SZKOTT  Dołączył: 13 Sty 2021
  [korpus] Problem z blokadą ekspozycji w K-70.
Od niedawna jestem posiadaczem Pentaxa K-70 i cały czas uczę się tego aparatu. Ostatnio trafiłem na pewną trudność, a jest nią użycie przycisku (AF-L,AE-L), tego pod kciukiem na tylnej ściance. Oczywiście wiem co to jest blokada ostrości i blokada ekspozycji i do czego służą. Pierwsze działanie tego przycisku jest takie same jak wciśnięcie spustu migawki do połowy ale co dalej. Jeżeli chcę przenieść ekspozycję z jednego kadru na drugi to jak to technicznie zrobić. Ponowne naciśnięcie przycisku nie powoduje zapalenia się gwiazdki po prawej stronie wyświetlanego w wizjerze paska, a co według instrukcji jest sygnałem zablokowania ekspozycji. Co robię nie tak?

Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Może poczytaj instrukcję . Ja nie mam tego modelu ale na zdrowy rozum jeśli kilka funkcji jest pod jednym przyciskiem to zapewne w menu należy zaznaczyć właściwą . Pewnie domyślnie jest AF .

Zapewne jest tak jak pisze Kot72 ale polska instrukcja jaką dostałem z aparatem to cieniutka broszurka 60 stron z czego większość to umowy licencyjne i inne tam prawnicze teksty. Opisuje tylko podstawowe funkcje aparatu bardzo pobieżnie. Obszerna instrukcja jest dostępna tylko po angielsku. Przynajmniej ja nie znalazłem polskiej ale znalazłem polską do K-50 liczącą ponad 300 stron i myślę że z niej się da skorzystać. Różnic w tym zakresie między K-70 a K-50 chyba nie ma.

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
K-70 nie był przewidziany do sprzedaży w Polsce i dlatego instrukcja jest jedynie skrótowa. Jak napisałeś, można korzystać z instrukcji z K-50 i cała obsługa powinna się zgadzać.

Dziękuję za zainteresowanie i podpowiedzi. Rozwiązanie problemu okazało się proste, czyli przypisanie odpowiedniej funkcji do przycisku w menu. Wgryzam się dalej w obsługę tak aby osiągnąć pełny automatyzm.

Skocz do: