germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Blesso, ... aż tak źle😬
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Blesso napisał/a:
[germario i rafal_ski bez możliwości porównawczych)
germario napisał/a:
Blesso, ... aż tak źle😬

Bo te Wasze duże są takie... małe :-P
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Rafi, pewnie znowu coś namieszałem, bakulik w końcu wyrzuci mnie stąd na zbity pysk. U mnie wyszło, że duży plik ma 6,8 to tak zostawiłem, nie wiem co źle robię. Stary już jestem, kompa jednym palcem obsluguję :cry:
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
germario napisał/a:
Rafi, pewnie znowu coś namieszałem, bakulik w końcu wyrzuci mnie stąd na zbity pysk. U mnie wyszło, że duży plik ma 6,8 to tak zostawiłem, nie wiem co źle robię. Stary już jestem, kompa jednym palcem obsluguję :cry:

To naprawdę nie jest skomplikowane.
1) Duży rozmiar = pełna wysokość i szerokość jaką daje matryca aparatu, z którego pochodzi RAW.
2) Obrazek w dużym rozmiarze nie powinien zajmować więcej niż 7MB na dysku. Suwaczkiem jakości/stopnia kompresji obrazka JPG trzeba ustawić tyle by wynikowy JPG zajmował na dysku nie więcej niż 7MB.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Obaj zmniejszyliście rozmiary "dużego obrazka" - powinien być rozmiar oryginalny, czyli 5184x3888 pikseli (lub bardzo podobny - w zależności od wołarki), a u Ciebie to 3500x2613 pikseli. Wagę pliku (do 7 MB) reguluje się poziomem kompresji jpg (albo podaje w programie, że ma być max 7 MB - jeśli program pozwala).
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Teraz ja też nie wiem o co chodzi; mój plik też miał chyba 6,8. Z założenia nie ma przekraczać 7.

Blesso - :mrgreen:
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Posty się minęły. Rafi już wytłumaczył.
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Rafi, w RawTherapy przy zmianie rozmiaru mogę tylko określić szerokość, długość boku albo obwód, nie mam kompresji. Chyba zacznę w RT oryginał konwertować do jpg, a wagę spróbuję ustalać w GIMPie.
Dzięki za cierpliwość
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ale to ma być eksport do jpg bez zmiany rozmiaru, tylko z dopasowaniem stopnia kompresji.
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
plwk, zawsze zmieniałem rozmiar, bo nie ma w RT kompresji, albo jestem gamoniem i nie widzę. Bakulik przepraszam
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
germario napisał/a:
plwk, zawsze zmieniałem rozmiar, bo nie ma w RT kompresji, albo jestem gamoniem i nie widzę. Bakulik przepraszam

Po dodaniu RAW do kolejki, w zakładce Kolejka są pola, którymi wybiera się Format pliku. Tamże po wybraniu z listy jako format pliku JPEG (8-bit) jest suwaczek Jakość JPEG oraz ustawienie Subsampling.
Tak było w poprzednich wersjach i tak jest w RT 5.8.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Germario - z punktu widzenia bakulika, rozmiar obrazka chyba nie jest istotny - liczy się dla niego nazewnictwo i nieprzekroczenie dopuszczalnej wielkości (choć to pewnie już bardziej dla miejsca na serwerze) plików.
Jeśli ktoś chce (ja na przykład tak) się bawić w porównywanie różnych wersji przy np. 100 % podglądu pełnych wielkości dużych obrazków, chcąc ocenić np. szumy czy wyostrzanie, wtedy, jak napisał Blesso, praktycznie zostaje "bez możliwości porównawczych".
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Cóż, limit wielkości (ciężaru) obrazka dotyczy faktycznie miejsca, jakie zajmują one na serwerze (odkąd prowadzę RC, czyli od 2014 r., zebrało się już tego – RAW + JPEG – prawie 15 GB). Wytycznych odnośnie do wymiarów faktycznie nie ma, ale wydaje się to być oczywiste, że przysłać należy pełen format, chociaż do ogólnej oceny wyglądu nie jest on konieczny, bardziej do wnikania w szczegóły techniczne, typu zaszumienie czy obecność lub brak aberracji.

Skoro jesteśmy już przy limitach miejsca, to chciałem poinformować, że z powodu niedostępności forumowego FTP i przechowywania plików na moim serwerze, bieżące RAWy będą dostępne tylko do pięciu odcinków wstecz, natomiast z JPEGami się zobaczy, przy braku miejsca będę po prostu najstarsze usuwał.
 
rafal_ski  Dołączył: 09 Maj 2009
Cześć,
podoba mi się wersja jakarandy - kolorystyka no i jak widać, że niby że to samo oprogramowanie co ja używam, ale inny efekt :-) ciekawszy od strony kolorystyki, oraz Blesso - Phase1? opcja którą zaproponował germario jak na oprogramowanie, którego użył - efekt nie jest do końca taki zły - a przecież to oprogramowanie darmowe :-B .
Co do wielkości pliku - niestety zmyliło mnie to, że zwróciłem uwagę na zapis: duży obrazek (max. wielkość 7 MB) wobec czego zmniejszałem jego rozmiar poprzez redukcję pikseli a nie kompresję :oops: Już dawno nie brałem udziału w RC.
Pozdrawiam :-B ,
R
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
mr.ra66it, nigdy nie wrzucałem w kolejkę, bo...skoro obrabiam jeden RAW, to po co :oops: zmniejszałem, zamieniałem końcówkę na jpg i byłem przekonany, że jest ok :roll: wreszcie wyjaśniłeś mi jak to się robi. Dziękuję za naukę, następnego spróbuję zrobić tak jak napisałeś :-B :-B :-B
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
rafal_ski, dzięki za słowa otuchy ;-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Przeczekałem wątki techniczne, obejrzałem propozycje w świetle dziennym i też mi się wydaje, że wersja 3. jakaranda wydaje się najciekawsza w odbiorze :-) Udało się!

A oprócz tego:
- 6. mr.ra66it - czyżby nieśmiały powrót do tego, co było kiedyś? Bo kiedyś odnosiłem wrażenie, że nasze wersje bywały dość mocno zbliżone, ale ostatnio nastąpiła zmiana (lecz raczej nie u mnie ;-) ).
- 8. powalos - swego czasu dość regularnie "wygrywał"... Ale potem coś się zmieniło. Jak dla mnie przed wszystkim "nietypowa" kolorystyka, tak jakby na siłę szukanie oryginalności - co widać także w obecnej wersji. Wraz ze zmianą podejścia (nie wiem czy przypadkowo, czy może celowo), skończyło się też "wygrywanie"...
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Wiem, że nie biorę udziału, ale najbardziej mi się podoba praca Jakaranda, a najbliżej rzeczywistych warunków w parku jest mr.ra66it
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Czekałam na wypowiedź autora zdjęcia, która wersja jest najbliższa prawdy. Chodziło mi nie tylko o warunki w parku ale również o to, która wersja umaszczenia psa jest najbardziej zbliżona do rzeczywistości.

I cieszę się jak nagi w pokrzywach, że raz moja wersja się spodobała. :-D
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jakaranda, gratulacje. :-B :-B :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach