bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
plwk, Jakaranda, rozumiem, że przy szerokim kącie manual nie jest aż tak upierdliwy? Pokusilibyście się o coś manualnego bliżej standardu lub portretu?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wszystkie dłuższe od rybiego oka 8 mm na APSC i 14 mm na FF mam z AF.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
bbartlomiej zalecam dużą ostrożność. Trafienie ręczne przy f 1,8 graniczy z cudem ;) Ludzie będą posuwać jakieś ochy i achy, że niby focus peaking i takie tam... Pomimo posiadania przejściówek zarówno z Pk jak i M42 nie używam starych dobrych szkieł z m4/3. Współczesne są o niebo lepiej dopasowane do korpusów.
BTW nawet na 12mm/2,0 trochę się ostrzy :evilsmile:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Porównanie OM-1 z Canonem R3 przy fotografowaniu sportu.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
skaarj napisał/a:
bbartlomiej zalecam dużą ostrożność. Trafienie ręczne przy f 1,8 graniczy z cudem ;)
Kurczę, nawet z fiszem 8mm przy f/5.6 zerkam na skalę ostrości, bo robi różnicę :-) Zresztą 4/3 to ciekawy format, wszyscy wkoło gadają o dużej GO, ale jednak jak nie trafisz to jest kibel. To jest mała matryca z mocno upakowanymi pikselami, więc precyzja musi być dobra - wszystkie niedoskonałości są mocno powiększane.
Michu napisał/a:
Porównanie OM-1 z Canonem R3
O, trzeba będzie zobaczyć :-)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, myślę, że dla nikogo podsumowanie z filmu nie jest zaskoczeniem:
- FF mniej szumi
- FF lepiej separuje obiekt od tła
- Ten R3 lepiej ostrzył na ludzi, OM-1 nie ma specjalnego trybu śledzenia człowieka, trzeba było ostrzyć klasycznie - punktami
- R3 jest 2x droższy, a nie ma analogicznego Pro Capture i max FPS jest niższy

Jak zwykle - zależy co dla kogo jest ważne.
Mój OM-1 jeszcze nie dotarł. Powiedziałbym, że przedsprzedaż miernie przygotowana. Jedynie zamawiający w oficjalnym sklepie OM dostali wysylki po 07.03.2022, reszta sklepów dopiero na dniach odbiera towar i rozsyła. Podobno mój ma dotrzeć w tym tygodniu.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
bbartlomiej, ostatnio wiele firm ma problemy z dostawami na czas.
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
Do powyższego dodałabym jeszcze, że OM-1 mniej waży. Zależy, co dla kogo jest ważne.

bbartlomiej napisał/a:
Podobno mój ma dotrzeć w tym tygodniu.

Z niecierpliwością czekam na wrażenia z użytkowania . :-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej, ja wcale nie oczekiwałem, że coś mnie zaskoczy - a tym bardziej porównania FF do 4/3, które dla mnie robią się już... no powiedzmy delikatnie niepotrzebne do szczęścia :lol: OM-1 to bardzo ciekawy aparat za konkurencyjną cenę, który na pewno ucieszy Ciebie i Twoją watahę.
Jakaranda napisał/a:
OM-1 mniej waży
No jasne! I jest wyraźnie mniejszy od Canona. Do tego FPS'y i ProCapture i trochę doświadczenia i przewaga super-duper-trackingu Canona zblednie.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Odebrałem aparat, jutro planuję pojechać na bieganie z psami. Zobaczymy co wyjdzie. W pudełku brakuje dodatkowej baterii, sklep będzie dosyłał - podobno producent nie wysłał na czas. To w temacie przygotowania preorderu :->
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Od razu ciężki test w warunkach bojowych. Widzę, że apetyt rozbudzony :mrgreen:
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
bbartłomiej - jak pierwsze wrażenie po wyjęciu z pudełka? Czy menu bardzo się różni? Trzeba się uczyć od nowa?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Jakaranda, menu różni się, mocno na plus. Jest większy porządek, kodowanie kolorami poszczególnych kategorii. Genialne podpowiedzi, gdy jakaś opcja jest wyszarzona - klikasz i pokazuje Ci dlaczego nie możesz teraz tego użyć. Czemu nikt wcześniej na to nie wpadł? Jest też MyMenu, gdzie można przypiąć konkretne opcje, z których często korzystasz - mają wtedy osobną zakładkę. Nie kojarzę, żeby poprzednie modele miały coś takiego.

Psy wykrywa, jeszcze nie do końca wiem jak szybko przełączać się między wykrywaniem twarzy/oka u ludzi i wykrywaniem obiektów (psy, samochody etc.) - to nie działa jednocześnie. Muszę detekcję obiektów wyciągnąć pod przycisk, żeby włączać/wyłączać szybko. Ciekawy feature, to że można oddzielnie przypisać priorytet AF pod przycisk migawki jak i pod tylny przycisk AF - np. migawka ma priorytet wykrywania twarzy/oka, a tylny przycisk mimo wszystko priorytet punktu AF - pomaga, jak automatyka świruje i wykrywa twarze tam, gdzie ich nie ma.
Hand-held high-res jest super. W E-M1 mkII miałem tylko statywowe. Tu przez to, że wyciągnięte jest pod osobny przycisk, łatwiej i szybciej to włączyć i użyć. Wizjer nieporównywalnie lepszy.

Na 25/1.2, który miałem dziś podpięty, limit jest do 25kl/s przy pełnym AF - zero blackoutu i w EVF i na LCD. To coś wspaniałego! Nawet nie wiesz kiedy strzeliłeś 100 zdjęć. Nota bene, gdy się zapisują na kartę (chwilkę to trwa), nawet jak wyłączysz aparat, to nie gaśnie aż nie zapisze wszystkich zdjęć - super. Nie stracisz przypadkiem zdjęć z bufora.

Mimo tylko 25g różnicy, w ręku wydaje się być wyraźnie cięższy od E-M1 mkII - może inne rozłożenie masy? Ma wyższy i głębszy grip - wygodniejszy.

Rozczarowuje brak ładowarki, a cena firmowej jest po prostu śmieszna. Ładując z dołączonej ładowarki USB przez body masz wyłączony aparat z użytku na 2,5h. Na szczęście można go jednocześnie używać jak masz jakiś przenośny powerbank, Ale to zupełnie nie moja bajka, chcę normalną ładowarkę, żebym mógł ładować nieużywaną aktualnie baterię. Może Newell coś pokaże niedługo.

Rano jadę na bieganie z psami, zobaczymy co wyjdzie.
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
bbartłomiej - mnóstwo zachęcających nowości. Info dlaczego nie można użyć wyszarzonej opcji, to coś super dla mnie. Zero blackoutu plus wykrywanie psów - mogłabym sprzedać N wraz z przyległościami. Zyskałabym dużo na wadze. Stabilizacja podobno bije na głowę E-M1 MK II, chociaż już tutaj jest dla mnie dobra..
Różnica w wadze 25g a odczuwalna większa; wielokrotnie tak miałam. Totalne zdziwienie jak położyłam porównywany sprzęt na wadze a moje odczucie jako użytkownika.
Tak przy okazji - uchwyt statywowy w 40-150 F2,8 waży 120g. Warto było zdjąć.
Bardzo jestem ciekawa jak szybko aparat odnajduje psa, gdy ten zniknie mu z oczu za jakąś przeszkodą.
Chyba jednak muszę poczekać z kupnem nowej zabawki. Ciekawe kiedy trafi do wypożyczalni.
Dziękuję za cały opis. Z ładowarką to jednak trochę zgrzyt. Może szybko niezależny producent to załatwi.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Zgrywam zdjęcia z rana, wrzucę całe serie gdzieś do przejrzenia, żeby każdy mógł sam ocenić jak sprawnie działa AF.
Pierwsze wrażenia:
- pies wykrywany prawie natychmiastowo
- śledzenie raczej bardzo dobre (sprawdzałem na LCD, zobaczę zaraz na kompie jak jest naprawdę)
- seria 50fps to wielka przesada - ledwo dotykając migawki mam kilkadziesiąt zdjęć, no ale seria wygląda jak film poklatkowy :D
- zdarzyły się pojedyncze klatki nieostre w różnych sytuacjach
- nie muszę tak próbować utrzymać psa w jednej pozycji kadru, mogę kadrować niezależnie, bo AF trzyma psa (AF-C + TR + wykrywanie psa, bez AF-C + TR wciąż trzeba mniej więcej psa trzymać w tych punktach, które masz wybrane, ale możesz też wybrać całą klatkę oczywiście :) )
- wizjer nieporównywalnie lepszy
- przy 50fps zero blackoutu, robię serię prawie 100 zdjęć i nawet na moment nie tracę psa z oczu. Obraz jest jedynie mniej płynny, ale niewiele.
- nie robiłem dużo, ale 50fps dało mi po godzinie 774 zdjęcia

Jakaranda, w Twoich zastosowaniach najpierw bym jednak przetestował. Niby dokładnie takie filmiki ze slalomem pokazują, że sobie radzi, ale to tylko śledzenie obiektów - przy jakichś kształtach i kolorach przeszkód na pewno się zgubi co jakiś czas. U mnie jest trochę łatwiej, bo zwykle tło mam "czystsze" i pies jest wyraźniejszy na nim.

Jak ktoś jest z mazowieckiego (Warszawa) lub na wyjeździe tu, chętnie dam się pobawić.

Wszystkie zdjęcia z dzisiaj tu: https://cloud.krawczyk.it/s/THtZ6xRwi3Mpfpz
To eksporty z OM Workspace. Sharpness na +1, WB na dzień, eksport na 1920px na dłuższym boku, żeby nie zajmowało to nie wiadomo ile.

Pierwsze wnioski:
- dużo wygodniej kadrować skupiając się tylko na utrzymaniu psa w kadrze, a nie jeszcze na utrzymaniu na nim punktów ostrości
- jak każde wykrywanie obiektów, okazjonalnie się gubi, wydaje mi się jednak, że mam o wieeeleee więcej trafionych zdjęć niż z innych wypadów z E-M1 mark II
- często po zgubieniu zaraz łapał obiekt i reszta serii była już OK
- to były pierwsze zdjęcia aparatem, nawet nie omieszkałem niechcący przestawić na 1/1000s zamiast 1/2500s
- 50fps świetne (polecam pobrać te jpgi i w FastStone trzymać strzałkę w prawo, ogląda się jak film :-D ), ale do okazjonalnego użytku - nie ma sensu potem tego przeglądać i robić selekcji
- OM Workspace dodał narzędzie Focus Analyzer - takie setki zdjęć z serii po wybraniu obiektu potrafi przeanalizować i wybrać tylko te, które są naprawde trafione - świetna sprawa!
- OM Workspace działa dużo szybciej niż dawniej, odszumianie "AI" jest tylko kilka kroków za DxO
- Wysłałem support request do DxO o dodanie obsługi OM-1, póki co utknąłem z OM Workspace
- na te zdjęcia stracił 23% baterii, nie wyłączałem go tylko odkładałem na ziemię, żeby sam się "uspał"
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej napisał/a:
OM Workspace dodał narzędzie Focus Analyzer - takie setki zdjęć z serii po wybraniu obiektu potrafi przeanalizować i wybrać tylko te, które są naprawde trafione - świetna sprawa!
Podoba mi się! :-D
bbartlomiej napisał/a:
na te zdjęcia stracił 23% baterii, nie wyłączałem go tylko odkładałem na ziemię, żeby sam się "uspał"
No i ładnie! :-D
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
Obejrzałam powoli i dokładnie. Gdyby to były zdjęcia z zawodów, to większość jest akceptowalna. Dzięki szybkości migawki, uchwycone są poszczególne fazy ruchu, więc można wybrać naprawdę dobre ujęcia. Szczególnie z tych, gdzie pies łapie friesbee. I jak dobrze widać, że śledzenie ustawione jest na obiekt. Też z serii z friesbee: dopóki pies biegnie tyłem jest nieostry. Jak w kadrze pojawiło się oko, tylko troszeczkę, z boku, zaraz wiedział na co ostrzyć. Jak z boku, ale bliżej pojawiła się głowa suki, to zaczął ostrzyć na sukę. Myślę, że to nie przypadek, tylko aparat rozpoznał obiekt, na który go zaprogramowali.
Mam jeszcze prośbę, jak znów zrobisz sesję psiakom. Spróbuj kilkakrotnie zmienić ogniskową, np jak pies biegnie w twoim kierunku. Ciekawa jestem jak szybko złapie ostrość. Masz szybkie psy, więc da mi pogląd ile się ewentualnie traci.
Nieźle też wyszły zdjęcia pod słońce.
Dzięki, że chciało ci się wrzucić tyle zdjęć i pokazać jak to działa.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ok spróbuję jutro zrobić AF + zoomowanie.
Generalnie dało się zauważyć, że jak tylko można było rozróżnić korpus + nogi + łeb to rozpoznawał psa. Jak nogi były złożone w locie przy korpusie, to czasem go gubił, no bo tak pies przecież nie wygląda :-P

Jeśli chodzi o zdjęcia pod światło i te, gdzie biały pies jest praktycznie prześwietlony: do tego folderu dorzucam obok rawy - nazywają się tak samo, można samemu sprawdzić ile informacji zostało zapisanych. Póki co, niestety tylko OM Workspace :-(
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
W release notes do Capture One 15.1.2
"Capture One 22 (15.1.2) is a service pack that provides support for the Olympus OM System OM-1."
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Byłem dziś jeszcze raz z psami, w lesie. Wykrywanie psów gubiło się częściej - pewnie przez dużo bardziej rozpraszające tło. Wydawało mi się, że zrobiłem śledzenie i zoomowanie jednocześnie, a po powrocie okazało się, że jednak nie. Spróbuję jutro lub wieczorem jeszcze raz. 50 fps to dla mnie za dużo na codzienne zastosowania, następne próby będę robił na 25fps. Nie ma kto tego potem selekcjonować :-D
Muszę też kupić szybsze karty, żeby bufor się szybciej opróżniał.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach