kowal269  Dołączył: 23 Lip 2013
Samp napisał/a:
DA*50-135 i DA* 55 to fantastyczne propozycje, ale mogą nie podpasować cenowo i są dość specyficzne (50-135 jest duży, z kolei 55 to „szeroki portret”). Mój głos na Tamrona 90/2.8 lub Ltd 70/2.4. Oraz nietypowa podpowiedź: Tamron SP AF 28-75 mm F/2.8 XR Di – chodzą używane za trochę ponad 1k PLN, jest uniwersalny, bardzo udany, z powodzeniem mógłby zastąpić oba zoomy. Później do tego coś bardzo szerokiego i jest bardzo ładny zestaw.


Tamrona 28-75 rozważałem już wcześniej zanim kupiłem 17 -50, ale sporo negatywnych opinii w necie mnie zniechęciła, może to był błąd
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Sigma 70mm /2.8 EX DG Macro . Bardzo ostra ale niestety wolna ( obiektyw makro) .
 
slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
Na sprawę spojrzałbym z jeszcze jednej strony: charakteru obrazka jaki dany obiektyw daje. Nie jestem specjalistą od portretów, ale oglądam dużo zdjęć na portalu Flickr, zwracając uwagę czym zostały wykonane. Z moich subiektywnych obserwacji wynika, że np obiektywy Pentaxa z serii DA Limited (nie dotyczy FA limited), włączając DA70mm f/2.4, akurat do portretu nadają się średnio. Obiektywy te charakteryzują się wysokim poziomem przenoszonego mikrokontrastu, który przekłada się na bardzo dużą szczegółowość zdjęć oraz wizualne wrażenie 3D. O ile w krajobrazie, architekturze czy fotografii produktowej może wywołać to efekt "wow", o tyle w portrecie spowoduje uwypuklenie każdej zmarszczki, pryszcza, blizny, fałdy i wszystkich innych niedoskonałości fotografowanej osoby. Osobiście posiadam 2 limitedy 15 i 21 i niezbyt lubię zdjęcia ludzi wykonane tymi szkłami (zdając sobie oczywiście sprawę z tego, że nie są to obiektywy portretowe). W podobny sposób może zadziałać Tamron 90mm, który o ile się mylę jest obiektywem makro.

Gdybym szukał czegoś do portretu, a DA 50-135 byłby poza moim zasięgiem, brałbym coś z serii FA: 50 f/1.4 lub 1.7. Ludzi oddają subtelnie i naturalnie, rysują ostro ale delikatnie zarazem. Mają w sobie pewną magię fotografii analogowej. Pozdrawiam.
 

kowal269  Dołączył: 23 Lip 2013
Po otrzymanych propozycjach i analizie cenowej mam kilka typów:
1. Pentax DA 70 mm f/2,4 LIMITED -tutaj używka bo cena nowego to 2895
2. Pentax smc D FA 50 mm f/2.8 Macro- cena 1749
3. Pentax smc FA 50 mm f/1.4 -cena 1799 zł
4. Obiektyw Pentax DA 55mm f/1.4 SDM -cena 3499 -małe szanse na znalezienie używki w dobrym stanie do 2 tys.

Pozycja 1 jakby nie było wyższa półka i jaśniejszy od pozycji 2 - co zawsze może się przydać , ale znaleźć używany w dobrym stanie z możliwością sprawdzenia przed zakupem to będzie problem,
Pozycja 2- bardzo ciekawa cenowo i dodatkowo makro i z Waszych opinii bardzo ostry o co mi chodziło a światło 2,8 do portretu wystarczy.
Pozycja 3. Wcześniej go nie brałem pod uwagę ze względu na różne opinie na tym forum między innymi forum o ostrości, widać wszystko zależy jaki się trafi.
Pozycja 4. Chyba poza moim zasięgiem cenowym, tym bardziej że za rok lub dwa będę zmieniał prawdopodobnie system i nie chcę inwestować dużej sumy, bo widomo że Pentax to marka niszowa i choć robi świetne aparaty -ale tylko do fotografowania co mi akurat nie przeszkadza (choć o serwisie i oprogramowaniu nic dobrego powiedzieć nie mogę) to konkurencja coraz bardziej ją wyprzedza i za kilka lat nie będzie łatwo znaleźć nabywców.

Na dzień dzisiejszy będę rozglądał się za używanym DA 70 mm f/2,4 LIMITED, a jak w najbliższym czasie nie znajdę to biorę FA 50 mm f/2.8 Macro.
Dziękuję wszystkim za pomoc,
 

kowal269  Dołączył: 23 Lip 2013
slava3 napisał/a:
Na sprawę spojrzałbym z jeszcze jednej strony: charakteru obrazka jaki dany obiektyw daje. Nie jestem specjalistą od portretów, ale oglądam dużo zdjęć na portalu Flickr, zwracając uwagę czym zostały wykonane. Z moich subiektywnych obserwacji wynika, że np obiektywy Pentaxa z serii DA Limited (nie dotyczy FA limited), włączając DA70mm f/2.4, akurat do portretu nadają się średnio. Obiektywy te charakteryzują się wysokim poziomem przenoszonego mikrokontrastu, który przekłada się na bardzo dużą szczegółowość zdjęć oraz wizualne wrażenie 3D. O ile w krajobrazie, architekturze czy fotografii produktowej może wywołać to efekt "wow", o tyle w portrecie spowoduje uwypuklenie każdej zmarszczki, pryszcza, blizny, fałdy i wszystkich innych niedoskonałości fotografowanej osoby. Osobiście posiadam 2 limitedy 15 i 21 i niezbyt lubię zdjęcia ludzi wykonane tymi szkłami (zdając sobie oczywiście sprawę z tego, że nie są to obiektywy portretowe). W podobny sposób może zadziałać Tamron 90mm, który o ile się mylę jest obiektywem makro.

Gdybym szukał czegoś do portretu, a DA 50-135 byłby poza moim zasięgiem, brałbym coś z serii FA: 50 f/1.4 lub 1.7. Ludzi oddają subtelnie i naturalnie, rysują ostro ale delikatnie zarazem. Mają w sobie pewną magię fotografii analogowej. Pozdrawiam.


To nie problem i tak używam programu graficznego do obróbki, lepiej za ostro niż niewyraźnie,
 
slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
To nie problem i tak używam programu graficznego do obróbki, lepiej za ostro niż niewyraźnie,[/quote]

Nie jestem pewien czy program graficzny się tu spisze. Problemem limitedów nie jest nadmierna ostrość, a szczegółowość, która nie zawsze jest korzystna w portrecie. tego nie skorygujesz w programie. Pooglądaj sobie fotki na Flickr, a zobaczysz różnicę miedzy DA70Ltd a FA50 f1.4 (lub 1.7). Zachęcam.
 

kowal269  Dołączył: 23 Lip 2013
slava3 napisał/a:
To nie problem i tak używam programu graficznego do obróbki, lepiej za ostro niż niewyraźnie,


Nie jestem pewien czy program graficzny się tu spisze. Problemem limitedów nie jest nadmierna ostrość, a szczegółowość, która nie zawsze jest korzystna w portrecie. tego nie skorygujesz w programie. Pooglądaj sobie fotki na Flickr, a zobaczysz różnicę miedzy DA70Ltd a FA50 f1.4 (lub 1.7). Zachęcam.[/quote]

Dziękuję sprawdzę
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
a FA 77 ?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
kowal269 napisał/a:

Tamrona 28-75 rozważałem już wcześniej zanim kupiłem 17 -50, ale sporo negatywnych opinii w necie mnie zniechęciła, może to był błąd

To ciekawe, bo ja trafiłem na dużo pozytywnych opinii i byłem mega zadowolony (ale używałem go w czasach K20D/K-7).

kowal269 napisał/a:
Po otrzymanych propozycjach i analizie cenowej mam kilka typów:
1. Pentax DA 70 mm f/2,4 LIMITED -tutaj używka bo cena nowego to 2895
2. Pentax smc D FA 50 mm f/2.8 Macro- cena 1749
3. Pentax smc FA 50 mm f/1.4 -cena 1799 zł
4. Obiektyw Pentax DA 55mm f/1.4 SDM -cena 3499 -małe szanse na znalezienie używki w dobrym stanie do 2 tys.
Na dzień dzisiejszy będę rozglądał się za używanym DA 70 mm f/2,4 LIMITED


Trochę szeroko z tymi 50-tkami, moim zdaniem, jak na portret celujesz. Owszem będzie nieduża głębia ostrości i rozmycie tła, ale wymagać to będzie bliższego podejścia do twarzy niż przy dłuższych ogniskowych – to trochę niekomfortowe, mogą być rozczarowania (nie mówię, że się nie da – sam bardzo lubię portrety szerokim kątem, nawet z przekłamaniem geometrii, ale trzeba mieć świadomość uwarunkowań)
 

kowal269  Dołączył: 23 Lip 2013
kowal269 napisał/a:


Sprawdziłem, wiem o co Ci chodzi.
z tych zwykłych 50- tek 1.7 wydaje mi się że daje nieco lepszy obrazek niż 1,4 , ale może to kwestia zdjęć na które trafiłem.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
kowal269, tu masz kilka moich fotek zrobionych Samyangiem 85/1.4. Wszystkie na przysłonie 2.0 metodą pułapki, bez super dokładnego ostrzenia. Wszystkie z ręki
https://photos.app.goo.gl/FJ8a1TSTHPDCEsuF6
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Samp napisał/a:
wymagać to będzie bliższego podejścia do twarzy niż przy dłuższych ogniskowych
Portret, to nie tylko zdjęcia legitymacyjne. 50mm w formacie 35mm moim zdaniem znakomicie spełnia rolę portretówki, ale tu już mogą mieć znaczenia indywidualne preferencje. 85mm jest już nazbyt wąsko, trzeba się postarać, by nadać zdjęciu charakteru. I jak zwykle pozwolę sobie zauważyć, że mała głębia ostrości ma niewiele wspólnego z dobrym portretem.

slava3 napisał/a:
Obiektywy te charakteryzują się wysokim poziomem przenoszonego mikrokontrastu, który przekłada się na bardzo dużą szczegółowość zdjęć oraz wizualne wrażenie 3D.
Prawdę powiedziawszy pierwszy raz spotykam się z taką tezą. Mógłbyś pokazać jakieś przykłady (chociażby linkując foty z Flickra)? Nie zauważyłem niczego takiego i chciałbym sam się przekonać.
 

kowal269  Dołączył: 23 Lip 2013
powalos napisał/a:
kowal269, tu masz kilka moich fotek zrobionych Samyangiem 85/1.4. Wszystkie na przysłonie 2.0 metodą pułapki, bez super dokładnego ostrzenia. Wszystkie z ręki
https://photos.app.goo.gl/FJ8a1TSTHPDCEsuF6


Muszę przyznać, że nie spodziewałem się że to taki dobry obiektyw. Mam nad czym myśleć. Dziękuję za udostępnienie tych zdjęć.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
kowal269, fotki były zrobione na XV PPD w Karpaczu. Z pewnością było już po godzinie dwudziestej. Ten obiektyw jest chwalony. Jedyna wada jaką można mu zarzucić w właśnie brak AF. Dla mnie - do portretu - to jednak żadna wada. Kupiłem go za namową Kuszelasa i po wypróbowaniu jego obiektywu.
 

kowal269  Dołączył: 23 Lip 2013
Rivelv napisał/a:
a FA 77 ?


Jeśli masz na myśli Obiektyw Pentax fA 77mm f/1.8 AL Limited to poza zasięgiem finansowym
 

kowal269  Dołączył: 23 Lip 2013
powalos napisał/a:
kowal269, fotki były zrobione na XV PPD w Karpaczu. Z pewnością było już po godzinie dwudziestej. Ten obiektyw jest chwalony. Jedyna wada jaką można mu zarzucić w właśnie brak AF. Dla mnie - do portretu - to jednak żadna wada. Kupiłem go za namową Kuszelasa i po wypróbowaniu jego obiektywu.


A co z jakością, na naszym forum kilka osób narzekał0, jednej coś latało w środku, drugiej latała pierwsza soczewka a trzeciej nie domykała się przysłona.
Jest serwis gwarancyjny w Polsce? Jaka jest jakość wykonania?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tu ktoś narzekał na Samyanga 85/2.4 ? Nie pamiętam. Mój jest wykonany wręcz wzorowo. A pierwsze soczewki to poluźniają się w wielu obiektywach. Również tych z JSS (Jedynie Słuszny System czyli Pentax). Może ktoś z Twoich okolic (sporo ludków jest na forum) ma ten obiektyw i będziesz go mógł wypróbować.
 
slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
Michu napisał/a:

slava3 napisał/a:
Obiektywy te charakteryzują się wysokim poziomem przenoszonego mikrokontrastu, który przekłada się na bardzo dużą szczegółowość zdjęć oraz wizualne wrażenie 3D.
Prawdę powiedziawszy pierwszy raz spotykam się z taką tezą. Mógłbyś pokazać jakieś przykłady (chociażby linkując foty z Flickra)? Nie zauważyłem niczego takiego i chciałbym sam się przekonać.


Zachęcam do poczytania recenzji obiektywów na tym photoblogu: http://www.northcoastphot...c7442ee-23.html
 
slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
kowal269 napisał/a:
kowal269 napisał/a:


Sprawdziłem, wiem o co Ci chodzi.
z tych zwykłych 50- tek 1.7 wydaje mi się że daje nieco lepszy obrazek niż 1,4 , ale może to kwestia zdjęć na które trafiłem.


Mam podobne odczucia. Od jakiegoś czasu nawet myślę aby zamienić posiadany na DA50 1.8 na FA 1.7 właśnie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
slava3 napisał/a:
Zachęcam do poczytania recenzji obiektywów na tym photoblogu: http://www.northcoastphot...c7442ee-23.html
Poczytałem, ale nie znalazłem tam nic na temat za dużego mikrokontrastu. Wydaje mi się to co najmniej kuriozalne, bowiem osobiście cenię sobie zwiększony mikrokontrast właśnie w portrecie.
Dlatego jednak poprosiłbym o przykłady/linki z serwisu Flickr lub jakiegokoliwiek innego.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach