modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Na optycznych fajny "kał-szkwał" w komentarzach i zgromadzenie "mistrzów przeliczania ekwiwalentów wszelakich fotograficznych wielkości" :mrgreen: Pod wszystkimi ostatnimi niusami i artykułami o OM-1, poza tym o filmowaniu, guano płynie wartkimi strumieniami.
A aparat swoją drogą ciekawy.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
modrzew napisał/a:
Na optycznych
Między innymi dlatego unikamy na naszym forum jakichkolwiek odniesień czy linków do tego portalu. I proponuję się tego trzymać.

Sam aparat ma imponującą specyfikacje i możliwości.
Ale.
nie wiem, czy też tak macie, jego premiera nie wzbudziła we mnie absolutnie żadnej emocjonalnej reakcji. I nie chodzi o standard m4/3. Podobnie miałem w momencie premiery Canona R3, Nikona Z9 czy Sony A1. To sprzęty, pomijając cenę, o parametrach tak kosmicznie absurdalnych, że w żaden sposób nie jestem w stanie tego wykorzystać. W tej chwili aparat dla początkujących ma specyfikację i możliwości sprzętu dla zawodowców sprzed kilku-kilkunastu lat. Czy to dobrze? Dla nas, amatorów bardzo dobrze, ale ciekaw jestem dokąd to nas zaprowadzi.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Doszliśmy do takiego momentu że na rynku calkiem dobrze trzyma się Panasonic GX80 (znam ludzi którzy teraz rozważają jego zakup jako nowego).

To chyba jasno pokazuje jakie są potrzeby przeciętnego amatora. (Dowód anegdotyczny)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Michu napisał/a:
Między innymi dlatego unikamy na naszym forum jakichkolwiek odniesień czy linków do tego portalu. I proponuję się tego trzymać.


Bez przesady. Nikt nie każe czytać komentarzy, bo one są tylko odzwierciedleniem średniej społecznej. W dodatku owe komentarze tę średnią zaniżają, bo jest to miejsce skupiające jakichś zakompleksionych frustratów, nie tylko na optycznych, ale i wszelkich innych ogólnie dostępnych stronach "informacyjnych". Moim zdaniem o wartości Optycznych stanowią testy i niektóre ogólniejsze teksty, a że nie zawsze są przychylne JSS, to trudno, trzeba sobie założyć odpowiedni filtr na własną optykę ;-)

A premiera tego Olka... no nie grzeje mnie w ogóle, bo wolę APSC, ale używałem XZ-1 i mam do niego duży sentyment
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Od dawna jestem zdania, że sprzęty od około 10 lat raczej mało kogo ograniczają. Może nawet wcześniejsze.

Tu mi serduszko tyknęło mocniej, bo dobry korpus znaczy, że MFT pożyje dłużej i może OMDS nie będzie chciał go zbyt szybko uśmiercić. Poprawki AF mi się przydadzą, a lepszy EVF da trochę komfortu. Bardzo dobrym posunięciem było wypuszczenie 40-150/4. Nie wiedziałem, że ma wewnętrzne ogniskowanie, tubus się składa tylko do przenoszenia. Podobno to ta sama formuła optyczna co 40-150/2.8, więc będzie bdb. A jest mniej i lżej.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Ja to jestem emocjonalny i zawsze mi serduszko tyknie jak widzę fajnie zaprojektowany sprzęt, na dodatek wyśmienity.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ten nowy korpus Olka jest bardzo fajny i oferuje więcej od najnowszego Pentaxa z wyjątkiem rozdzielczości matrycy...
Oczywiście każdy ma prawo wyboru...
Mi Pentax K-70 wystarcza , lecz jakbym miał wydać 9K na zakup nowego aparatu to bym się mocno zastanawiał co wybrać? A , że 9K nie mam, to nie mam problemu :-)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Problem to jest, gdy nie wiemy, czego tak naprawdę potrzebujemy. Jak już człowiek do tego dojdzie, to okazuje się, że wymagania spełnia dużo mniej korpusów/obiektywów.

https://www.youtube.com/watch?v=WAwg-eksaxw

Własnie tego ^ mi było trzeba :shock:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Nie mam psa ;-)
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
bbartłomiej - obejrzała podlinkowany filmik; świetny aparat na zawody agility i frisbee.
 
eagle70  Dołączył: 06 Paź 2015
bbartlomiej napisał/a:
M.K, no ja jestem mocno w Olympusa zapakowany: 7-14/2.8, 17/1.2, 25/1.2, 45/1.8, 12-40/2.8, 40-150/2.8. Mam chęć na 300/4.
Niedawno wyprzedałem Całego Canona: 5d mk3, Art 24/1.4, Art 50/1.4, IS 35/2.0 i kilka innych. Stwierdziłem, że niewiele mi daje względem E-M1 mk2, a szkoda, żeby leżał. Najbardziej do tej decyzji przyczyniły się 2 rzeczy: waga i rozmiar Canona, możliwości DxO DeepPRIME.

Surowiaste RAWy są już na Fotopolis, Imaging-Resource i chyba tych recenzjach wyżej z poprostufotografuj.pl tylko chyba nic poza wersją beta Olympus Workspace jeszcze ich nie czyta?


Przy okazji zapytam, kupiłem Olka EM1MKII w extra promocji z 12-40 2,8 rok temu i nie używałem go bo mam sporo sprzętu , na którym robię zdjęcia
EM5MKII, Fuji XT-1 ( Pentaxa K5IIs w międzyczasie się pozbyłem ) Ale jak zobaczyłem OM-1 to muszę przyznać ,że kupił bym zestaw z 12-40 od razu. Teraz się zastanawiam czy sprzedać EM1MKII ( 0 przebieg) i kupić OM-1 czy jednak zostawić sobie 1 MKII. W sumie z obiektywem dałem 5,4k . Jak oceniasz jakość zdjęć tak np. w porównaniu z Canonem 5MK3 ? Bo chciałbym sobie zostawić dwie puszki jedną do krajobrazu i jedną na wypady rodzinne. I po tej premierze OM-1 w pierwszej chwili chciałem wszystko sprzedać i kupić to cacko.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
eagle70, nie chcę doradzać, bo akceptowalna jakość zdjęcia to kwestia bardzo indywidualna, ale dla mnie:
- Canon miał słabą matrycę, a mimo wszystko wyciąganie ze świateł/cieni było lepsze
- Szum na E-M1 mk1 i mk2 był większy niż na Canonie 5D mk3 - ale w Canonie też był. Oba obrazki radował mi DxO PL 4 (wzwyż) i DeepPRIME. Naprawdę obecnie nie wiadomo co to szum :-) Co do Olympusa to sprawdź najnowszy OM Workspace - dodali odszumianie AI dla E-M1 mk2, mk3, E-M1X oraz OM-1 - to naprawde działa i wygląda tylko trochę gorzej niż DxO DeepPRIME (a masz za darmo).
- Dla mnie priorytetem była szybkość i AF. Tu E-M1 mk2 (nawet mk1, który miałem poprzednio) wygrywa bez dwóch zdań
- Szum na OM-1 wypada sporo lepiej niż E-M1 mk2/mk3 (https://www.youtube.com/watch?v=Swn4om8nhug - ten Pan udostępnia tą samą scenkę ze studia na obu, możesz sam sprawdzić w OM Workspace). Nie chodzi tu o ilość szumu tylko jego wygląd: jest mniej plackowaty, drobniejszy i są zachowane dużo lepsze kolory (np. pióra na scence tego Pana z linku). Mniej zafarbów (ale to w OM Workspace, nie wiadomo co robi pod maską).

Ogólnie gdybym nie napalił się na fpsy i autofocus ze śledzeniem zwierząt (bo tego właśnie potrzebuję), to nie myślałbym o zmianie z E-M1 mk2 na OM-1. Nowy wizjer to dla mnie wisienka na torcie.

Sam sobie zdaj pytanie, co dla Ciebie ważne i czego od aparatu potrzebujesz. Zjeździłem trochę świata z Canonem 5D Classic + 17-40/4L i wybrałbym E-M1 mk1 + 9-18/4.0-5.6 w każdej chwili:
Olympus 9-18 vs Canon 17-40 by bbartlomiej, on Flickr

Olympus 9-18 vs Canon 17-40 by bbartlomiej, on Flickr
 
eagle70  Dołączył: 06 Paź 2015
bbartlomiej
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, Zapytałem o obrazek z EM1MK2 bo EM5MKII do krajobrazu trochę mnie rozczarował, zdjęcia portretowe, rodzinne , wycieczkowe - bajka ale w gorszych warunkach oświetleniowych już nie było tak różowo- pojawiał się problem właśnie z szumem i musiałem się mocno napracować , żeby efekt finalny mnie zadowalał. Miłałem porównanie z Pentaxem K5IIs i tam była bajka, obróbka w Lr była przyjemnością. Ale AF, FF/BF nie był dla mnie akceptowalny w Pentaxie i wybrałem bezlusterkowce. Ponieważ w promocji był z obiektywem 12-40 2,8 Pro kupiłem bo nie miałem takiego szkła w M4/3. Kupiłem też w międzyczasie Fujifilm x-t1 i obrazek też jest przyzwoity ale tu też AF nie jest tak dobry i ma słabe Video. Poczekam jeszcze na dokładne testy matrycy OM-1 i trochę sprzedam sprzętu w międzyczasie. Wpadłem w pułapkę kupowania i testowania różnych sprzętów. I teraz muszę trochę uporządkować swój arsenał :)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
eagle70, pod kątem gięcia matrycy na pewno nie będzie tu żadnej rewolucji. Mówią o poprawieniu DR o 1 step, ale wątpię. Są mocno w tyle w stosunku do nowoczesnych matryc typu Nikon Z6, Sony A7III lub IV czy nawet Panasonic S5 i Pentax K-1. Jeśli obecny high resolution 40mpix z E-M5 mk2 nie pomagał (mam na myśli wygładzenie szumu pod wyciąganie), to lepiej nie będzie. No, E-M1 mk2 ma 80mpix i tyle.
Jak nie używałeś swojego E-M1 mk2, a chcesz przetestować gięcie, mogę podesłać RAWa z moich wypocin w różnych warunkach - sprawdź flick z mojej stopki.
 
eagle70  Dołączył: 06 Paź 2015
bbartlomiej, Zajrzałem na flickra i jest wystarczająco dużo zdjęć by ocenić obrazek z EM1MK2. Dla mnie bardzo fajnie to wygląda, widzę, że Olek daje radę z AF przy tak ruchliwych
pieskach. A jak wypada ISO do jakiej wartości EM1MKII jest do przyjęcia ? Gdybym nie fotografował wnuka to pewnie bym nie kupował Olka EM1MKII ale w nim AFC jest chyba niezły.
Jeżeli chodzi o obróbkę Rawów to strasznie mi ten program Olka nie podchodzi. Ciężko mi się przestawić z Lr, choć widziałem na YT jak wyglądają fotki Robina Wonga i On naprawdę
super ogarnia Rawy w WorkSpace.
Gdybyś podesłał rawa - najchętniej jakiś widoczek to będę wdzięczny
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
eagle70, już się wypowiadałem odnośnie ISO. Dla mnie jest OK, obiektywnie jest sporo gorzej niż jakiegokolwiek FF. Skoro ISO jest dla Ciebie ważne, to myślę, że możesz się rozczarować. Ewentualnie zmień wołarkę na współczesną. LR jest wygodny, ale przeciętny jeśli chodzi o szum.
eagle70 napisał/a:
Gdybyś podesłał rawa - najchętniej jakiś widoczek to będę wdzięczny
Wybierz i napisz na PW, który i gdzie wysłać.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
opiszon napisał/a:
Doszliśmy do takiego momentu że na rynku calkiem dobrze trzyma się Panasonic GX80 (znam ludzi którzy teraz rozważają jego zakup jako nowego).
To chyba jasno pokazuje jakie są potrzeby przeciętnego amatora. (Dowód anegdotyczny)
Dokładnie - jako przeciętny amator najczęściej śmigam z GX80+20/1.7+42.5/1.7 i w sumie wystarczy. Jak brakuje szerokości to zapinam LX100 :mrgreen:
W swojej cenie GX80 nie ma specjalnej konkurencji, więc - choć staroć - trzyma się mocno :)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
GX-80 + 20/1.7 + 45/1.8 u mnie ;-)
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Mam na imię Michał i też mam GX-80 ;-) U mnie z 14/2.5, 25/1.7, 30/2.8, 45/1.8 i 100-300/4-5.6.
@Macioh: kolej na twoje wyznanie.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Haha, no nieźle. Trochę mikro-matrycowców tu mamy :shock:
Ijon, jak się sprawuje 100-300?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach