Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Samp napisał/a:
W moim odczuciu przy tego typu poprawkach różnice w działaniu nie są jakoś szczególnie zauważalne (by nie użyć zwrotu „są niezauważalne”).


Żeby to stwierdzić należałoby mieć nowego limiteda i stare firmware i potem porównać działanie po aktualizacji.

Jakaś różnica musi być skoro aż do tylu korpusów na raz wprowadzono zmiany...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Markus napisał/a:
Żeby to stwierdzić należałoby mieć nowego limiteda i stare firmware i potem porównać działanie po aktualizacji.


Albo starego limiteda.
Najwyraźniej należy przytoczyć tu cały komunikat:

Cytat
RICOH IMAGING COMPANY, LTD. wishes to announce the release of Firmware Update Software Version 1.54

Optimized focus operation for new lenses HD PENTAX-FA 31 mm F1.8 Limited, HD PENTAX-FA 43 mm F1.9 Limited, HD PENTAX-FA 77 mm F1.8 Limited lenses and smc PENTAX-FA 31mm F1.8AL limited, smc PENTAX-FA 43mm F1.9AL limited and smc PENTAX-FA 77mm F1.8AL limited lenses.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dzięki, bo okazało się że do GR II też dali całkiem zgrabnego softa. Jest kilka użytecznych, choć oczywiście drobnych, dodatków.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Dalej nie kumam, jak body zmienia charakterystykę obiektywu zaprojektowanego pod kliszę 35 mm, gdzie "korekta wad" jest na poziomie "0". Chyba przespałem, albo przesiedziałem w ciemni czas, kiedy matryca przeskoczyła czułość kliszy. Chyba nie jestem tak zdeterminowany, żeby dosiekać dlaczego tak, a a nie inaczej. Dla mnie to już czary mary, chokus pokus, pierdy, bajery. Właśnie suszą się 3 odbitki barytowe 6x6. To jest dopiero czad.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Może, ale nie musi, usunąć beczkę, winietę, CA. Zresztą nie tylko body, nawet w Lightroomie są profile dla Limitedów (i mnóstwa innych obiektywów z epoki filmu). Niektórzy lubią sobie wszystko wyidealizować, inni wolą zachować klimat danych szkieł. Niestety, wiele współczesnych obiektywów jest projektowanych tak, że bez korekt wyglądają kiepsko (czasem nawet aparat nie pozwala wyłączyć korekty). Jak to mówią – fix it in post.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
chyba wstrzymam się z instalacją nowego softu :-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Myślisz, że Ci z automatu wszystko wyprostuje? ;-) A propos współczesnych obiektywów i korekcji programowej: https://youtu.be/PLk7GsbPye0?t=353 ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Jak znam swoje szczescie to nic nie bedzie proste :-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
bakulik, film z linku dowodzi, że przyszłość pop. fotografii to soft. Optykę można postawić na kominku.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
bakulik napisał/a:
A propos współczesnych obiektywów i korekcji programowej: https://youtu.be/PLk7GsbPye0?t=353 ;-)


Jak mówił mój synek - siom jaja ! :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rychu napisał/a:
przyszłość pop. fotografii to soft
rychu, popularna fotografia to smartfony. Soft w nich to nie przyszłość, ale teraźniejszość, solidnie posadowiona na kilku latach doświadczenia.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ryszard, napisałem popularnej, by nie użyć amatorskiej bo niektórzy mogli się poczuć urażeni. Myślę, że teraźniejsza rzeczywistość programistyczna to tylko prolog.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rychu napisał/a:
niektórzy mogli się poczuć urażeni
No tak, fotografowie, artyści, wrażliwe dusze... :lol: :lol: :lol:
rychu napisał/a:
to tylko prolog
Prawda. Będzie jeszcze gorzej... czyli jeszcze lepiej... żeby nikt nie poczuł się... a nieważne :mrgreen:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ryszard napisał/a:
artyści, wrażliwe dusze...

No widzisz. Sam bym się obraził. Do tej pory żyłem w przekonaniu, że wyłącznie wybitne zdjęcia, to moja zasługa. A tu dowiaduję się, że to oprogramowanie 😉
Będę miał dołek tfurczy.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Rychu, to są właśnie wady teraźniejszości programistycznej. Przyszłość jest taka, że nie będzie potrzebne oprogramowanie ani nawet aparat. Połkniesz tabletkę i będziesz się czuł artystą.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rychu napisał/a:
dołek tfurczy
Przez duże TFU! ;-)
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
A do K-10D od dawna nie wydali aktualizacji :-( I nie mogę mieć K-10 III. :mrgreen:
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
WaldekW napisał/a:
Rychu, to są właśnie wady teraźniejszości programistycznej. Przyszłość jest taka, że nie będzie potrzebne oprogramowanie ani nawet aparat. Połkniesz tabletkę i będziesz się czuł artystą.


Tu nie trzeba tabletek. Wspomagacze artyzmu (ale i odwagi, nieśmiertelności, śmiałości i innych cech pożądanych) znane są ludzkości od dawna. A i forma przyswajania przyjemniejsza niż tabletka, bo płynna. A i mnogość gatunków, smaków daje szerokie pole do badań w zakresie co lepiej działa :-)
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Najnowszy soft przed chwilą zainstalowałem na K-1 i przestrzeliłem z FA 77/1.8 Ltd. w wersji smc. Nie wiem co oni tam zrobili ale w zaciemnionym pokoju ostrzy w punkt za każdym razem. Naprawdę dobrze działa :-D , FA 43 i 31 innym razem sprawdzę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pentax w każdej aktualizacji softu wprowadza nieopisane poprawki. Jak ktoś miał ustawione korekcje dla obiektywów, po aktualizacji warto je zresetować i ustawić od nowa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach