bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 621
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
===============================

Zasady zabawy są tu: https://my.pentax.org.pl/RC/ i https://bakulik.pl/pentax/RC/
W tymże wątku proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: https://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc621.pef lub https://bakulik.pl/pentax/RC/raw/rc621.pef (8,8 MB)

Wyniki obróbki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 15.11.2020 r., do godziny 20.00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jotpegi proszę zapakować razem w jedno archiwum.

Pliki proszę nazywać:
– rc621_nick.jpg – duży obrazek (max. wielkość 7 MB),
– rc621_nick_900.jpg – mały obrazek (900 px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
– rc621_nick.zip – załączone archiwum.

Maile proszę tytułować podobnie: rc621_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili. Zgłoszenia niespełniające tego wymogu nie będą przyjmowane.

Miłej zabawy!

===============================
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres (max. 25 MB) lub wrzucać przez ftp:
serwer: host46.kei.pl
użytkownik: rcuser
hasło: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Jako że zostały zasiane pewne wątpliwości w kwestii praw autorskich do zdjęcia oraz celu użycia pliku RAW, został on zmieniony. Osoby, które już zdążyły go pobrać, proszone są, aby zrobiły to ponownie, a poprzedni usunęły.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
bakulik napisał/a:
Jako że zostały zasiane pewne wątpliwości w kwestii praw autorskich do zdjęcia oraz celu użycia pliku RAW, został on zmieniony.

Aż żal kasować obrobiony obrazek.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
https://bakulik.pl/pentax/RC/rc621.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
https://bakulik.pl/pentax/RC/zip/rc621.zip

1. Andre53


2. Blesso


3. jakaranda


4. kwrom


5. mh2012
Darktable plus Zoner do stworzenia mniejszej wersji.

Mam wrażenie, że o godz. 20 w sierpniu to chyba jaśniej powinno być, ale może godzina w aparacie była ustawiona w cały świat.
Chciałem, żeby niebo było granatowe a nie z żółtawą poświatą chociaż to kwestia podejścia.
Reszta to efekt takiego ustawienia balansu bieli :) plus drobiazgi...


6. mr.ra66it


7. powalos
Prawdę mówiąc to podoba mi się plik prosto z aparatu. Jednak aby zabawie stało się zadość, "poprawiłem" go co nieco. Jak zwykle LR 6.14


8. rafi
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
powalos napisał/a:
Prawdę mówiąc to podoba mi się plik prosto z aparatu. Jednak aby zabawie stało się zadość, "poprawiłem" go co nieco. Jak zwykle LR 6.14

Im bardziej suwaczkami ruszałem, tym jeszcze szybciej wracałem do... punktu wyjścia ;-) Ostatecznie stwierdziłem, że trzeba "delikatnie" podejść do obróbki/zmian. W kolorach chciałem się pozbyć mocnego pomarańczu od lamp (widocznego zwłaszcza z prawej strony), bo moim zdaniem powinny one być jednak bardziej żółte, niż pomarańczowe. Zmiana musiała być niewielkie, żeby nie zaburzyć zbytnio kolorów innych elementów. Drugi kolor świateł - filary i przyczółki mostu miały tendencję do uzyskiwania - jak dla mnie - niepożądanego "zafarbu".
Niebo - tu trochę więcej granatu, zamiast fioletu z RAWa.
Do tego niewielkie usunięcie prześwietleń. To chyba wszystko w przypadku mojej wersji...
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Troszkę z innej strony - na niebie pokazują się w niektórych pracach mniej lub bardziej kolorowe kropki, które mogłyby "występować" jako gwiazdy, gdyby były na każdym zdjęciu w tym samym miejscu.
Ale to są artefakty albo pojedyncze piksele, które świecą innym światłem (białe, czerwone) niż ich sąsiedzi.
Lepiej widać na podglądzie 100% czyli 1:1.
Na moim zdjęciu widać najbardziej dwie kropki pomiędzy dwoma wieżami kościoła po prawej, u kwrom czy Andre53 to już prawie droga mleczna.
Ale pozostałe prace (te przesłane przez orłów tej zakładki*) prezentują pliki bez żadnych przekłamań/przebarwień czy innych nieprawidłowości.
No i zrodziła się we mnie nieprzeparta potrzeba podjęcia próby wyjaśnienia powodów tych różnic. Ja wywoływałem w Darktable (co też podałem w opisie), powalos przyznaje się do LR 6.14 i niebo ma czyste. Pozostali milczą w tym zakresie szczegółów technicznych.

Zasady tej zabawy nie pozwalają na selektywne wykropkowanie takich szczególików a więc muszę zakładać, że brak takich kropek u innych to efekt działania konkretnych programów (lub konkretnych ustawień w tych programach). I chciałbym wiedzieć co mogę zmienić (poza zakupem LR czyli najlepiej w Darktable lub RT 5.8...), żeby od razu mieć czyste nocne niebo a nie kropkować pracowicie to, co zauważę.

--------
* w żadnym wypadku nie mam zamiaru umniejszać pozycji wspomnianych autorów (kwrom i Andre53) poprzez nie zaliczenie ich do orłów. Jeżeli któryś z nich czuje się obrażony lub pomówiony to serdecznie przepraszam.
 

Andre53  Dołączył: 31 Lip 2009
mh2012 napisał/a:
w żadnym wypadku nie mam zamiaru umniejszać pozycji wspomnianych autorów (kwrom i Andre53) poprzez nie zaliczenie ich do orłów


Nie śmiem myśleć o sobie, że jestem "orłem". Całe życie się uczę, eksperymentuję. Wysyłam prace, które w moim subiektywnym odczuciu są poprawne i mnie się podobają, a jak wiemy o gustach się nie dyskutuje, każdy ma własny. Dzięki za krytyczną opinię. ;-)
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
"Orłem" nie jestem, bo od wielu edycji nie mieszczę się na "pudle". Obrabiam od dłuższego czasu w aktualnej wersji DxO PL (teraz jest to 4.0.2).
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Żadnych kropek nie usuwałem. Na moim niebie widać za to, "syfy" na matrycy. ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
To zapewne hot piksele, czas naświetlania zdjęcia to 20 s, więc wylazły. Niektóre oprogramowanie, np. Lightroom, mapuje je automatycznie, więc na zdjęciu w nim obrobionym nie widać ich.
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
Andre53 napisał/a:
Nie śmiem myśleć o sobie, że jestem "orłem". Całe życie się uczę, eksperymentuję. Wysyłam prace, które w moim subiektywnym odczuciu są poprawne
mogę podpisać się dwoma rękami ;-) a dodam że dopiero tutaj widać różne podejścia do wołania ...
mh2012 napisał/a:
Pozostali milczą w tym zakresie szczegółów technicznych
jakim programem wołane widać w "Exif" po ściągnięciu zdjęcia do siebie na komputer:
Andre53 Adobe Photoshop CS5 Windows
Blesso Capture One 20 Windows
jakaranda -?
kwrom Adobe Photoshop Lightroom Classic 9.2 (Windows)
mh2012 darktable 3.0.2
mr.ra66it DxO PhotoLab 4.0.2
powalos Adobe Photoshop Lightroom 6.14 (Windows)
rafi SILKYPIX Developer Studio Pro 10
Próbowałem też wołać w Luminar 3 i DxO OpticsPro 11.4.2(free) ale nie byłem zadowolony z efektu dlatego wysłałem z Lightroom Classic 9.2
Odnośnie kropek na niebie Lightroom Classic 9.2 je uwypuklił bardziej (może któryś suwak usuwa?) a może to gwiazdki? :-D
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Też żadnych kropek nie usuwałam a syfy w którymś momencie obróbki mi się pokazały a potem znikły. Chyba jak zwiększyłam kontrast, zmniejszyłam microcontrast i pogłębiłam czarne. Z kontrastem trochę przesadziłam ale jestem permanentnie początkująca i końcowy efekt jest zwykle przypadkowy. ;-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Ja się swoich przymiotów nie wstydzę a to, iż posiadam wzrok sokoli potwierdzony badaniem okresowym w niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej, szeroki horyzont myślowo-poznawczy o zakresie przekraczającym gamut Pro Phopto RGB oraz umiłowanie przestrzeni życiowej nieograniczonej obrączkowaniem wszelakim a także szczycę się udokumentowanym III miejscem w konkursie rzutu piłeczką palantową chłopców starszych na kolonii letniej w miejscowości Krosno Odrzańskie- ewidentnie zaliczam się do grona orłów. I to przynajmniej przednich - średniopułapowych.
I jako wywołany przez lud do zabrania głosu stwierdzam co następuje:
- te białe "cuś" to są gwiazdy i kolega andre53 pomylił wątek. Astrofotografia jest 4 linijki niżej w innym dziale .
;)

A tak na poważnie, to faktycznie (zapewne) są to hot pixele, które niwelowane zostały przez obróbkę ( zmniejszenie poziomu "świateł" ( choć u andre53 nie biją one po oczach)/ zwiększenie czerni lub zmniejszenie przejrzystości albo przez standardowe procesy redukcji szumu lub celową eliminację tychże "cusiów" ( np w Capture One parametr "single" ).

Z prac "kolorowych " podoba mi się praca ...wiadomo czyja ( jakże mogło być inaczej) aczkolwiek zatrzymuję się dłużej na stonowanym produkcie od mh2012. Dobrze wyważony w proporcjach on jest , podobnie jak andre53.
Noc mr.ra66it-a też przyciąga uwagę .

Ciemne magentowe niebo niweczy pracę pawolasa a zielone kwroma. Wydaje mi się, iż nie powinniśmy pozwalać na zawładnięciem przez kolor oświetlenia całością foty jak to jest z żółcią u rafiego ( lecz czy aby nie zbliża się On do rzeczywistego odbioru ?) . Jakaranda jak dla mnie za mocna i za ostra - jednak wolę subtelniejszą kobiecą dłoń ;).
Do swojej pracy mam jedno zastrzeżenie - komin i jego światła ostrzegawcze mi się nie podobają.
Ogólnie - fajne i ciekawe prace w tym wątku się pojawiły.

Ps
Exif-y można odczytać bez ściągania plików na dysk . W przeglądarce Opera rozszerzenie " Classic Images" a w Firefoxie "Exif Viewer" dają możliwość sprawdzenia - kto jakiego softu używa ( o ile nie wyłączy ukrywania metadanych przy eksporcie do jpg-a).
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
OK. Dziękuję za odzew.

Faktycznie mogłem zaglądnąć w EXIFy i posiąść wiedzę pokazaną przez kwrom.
Tyle wiem na przyszłość.
Zatem mogę się zastanowić czy nadal pisać przy zgłoszeniach jakich programów używam czy zostawić dla innych do wyszukania w pliku.

Nadal pewną zagadką jest dla mnie istnienie tych hotpikseli na niektórych pracach, ale zostawiam to na razie jako jedną z nierowiązywalnych zagadek wszechświata :)
Kiedyś - jak będę mieć więcej czasu wolnego - spróbuję podpatrzeć zachowanie tych kropek przy różnych wartościach kontrastu, mikrokontrastu czy tzw. naprawy badpikseli (coś takiego widziałem w darktable ale nie czytałem o tym ani nie używałem). Ale do tego potrzebuję albo innego nocnego RAWa albo powrotu do tego.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Blesso napisał/a:
jak to jest z żółcią u rafiego ( lecz czy aby nie zbliża się On do rzeczywistego odbioru ?)
Właśnie tak jak w Twoim "nawiasie", chciałem ;-) Ale czy wyszło mi zgodnie z założeniem/chęciami, nie mam pojęcia :-D

mh2012 napisał/a:
Nadal pewną zagadką jest dla mnie istnienie tych hotpikseli na niektórych pracach, ale zostawiam to na razie jako jedną z nierowiązywalnych zagadek wszechświata :)
To chyba zależy głównie od wewnętrznego silnika wołarki, a zbyt mocne zwiększenie ostrości czy (mikro)kontrastu zapewne też może spowodować, że tych nie-gwiazdek (hot pikseli) będzie więcej.
Dla przykładu stary LR 4.4 nie zostawia żadnych, najnowszy ACR z Elements (oba silniki od Adobe) niestety już tak dobry nie jest (ale kupowałem Elements nie z myślą o wołaniu RAW, więc przeboleję ten mankament ;-) ).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach