Anabell66  Dołączyła: 09 Lut 2021
problem ze zdjęciem
Witam

jestem nowym członkiem na tej grupie i niestety od razu zwracam się do Was jako fachowców w rozwiązaniu mojego problemu. Nie ukrywam, że jesteście moją ostatnią szansą aby mi pomóc . Ale od początku, Posiadam Pentax k-30 od wielu lat , ale...używam go w niewielkim stopniu , tak naprawdę okazyjnie i nie ukrywam , że większość zdjęć wykonuje na "wyczucie" . Pewnie wielu z Was pomyśli, po co "baba "wydała tyle kasy na taki aparat skoro go nie używa ; -) . To sa uroki "blondynki" ;-)
Ale do rzeczy, w związku z tym , że jak pisałam powyżej moja wiedza na tema działania aparatu można powiedzieć, że jest żadna, to niestety od jakiegoś czasu zauważyłam , że jest problem ze zrobieniem zdjęć - wychodzą bardzo ciemne ,ale nie przy robieniu zdjęcia , które np. widzę na ekranie. Wtedy jest ok. A te ciemne zdjęcia jak wrzucę na laptopa i w programie graficznym zwiększę ostrość , to wtedy bez problemu "odzyskuje " to zdjęcie .
Wczoraj udałam się do zakładu gdzie naprawiają tego typu aparaty ( ale nie marki Pentax) i dowiedziałam się , ze nie jest wina przesłony ( jak ja podejrzewałam z wiadomości google ;-) tylko coś prawdopodobnie z ustawieniami. Ale osoba która to sprawdzała, nie była w stanie tego ustalić ;-(
Powiem co ja zauważyłam co jest nie tak, kiedy próbuje zrobić zdjęcie ( czy na ustawieniu Auto czy Scan) kiedy patrzę w to "małe" okienko to wcześniej ustawiała się ostrość w formie takiego większego zielonego prostokąta , a teraz tego nie ma jak naciskam do połowy przycisk . Widać jedynie mały czerwony kwadracik .
Tyle z moich obserwacji , jeśli ktoś z Was będzie miał pomysł, co mogłam poprzestawiać w ustawieniach będę ogromnie wdzięczna .
Acha , zrobiłam też "reset" ustawień i nic nie pomogło ;-(
pozdrawiam
Lila
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Uszkodzenie mechanizmu przymykania przysłony. Naprawa w serwisie kosztuje około 350 zł.
Wątek o tym problemie i sposobie samodzielnej naprawy https://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=48131
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Anabell66,
W fotografii używa się pojęcia PRZYSŁONA a nie przesłona :!:
 

Anabell66  Dołączyła: 09 Lut 2021
to chyba nie ten problem
plwk napisał/a:
Uszkodzenie mechanizmu przymykania przysłony. Naprawa w serwisie kosztuje około 350 zł.
Wątek o tym problemie i sposobie samodzielnej naprawy https://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=48131


Witam

niestety z tego co mi przekazała osoba która wczoraj przeglądała aparat, powiedziała cytuje " prawidłowo przymyka się przysłona"
więc chyba to nie jest ten problem . Wspomniała coś, że może problem ze światłomierzem ??
 

Anabell66  Dołączyła: 09 Lut 2021
slwk2020 napisał/a:
Anabell66,
W fotografii używa się pojęcia PRZYSŁONA a nie przesłona :!:


oki, teraz zapamięta ale jak wspomniałam, nie jestem fachowcem w tej materii ;-)
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Anabell66,
Ja też jestem amatorem, ale nasze Forum dużo wnosi w wielu tematach - ja tylko tak z życzliwości - witamy na pokładzie.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
W czym tkwi problem ? Zdjęcia są zbyt ciemne czy nie mają ostrości ? Jeśli na monitorze ( lcd ) aparatu jasność jest o.k to podobnie powinno być oglądając na monitorze laptopa . W ogóle automatyczne ustawienie ostrości działa ? Może ostrość została przełączona na MF ? W jakim położeniu jest przełącznika AF ?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Anabell66, skoro dopiero się uczysz robić zdjęcia to zrób może tak:
1. przełącznik ustawiania ostrości na aparacie w pozycję "AF S" (to ten z boku mocowania obiektywu)
2. na pokrętle, na górze aparatu "AUTO"
i zrób kilka zdjęć patrząc przez celownik a później przejrzyj je w aparacie. Napisz co i jak.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jest kilku użytkowników z Kielc i okolic. Może któryś się odezwie, umówi na spotkanie i pomoże nowej pentaksjance ?
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
1. Jeśli to wina ustawień, to przywróć aparat do ustawień fabrycznych, jeśli diagnoza serwisanta jest trafna, to problem powinien ustąpić.
2. Jeśli jednak uszkodzony jest mechanizm sterowania przysłoną, to można to sprawdzić w dość prosty sposób - otwórz przysłonę. by było jak najjaśniej, przełącz aparat w tryb LiveView i spójrz w obiektyw, jeśli przysłona będzie przymknięta, to będzie potrzeba naprawy/wymiany wadliwego elementu sterowania.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
fuen,
Wprowadzasz Anabell66 w błąd, ponieważ w trybie LV przysłona cały czas pracuje, w zależności od oświetlenia, żeby widok na wyświetlaczu aparatu miał odpowiednie parametry podglądu - sprawdź, że otwór przysłony się zmienia kierując (nawet na najniższej ustawionej wartości przysłony) obiektyw w stronę okna, a później w stronę pomieszczenia. Dopiero w chwili naciśnięcia spusty migawki, aparat ustawi przysłonę na ustawioną wartość (mówimy o priorytecie przysłony). :-P
Anabell66 już resetowała ustawienia, o czym pisze na wstępie.
 

Anabell66  Dołączyła: 09 Lut 2021
powalos napisał/a:
Anabell66, skoro dopiero się uczysz robić zdjęcia to zrób może tak:
1. przełącznik ustawiania ostrości na aparacie w pozycję "AF S" (to ten z boku mocowania obiektywu)
2. na pokrętle, na górze aparatu "AUTO"
i zrób kilka zdjęć patrząc przez celownik a później przejrzyj je w aparacie. Napisz co i jak.


Tak wszystko mam ustawione, i jak wcześniej pisałam to zdjęcia ostre widzę wyłacznie na ekranie, a te robione przez celownik wychodzą ciemne , prawie czarne no chyba że zrobiłam zdjecie np. stołu gdzie stoi zapalona lampka . Reset był robiony już przynajmniej dwukrotnie i nic sie nie zmieniło
Jeśli mi ktoś napisze jak dodać tutaj zdjecie to prześle zdjecia tego samego miejsca i sami zobaczycie w czym jest różnica .
 

Anabell66  Dołączyła: 09 Lut 2021
powalos napisał/a:
Jest kilku użytkowników z Kielc i okolic. Może któryś się odezwie, umówi na spotkanie i pomoże nowej pentaksjance ?


Byłoby super , bo jak niestety pytałam znajomych to większość używa innej marki
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Bracketing na zero?
 

Anabell66  Dołączyła: 09 Lut 2021
pszczołowaty napisał/a:
Bracketing na zero?


tak , ustawione jest na zero
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Jaki jest zakres ISO ustawiony? Czy nie masz ustawionego punktowego pomiaru światła?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Jeśli przez LV ( ekran ) zdjęcia wychodzą prawidłowo naświetlone a przez wizjer nie to raczej padł światłomierz .
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
pszczołowaty, zadajesz Anabell66 dość specjalistyczne pytania a Ona w pierwszym poście napisała, że nie bardzo zna się na robieniu zdjęć,
Anabell66, a masz instrukcję. Jeżeli nie, to po polsku możesz ściągnąć tu: https://www.ricoh-imaging...&body=downloads
Możesz też wyjąć z aparatu baterię na dłuższy czas (np. na noc lub dłużej). Może wówczas zresetuje się całkowicie. Zobaczysz czy wówczas będzie działał poprawnie.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kot72, a przy LV aparat nie używa światłomierza ?
 

Anabell66  Dołączyła: 09 Lut 2021
powalos napisał/a:
pszczołowaty, zadajesz Anabell66 dość specjalistyczne pytania a Ona w pierwszym poście napisała, że nie bardzo zna się na robieniu zdjęć,
Anabell66, a masz instrukcję. Jeżeli nie, to po polsku możesz ściągnąć tu: https://www.ricoh-imaging...&body=downloads
Możesz też wyjąć z aparatu baterię na dłuższy czas (np. na noc lub dłużej). Może wówczas zresetuje się całkowicie. Zobaczysz czy wówczas będzie działał poprawnie.


Tak mam instrukcję , ale dla mnie to jakby była napisana po chińsku ;-( może pomysł z tą baterią nie jest zły, warto wszystkiego spróbować .
Pszczołowaty pytał o ISO, nie mam pojęcia czy jest dobrze , bo gdybym mogła w jakiś sposób podpiąć zdjecie do posta to byłoby znacznie lepiej, ale może tutaj jest jakiś problem, bo jak przeczytałam o BBCode i HTML , to chyba zajmie mi to zacznie więcej czasu niż pozbycie się problemu w aparacie ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach