bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Wyszedł OM System OM-1 mark II:
https://www.optyczne.pl/1...-1_Mark_II.html
https://www.dpreview.com/...-initial-review
https://www.fotopolis.pl/...cia-przykladowe

Dla mnie najważniejsza zmiana, to dodanie wykrywanie ludzi i zwierząt ogólnie do trybów wykrywania obiektów, powiększony prawie 2x bufor, częstsze skanowanie dla AF. Dodano też inne funkcje, na których sie nie skupiałem.
Ciekawe czy nowe modele ML dla autofocusa zostaną dodane w nowym firmware dla OM-1. Nie nastawiam się, bo podobno było to możliwe dzieki zwiększeniu pamięci RAM korpusu.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ciekawie się zapowiada. Dla mnie interesujące jest działanie filtra szarego, głównie połówki. Jeśli zadziała- filtry zewnętrzne precz. Rewelacja pod warunkiem że będzie to używalne.
A w naszym systemie ...... film ...... na razie czeski.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rychu napisał/a:
Dla mnie interesujące jest działanie filtra szarego
To coś więcej, niż sztuczka w transformowaniu RAW >>> JPEG?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, tak, LiveND i Live Composite to nie ciąganie suwaczków.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jakieś składane wielokrotne ekspozycje?
Pytam, bo filtr połówkowy mam w wołarce - i ona to robi na pojedynczym RAWie, zero magii. Taka zaś szybkostrzelna matryca ma dalece więcej możliwości. No, potencjalnie.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ryszard napisał/a:
filtr połówkowy mam w wołarce - i ona to robi na pojedynczym RAWie, zero magii.

Pod warunkiem, że masz zdjęcie RAW mieszczące się w histogramie. A co jeżeli kontrast sceny przekroczy możliwości matrycy? Takie sceny są na porządku dziennym w krajobrazie. I do tego służą filtry. Osobiście nie podobają mi się ciągnięte do granic cienie i darki.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Dlatego właśnie dopytuję - licząc, że OM-1 robi to w jakiś bardziej wyrafinowany sposób. Lubię takie patenty i jestem ich ciekawy :-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
jestem ich ciekawy :-)

No właśnie, bo tu muszą być co najmniej 2 ekspozycje przy stałych przysłonie i czasie. Taki kombinowany HDR.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Przy 120kl/sek to i ze dwie lub trzy klatki mogły by być zrobione i programowo złożone
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Pentax K-1 i K-3 MIII tez coś takiego oferują tylko ze odpłatnie i chyba na razie tylko na rynku japońskim
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
Pentax ...... chyba na razie

Dlatego też "dziękujemy " Pentaxowi na razie.
Podobne rozwiązanie w innowacyjnym kliszaku to będzie coś.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Rivelv napisał/a:
Przy 120kl/sek to i ze dwie lub trzy klatki mogły by być zrobione i programowo złożone
DPReview napisał/a:
Building on the Live ND option, which blends lots of short exposures to give the effect of a neutral density filter, the OM1 II gains the ability to simulate a graduated neutral density filter.
Czyli składa kilka klatek w jedną. :-)

Ryszard napisał/a:
Jakieś składane wielokrotne ekspozycje?
Pytam, bo filtr połówkowy mam w wołarce - i ona to robi na pojedynczym RAWie, zero magii. Taka zaś szybkostrzelna matryca ma dalece więcej możliwości. No, potencjalnie.

Więc nie da się tego odtworzyć w wołarce. Taka wersja HDR z kilku ujęć, tylko w aparacie. Fajne.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Fajne. Fotografia cyfrowa to nie tylko zamiana filmu na komponent elektroniczny - ale też wykorzystanie jego nowych możliwości. Brawo OMDS! :-)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Chłopaki, ale ta funkcja (nie gradientowa, ale po prostu filtr ND) jest w systemie chyba od E-M1 Mark III i E-M1x? Teraz dodali gradient. Jest też takie cudo jak Live Composite, które dodaje do klatki tylko nowe światło - idealne do fajerwerków, piorunów etc.

Bijemy brawo od 2019 (E-M1x i Live ND) :-D
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Jest notatka na temat planów aktualizacji oprogramowania OM-1 w kontekście OM-1 Mark II

https://explore.omsystem.com/pl/pl/firmware?olycmp=nws-2024_02_21_OM1_FirmwareUpdate-email-EU-link-CTA_OM1_Firmware_Update#om1
Cytat
21 lutego 2024 | Od momentu premiery aparatu OM SYSTEM OM‑1 Mark II pojawiło się wiele pytań dotyczących możliwości aktualizacji oprogramowania modelu OM SYSTEM OM‑1 (premiera w marcu 2022).
W związku z tym chcielibyśmy poinformować o naszym planie aktualizacji oprogramowania aparatu OM‑1:



Plan aktualizacji oprogramowania OM‑1

Jesienią tego roku (na półkuli północnej) planowane jest wprowadzenie następujących zmian dotyczących OM‑1 za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania:

Autofocus: udoskonalenie niektórych funkcji AF, takich jak S-AF i C-AF w trybie all-target, w celu poprawy uchwycenia głównych obiektów.
Funkcjonalność: udoskonalona dzięki możliwości przypisania przycisku kosza (usuwanie) jako skrótu dostępu do menu.



Ważne:

Nie będzie zawierać nowych funkcji wprowadzonych w OM-1 Mark II, takich jak Live GND i AI Detection AF (dotyczy śledzenia osób).
Zapewni pewną poprawę wydajności AF, a zatem nowa wydajność AF OM-1 nie dorówna OM-1 Mark II.

Będziemy nadal dostarczać produkty i usługi, które wzbogacą doświadczenie fotograficzne.

* Szczegóły mogą ulec zmianie
Czyli coś dostaniemy. Nie wszystko - zrozumiałe, pewnie jakieś ograniczenia sprzętowe.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach