mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Czy zresetowałaś aparat do ustawień fabrycznych?
Bo zdjęcie jest w trybie pejzażowym i zastanawiam się dlaczego...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
zdjęcie jest w trybie pejzażowym i zastanawiam się dlaczego...

Pewnie dlatego, że robi na AUTO.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
plwk napisał/a:
Anabell66 napisał/a:
kiedy patrzę w to "małe" okienko to wcześniej ustawiała się ostrość w formie takiego większego zielonego prostokąta , a teraz tego nie ma jak naciskam do połowy przycisk . Widać jedynie mały czerwony kwadracik

To, moim zdaniem wskazuje, że przysłona się nie otwiera i jest za mało światła do działania AF.

Tak właśnie jest, bo w trybie LV, zielony kwadracik na ekranie informuje o ustawieniu ostrości, w przypadku gdy aparat nie może ustawić ostrości pojawia się czerwony kwadracik (tak jak pisze Anabell66), ale da się zrobić zdjęcie - czyli AF.
Z opisu sytuacji wynika, że zdjęcia są robione w pomieszczeniu, kitowym DA 18-55, który do demonów jasności nie należy - Anabell66, proponuję spróbować jeszcze zdjęć z wbudowaną lampą.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Skoro wyzwala migawkę zdjęcie powinno być poprawnie naświetlone, nawet jeśli będzie poruszone.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Jeżeli nie ustawienia a wszystko na to wskazuje ;)
to od początku diagnoza jest w dyszkę, dobry serwis lub złota rączka ;)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Fuen ciekawe z tym LV... nigdy nie używam, w moim przysłona jest lekko przymknięta podczas pomiaru :)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
U mnie to wyglądało tak, że w trybie A przy f=3,5 i dobrym świetle auto iso wciąż było na 6400 (migało radośnie na czerwono), czas w podobnym styl migał pokazując 1/5 sekundy. Zdjęcia czasem wychodziły jasne, ale dyfrakcja robiła swoje i fotki były nieostre.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy f3.5 mogły być nieostre z powodu poruszenia a nie dyfrakcji.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Poruszenia czego? Myślisz, że lustro i migawka tak szarpią aparatem na statywie?

PS Mogą szarpać, mój fuj z podpiętym pentaksowym 55-300 szarpał kilogramowym statywem kiedy próbowałem robić zdjęcia wschodu księżyca :-D
 

Anabell66  Dołączyła: 09 Lut 2021
Witam

dzisiaj jeszcze w pracy razem z kolega sprawdziliśmy na ustawieniu ręcznym ISO 100-12800 i obraz był zacznie jaśniejszy,ale nadal za ciemne jak na zdjęcie przy naturalnym i jasnym świetle - może to jakaś wskazówka
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdź ustawienia korekty ekspozycji.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Wrzuć zdjęcia tylko nie wycinaj danych exif . Jestem ciekawy jakie parametry dobiera aparat . W menu aparatu , pozycja C ,zakładka 1-7 ustaw automatyczną kompensację ekspozycji .
Może to coś pomoże . Jeśli zdjęcia były robione na zewnątrz , na śniegu to trzeba dodać + 0,7-1 EV bo mogą być zbyt ciemne .
 

Anabell66  Dołączyła: 09 Lut 2021
Kot72 napisał/a:
Wrzuć zdjęcia tylko nie wycinaj danych exif . Jestem ciekawy jakie parametry dobiera aparat . W menu aparatu , pozycja C ,zakładka 1-7 ustaw automatyczną kompensację ekspozycji .
Może to coś pomoże . Jeśli zdjęcia były robione na zewnątrz , na śniegu to trzeba dodać + 0,7-1 EV bo mogą być zbyt ciemne .


https://drive.google.com/drive/folders/1A3QYu3kqvTD0NNv8_Q32Bji8jHUa46rG


tu sa nowe zdjecia
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Żeby coś można było wnioskować to zrezygnuj z trybów automatycznych bo jak widzę aparat dobiera jakieś dziwne parametry . Na pokrętle trybów ustaw AV , przysłonę ustaw na F 7.1 , iso 200 , zdjęcia na śniegu -korekcja + 0.7 ( przycisk (+/- ) Zdjęcia zrób teraz a nie o godzinie 18 ;-) . Pomiar jest matrycowy więc o.k. Zrób jedno przez wizjer a drugie w trybie LV ( ekran )
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Dziwne jest to, że na live view mamy jakieś 2EV prześwietlenia a przez wizjer 3EV niedoświetlenia. Jak się dzieją dziwne rzeczy, to naprawiam metodą Taty Świnki - wyłączyć, a potem włączyć (co już było tutaj doradzane), ale ja bym jeszcze dodatkowo wypiął obiektyw, przeczyścił styki po obu stronach kropeleczką wysokoprocentową (lub chociaż nasączoną ściereczką do okularów) i spróbował ponownie. Pomyślałbym też nad testem z jakimś innym obiektywem, jeżeli jest pod ręką lub u siąsiadów.
Ja wiem, że to trochę voodoo, ale czemu by nie spróbować? :lol: Więcej się wymądrzać nie będę, obiecuję, bo mam za stare aparaty, bez takich funkcji jak wspaniała K-30'ka :-D
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
Ryszard napisał/a:
ale ja bym jeszcze dodatkowo wypiął obiektyw, przeczyścił styki po obu stronach kropeleczką wysokoprocentową (lub chociaż nasączoną ściereczką do okularów) i spróbował ponownie
i sprawdził "popychacz "przysłony czy powraca (przesunięcie otwiera przysłonę i powrót automatyczny zamyka (zadziałanie sprężyny).
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Aby sprawdzić mechanizm przysłony, wystarczy w trybie Av ustawić jak najmniejszą jej wartość (dla 18-55 to chyba f22) i zrobić zdjęcie. Następnie to samo zrobić na przysłonie w pełni otwartej (dla 18mm będzie f3.5). Jeśli pierwsze zdjęcie wyjdzie poprawnie naświetlone, a drugie ciemne, to mamy typowy dla tego modelu problem.
 

Anabell66  Dołączyła: 09 Lut 2021
Witam

Już chyba na 99 % wiadomo co dolega mojemu apartowi , dzięki uprzejmości kolegi z tego forum - mh2012, który osobiście przejrzał i sam zrobił eksperyment wykonując zdjęcia w różnych opcjach i z różnymi obiektywami. Prawdopodobnie to wynik jakiegoś uszkodzenia mechanizmu odpowiedzialnego za wykonywanie zdjęć tylko w przypadku przy użyciu celownika (światłomierz). Przy robieniu zdjęć w trybie LV jest wszystko w porządku. Więc pozostaje mi dowiedzieć się ile kosztuje taka naprawa i czy biedzie mi się to opłacać , lub zakup nowego "body" bo dwa posiadane obiektywy są w porządku.
Jeszcze raz dziękuje za wszystkie porady ;-)
pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Odpowiedziałem w drugim poście tego wątku. 8-)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Czyli moja diagnoza była trafna ;-) . Musisz zadzwonić do autoryzowanego serwisu to może wstępnie określą koszty naprawy .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach