DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
Ja p.....!
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
DeTe napisał/a:
Ja p.....!


Ja też!
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Cytując Wosia "Ale nienawiść.."

Jak widzę nic się nie zmieniło. Burza w szklance wody.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Żaba napisał/a:
Cytując Wosia "Ale nienawiść.."
.

O! jakiś nowy klasyk - nie znam
Tak sobie myślę, że Mechanikowi powinno się ufundować jakąś specjalną nagrodę. Udaje mu się trochę rozruszać to pleśniejące forum.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
tomek_j, to klasyk z Twittera, a Woś to dziennikarz ekonomiczny.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
tomek_j napisał/a:
rozruszać

Jaki ładny eufemizm.
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
Żaba napisał/a:
Burza w szklance wody.

To raczej gównoburza.

Enzo napisał/a:
Jaki ładny eufemizm.

Sic!
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Co do głównego wątku mam niestety (albo stety) poglądy podobne jak Mechanik. Pokazano tu wiele przykładów, w których zdjęcia ze smartfonu sa wspaniałe i dorównują tym wykonanym lepszymi albo i najlepszymi aparatami. Nie neguje całkowicie tych wszystkich porównań jednak uważam, że nie są kompletne i w pewnym sensie tendencyjne. Ja sam robię zdjęcia smartfonem, fotograficznie nie najlepszym ale jednak podobno dość dobrym. Kiedy robię sobie zdjęcia normalnym aparatem to zawsze coś tam cyknę smartfonem, bo czasem fajnie coś wyjdzie . Wczoraj sobie przeglądałem krajobrazy robione w górach przy bardzo silnym wietrze. Było dobre światło o i przy f/5.6 aparat ustawił czasu od 1/500 do 1/1000. Na fotografiach z aparatu bliskie trawy i liście drzew w dalekich planach były ostre. Na zdjęciach ze smartfonu katastrofa. Wszystko co się ruszało było rozmyte i wyszła tak zwana akwarela. Mimo tego, że zapobiegliwie wyłączyłem tryb HDR telefon najprawdopodobniej zrobił klika ekspozycji i coś tam mieszał po jakie licho nie wiadomo. Ktoś może powiedzieć ejjjj jednak masz słaby telefon weź sobie taki a taki ajfon czy cos innego i będzie dobrze. OK , być może ale mój telefon robi na pewno technicznie lepsze zdjęcia niż najlepsze modele sprzed kilku lat a ja już długo słyszę, że smartfony to super są i biją lustrzanki (teraz bezlustra) a jak nie biją to nie ma różnicy, a jak nie wierzysz to wydrukuj. Ale ja oglądam zdjęcia na dość dobrym monitorze. Drukuję rzadko i raczej max A4. Moje doświadczenia nie potwierdzają tezy o porównywalnej jakości ( o wyższości nie wspomnę ) z normalnymi aparatami. Telefon potrafi zrobić dobre zdjęcie w określonych warunkach, ale jak się przekonałem nawet dobre światło nie gwarantuje sukcesu. Tak zwana fotografia obliczeniowa rozbebła tło w portrecie, albo będzie kręcić krzywymi żeby to jakoś wyglądało i często się jakoś udaje. Zdecydowanej ilości użytkowników to wystarcza i bardzo dobrze. Mnie nie wystarcza, ale może się kiedyś doczekam.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tryb manualny w smartfonie nie działał?
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
W niektórych telefonach standardowa/domyślna apka obsługująca aparat nie ma opcji ręcznego wyboru ustawień. Można oczywiście doinstalować dodatkową.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Michu napisał/a:
Tryb manualny w smartfonie nie działał?

Pewnie działał ale go nie użyłem. A co by to miało dać? Te fragmenty zdjęcia, na których nie się nie ruszało (skały) były ostre, więc zdjęcie nie było poruszone. Nie pamiętam dokładnie czasów ale w EXIF były tez jakieś krótkie. Warunki bardzo dobre, pogoda słoneczna, wczesne popołudnie. Idealne warunki żeby zrobić zdjęcie czymkolwiek. Tylko wiatr dość silny jak to bywa w górach.
Nie robię z tego żadnego problemu, zresztą tego dnia telefonem zrobiłem kilka przyjemnych fotek. Jednak ten przykład pokazuje, że w całej tej obliczeniówce nie mamy kontroli nad wieloma procesami, które gdzieś tam się dzieją i nie mam tu na myśli klasycznej kontroli ekspozycji w trybie manualnym ale te wszystkie czary mary, które są robione z informacją z matrycy bo tak. A jak weźmiemy pliki RAW z telefonu bez tego wszystkiego to nie wiadomo co z tym począć, bo zrobić z tego zdjęcie przydatne do oglądania jest niemożliwym.
.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
tomek_j napisał/a:
A co by to miało dać?
W trybie manualnym aparat nie robi sklejek - dlatego mi nie udawało się z RAWa z aparatu osiągnąć tego, co dawał z niego plik JPG.
tomek_j napisał/a:
w całej tej obliczeniówce nie mamy kontroli nad wieloma procesami,
Ale to jest chyba oczywiste, podobnie jak w trybach automatycznych w klasycznych aparatach. Podejrzewam, że problem o którym piszesz jest dość często występujący i zapewne dlatego niedługo, o ile już nie zostało to rozwiązane. Ciekaw jest tego typu ujęcia z jakiegoś nowego smartfonu.
I tak z ciekawostek - Sony pochwaliło się nowym typem matrycy - w skrócie matryca warstwowa zabierająca dwa razy więcej światła. W podsumowaniu:
Różne źródła sugerują, że w pierwszej kolejności, nowe sensory mają trafić do
smartfonów, a dopiero później do cyfrowych aparatów fotograficznych, o ile w ogóle
tak się stanie
.

Fotografia obliczeniowa to stosunkowo młoda dziedzina, która bardzo dynamicznie się rozwija. Co rok-dwa jesteśmy świadkami spektakularnych udoskonaleń. Być może twój kolejny telefon nie będzie miał już problemu z którym się zetknąłeś.
 
Igor Grzegorski  Dołączył: 06 Wrz 2021
Gdyby nie głupi pomysł zostania fotografem-amatorem, z radością klepałbym fotki mądrofonem. Bo mądrofon robi dobre zdjęcia. Sam robi. Wystarczy wycelować i nacisnąć. Co czasem cznię w celach dokumentacyjnych.


Grzesiu, jakbym mógł coś zasugerować. Pisz o fotografii, ale nie o technice fotografii cyfrowej. Braków, szkodliwych "uproszczeń" i niedomówień w tej dziedzinie starczyłoby na całą noc kryklania na serwetkach. Szkoda mocy.
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
No szkoda. Mądrego, to i dobrze posłuchać...
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
mr.ra66it napisał/a:
W niektórych telefonach standardowa/domyślna apka obsługująca aparat nie ma opcji ręcznego wyboru ustawień. Można oczywiście doinstalować dodatkową.

mr.ra66it, a znasz jakąś na Androida poważną, która nie będzie chciała dostępu do moich kontaktów i innych danych?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pisałem to już gdzieś między wierszami - bo piszecie o "algorytmach", "automatykach" aparatów i smartfonów w kontekście "braku kontroli nad wieloma procesami", ingerencji oprogramowania aparatów, smartfonów w wykonane zdjęcie, a wiecie jak wiele "ingerencji" w postrzeganie tego co widzimy robią nasze mózgi? To jest m.in ten moment, gdy robimy zdjęcie i wydaje nam się, że będzie genialne, tak pięknie to wyglądało jak robiliśmy zdjęcie, a później patrzymy na gotowe zdjęcie ii .... no nie wygląda tak jak nam się wydawało, że będzie wyglądać patrząc przez wizjer czy na ekranik aparatu/smartfonu. Zbyt często i zbyt łatwo zwalamy na "sprzęt" albo "oprogramowanie" a to właśnie często "ingerencja algorytmów naszego oprogramowania w mózgach" zrobiła nas na szaro. I to jest również to, że tak często różnie oceniamy zdjęcia - wszak niby patrzymy na to samo ... ale jednak inaczej. Nasze mózgi nakładają sporo "filtrów" na to co widzą, porównują z milionem obrazów już wcześniej zakodowanych w naszych mózgach, a każdy ma swój zestaw tych obrazów, które mózgi zarejestrowały przez całe nasze życie, często nieświadomie. A jak jeszcze do tego dołożymy ingerencję oprogramowania aparatów/smartfonów, niedoskonałości optyki, a później jeszcze różnice w wyświetlaniu na różnych monitorach, w różnych przeglądarkach, na większym monitorze inaczej, na telefonie oglądając inaczej, tak do końca nie jesteśmy w stanie ocenić co ostatecznie jest tym 100% surowym i nieprzetworzonym obrazem.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Dlatego najlepiej robić odbitki/wydruki i pokazywać.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Każde zdjęcie, które dla mnie jest w jakiś sposób ważne zalicza mały wydruk plus kawałek w dużym formacie (przeważnie okolice A3/A2). Wtedy wiem co i jak.
Przepraszam za jakość ale zdjęcie dokumentalne z mądrofonu. I syf na stole i talerzu. Jadłem prosernik.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
White napisał/a:
prosernik

Czy to jest coś wykonanego z prosa?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Kerebron, brzmi jak sernik dla zawodowców.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach