Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Nie miałem tego obiektywu ale testy na photozone pokazują że na 15 mm ostrość centrum i rogów jest w miarę o.k. Na 10 mm niestety w rogach jest mydło . Tutaj DA 12-24 jest jednak lepszy . Z tym że też na 12 mm bez szału . Optymalne ogniskowe 15-18 mm . Dlatego wolę samyanga 14/2.8 . Do widoczków nie domykam bardziej niż do 5,6- 6.3 i ostrość jest w całym kadrze na wszystkich planach . 14 mm jest jak dla mnie akurat . Szerzej nie potrzebuję . Mam też Samyanga 12/2 z mocowaniem nx ale optycznie jest mz gorszy od tej 14 tki ( gorsze rogi ) i ciężko się nim ostrzy ( krótki skok pierścienia )

Na spacery i tak najchętniej zapinam Da 16-45 . Jak dla mnie ostrość na 16 mm jest przyzwoita . Tu na f 7,1

 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Rzeczywiście, ostro zaorane ;-)
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
rychu, wiem, z Wojtkiem kilka razy "rozmawiałem" min o tym szkle.
Mój chyba jest takim egzemplarzem, średnim.
Tu nawet na FB, pod tym zdjęciem, ktoś mi to właśnie napisał, choć tu wiało, żona wkurzona, a że ją zastopowałem, to na szybko zdjęcie robiłem, więc nie mam pojęcia czemu jest f3,5:

zdjęcie kilka razy wywoływałem, to trochę pojechane z obróbką, bo to jedna z prób.

Co ciekawe, na początku grudnia kupiłem DA*16-50 i bałem się, bo cena nieco niższa niż za nową sigmę 17-50 f2,8, którą mam, ale ten po kilku dniach zdjęć, wydaje mi się ostrzejszy od owej sigmy.
Tu zdjęcie z soboty z niego na 16mm, f7,1:
 
slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
Do pejzażu polecam DA 15 f4 ltd. Kolory, kontrast i mikrokontrast jakie to szkło oferuje są niesamowite. Nie jest niestety zbyt jasny i nie wiem jak się sprawdzi w astro.
 
m-yordan  Dołączył: 08 Mar 2019
Jeżeli chodzi o krajobrazy to zamieszczam fotkę porównawczą (F9, identyczny postprocessing):

Pentax 16-85 (@16mm):
https://photos.app.goo.gl/dji9mtAr2hny9Cdq7

Irix 15mm:
https://photos.app.goo.gl/kZUayXByuSmexKXf8

Sami zdecydujcie, czy jest o czym mówić.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
m-yordan, niech sobie decyduje niezdecydowany. Gdy idę robić zdjęcia, zabieram Irixa i K3, a gdy wybierając się gdziekolwiek, biorąc ze sobą aparat K5, zapinam 16-85.
Gdybym miał wybrać jeden, był by to Irix.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
m-yordan napisał/a:
Sami zdecydujcie, czy jest o czym mówić.

No właśnie jak dla mnie to nie ma. Przynajmniej oglądając na monitorze 32" sRGB 2k. Tyle że ja ślepy i nie robię z tego tajemnicy. W dodatku nie wiem które jest którym szkłem robione, bo z 16mm kadr wydaje się szerszy. W każdym razie ja do fotografii "wędrówkowej" nie zamieniłbym uniwersalności 16-85 na pewnie trochę lepszą jakość Irixa. Może jeszcze kiedyś dojrzeję do 11-18 ale na razie mam inne priorytety :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach