Zresztą - Enzo ma rację. K-3 III to nie jest aparat tani, nawet w kontekście sytuacji na rynku i generalnie szalejących cen. Jeśli spojrzeć na niego spoza perspektywy samego Pentaksa - nie jest też aparatem przełomowym. Jest na pewno świetną lustrzanką APS-C, na pewno najlepszą w dotychczasowej historii tego producenta, ale nie tylko obiektywnie nie wnosi niczego rewolucyjnego (no, może poza pryzmatem jak na APS-C), ale też pod wieloma względami zwyczajnie DORÓWNUJE konstrukcjom, które były na rynku... kilka lat temu (Nikon D500). Jeśli dodasz do tego naprawdę długi czas rozwoju następcy K-3II, opóźnienie samej premiery i zapewnienia producenta, jak duży wysiłek włożono w optymalizację takich elementów, jak migawka - to zwyczajnie chce się oczekiwać, że produkt będzie dopracowany. Rozumiem, że mogą wystąpić jakieś 'choroby wieku dziecięcego', zwłaszcza jeśli idzie o software, do naprawienia przez update, ale jakikolwiek mechaniczny problem z konstrukcją migawki jest zwyczajnie nieakceptowalny.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Michu napisał/a:
Bez złośliwości Ejso...

Co innego jeśli dana wada wychodzi w trakcie eksploatacji konkretnego modelu, a co innego jeśli producent ma w tyle fakt, że tłucze po raz kolejny bubla. Do ilu modeli wrzucili ten słynny selenoid? Po K-30 mieli jeszcze wątpliwości? Z tą migawką były już wcześniej problemy i też nic? Rozumiem, że Japonia jest wyspą (czyli prawie jak Bydgoszcz), ale chyba mają dostęp do forów internetowych? Lubię Pentaxa, mam sentyment do tej marki, natomiast ostatnimi czasy mam wrażenie, że marka coraz mniejszym sentymentem darzy samych użytkowników.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Enzo, ale podobno w K-3 III migawka jest całkiem nową konstrukcją. Albo inaczej - mówili tak o całym 'zespole migawki', czyli napędzie mocowaniu etc. Być może same kurtynki są te same, nie wiem...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jeśli to wada typu selenoid w K-50 (co oczywiście mnie też dotknęło) to na miejscu Pentaxa zapewnił bym serwis wszystkim którzy zgłoszą się z tym problemem. Udawanie, że problemu nie ma nie jest dobrym wyjściem w przypadku sprzętu za 2000$. No chyba że nowy firmware może to jakoś naprawić?
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Koledzy, nie wyolbrzymiajcie problemu proszę (patrz na dobre wieści na końcu). Przecież to, że lustro czy migawka może powodować nieostrości to stary problem. On się wcześniej słabo objawiał na cyfrówkach ale jak zaczęły rosnąć rozdzielczości i szybkostrzelność, kurtyny i dźwignie migawek muszą być coraz mocniejsze, czytaj nieco cięższe, przyspieszenia większe, a malejące piksele sprawiają, że nawet jakieś wibracje rzędu pojednyńczych mikronów zaczynają być widoczne. Czyli problem aparatów z górnej półki :-D To, że w testach Dpreview nie wykazano tego problemu nie znaczy, że inni go nie mają. Można rzucić okiem na Nikona D610 właśnie na Dpreview, według mnie na niskich ISO widać pewną nieostrość spowodowaną właśnie migawką. A zdjęcia z Nikona D850 były wykonane z użyciem elektronicznej migawki. Gdyby Nikony były całkiem wolne od tej przypadlości to jaki sens by miały takie poradniki "Shutter Shock Elimination on Nikon D810, D850 and Z-Series Cameras" https://photographylife.com/shutter-shock albo oświadczenie Nikona "We have confirmed that when the AF-S NIKKOR 300mm f/4E PF ED VR lens is used with the D800, D800E, D810 or D810A, images captured at shutter speeds of around 1/125 s with the VR function enabled (NORMAL or SPORT) sometimes exhibit noticeable blur." BTW. chętnie bym zobaczył podobne oświadczenie Pentaxa :shock:
Przy okazji mikro regulacji obiektywów z K3 III zrobiłem z każdym prosty test z ręki bo przecież 99% zdjęć robię z ręki i warto się upewnić, że nie będzie problemów. Trzy fotki, z czasami 1/60, 1/125 i 1/250 z włączoną stabilizacją. Wyniki dość ciekawe bo leciutkie nieostrości pokazały się z:
HD Pentax DA 16-85mm
HD Pentax FA 24-70/2.8
HD Pentax FA 50*/1.4
Natomiast poniższe nie wykazały nic niepokojącego:
Pentax DA 35 F2.4 AL
Pentax DA 50/1.8
HD Pentax DA 55-300 PLM
Pentax 100 D-FA Macro 2.8
Pentax FA 35/2.4
HD Pentax DA 70/2.4 Limited
Sprawdziłem z K1M2 (też z ręki), lekkie nieostrości:
HD Pentax FA 24-70/2.8
HD Pentax FA 50*/1.4
Natomiast z Pentax DA 50/1.8 było ok.
Lekkie nieostrości oznaczają, że trzeba porównywać detale w powiększeniu 200% lub 500%. Oczywiście w tym przypadku nie mam pewności czy przyczyną nie było zwykłe poruszenie ręki lub od lustra.
Mam już tych testów dość ale jeszcze dzisiaj wydrukowałem sobie inną tablicę testową (Siemens star chart) i ku mojemu z zaskoczeniu "z ręki" nie bardzo mogłem odtworzyć problem z 16-85 (a tego zamierzam używać najczęściej). Wyjąłem więc statyw, kolumna w górę kilka fotek i wszystkie ok. Wróciłem do starej tablicy i dalej ok. Założyłem K1M2 i odetchnąłem, problem się pojawił zarówno na starej jak i nowej tablicy. Po dokładnym obejrzeniu zdjęć z K3 III znalazłem ze dwa z objawami minimalnej nieostrości z czasem 1/60. Wtedy sobie przypomniałem, że wczoraj wgrałem nowy firmware 1.02. Nie dam sobie ręki obciąć, że coś naprawili ale u siebie widzę poprawę a inne przyczyny mi do głowy nie przychodzą (tym bardziej, że na K1M2 zmiany nie ma). Gdyby ktoś miał możliwość potwierdzenia, że też mu się poprawiło z K3 III po wgraniu softu to byłbym wdzięczny.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach