Barta  Dołączył: 22 Wrz 2013
Obiektyw Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II
Cześć,
Dotyczy:
Obiektyw Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical
Miałem małą przerwę w zakupach. Niegdyś myślałem o tym obiektywie, aby zastąpić kita.
Teraz w ulubionym sklepie, w ogóle są dwa obiektywy do Pentaxa. Nie wiem co się stało?
Gdzieś znalazłem w necie, ale za cenę 1700 z groszami. Kiedyś był za 1100zl. No i nie będę miał możliwości sprawdzić. Czy warto go jeszcze kupić, czy jest coś może lepszego w dobrych pieniądzach, z lepszym światłem jako zamiennik kita. Tak na wakacje, żeby nie mieszać co chwile obiektywami.
No, czasami do czegoś nieco bardziej ambitnego, ale zupełnie amatorsko.
dzięki
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
W Pentaksie do wyboru masz tego Tamrona lub Sigmę 17-50/2,8. Tamron jest głośniejszy, trochę gorzej wykonany, za to celniejszy i lepiej pracuje pod światło. Sigma na odwrót, plus jest trochę ostrzejsza (oczywiście jeśli trafi). Miałem oba i jeśli cicha praca nie jest Twoim priorytetem, to polecam Tamrona...
Barta napisał/a:
1700 z groszami

... ale nie za takie pieniądze.
 

Barta  Dołączył: 22 Wrz 2013
Niestety tyle kosztuje. Też mi się wydaje drogo. Taki drogi z mocowaniem Pentaxa.
Jest jeszcze oryginalny Pentax, używka. Ale to jeszcze drożej.
Dzięki
 

kowal269  Dołączył: 23 Lip 2013
Mam Tamrona i powiem że w porównaniu do kita nie ma miażdżącej różnicy. Największa zaleta to dużo lepsze światło, ostrość taka sobie, plastyka obrazu też nie powala. Kupiłem używkę, moim zdaniem nowego nie warto kupować,
 

Barta  Dołączył: 22 Wrz 2013
No tak. Chodzi o światło. Od kilku lat stanąłem w miejscu. Nie lubię dźwigać torby z obiektywami, taki zoomik by mi ułatwił. Jest za 2300 PLN Pentaxowy. Też chyba nie miał za dobrych recenzji. Z kolei pewnie nie będzie problemów z focusem. Jak by mi ktoś napisał, że jest super mega hiper i cena odzwierciedla jakość. To może bym się szarpnął. Urodziny mam za tydzień.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Barta, 16-50 za 2300? Żart. Wyhaczysz za 1200. Owszem, nie ma dobrych recenzji, ale do krajobrazu, czemu nie. Na śrubokręcie daje radę lepiej niż Sigma i Tauron. Nie ma co liczyć, że SDM używki będzie działał jak ta lala. Gdybym miał wybierać - (przerabiałem temat)) - krajobraz Sigma, inne Pentax.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
kowal269 napisał/a:
Mam Tamrona i powiem że w porównaniu do kita nie ma miażdżącej różnicy. Największa zaleta to dużo lepsze światło, ostrość taka sobie, plastyka obrazu też nie powala. Kupiłem używkę, moim zdaniem nowego nie warto kupować,


W tych Tamronach przednia soczewka ma tendencję do luzowania się. Trzeba zdjąć pierścień ozdobny z przodu, dokręcić śrubki pozycjonujące przednią soczewkę. Mój egzemplarz dostał skrzydeł po wizycie w serwisie - czyszczenie połączone z regulacją. Na wyjazdy na urlop zabierałem tylko K-5 i właśnie ten obiektyw. Do tego DXO jako wywoływarka (zwłaszcza opcja lens softness) i smiga aż milo.
 

Barta  Dołączył: 22 Wrz 2013
No to wstrzymam się. Bylebym się nie zestarzał czekając na 16-55 Pentaxa w cenie 1200.
Dzięki.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
kowal269 napisał/a:
Mam Tamrona i powiem że w porównaniu do kita nie ma miażdżącej różnicy. Największa zaleta to dużo lepsze światło, ostrość taka sobie, plastyka obrazu też nie powala. Kupiłem używkę, moim zdaniem nowego nie warto kupować,

Przypuszczam, że z Twoim egzemplarzem jest coś nie tak. Różnica w ostrości obrazu powinna być spora. Więc albo wspomniana wyżej soczewka się poluzowała, albo to kwestia wprowadzenia korekty w body.
 
slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
Miałem tego Tamrona przez rok. Mimo, że trafił mi się doskonały pod każdym względem egzemplarz rozstaliśmy się. Ten obiektyw oferuje zupełnie inny obrazek niż szkła Pentaksa. Nie ta plastyka, nie te kolory. Zdjęcia z Tamrona były zwyczajnie nudne. Po sprzedaży Tamrona uzbierałem komplet stałek i nie żałuję (chociaż żonglowanie nimi bywa męczące). Wcześniej Tamron zastąpił mi kita i drugi raz bym takiej decyzji nie podjął. Tamron jest ostrzejszy, ale zdjęcia z kita podobały mi się bardziej. Zaznaczam jednak, że pstrykam głównie krajobrazy, a więc mam do dyspozycji światło słoneczne i domykam to F8-F11 - wówczas różnica w ostrości między tymi szkłami się nieco zaciera. Do pomieszczeń zamkniętych kit jednak się nie nadaje, a Tamron był w takich warunkach świetny.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Barta napisał/a:
Jest jeszcze oryginalny Pentax, używka.

W grudniu, tak z niczego wpisałem w pewnym portalu na "A" DA16-50 i był za 1370 . Nabyłem go, mając S17-50. Mnie dużo bardziej podpasował DA. Sigmę kupowałem 3lata temu nową za 1490.

slava3 napisał/a:
Po sprzedaży Tamrona uzbierałem komplet stałek i nie żałuję (chociaż żonglowanie nimi bywa męczące).

dziś z okazji minionej uroczystości 4k ;-) kupiłem DA 35/f2,4 , mam manualny 28, ale jakoś mi nie podszedł.
 

Barta  Dołączył: 22 Wrz 2013
Dzięki chłopy. Z tego wynika, że trzeba polować na DA. Co do tego Tamrona. Chodzi o światło. U nas go jednak brakuje ;-) )
Też najbardziej lubie kolory i plastykę szkieł Pentaxa.
 

zmarcin  Dołączył: 06 Lis 2014
RPM napisał/a:
kowal269 napisał/a:
Mam Tamrona i powiem że w porównaniu do kita nie ma miażdżącej różnicy. Największa zaleta to dużo lepsze światło, ostrość taka sobie, plastyka obrazu też nie powala. Kupiłem używkę, moim zdaniem nowego nie warto kupować,


W tych Tamronach przednia soczewka ma tendencję do luzowania się. Trzeba zdjąć pierścień ozdobny z przodu, dokręcić śrubki pozycjonujące przednią soczewkę. Mój egzemplarz dostał skrzydeł po wizycie w serwisie - czyszczenie połączone z regulacją. Na wyjazdy na urlop zabierałem tylko K-5 i właśnie ten obiektyw. Do tego DXO jako wywoływarka (zwłaszcza opcja lens softness) i smiga aż milo.


Mam go od początku, kupiłem roczny mało używany zestaw z K5II. Po kilku latach używania, na kilku sesjach ślubnych, weselach, sesjach portretowych, wypadach w morze i góry z krajobrazami, zachodami i fotografowania drogi mlecznej powiem że bardzo jestem z niego zadowolony. Ostrość czasami nie daje rady jak przysłone całkiem otworze a i af bardzo się gubi w słabym świetle i zbliżających się obiektach, ale ma nawet fajne rozmycie światło i zakres dzięki czemu jest dość wszechstronny jeśli nie trzeba fotografować szybkich scen, daje naprawdę czasami piękne obrazy.

Mam taką samą przypadłość, przednia obręcz się lekko poluzowała i naleciało troche paprochów kiedyś do obiektywu. Ile kosztuje taka przyjemność w serwisie i gdzie to robią?
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Samo dokręcenie śrub od soczewki robi się samemu. Natomiast przegląd i konserwację w dowolnym polecanym serwisie.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Jest Fajna alternatywa dla Kita Pentax HD 16-85 co do jakości zdjęć rewalka zdjecia są ostre w całym kadrze jeżeli zależy Panu na świetle to polecam Tamrona choć bym wolał dołożyć i kupić Pentaxa 16-50
 
Tomeyk  Dołączył: 06 Gru 2010
Całkiem fajny obiektyw. Mam 10 lat, przez ostatnie 5 lat niemal nieużywany (jakoś z K5IIs lepiej mi się dogadywała Sigma 18-35) parę miesięcy temu po kupnie KP okazało się że świetnie z nim współpracuje, AF trafia, ostrość porównywalna z tą Sigmą poza wąskim paskiem przy prawej stronie kadru (siakaś wada musi być). Do tego wygodniejszy zakres ogniskowych i mniejszy gabaryt, jakoś tak wyszło że najczęściej to właśnie ten Tamron teraz siedzi na KP.
Oczywiście jakość wykonania tylko jako taka - dwa razy dokręcana przednia soczewka a raz reanimowany w serwisie, bo poszły zębatki od zoomowania - więc mimo że optycznie bardzo fajny to jednak trochę plasik-fantastik. Ale też cena blisko 2,5 raza niższa od tej Sigmy.
Aha, kolory.
Sigma zimna, Tamron ciepły a Pentax oddaje najbardziej naturalnie, przynajmniej w mojej szklarni.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
zmarcin, możesz to zrobić samemu. Pisdałem o tym przed chwilą tutaj:
https://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=1399441#1399441
 

Barta  Dołączył: 22 Wrz 2013
Idzie, idzie nowy Tamron. Nowy to nowy. Zwłaszcza, że niedługo to już będą antyki te amatorskue lustrzanki. Popatrzyłem na cenę bezlusterkowców Sony i cenę jasnego zooma. Od razu nabyłem Tamiego- wyleczyłem się. Co tam........będę dźwigał hehe....Pobawię się i opiszę wrażenia.
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Bardzo dobry obiektyw. Od lat używam.
 

Barta  Dołączył: 22 Wrz 2013
Jest. Co prawda nie miałem czasu, aby zrobić dokładne testy. Trochę zawiedziony jestem jeśli chodzi o dystorsję. I wagę (ale jedno i drugie wpisane w typ obiektywu). To tak jest, jeśli nie można pomacać w sklepie.
Zrobiłem ad hoc test z tablicą polecaną w innym wątku- mam lekki FF, ale chyba w granicach normy, gdyż super ostro jest na "-5" z ostrością akceptowalną od 0 do "-10". czyli ZERO jest tak ostre jak "-10". (more and less). Oczywiście maks. zbliżenie i 2.8.
A '"minus 5" najlepsze.
" Minus" opisuje jako FF. ' Plus" jako BF.
Czy dobrze rozumiem, że to jest " w granicach błędu"?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach